Криза Римської республіки. Реформи братів Ґракхів
- 27-04-2022, 23:47
- 480
6 Клас , Всесвітня історія 6 клас Сорочинська, Мартинюк (інтегрований курс) 2019
§ 41. Криза Римської республіки. Реформи братів Ґракхів
Після вивчення матеріалу параграфа ви зможете:
• називати хронологічні межі реформ братів Ґракхів;
• характеризувати зміст і причини кризи Римської республіки.
Пригадайте:
1. Який хронологічний період існування Римської республіки називають «золотою добою»?
2. Які джерела рабства у період Римської республіки?
3. Які землі були завойовані Римом до II ст. до н.е.
1. Погіршення становища селян в Італії
Після багатьох переможних воєн Риму в Середземномор’ї нарешті запанував мир. Але тепер державі загрожували внутрішні проблеми.
Основним населенням Італії були вільні селяни. Обробляючи поля, вони годували свої сім’ї, постачали продовольством міста. Однак переписи населення, що регулярно проводилися в Римі, показували стрімке скорочення заможних селянських господарств в Італії. Адже чоловіків відволікали від селянської праці військові походи, а жінкам було важко самостійно впоратися і з господарством, і з сім’єю. Частину земель припиняли обробляти.
Також розоренню селянства сприяло і те, що відбулось падіння ціни на хліб, який став прибувати з новозавойованих територій. За таких умов багато із селян залишали свої землі і вирушали на пошуки кращої долі в Рим, де поповнювали ряди римського плебсу, який жив за рахунок подачок влади і нобілітету, продажу свого голосу під час виборів. Так у Римі почала формуватися нова верства суспільства — люмпен-пролетаріат.
2. Реформи братів Ґракхів
Освічена частина римського суспільства розуміла, що в інтересах спільноти, боєздатності армії необхідно зробити кроки, які допомогли б поліпшити становище селян. їх натхненником і главою став Тіберій Ґракх (163-133 рр. до н.е.).
Навколо реформаторів почали об’єднуватися захисники інтересів народу — популяри (від лат. популус — народ). Багатії, які не бажали, щоб криза в суспільстві була подолана за їхній рахунок, групувалися навколо оптиматів.
Тіберій Ґракх
Тіберій Ґракх походив із знатного плебейського роду. У юності воював під стінами Карфагена. Потім служив в Іспанії, де проявив себе розсудливим політиком у стосунках із місцевими племенами і гарним оратором. Він знав наскільки військова служба обтяжлива для селянина і бачив занепад військової могутності Риму через розорення селян.
З промови Тіберія Ґракха
«Навіть дикі звірі мають свої нори і лігвища, і тільки ті, хто гине за Італію, не мають притулку і змушені разом із своїми жінками і дітьми вести мандрівне життя. Воєначальники обманюють солдатів, коли говорять їм, що вони віддають своє життя за батьківщину.
Вони воюють і гинуть заради розкоші і достатків інших. Цих воїнів називають «володарями всього світу», а тим часом у них немає ні клаптика власної землі».
Запитання до документа
- Які аргументи за здійснення реформ наводить Тіберій Ґракх?
У 133 р. до н.е. представника популярів Тіберія Ґракха обрали народним трибуном. Він виніс на обговорення закон, за яким спеціальна комісія повинна була відібрати в нобілів державні землі й передати їх безземельним громадянам. Однак вороги Ґракха стали поширювати чутки про його намір позбавити сенат влади і правити одноосібно. Це викликало обурення сенаторів. Його вбили.
Але після смерті Тіберія Ґракха протягом п’яти років створена за його життя комісія з перерозподілу земель роздала ділянки 75 000 громадян.
Тіберій і Гай Ґракхи
У 123 р. до н.е. брат Тіберія Ґракха — Гай Ґракх (153-121 рр. до н.е.), ставши народним трибуном, продовжив політику брата. Він запровадив цілий ряд законів. Кілька тисяч селян одержали земельні наділи, а покарання за злочини стали менш жорстокими. Це забезпечило йому підтримку бідноти, що масово почала переселятися до Риму. Проте реформи, спрямовані на подолання бідності, призвели до поширення неробства та паразитизму.
3. Реформи Гая Марія
Реформи, які мали впорядкувати життя у державі в нових обставинах, продовжив Гай Марій (86 р. до н.е.). Обраний консулом, він у 107 р. до н.е. отримав дозвіл на набір армії за новими правилами. У військо приймали всіх охочих, які озброювалися за державний рахунок, отримували заробіток, а після 16 років служби мали ще отримати і ділянку землі. Натомість він зміцнив дисципліну і порядок. Військова служба перестала буди громадським обов’язком, а стала професією. Солдати почали перетворюватися на самостійну соціальну групу зі своїми інтересами.
Гай Марій
Спираючись на нову армію, Марій домігся ряду важливих перемог. У той же час зміни в армії швидко відбились і на політичній боротьбі. Марій став ледь не головною політичною фігурою Риму.
4. Диктатура Сулли
Проте Марій не сподівався, що створена ним нова армія стане інструментом у боротьбі проти нього.
Так, полководець Луцій Корнелій Сулла (138-78 рр. до н.е.) у 87 р. до н.е. підняв заколот проти Марія, мовляв, той встановив у Римі тиранію. Сулла, спираючись на віддані війська, захопив місто і вчинив розправу над прихильниками опонента. У 82 р. до н.е. його проголосили пожиттєвим диктатором з необмеженою владою.
Сулла
Від самого початку Сулла розгорнув терор проти своїх супротивників. Уперше було складено проскрипції — списки ворогів, яких міг убити будь-хто і за це йому не було б покарання. До списків внесли імена 4700 прибічників Марія. Диктатор припинив роздавання хліба, підвищив роль сенату, обмежив владу народних зборів. У 79 р. до н.е. він несподівано відмовився від необмеженої влади й оселився у своєму маєтку, де помер у 78 р. до н.е.
5. Повстання Спартака (73-71 рр. до н.е.)
Численні війни спричинили швидке збільшення кількості рабів у Римі. Їх вважали майном, використовували на найтяжчих роботах, вбивали під час свят. У Римі існувала жорстока розвага — гладіаторські бої. Рабів-гладіаторів навчали мистецтву володіння зброєю та бою в спеціальних школах. В одній із них у місті Капуя у 74 р. до н.е. фракієць Спартак підняв повстання гладіаторів. Знищивши охорону, він і 70 його товаришів утекли й сховалися на горі Везувій.
У 73 р. до н.е. там були розбиті римські легіони, що намагалися влаштувати облогу. Так було здобуто першу перемогу, після якої до Спартака почали сходитися раби з усіх куточків Італії.
Спартак від гори Везувій повів свої загони до Адріатичного моря, на південь Італії, звільняючи рабів та знищуючи римські військові гарнізони. Чисельність армії повсталих становила близько 90-120 тис. осіб.
На початку 72 р. до н.е. Спартак вирішив змінити напрямок руху і повести свої війська на північ, щоб вирватися за кордони ненависного Риму.
Спартак з основними військами успішно просувався на північ, до Альп. Але з невідомих причин повсталі повернули назад і рушили знову на південь, з наміром переправитися на о. Сицилія, щоб там утворити свою державу. Спартак розраховував на допомогу піратів, які обіцяли переправити його війська через протоку між материком і островом.
Страта учасників повстання Спартака
З боями та величезними втратами повстанці пробилися до Бруттійського (Регійського) півострова — на кінчик «Аппенінського чобота».
Однак зрештою Красс розбив військо заколотників, а саме повстання було придушене. 6000 полонених переможці розіп’яли на хрестах уздовж дороги від Капуї до Риму — Римська держава похитнулася, але не впала під могутніми ударами повстанців.
Гладіатори — спеціально треновані раби, яких змушували битися на арені цирку між собою або з дикими тваринами.
Перевірте, як ви запам’ятали
- 1. Коли Тіберій Ґракх став народним трибуном?
- 2. Які реформи проводили Тіберій і Гай Ґракхи?
- 3. Які зміни вніс у формування римської армії Гай Марій?
- 4. Що таке проскрипції?
- 5. Кого називали гладіаторами?
- 6. Хто очолив повстання рабів у 73-71 рр. до н.е.?
Поміркуйте і дайте відповідь
- 7. Які зміни відбулися у господарстві Італії після завойовницьких війн?
- 8. Що зумовило масове розорення селян? Які наслідки це за собою тягнуло?
- 9. Яку мету мали реформи братів Ґракхів?
- 10. Які зміни сталися в Римській державі після невдалих аграрних реформ?
Виконайте завдання
- 11. Чим диктатура Сулли відрізнялася від влади римських царів, грецьких тиранів?
- 12. Обговоріть у групах. Чому Спартак не переміг Рим? Спробуйте дати поради Спартаку.
Завдання для допитливих
- 13. Чому сенатори виступали проти законів Ґракхів, якщо вони сприяли відновленню боєздатності римської армії?
- 14. Чи могли реформи братів Ґракхів подолати кризу Римської республіки?
Коментарі (0)