Із сучасної української поезії (кінець XX — початок XXI століття)
- 4-01-2023, 16:29
- 294
8 Клас , Українська література 8 клас Слоньовська (повторне видання) 2022
Із сучасної української поезії (кінця XX — початку XXІ cт.)
Літературний процес як динамічне й притаманне розвиткові національної культури явище ніколи не зупиняється. Крім визнаних майстрів слова, яких прийнято називати класиками, у літературі постійно з’являються молоді таланти.
Порівняно з прозою та драматургією, лірика розвивається найбільш зримо й динамічно, проте сьогодні ще ніхто з літературознавців не береться робити остаточні висновки про те, хто з живих поетів найбільш талановитий. Для вас же шкільна програма з української літератури пропонує творчість п’ятьох сучасних поетів: Василя Герасим’юка, Івана Малковича, Анатолія Мойсієнка, Ігоря Павлюка й Галини Кирпи. Важливо, що жоден із цих митців своєю творчістю не подібний до інших.
Життєписи й творчі шляхи авторів сучасної української поезії надзвичайно цікаві. Усі вони пройшли гарт і випробування тоталітарною системою, але не зламалися й не запродали свій талант. Серед цих митців є лауреати Шевченківської премії, лауреати літературних відзнак, професори, знані за межами України люди. Проте для вас найбільше важить їхня творчість, адже як за однією краплиною можна пізнати океан, так, прочитавши навіть одну поезію, можна скласти певну думку про її автора.
Діалог із текстом
- 1. Пропонуємо вам об'єднатися в «малі» групи (5 осіб). Методом короткочасних проектів (до двох тижнів групової роботи) кожним колективом належно висвітлити такі теми: «Гуцульські мотиви в ліриці Василя Герасим’юка», «Ліричний герой Івана Малковича», «Новаторство лірики Анатолія Мойсієнка», «Світ дитинства й казки у ліриці Ігоря Павлюка», «Краса навколишнього світу в ліриці Галини Кирпи». Під час підготовки варто скористатися порадами, уміщеними нижче.
- 2. Підготуйте належний захист своїх проектів на відповідних уроках, а кожен учасник групи має продекламувати ліричні твори (на вибір) якогось поета чи поетки.
Поради. Проекти радимо вам розробляти яскраво, у портретах, картинах, ілюстраціях. Найкраще всю інформацію розміщувати в три колонки: у першій - фото автора (авторки) поезій, обкладинки його (її) поетичних книг, роки видання збірок; у другій способом гронування - тематику та проблематику, жанри ліричних творів, ключові художні засоби; у третій - цитати відомих літературознавців про цього поета чи поетку, вислови про його (її) роль і місце у літературному процесі, вплив творчості на читача. Плани-проєкти під час публічного захисту по можливості демонструйте на мультимедійній дошці, щоб усі учні могли взяти участь в обговоренні вашої презентації.
Коментарі (0)