Завершальний урок 8 клас Міщенко
- 3-01-2023, 13:35
- 245
8 Клас , Українська література 8 клас Міщенко
Завершальний урок
Минув рік. Ви побували в найвіддаленіших куточках нашої Вітчизни, подорожуючи стежками дитинства українських письменників, відвідали далекі країни, де звучало українське слово, жили талановиті люди, для яких найбільші цінності в житті - Батьківщина, совість, честь, гідність. Упродовж року вашими супутниками були книжки, у кожній з яких можна було знайти всесвіт людських думок і почувань, любові, добра, краси, щирості й правди. Тепер вони назавжди ввійшли у ваше життя, адже ви пересвідчилися, що немає вірніших друзів і порадників. У них так багато тепла і людської мудрості!
Це теж скарбниця, що у ній складаєм
не мій, не твій, а - скарб усіх нас спільний,
горіння, прямування, волю збірну
збірноти, що в ній суджено нам жити,
народну мудрість і натхнення квіти.
Це теж скарбниця, що у ній знаходим
по наших предках спадок віри й праці.
Це теж посол, що нас охоче вводить
у тереми надбання інших націй.
Богдан-Ігор Антонич
Литовський письменник Едуардас Межелайтіс писав: «Як довгі ключі перелітних птахів, мандрують книги по засіяному зорями піднебессю і на райдужних крилах несуть дружбу, немов сонце».
Пригадаймо, що вам найбільше запам’яталося, що вразило, що розчулило, а що підштовхнуло до роздумів про себе, про світ, про друзів і ворогів, про те, що означає бути Людиною.
• Назвіть, у яких країнах і в яких століттях ви побували цього року завдяки книжкам.
• Спробуйте поставити себе на місце улюбленого персонажа. Розкажіть від його імені про своє життя, пригоди, мрії, переживання. Якщо ви оберете когось із героїв минулого, зверніться до сучасників із побажаннями, пересторогами, настановами.
• Створіть у класі декілька груп дослідників: істориків, етнографів, географів, літературознавців. Кожна з них матиме цікаве завдання. Історики вивчать конкретні епохи, у яких відбувалися події певного твору, розкажуть про їх особливості, державні устрої, гроші, політичні системи тощо. Етнографи визначать характерні особливості побуту, національних костюмів, харчування. Географи розкажуть, у яких країнах усе це відбувалося, про природні умови, кліматичні особливості, рослинний і тваринний світ цих територій, визначать, які торговельні шляхи пролягали в тих місцевостях. А літературознавці дослідять, у які екстремальні ситуації потрапляли герої творів і завдяки чому вони вижили, вистояли, перемогли; які моральні якості потрібні були їм, щоб подолати всі перешкоди на життєвому шляху.
• Організуйте «Школу екскурсоводів». Розділіть клас на групи, кожна група отримає завдання.
• Проведіть екскурсію під назвою «Стежками Шевченка».
Підготуйте маршрут екскурсії по області, у якій ви мешкаєте, визначивши місця, пов’язані з творчістю українського письменника (письменників).
• Доповніть «Літературну карту України», розпочату минулого року. На ній ви маєте позначити місця народження письменників, місця, де мешкали літературні герої, маршрути їхніх мандрівок.
Для того щоб виконати це завдання, вам доведеться скористатися знаннями, набутими на уроках, додатковими матеріалами в Інтернеті, почитати путівники.
• Випробуйте вашу акторську майстерність. Об’єднавшись у групи, оберіть твір, який ви бажали б інсценізувати. Розподіліть ролі, виділіть уривки з максимальною кількістю діалогів. Слова автора також повинен читати учасник групи. Влаштуйте конкурс на кращу інсценізацію тексту.
• Ще раз перегляньте ілюстрації до творів. Поміркуйте, які епізоди кожного твору доцільно проілюструвати. Спробуйте втілити свій художній задум, визначивши напрям чи течію в образотворчому мистецтві, до яких можна було б зарахувати ваші роботи.
• Навчіться вирізняти і впізнавати індивідуальний стиль письменника. Для виконання цього завдання варто також об’єднатись у групи. Кожна з груп обере творчість двох поетів або прозаїків і спробує переконати, що текст Михайла Коцюбинського, наприклад, ніяк не можна сплутати з текстом Володимира Дрозда, а рядки з творів Володимира Підпалого не можуть належати Василеві Голобородьку.
От ви і впоралися із поставленими завданнями! Скінчився навчальний рік, позаду залишилися і запитання, й оцінки, і хвилювання. Літо промайне яскравою веселкою барв - і зникне у золотому буянні вересня. А там - нові літературні зустрічі, чисті незвідані криниці літературних творів, з яких тільки умільцям удасться напитися мудрості, таїни, знань. Радимо заздалегідь прочитати програмові твори улітку, щоб підготуватися до нового навчального року.
ГАРНИХ ВАМ КАНІКУЛ І ДОЛЕНОСНИХ ЗУСТРІЧЕЙ З ЇЇ ВЕЛИЧНІСТЮ КНИГОЮ!
Коментарі (0)