Художній та науковий способи пізнання дійсності. Книжка в духовній культурі суспільства
- 9-01-2023, 23:41
- 303
8 Клас , Українська література 8 клас Авраменко (поглиблене вивчення філології) 2021
Художній та науковий способи пізнання дійсності. Книжка в духовній культурі суспільства
І. Левітан. Дуб. 1880 р.
Дуб. Фото
1. Прочитайте тексти та виконайте завдання.
Ріс у зеленому лісі дуб велетенський, високий;
Віти розкинувши пишно рясно-густі і широкі,
Гордо стояв між усіми, стиха шепочучи листом;
Кращим за всіх він здавався силою дужою й хистом...
Б. Грінченко
До дубів належать переважно великі дерева до 40 метрів заввишки, рідше — низькі дерева або кущі. Стовбур зазвичай товстий, гілки звивисті. Дуб починає цвісти на відкритих місцях у 20 років, а в лісі — у 15.
З інтернету
- А. Який текст має емоційне забарвлення?
- Б. Завдяки чому в ньому досягнуто емоційність?
2. Прочитайте текст і складіть до нього план.
Прикметною особливістю художньої літератури, як і інших видів мистецтва, є образність. Якщо науковці оперують цифрами, фактами й поняттями, даючи точну характеристику предмета, то митці створюють художню дійсність за допомогою фантазії і з позицій прекрасного. У тексті з інтернету подано інформацію про дуб чітко, в емоційному плані нейтрально, з кількісними показниками, а в поезії це дерево наділено властивостями людини: він стояв, «стиха шепочучи листом» (персоніфікація).
Дж. Посселвайт. Леонардо да Вінчі. Середина XIX ст.
Іван Франко. Фото. 1896 р.
Геді Ламар. Фото. 1940 р.
У науці індивідуальне не враховують: економісти й соціологи досліджують життя людини, види її діяльності. А в художньому образі поєднується загальне й індивідуальне: люди (загальне) мають імена (індивідуальне), свій характер, по-різному сприймають світ. Наука робить людину фахівцем, а мистецький твір ознайомлює її з добром і злом, прекрасним і потворним.
Наука може впливати на мистецтво й навпаки: завдяки винаходам учених чорно-біле кіно свого часу стало кольоровим; а першу подорож на підводному човні здійснили герої Ж. Верна, і вже потім науковці сконструювали субмарину.
Є люди, які схильні до науки й водночас вправні в мистецтві. Наприклад, Л. да Вінчі досліджував будову ока й механіку, називаючи її «раєм математичних наук», але найбільше він прославився як майстер живопису. І. Франко відомий і як науковець (історик, філософ, літературознавець), і як митець (письменник). А винахід талановитої актриси Г. Ламар нині використовують у мобільних телефонах, Wi-Fi та GPS.
І наукові дослідження, і художні твори зберігаються в книжках, а з початку XX ст. — і на цифрових носіях. Книжка здавна відігравала важливу роль у духовній культурі суспільства, адже через неї люди передавали з покоління в покоління свій культурний досвід.
Книжка є предметом матеріальної культури, проте її зміст розкриває здобутки духовної культури, а саме: шедеври мистецтва, наукові відкриття, філософські проблеми й моральні цінності, які культивує релігія.
Мистецтво, зокрема художня література, відкриває свою істину — істину прекрасного, відтворюючи ознаки гармонії та емоційності, дає образну картину світу. Наука досліджує реальний світ, людину, її свідомість, сприяє розвитку науково-технічного прогресу. Філософія розкриває проблеми краси, істини й добра. У книгах релігійного змісту відображено проблеми добра і зла.
Остромирове Євангеліє. 1056-1057 рр.
Книги, що до нас дійшли, зображають історичні події нашого минулого. Якби не «Повість минулих літ», упорядкована в ХІ-ХII ст. ченцем Києво-Печерської лаври Нестором Літописцем, ми б не знали, як утворилася Русь-Україна, якими були наші далекі пращури та як вони жили. У збірнику «Руська правда» Ярослава Мудрого вперше були сформульовані закони, якими керувалися наші предки. «Слово про похід Ігорів» написане на основі реальних історичних подій, але разом із тим дарує сучасному читачеві насолоду й від художнього осмислення давніх подій: перед нами постає жива природа, жіночна Ярославна, мужній Ігор, пристрасті, передбачення та інші атрибути художнього твору. А одна з найдавніших київських пам’яток Остромирове Євангеліє зберігає тексти сакрального1 змісту.
До речі...
Потрібно розрізняти слова книга і книжка. Вони близькі за значенням, але не тотожні. Книга — грубий фоліант, вона велика за розміром. Це слово має відтінок урочистості й піднесеності. Книгою можна назвати енциклопедію, великий подарунковий альбом із репродукціями картин, ювілейне видання «Кобзаря», оздоблене різними прикрасами, старовинний том. А решта — то книжки: книжка з нотами, книжка з творами Павла Тичини, залікова книжка, трудова книжка.
1. Пізнаючи дійсність, митці оперують передусім
- А фактами
- Б цифрами
- В образами
- Г поняттями
2. Предметом матеріальної культури є
- А казка Івана Франка «Фарбований Лис»
- Б філософські праці Сократа
- В молитва «Отче наш»
- Г хата під стріхою
3. Предметом духовної культури є
- А Золоті ворота в Києві
- Б гривня — старовинна монета
- В пісня «Стоїть явір над водою»
- Г мотовило — пристрій для змотування ниток, пряжі
1 Сакральний — той, що стосується релігійного культу; обрядовий, ритуальний, священний, заповітний.
4. Чим відрізняється художній спосіб пізнання дійсності від наукового?
5. Як наука може впливати на мистецтво, а мистецтво — на науку?
6. Хто з відомих людей прославився і як науковець, і як митець?
7. На які види поділяють культуру?
8. Що ви знаєте про давні українські книги? Яке значення вони мають у духовній культурі суспільства?
9. Які сфери охоплює духовна культура?
10. Яка з названих сфер вам найближча? Обґрунтуйте свою думку.
11. Уявіть, що ви художник (художниця) і вам дали завдання оформити обкладинку до підручника із фізики й збірки поезій В. Симоненка. Словесно опишіть дизайн цих книжок.
12. Фразеологізмом без роду й племені називають людину невідомого походження, без родинних зв’язків. Напишіть невеликий роздум, підтвердивши або спростувавши думку: «Якби не книжки, то був би наш народ без роду й племені».
Напишіть роздум на тему «Які переваги має паперова книжка, а які — електронна?» (до 1 с.).
Коментарі (0)