Китайські імперії Цинь і Хань
- 27-04-2022, 23:18
- 419
6 Клас , Всесвітня історія 6 клас Сорочинська, Мартинюк (інтегрований курс) 2019
§ 20. Китайські імперії Цинь і Хань
Після вивчення матеріалу параграфа ви зможете:
• розповідати, як з’явилась перша імперія в Китаї;
• характеризувати діяльність імператорів династії Цинь і Хань;
• визначати причини змін династій в Китаї.
Пригадайте:
1. Коли зародилась цивілізація в Китаї? У долині яких річок це відбулося?
2. Який вплив на Китайську цивілізацію мали вчення Конфуція та інших мудреців?
1. Імперія Цинь
У 221 р. до н.е. Китай був об’єднаний під владою династії Цинь. Цар із цієї династії прийняв новий титул «Хуанді» — імператор. Він увійшов в історію як Цинь Шихуанді— «Перший імператор Цинь». Імператор називав себе «Сином Неба», а керована ним імперія одержала назву Піднебесної. Країна була справжньою східною деспотією, у якій вся земля і влада належали правителю. За допомогою величезної армії чиновників імператор контролював життя підданих. Ніхто не був вільний ані в своїх вчинках, ані навіть у думках. Усіх, хто висловлював невдоволення існуючими порядками, страчували. У Піднебесній процвітало доносительство.
Цинь Шихуанді
Навіть за невеликі злочини винні зазнавали жорстоких покарань. Людину могли віддати у рабство або піддати каліцтву.
Цинь Шихуанді боявся, що читання книг може змусити людей замислитися над тим, що відбувається в країні за його правління. Він наказав спалити твори китайських мудреців, а вчених закопати живими в землю.
Велика Китайська стіна
Велика Китайська стіна простяглася на тисячі кілометрів (6450 км). Висота стіни досягала від 6,5 до 10 м, ширина — 5,4 м, щоб на ній могли роз’їхатися дві зустрічні колісниці, у стіні є оглядові щілини та бійниці. Через кожні 2,5-3 км розташовувались підвищення для сторожової вежі. В нижній її частині воїни жили, а на верхньому поверсі — несли службу. У них напоготові лежав хмиз для вогню. Якщо воїни помічали небезпеку, то відразу ж розпалювали багаття. На сусідніх вежах, побачивши цей знак, теж підпалювали хмиз. Так сигнал надходив туди, де у повній бойовій готовності перебував великий загін, який відразу поспішав на допомогу.
Щоб захистити країну від спустошливих набігів кочівників, імператор розпочав будівництво Великої Китайської стіни.
Коли Цинь Шихуанді помер, його поховали в підземній гробниці, над якою був насипаний величезний пагорб. За пишністю вона може змагатися з найбагатшими похованнями єгипетських фараонів.
Теракотова армія
У 1974 р. археологи розкрили гробницю Цинь Шихуанді. Вічний сон володаря охороняли 6000 воїнів, виліплених з глини в повний людський зріст. Вони були в повному військовому озброєнні і вишикувані в бойовому порядку. Підлога і стіни гробниці були облицьовані різнобарвними кам’яними плитами, покритими лаком.
Наступним імператором Китаю став молодший син Цинь Шихуанді. В країні через погіршення життя вибухнув ряд бунтів. На придушення повстань кинули армію, але багато воїнів переходило на бік повстанців. «Усі чотири сторони світу збунтувалися проти династії Цинь», — писав історик. Переляканий імператор наклав на себе руки. Циньська династія проіснувала лише 14 років. У 207 р. до н.е. народ скинув ненависних гнобителів.
2. Імперія Хань
Одним із вождів народного повстання був сільський староста Лю Бан. У 207 р. до н.е. він скинув останнього представника династії Цинь і заснував нову династію Хань, яка правила Китаєм з 207 р. до н.е. до 220 р. н.е.
Лю Бан скасував криваві Циньські закони, припинив великі будівництва, які розорювали країну. Для селян у 20 разів зменшилися розміри земельного податку.
Як тільки династія Хань зміцніла, її правителі почали завойовницькі війни проти степових кочівників — хунну (відомі в Європі під назвою гунів), а також проти гірських племен Індокитаю. Щоб приборкати кочівників, китайські правителі створили кінноту.
Під час одного із завойовницьких походів китайське військо досягло Фергани (місто в Середній Азії). У II ст. до н.е. було прокладено шлях із Китаю через Середню Азію та Персію до Середземного моря, який згодом дістав назву Великого Шовкового шляху. Цим шляхом із Китаю вивозили на Захід шовк, порцеляну та інші ремісничі вироби високої якості. У зворотному напрямку завозили коней, вовняні вироби, пурпурові тканини, скло, ювелірні вироби.
Лю Бан
Однак проведення широких завойовницьких походів вимагало великих коштів. Податки і повинності швидко зростали і досягли величезних розмірів. У країні часто спалахували стихійні народні бунти. У 8 р. н.е. владу в Китаї силою захопив Ван Ман. Він пообіцяв народу повернення до давноминулих часів «золотого віку», коли не було ні багатих, ні бідних. Та реформи Ван Мана зазнали невдачі. Усе вийшло навпаки.
3. Повстання «Червонобрових»
У 18 р. н.е. через неврожай основні райони Китаю спіткав голод. У країні почалися заворушення. У голоді звинувачували Ван Мана. Незабаром ці заворушення переросли в могутнє повстання, яке охопило всю країну. Вождь повстанців, готуючись до головного бою, наказав своїм воїнам пофарбувати брови в червоний колір, щоб відрізнити своїх від військ Ван Мана. Тому це повстання дістало назву «Червонобрових».
Ван Ман
У 23 р. н.е. повстанці заволоділи столицею царства Хань. Ван Мана було вбито. Імператором оголосили одного з нащадків династії Хань. Проте «Червоноброві» не змирилися з цим і вбили його. Вони обрали царем бідного пастуха. Тим часом на сході Китаю імператором був проголошений ще один представник династії Хань.
Між повстанцями та військами імператора боротьба тривала більш ніж два роки. «Червоноброві» зазнали поразки, і повстання було жорстоко придушене.
4. Повстання «Жовтих пов’язок» і падіння династії Хань
У 184 р. н.е. в Китаї знову спалахнуло велике селянське повстання. На його чолі стояли три брати-ченці Чжан. Вони закликали скинути царство гноблення та побудувати «Жовте царство справедливості».
Повстання «Жовтих пов’язок»
Повстанці пов’язували свої голови жовтими пов’язками на знак боротьби. Тому це повстання ввійшло в історію під назвою повстання «Жовтих пов’язок». Воно охопило майже всю східну частину Китаю, проте було жорстоко придушене. Але між переможцями розпочалася боротьба за поділ влади. Міжусобиці між ними завершилися загибеллю (крахом) Ханьської імперії. У 220 р. н.е. вона розпалася на три царства.
Перевірте, як ви запам’ятали
- 1. Як і кому вдалося об’єднати весь Китай під своєю владою?
- 2. Як називалася перша імператорська династія Китаю?
- 3. Які реформи провів всередині країни Цинь Шихуанді?
- 4. Як була встановлена династія Хань?
- 5. Назвіть найбільші народні повстання в Китаї за династії Хань.
Поміркуйте і дайте відповідь
- 6. Чому ім’я Цинь Шихуанді стало ненависним в країні?
- 7. Чим правління династії Хань відрізнялося від правління династії Цинь?
Виконайте завдання
- 8. Розкажіть про Велику китайську стіну. Яким чином і з якою метою її побудували? Що вона собою являла?
- 9. Обговоріть у групах. Чи могли народні повстання в Китаї мати остаточний успіх? Як би виглядав цей успіх? Якою була б подальша доля Китаю?
Завдання для допитливих
- 10. Як ви гадаєте, якими причинами були викликані завойовницькі війни Китаю? Чи були характерними завойовницькі війни для інших країн Стародавнього Сходу? Свою відповідь аргументуйте.
Коментарі (0)