Вступ, або Як зрозуміти магію художнього слова
- 5-01-2023, 13:22
- 231
8 Клас , Українська література 8 клас Коваленко (повторне видання) 2022
Вступ, або Як зрозуміти магію художнього слова
- Художня література як одна з форм духовної діяльності людини.
- Функції художньої літератури.
- Багатозначність художнього образу.
- Різновиди образів (образ-персонаж, образ-символ, образ-річ, образ-пейзаж, словесні, зорові, слухові образи тощо).
- Аналіз художнього твору.
Коли ми хочемо пізнати народ, то вивчаємо його культуру, тому що вона охоплює всі види діяльності людини — матеріальну й духовну.
Під матеріальною культурою розуміють усю сукупність створених людиною речей: предмети побуту, знаряддя праці, пристрої, споруди тощо. До духовної культури зараховують досягнення в галузі науки, мистецтва, філософії, релігії, освіти тощо. Результатом духовної діяльності людини є створення духовних цінностей — ідей, образів, теорій, утілених у наукових, релігійних чи художніх творах. Унаслідок духовної діяльності людей змінюється їхня свідомість, що впливає на цивілізаційний поступ окремих народів і людства в цілому.
Протягом тисячоліть мільйони мислителів працювали на духовний розвиток суспільства. Імена більшості з них залишилися для нащадків невідомими. Безсмертя здобули лише ті, хто написав вершинні мистецькі твори, здійснив значні наукові винаходи, хоч вони, звісно, спиралися на досягнення попередників.
Саме літературні шедеври змушують нас міркувати, можливо, часом і посперечатися з автором, а значить, стимулюють нас до розвитку, до вироблення вміння бачити світ під різними кутами зору.
Письменники розуміють, що кожна ЛЮДИНА унікальна, тому своїми творами намагаються «очистити» її від нашарувань буденності, розвинути її неповторність. Вони саме тому й геніальні, що пробуджують у людині кращі риси, прагнуть до її перетворення, а відтак — до вдосконалення світу. Їхні твори поза часом.
Історія кожному з митців відводить своє місце. Процес відбору кращих духовних надбань людства визначний сучасний письменник Умберто Еко1 образно сформулював так: «Культура пам’ятає лише піки творення, Гімалаї...». Тож, ознайомлюючись із шедеврами, ви під’єднуєтеся до колосальної енергії любові, яку концентрує мистецтво, долучаєтеся до ідей, які ніколи не втратять для людства актуальності. Але, щоб зрозуміти генія, треба постійно підніматися духовно до його рівня, самому трішки ставати генієм. Розвинути в собі кращі якості людині допомагають літературні твори.
1 Еко Умберто (1932-2016) — італійський письменник, філософ, лінгвіст, літературний критик.
Поняття «література» в широкому значенні означає будь-які твори, оформлені писемно. У вузькому — це художні тексти, які створені за допомогою слова й мають естетичну1 вартість.
1 Естетика — наука про прекрасне й потворне.
Із сказаного випливають такі основні функції художньої літератури:
- естетична, тому що цей вид мистецтва розвиває почуття прекрасного в людині, орієнтує її на засвоєння загальнолюдських цінностей, дає естетичну насолоду;
- пізнавальна, адже літературні твори дають змогу зрозуміти світ і самих себе, допомагають пізнати, у чому полягає цінність і сенс життя людини. Наприклад, читач часто «програє» події твору у власній уяві, ставить себе на місце персонажа. Так ми вчимося, як правильно вчинити в тій чи іншій ситуації, бачимо можливі наслідки своїх учинків, маємо можливість не робити тих помилок, які допускають герої того чи іншого твору;
- виховна, бо література формує моральні цінності, світогляд й ідеали читача.
Художня література приносить читачеві неймовірне задоволення, насолоду від читання, через співпереживання з героями вона сприяє його моральному очищенню і вдосконаленню.
Особливістю художньої літератури є її образність. Це означає, що письменник відтворює картину світу, пропустивши її через власну свідомість і втіливши свої спостереження в образах.
Образ — це створена за допомогою авторської фантазії конкретна й водночас узагальнена картина життя, що має естетичне значення.
Узагальненість образу полягає в тому, що в ньому поєднано багато схожих життєвих явищ або людських характерів. Конкретність образу означає, що він має індивідуальні особливості. Пам’ятаєте новелу Л. Пономаренко «Гер переможений», яку ви читали минулого року? У ній образ Фрідріха, з одного боку, є носієм ознак усіх завойовників, що зазнали поразки, з іншого — має притаманні тільки йому індивідуальні риси характеру та зовнішності.
За предметом змалювання образи поділяють на образи-персонажі, образи-пейзажі, образи-речі, образи-символи тощо.
Образи-персонажі відтворюють певний людський характер, вони найчастіше стоять у центрі зображення, наприклад образ Захара Беркута в однойменній повісті І. Франка, образ Івана Сили в повісті О. Гавроша.
Усі інші образи в художньому творі найчастіше виконують додаткову роль і підпорядковані розкриттю образу-персонажа. Наприклад:
- образ-пейзаж (змальовує явище природи):
...Тихі, ніжні зорі
спадали з неба — білі, непрозорі —
і клалися в намети. Біло, чисто
попід наметами.
(Леся Українка, «Лісова пісня»);
- образ-річ (зображує предмет):
Тільки по легкому рухові жил на ватагових руках помітно, що насподі в посуді одбувається щось. Руки оживають потроху, то підіймаються вище, то опускаються нижче, закруглюють лікті, щось плещуть, бгають та гладять там всередині, і раптом з дна посуди, з-під молока, підіймається круглеє сирове тіло, що якимсь чудом родилось. Воно росте, обертає плескаті боки, купається в білій купелі, само біле і ніжне, і коли ватаг його виймає, зелені родові води дзвінко стікають в посуду... (М. Коцюбинський, «Тіні забутих предків»);
- образ-символ (надає конкретним явищам узагальненого змісту):
А журавлі летять собі
Додому ключами.
Плаче козак — шляхи биті
Заросли тернами.
(Т. Шевченко, «Думка»)
У цьому прикладі образ-символ терну автор використав на позначення важкого, непрохідного шляху, життєвих труднощів і перешкод.
За способом творення і сприйняття образи поділяють на зорові, слухові, дотикові тощо.
Зорові образи
...світає,
Край неба палає,
Соловейко в темнім гаї
Сонце зустрічає.
Тихесенько вітер віє,
Степи, лани мріють,
Меж ярами над ставами
Верби зеленіють.
(Т. Шевченко, «Сон» («У всякого своя доля...»)
Слухові образи
...у мене почали дзвонити коси, серпи, а важкий колос схилявся до землі...
(Г. Косинка, «В житах»)
Образом можна вважати троп або й увесь художній твір, адже він у цілому є конкретним утіленням бачення автором картини світу.
Художні образи багатозначні. Проаналізувати літературний твір — значить інтерпретувати його ідеї, визначити проблеми, які порушує автор, охарактеризувати образи, дослідити мову твору тощо.
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ
- 1. Опрацюйте статтю підручника. Поясніть, як ви розумієте тезу, що художня література є однією з форм духовної діяльності людини.
- 2. Оберіть один із художніх творів, що вам найбільше подобається, і поясніть на його прикладі естетичну, виховну та пізнавальну функції літератури.
- 3. Наведіть приклади образів за предметом змалювання і за способом творення і сприйняття.
- 4. У 7 класі ви ознайомилися з видами читання і вдосконалювали свої вміння застосовувати різні стратегії під час роботи з художніми текстами. Розгляньте на форзаці таблицю «Види читання» (див. форзац I) і прокоментуйте її.
Коментарі (0)