Микола Костомаров. (1817-1885)
- 10-12-2022, 13:25
- 231
9 Клас , Українська література 9 клас Міщенко 2017
Микола Костомаров
(1817-1885)
Це багатогранна творча особистість, визначний громадський діяч, один з організаторів Кирило-Мефодіївського братства, у літературі відомий також під псевдонімом Ієремії Галки. Саме він став автором програмного документа братства - «Книги буття українського народу», основною ідеєю якого було скасування кріпацтва й утворення федерації слов’янських народів.
Син поміщика і кріпачки, студент Харківського, а згодом - професор Київського і Петербурзького університетів, великий гуманіст, видатний історик, письменник, літературний критик - таким увійшов він в українську історію і літературу.
Саме Костомарову Кобзар присвятив одну з кращих поезій циклу «В казематі» «Веселе сонечко ховалось...». У некролозі один з його учнів написав: «Полум’яна любов до батьківщини і прагнення служити народу були пафосом усієї діяльності Костомарова». Поховано Миколу Костомарова в Петербурзі.
Микола Костомаров
Значне місце у творчості цього поета займає романтична, побутова й інтимна лірика. Вірш «Соловейко» малює, на перший погляд, звичну картину, коли оксамитова українська ніч повниться неперевершеним співом солов’я. Але поступово за поетичним описом солов’їного співу постає трагічна картина - самотня могила, на яку щоночі приходить дівчина - напевно, сумує за втраченим коханням (зверніть увагу, образ могили надзвичайно популярний у романтичній поезії).
Автор тонко підмічає: у співі солов’я кожен може почути відгомін власних почувань - хто радість кохання, хто смуток розчарувань, хто пекуче до сліз горе. Але не всі розуміють пісенний подвиг малесенької пташини, що розуміє порухи людської душі й переливає їх у неповторні звуки.
Проаналізуйте художні засоби цієї поезії.
Коментарі (0)