Войти
Закрыть

Художня література як мистецтво слова

5 Клас , Українська література 5 клас Коваленко 2018

 

ХУДОЖНЯ ЛІТЕРАТУРА ЯК МИСТЕЦТВО СЛОВА

Нині людина не уявляє свого життя без мистецтва. Воно є однією з найважливіших складових нашої духовної культури. Одні люди створюють мистецькі шедеври, інші є їхніми палкими шанувальниками. Що ж таке мистецтво? Це вид людської діяльності, що змальовує життя в художніх образах. Ось приклади деяких видів мистецтва:

Архітектура

Музика

Театр

Живопис

Скульптура

Хореографія

Серед видів мистецтва немає головних і другорядних, усі вони по-різному відображають світ і впливають на людину. Але література посідає особливе місце в житті людини. Вона є всеохоплюючим, тобто універсальним, видом мистецтва, тому що словом можна передати все: і звуки, і барви, і почуття та переживання, і події. Література зображує красу світу та людської душі.

Художня література, красне письменство, людинознавство

Словом користуються й науковці, скажеш ти. І в науці слово допомагає пізнавати світ. Справді, це так.

Щоб зрозуміти відмінність між роллю слова в літературі та науці, порівняй два тексти:

Науковий текст

Початок зими характеризується не тільки постійною хмарністю, але й частими туманами. На цей період припадає і найбільше число днів з ожеледицею. Сніговий покрив у цей час ще не дуже значний. Початок зими — найбільш похмура й темна пора року, коли сонце світить лише протягом 8 годин.

З підручника

Художній текст

Лягла зима, і білі солов’ї

Затьохкали холодними вустами.

В холодні землі взулися гаї

І стали біля неба, як стояли.

Скоцюрбивсь хвіст дубового листа,

Сорока з глоду водить небо оком,

І вітер пише вітрові листа,

Сорочим оком пише білобоко...

М. Вінграновський

Як бачиш, в обох текстах зображено одну пору року — зиму. Але розповідається про неї по-різному. У тексті ліворуч вжито наукові слова, точні визначення. Цей текст надав інформацію, але не вплинув на твої почуття.

У тексті праворуч такою зима постала в уяві Миколи Вінграновського. Він емоційно описав її прихід. Письменник створив художній образ зими, за допомогою слів змалював зиму образно. А ти, читаючи вірш, побачив зиму і так, як автор, і дещо по-своєму. Слова вірша збудили твою уяву, викликали пережиті колись враження, навіяли різноманітні почуття. Допомогло тобі все це відчути образне слово, яке є першоелементом літератури. Наприклад, у вірші сказано, що зима лягла, білі солов’ї затьохкали холодними вустами, в холодні землі взулися гал. Як бачиш, образність утворилася на основі переносного значення слова. Але вона виявляється не в одному слові, а в їх поєднанні. Чим більше слово викликає в тебе різноманітних вражень, тим воно образніше.

Вживання образних слів робить мову точною, емоційною, збагачує наше мовлення.

1. У чому полягає роль художнього слова в житті людини?

2. Поясни, як ти розумієш значення терміна образне слово.

3. Проведи експеримент. Прочитай уривок із вірша Юрія Клена.

Листом прив’ялим пахне ранок,

І на березах жовта мідь...

Яку картину ти уявляєш? Напиши, які спогади про осінь викликали в тебе образні слова цього вірша.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Українська література 5 клас Коваленко 2018", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація