Лічба часу в історії Стародавнього світу. Практична робота № 1
- 27-04-2022, 00:38
- 1 419
6 Клас , Всесвітня історія 6 клас Щупак, Піскарьова 2019
§ 3. Лічба часу в історії Стародавнього світу. Практична робота № 1
1. ВІДЛІК ЧАСУ В ІСТОРІЇ
- 1. Уважно розгляньте пісочний годинник (малюнок праворуч) та визначте, які поняття в ньому закодовано.
- 2. Навіщо в історії використовують наведені поняття?
- 3. Пригадайте, які проміжки часу позначають ці поняття.
Майже кожний з давніх народів створював свою систему відліку часу історії від якогось певного моменту (іноді навіть — години й хвилини), за своєю ерою (епохою).
Наприклад, давні єгиптяни вели своє літочислення за династіями єгипетських царів — фараонів; японці — від вступу на престол чергового імператора; стародавні греки — за олімпіадами; стародавні римляни — від заснування м. Рима. Євреї, що створили Біблію, точкою відліку часу взяли «створення світу», що відбулося, згідно з Біблією, 3761 р. до н. е.
Від Різдва Христового ведеться відлік часу в країнах, де головною релігією є християнство. Це літочислення називають християнським, або нашою ерою (скорочено позначається н. е.). Про все, що сталося до першого року н. е., кажуть, що це відбулося до нашої ери (скорочено до н. е.).
- 1. Від якої події ведеться християнське літочислення? Чому саме цю подію, на вашу думку, було обрано для позначення початку ери?
- 2. У який спосіб на шкалі часу позначено час до нашої ери та нашої ери?
- 3. Користуючись позначеннями на шкалі часу, визначте, в якому році її було створено.
- 4. Зіставте зображену шкалу часу й схему «Історична періодизація: світ і Україна» (с. 5) та визначте, які періоди історії людства тривали до нашої ери, на межі ер, у нашій ері.
2. ХРОНОЛОГІЧНІ ЗАДАЧІ
Використовуючи шкалу часу, можна розв’язати різні задачі з хронології. Можна не тільки визначити, наприклад, скільки років тому (приблизно) або в якому тисячолітті виникло одне з найстаріших міст у світі — Єрихон, а й полічити, скільки тисячоліть минуло від цієї події до першого польоту людини в космос (до речі — скільки?).
Пізнавально й цікаво
Місто Єрихон на Західному березі річки Йордан вважається одним з найдавніших у світі: йому близько 10 тис. років. Це — найстаріше поселення, яке впродовж свого існування було постійно заселеним. Крім цього, Єрихон — найнижче розташоване місто у світі (250 м нижче рівня моря).
Але потрібно бути уважними, адже вислови «це сталося близько 400 років тому» і «сталося в 400 р. до н. е.» дуже різняться. Варто пам’ятати, що нульового року в історії взагалі немає. Тож 1 р. до н. е. безпосередньо прилягає до 1 р. н. е., межа між ними — мить, що їх розділяє. Складаючи загальну суму років, потрібно від результату відняти один рік. Наприклад, якщо якась подія відбулася в 400 р. до н. е., то можна визначити, скільки минуло років від тієї події до наших днів, відлічивши 400 років до початку нашої ери та 2019 (2020, 2021 і т. д.) років, що минули від початку нашої ери до сьогоднішнього дня. Тобто 400 + 2019 - 1 = 2418.
Розв'яжіть хронологічні задачі:
1. У V ст. до н. е. було засновано м. Херсонес. Скільки століть тому відбулася ця подія?
«Херсонес Таврійський» — золота пам'ятна монета Національного банку України
Лічба часу в історії
2. Цицерон, відомий політичний діяч, оратор, блискучий письменник, народився у 106 р. до н. е., помер у 43 р. до н. е. Скільки років прожила ця видатна людина?
Давня мудрість
Перший закон історії — боятися якої б то не було брехні, а потім — не боятися хоч би якої правди.
Цицерон
3. Друге за величиною місто в Болгарії — Пловдив — одне з найдавніших міст Європи. Воно старше за Рим, Афіни, Константинополь. Було засноване 4000 р. до н. е. Скільки років тому відбулася ця подія?
4. Золоту скіфську пектораль, знайдену під час археологічної експедиції під керівництвом Бориса Мозолевського 21 червня 1971 р., було виготовлено в IV ст. до н. е. Скільки століть виповнилося пекторалі в XX ст.?
5. Апіїв шлях — перший брукований шлях, що вів з Рима в Капую. Будівництво дороги розпочато в 312 р. до н. е. Скільки років тому відбулася ця подія?
Римський амфітеатр у м. Пловдиві (сучасне фото)
Діємо: практичні завдання
Розв'язуючи задачі, ви звернули увагу на те, що деякі з них супроводжують фото, мудрі думки історичних діячів, інші зображення.
За допомогою додаткових джерел, інтернету спробуйте скласти нові задачі за поданими ілюстраціями.
Колізей — пам'ятка архітектури Давнього Риму (80 р. н. е.)
Стоунхендж — кам'яна споруда на півдні Англії (3000 р. до н. е.)
Ювілейна монета номіналом 5 гривень «Білгород-Дністровський», присвячена 2500-річчю міста, введена в обіг у 2000 р.
Коментарі (0)