Войти
Закрыть

Стародавня Спарта

6 Клас , Всесвітня історія 6 клас Мороз (інтегрований курс) 2019

 

§ 29. Стародавня Спарта

1. Коли і як виникла Спартанська держава?

ПРАКТИЧНА РОБОТА

Покажіть на карті Лаконіку та місто Спарту. Визначте, особливості географічного положення та виникнення Спартанської держави.

 

На південному сході Пелопоннесу розташована область Лаконіка. Центральну її частину перетинає долина річки Еврот з родючими ґрунтами, тому основним заняттям жителів було землеробство. З трьох боків Лаконіку оточують високі та важкодоступні гори. Потрапити до неї можна, лише здолавши декілька перевалів. Морські береги були незручними для мореплавства: високі та уривисті або, навпаки, низькі та заболочені. Такі особливості географічного положення Лаконіки перешкоджали її жителям активно торгувати з іншими областями Греції і заморськими країнами.


Загальний вигляд Спарти (реконструкція)

Наприкінці II тис. до н. е. Лаконіку завоювали дорійці. На берегах річки Еврот вони заснували місто Спарту. Значну частину місцевого населення, яка чинила запеклий опір завойовникам, було поневолено. Невільників називали ілотами. Вони зазвичай працювали на землі або випасали худобу. Частина населення добровільно визнала владу дорійців. Їх називали періеками («ті, що живуть навкруги»). Вони зберегли свободу, мали право займатися ремеслом та торгівлею. Проте не могли володіти землею і не допускалися до участі в громадському житті Спарти. Лише нащадки завойовників-дорійців - спартіати - були повноправними громадянами.

2. Як вплинули закони Лікурга на суспільне життя Спарти?

Громадяни Спарти жили за законами, які, за переказами, установив мудрець Лікург, що походив із царського роду. Насамперед Лікург потурбувався про те, щоб усі громадяни Спарти мали рівні права, щоб серед них не було ані бідних, ані багатих. Спартанські сім’ї одержали у володіння однакові земельні ділянки - клери. Разом із землею поділили ілотів. Землю та ілотів не можна було продавати чи дарувати, позаяк вони в Спарті вважалися власністю держави.

Пам’ятник Лікургу в сучасній Спарті. Поміркуйте, яку інформацію можна отримати про особу з цього зображення

• Працюймо в парі!

Які особливості суспільного устрою відрізняли Спарту від Афін часів Солона? Що є спільного, а що відмінного?

«Ось яка риса належить однаково лакедемонянам (спартанцям - авт.) і єгиптянам: їхні глашатаї, флейтисти й кухарі успадковують заняття батьків, так що син флейтиста стає флейтистом, син кухаря - кухарем, а син глашатая - глашатаєм; інші, за всієї звучності голосу, не можуть їх витіснити, а свої обов'язки вони виконують за заповітами батьків» (Геродот, VI, 60).

Лаконська ваза із зображенням полювання

Спартанцям заборонялося займатися землеробством, ремеслом, торгівлею, єдиним заняттям була військова справа. З раннього дитинства до старості вони займалися військовими вправами та полюванням. Зброю та ремісничі вироби виготовляли для них періеки. Земельний наділ спартанця обробляли ілоти. Ілотам надавали можливість жити сім’ями. Вони постачали своїм господарям-спартанцям певну кількість зерна, вина, оливок, олії, сиру, а частину врожаю залишали собі1.

1 За підрахунками сучасних учених, ілоти передавали спартанцям приблизно 1/6—1/7 частку врожаю.

Спартанська держава була ізольована від зовнішнього світу. Торговельні відносини з іншими країнами заборонені. Іноземців у Спарту допускали рідко, хіба що послів чи почесних гостей. Жоден спартанець не міг виїхати за межі Лаконіки без дозволу влади.

3. Як навчали та виховували дітей у Спарті?

ПРАКТИЧНА РОБОТА

За допомогою QR-коду ознайомтеся з відповідним матеріалом. На основі тексту поясніть значення висловів «спартанське виховання» та «лаконічна мова».

http://bit.ly/30WoXkB

4. Якими були побут та повсякденне життя спартанців?

ПРАКТИЧНА РОБОТА

За допомогою QR-коду ознайомтеся з відповідним матеріалом. Обговоріть у класі: Як нововведення Лікурга вплинули на повсякденне життя та побут спартанців?

http://bіt.ly/30WpCCB

5. Яким був державний устрій Спарти?

• Обговоріть у класі!

Чим були зумовлені особливості державного устрою в Спарті?

Вищий орган влади в Спарті - народні збори. У них брали участь лише повноправні громадяни-спартанці. На народних зборах приймали закони, вибирали посадових осіб та воєначальників, оголошували війну та підписували мирні договори. Проте закони не обговорювали, а лише приймали чи відхиляли. Свою згоду щодо закону чи кандидата на посаду спартанці виражали криком. Обирали того, за кого найгучніше кричали. У спірних випадках виборщики розходилися по обидва боки, а більшість визначали на око.

Мармурова статуя важкоозброєного воїна, V ст. до н. е.

Провідну роль в управлінні Спартанською державою відігравала рада старійшин. Вона складалася із 28 осіб, не молодших за 60 років, обраних на народних зборах. До складу ради, крім них, входили двоє царів віком старших 30 років. Рада старійшин засідала щоденно: вона керувала державою, розглядала судові справи, могла відмінити будь-яке рішення народних зборів чи розпустити їх.

Обидва спартанських царі мали однакові права. Під час війни вони очолювали військо і користувалися необмеженою владою: ніхто не міг відмінити розпорядження царів або не підкоритися їм. У мирний час влада царів обмежувалась: як верховні жерці Спартанської держави вони приносили жертви богам.

Спартанське військо відзначалося прекрасною підготовкою та озброєнням. Спартанці ніколи не відступали з поля бою - перемагали або гинули. Проводжаючи сина на війну, спартанська мати казала: «Із щитом або на щиті». Це означало: або вернись із перемогою, або загинь героєм. Воїна, який мужньо бився з ворогом та загинув, приносили на щиті.

Спартанська жінка дає щит своєму синові (Жан-Жак Барб'є)

За словами історика, Спарта «весь час була схожа на похідний табір, де було заведено строгий певний спосіб життя для кожного». Основною причиною такого устрою було те, що Спартанська держава утворилась унаслідок завоювання та поневолення місцевого населення, а не шляхом злиття общин.

ПЕРЕВІРТЕ ЗАСВОЄНЕ НА УРОЦІ

ЗНАЮ

  • 1. Як, коли і за яких обставин виникла Спартанська держава? Чи все населення Спарти мало однакові права?
  • 2. Назвіть легендарного законодавця Спарти.

РОЗУМІЮ

  • 1. Як виник поділ жителів Спарти на ілотів, періеків та спартіатів?
  • 2. Як виховували і чого навчали в Спарті дітей? Поміркуйте, якими особливостями суспільного та державного життя це було зумовлено.

ВМІЮ

  • 1. Позначте на контурній карті Лаконіку та місто Спарту. Охарактеризуйте особливості їх географічного розташування.
  • 2. Порівняйте державний устрій у Спарті та Афінах часів Солона. Що було подібного, а що - відмінного?

ВИСЛОВЛЮЮ ДУМКУ

  • 1. Поміркуйте, як реформи Лікурга вплинули на розвиток Спарти. Якою була їх мета? Чи подобаються вони вам?
  • 2. Уявіть що ви побували в гостях у сім'ї спартанців. Опишіть свої враження. Чи подобається вам їхній спосіб життя та побут?

ЗВ’ЯЗОК ІЗ СУЧАСНІСТЮ

Висловіть судження, чи є актуальними для сьогодення зміст висловів «спартанський спосіб життя» та «спартанське виховання». Які особливості виховання та риси характеру спартанців є прийнятні для вас, а які ні?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Всесвітня історія 6 клас Мороз (інтегрований курс) 2019", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду