Як і коли розпочався період імперії
- 25-04-2022, 23:25
- 368
6 Клас , Всесвітня історія 6 клас Пометун, Мороз
§ 50. ЯК І КОЛИ РОЗПОЧАВСЯ ПЕРІОД ІМПЕРІЇ
1. ДІЯННЯ ДРУГОГО ТРІУМВІРАТУ
Чим закінчилося правління Другого тріумвірату?
Убивство Цезаря не могло врятувати Римську республіку. В Італії знову спалахнули громадянські війни. На владу в Римі претендував родич Цезаря — Октавіан, якого Цезар усиновив перед смертю. Тож він став іменуватися Гай Юлій Цезар Октавіан.
У 43 р. до н.е. три полководці, прибічники політики Цезаря — Октавіан, Марк Антоній і Лепід уклали союз правителів, відомий під назвою Другого тріумвірату. Тріумвіри дістали необмежені права «для впорядкування Республіки». Вони ввели війська в Рим і розправилися зі своїми противниками.
Тріумвіри поділили між собою Римську державу. Октавіан узяв собі Італію і західні провінції. Антоній вирушив у східні провінції. Одружившись із єгипетською царицею Клеопатрою, він оселився в столиці тогочасного Єгипту — Александрії. Лепіду дісталася Африка.
Але такий розподіл влади тривав недовго. Незабаром Октавіан позбавив Лепіда влади тріумвіра. А за кілька років розгромив війська Антонія в битві біля мису Акцій.
Улітку 30 р. до н.е. Октавіан почав наступ на Єгипет і зайняв Александрію. Вважаючи своє становище безнадійним, Антоній заколов себе мечем, а Клеопатра загинула від укусу отруйної змії і цим урятувала себе від приниження.
Єгипет проголосили римською провінцією. Октавіан залишився єдиним господарем володінь Риму. Громадянські війни, що тривали впродовж десятиліть, закінчилися. Завершилося також існування Римської республіки. В історії Римської держави розпочався період одноосібного правління — так звана епоха імперії.
2. ПРАВЛІННЯ ОКТАВІАНА АВГУСТА
Яким чином Римську республіку було перетворено на імперію?
Повернувшись у Рим, Октавіан оголосив про відновлення Республіки і повернення влади сенату й народу. Октавіана стали називати принцепсом — першим із громадян. Так за традицією називали першого в списку сенаторів, який головував на засіданнях сенату і першим висловлював свою думку. Звідси устрій, установлений Октавіаном, отримав назву — принципат. Так в 27 р. розпочалося правління Октавіана, що вважається щасливою добою в історії Риму.
Хоча за Октавіана скликалися народні збори, але вибори і діяльність сенату, консулів, трибунів та інших посадових осіб залежала від волі принцепса. Тож відновлення Республіки було умовним, а насправді Октавіан став єдиновладним правителем держави.
Сенат надав Октавіану найпочесніше звання — Август, що означало «священний», або «звеличений божеством». Оскільки він був командувачем усіх збройних сил, його оголосили також імператором. Тому Октавіана Августа називають першим римським імператором, а новий устрій Римської держави — імперією.
Для особистої охорони і підтримання внутрішнього порядку в державі Август створив спеціальні війська преторіанців.
За правління Октавіана (27 р. до н.е. — 14 р. до н.е.) Рим було прикрашено багатьма пам’ятками архітектури. Август користувався великою пошаною; поети оспівували його у віршах, історики — у своїх працях. Помер Август на 76 році життя. Йому було влаштовано пишний похорон, а постановою сенату визнано божественним.
Спираючись на текст і ілюстрації, розкажіть про діяльність Октавіана Августа. Як митці зображували першого імператора?
1 — арка в Ріміні на честь Октавіана із вдячністю за побудовані дороги (сучасне фото); 2 — монета із зображенням Октавіана Августа; 3 — Октавіан Август у вигляді Юпітера
3. ПРАВЛІННЯ АНТОНІНІВ — «ЗОЛОТИЙ ВІК» ІМПЕРІЇ
Як правителі з династії Антонінів зміцнювали свою державу?
Наприкінці І ст. в Римі почала правити третя імператорська династія Антонінів. Для її представників властиві помірковані стосунки із сенатом: припинилися страти та гоніння, люди із заслання поверталися на батьківщину, а донощики суворо каралися. Цей період називають «золотим віком» імперії. Найвідомішими імператорами того часу були Траян і Марк Аврелій.
Марк Ульпій Траян став імператором у 98 р. Більшу частину свого життя він провів у походах. Траян був сміливим і сильним воїном, чудово володів зброєю. У поході завжди йшов пішки попереду війська, споживав простий солдатський харч.
Траян турбувався про дороги та гавані, чим сприяв розвитку торгівлі. За його пропозицією держава взяла на себе турботу про виховання сиріт і дітей із бідних сімей. Згодом, при вступі правителів Риму на престол, їм бажали бути щасливішими за Августа і кращими за Траяна.
Поміркуйте, чи відповідають скульптурні зображення на честь Траяна його діяльності. Знайдіть у тексті та наведених фотографіях кілька аргументів на користь своєї точки зору.
1 — 38-метрова колона на честь перемог Траяна в Римі; 2 — барельєфи колони Траяна; 3 — статуя Траяна
За часів Траяна Римська імперія досягла найбільших розмірів. Траян завоював Дакію, яка була перетворена в провінцію і заселена римськими колоністами. Ніколи ще римські воїни не просувалися так далеко на схід.
Даки — племена, що населяли територію сучасної Румунії.
Після завоювання Дакії Траян рушив походом в Азію. Але наразі в тилу вибухнули повстання підкорених народів. Це змусило Траяна відступити і відвести війська. Повертаючись на батьківщину, він захворів і помер.
Походи Траяна були останніми завойовницькими війнами Риму. У середині II ст. Римська імперія зосереджує всі сили на обороні своїх величезних володінь.
Упродовж 161-180 рр. правителем Римської імперії був Марк Аврелій. Високоосвічена людина, він став «філософом на троні», про якого мріяли і греки, і римляни.
Після нього залишився філософський трактат «До самого себе». Перша його заповідь — підпорядкування почуттів розумові. Друга — служіння обов’язкові: «Виконуй ту справу, на яку поставлений». Головне, на думку філософа, — це любов до людей та виконання обов’язку перед ними. Майже все правління Марка Аврелія було заповнене війнами, і правитель-філософ став відважним воїном. Вів успішні походи у Вірменії та Парфії.
Після правління династії Антонінів, що тривало майже 100 років, закінчився «золотий вік» Римської імперії.
Марк Аврелій (давньоримська статуя)
Перевірте засвоєне на уроці
1. Хто входив до складу Другого тріумвірату?
2. За якого правителя Римська імперія досягла найбільших розмірів?
3. Чому період Антонінів називають «золотим віком» імперії?
4. Розкажіть про особистість Марка Аврелія.
5. Які порядки, установлені Августом, ви схвалили б, а які — ні?
6. Імператор Траян якось сказав: «Я хочу бути таким імператором, якого сам собі бажав, якби був підданим». На вашу думку, чи вдалося йому здійснити свою мрію?
Домашнє завдання
Які зміни в управлінні державою відбулися, коли республіка стала імперією?
Коментарі (0)