Захоплення Цезарем влади в Римі
- 28-04-2022, 01:10
- 395
6 Клас , Всесвітня історія 6 клас Мороз (інтегрований курс) 2019
§ 46. Захоплення Цезарем влади в Римі
1. Як відбулося посилення влади полководців у Римі?
Після повстання Спартака в Римі розпочалися нові громадянські чвари. Бійки в народних зборах, криваві сутички на вулицях і дорогах стали звичним явищем римського життя.
Водночас успішні завойовницькі війни і перетворення армії в найману посилили владу полководців. Римські воїни корилися тільки своєму воєначальникові. Сталося так, що вирішальне слово в боротьбі за владу сказали не народні збори чи сенат, а саме полководці.
Найвпливовішими державними діячами та полководцями в той час були Гней Помпей, Юлій Цезар і Марк Красс. Кожен з них прагнув влади і слави.
2. Що таке перший тріумвірат?
Спочатку Цезар, Помпей і Красс ворогували між собою, але з часом примирились і домовилися діяти спільно, допомагаючи один одному. У 60 р. до н. е. було укладено угоду між трьома видатними діячами - тріумвірат. Тепер вони стали наймогутнішими в країні людьми. Помпей мав військову славу, і за нього стояли розпущені ним солдати (ветерани). Юлій Цезар мав великий авторитет серед плебеїв і в народних зборах. Красс представляв багатих римських громадян.
Гай Юлій Цезар
Гней Помпей Великий
Особливих повноважень тріумвіри не мали, але завдяки своєму впливу й авторитету проводили будь-які закони та постанови. Сенат був безсилий боротися з тріумвіратом. Ніхто в Римі, навіть народні збори, не міг заперечити їм. Поет Марк Теренцій Варрон написав сатиру проти тріумвірів під назвою «Триголове страховисько».
Марк Красс
• Обговоріть у класі!
Уважно розгляньте скульптурні зображення Цезаря, Помпея та Красса. Яку інформацію можна одержати про їхні характери із цих зображень?
Кожен із тріумвірів (учасників тріумвірату) використав цю угоду для того, щоб провести вигідні для себе закони і посісти найважливіші військові посади. Помпей став командувати військом, яке стояло в Іспанії. Крассу доручили воювати на сході з Парфією (назва Персії після захоплення влади царями з племені парфян). Цезаря поставили намісником у Галлії, щоправда, її треба було ще завоювати.
3. Якими були наслідки завоювання Галлії для Риму, зокрема для армії?
Галли, крім долини річки По, населяли територію сучасних Франції та Бельгії, на сході - до річки Рейн. Римлянам належала лише південна частина Галлії. Її називали «Галлія, одягнена в тогу». Більша частина Галлії залишалася непідвладною Риму, і римляни називали її «кошлатою Галлією».
Галли складалися з багатьох племен, які ворогували між собою. Цим скористався Цезар, який проводив політику «розділяй і владарюй».
Верцингеторикс кидає зброю до ніг Цезаря (капітуляція галльського вождя після битви при Алезі, (52 р. до н. е., худ. Ліонель Ноель Ройе)
Підкорити Галлію Цезарю вдалося ціною великих зусиль. Численні войовничі галльські племена чинили запеклий опір римлянам. Неодноразово доля Цезаря та його армії трималася на волосинці. Тільки талант Цезаря як полководця і римська військова техніка допомагали йому вийти переможцем у цій війні.
Перемога дала римлянам величезну здобич - безліч худоби, дорогоцінні метали, сотні тисяч рабів, а Цезарю - можливість збільшити плату воїнам. Він обіцяв також виділити їм землю. Від його імені в Римі влаштовувались видовища та роздавали хліб бідноті. Завоювання Галлії Цезар описав у «Записках про Галльську війну».
4. Як розгорталися події під час другої громадянської війни (49-45 рр. до н. е.)?
У 53 р. до н. е. велика армія римлян на чолі з Крассом, який почав війну з Парфією, зазнала тяжкої поразки. Сам полководець був убитий під час переговорів з парфянами. Таким чином, тріумвірат розпався внаслідок загибелі одного з тріумвірів.
• Обговоріть у класі!
Що сприяло здійсненню задумів Цезаря та його перемозі в другій громадянській війні?
Сенат наділив Помпея надзвичайними повноваженнями і водночас скасував повноваження Цезаря в Галлії та зобов’язав його розпустити військо. Цезар відмовився виконати це рішення. На чолі одного зі своїх легіонів він підійшов до річки Рубікон, яка розділяла Північну і Середню Італію. Цезар довго вагався. Адже перейти Рубікон - означало вчинити заколот проти республіки. Нарешті він наважився і 10 січня 49 р. до н. е. лише з одним легіоном перейшов річку, сказавши знамениті слова: «Жереб кинуто!». Так почалася друга громадянська війна.
Армія Цезаря швидким маршем пішла на Рим. Сенат мав значно більше військ, але вони були розкидані в провінціях. Головні сили Помпея зосереджувалися в Іспанії. У Римі зчинилася паніка: консули тікали так поспішно, що не захопили скарбниці. Майже весь сенат на чолі з Помпеєм утік у Грецію, щоб там зібратися із силами. Цезар без бою вступив у Рим і заволодів Італією.
Вирішальна битва між військами Цезаря та Помпея відбулася біля міста Фарсали (Греція). Цезар здобув блискучу перемогу. Помпей утік до Єгипту й попросив притулку в юного царя Птолемея, рештки його армії перейшли на бік Цезаря. Цезар пішов за Помпеєм до Єгипту. Радники єгипетського царя, побоюючись Цезаря, зрадницьки вбили Помпея. Розповідають, що голову великого полководця піднесли Цезарю. Побачивши цей страшний дарунок, він відвернувся і заплакав.
У цей час Птолемей вів боротьбу за престол зі своєю сестрою Клеопатрою. Цезар став на її бік. Після затяжної війни римський полководець переміг Птолемея, а Клеопатра стала царицею Єгипту.
5. Якою була диктатура Цезаря?
Підкоривши провінції, Цезар повернувся до Італії. Громадянська війна закінчилася. Цезар здобув величезну владу. У 44 р. до н. е. його призначили довічним диктатором, а почесне звання імператор (латинською - «повелитель») стало його почесним титулом. Народні збори хоч і скликалися час від часу, проте вже втратили реальну силу. На відміну від Сулли, Цезар не вдався до терору, а проголосив безкровний громадянський мир.
• Обговоріть у класі!
На основі тексту та уривків з історичних джерел визначте, які особистісні риси проявив Цезар у своїй діяльності.
Джерела свідчать!
З праці Плутарха «Порівняльні життєписи»:
«...Друзі вважали за необхідне, щоб він оточив себе охоронцями, і багато хто з громадян пропонував йому для цього свої послуги. Він, однак, не погодився на це, кажучи, що краще один раз умерти, аніж жити в постійному страху за життя...».
З праці Гая Светонія Транквіла «Життя дванадцяти цезарів. Божественний Юлій»:
«...Врешті, Цезар повернувся до впорядкування справ у республіці: виправив календар... пристосував рік до кругообігу сонця, так що у році стало триста шістдесят п’ять днів... Доповнив сенат, добрав патриціїв... Однак усі інші його справи та слова настільки переважили, що виникла думка про те, що він зловживав своєю владою... Адже не лише приймав надмірні почесті, як-от неперервне консульство, постійне диктаторство, був також префектом звичаїв, до того ж прийняв титул імператора, титул «батька батьківщини», поставив статую поміж царями, трибуну в орхестрі... храми, жертовники, статуї разом з богами... назвав місяць своїм іменем. Усі ці почесті приймав та надавав сам собі для приємності».
Проти Цезаря виникла змова, у якій брали участь як його вороги, так і колишні прибічники диктатора. Вони поширювали чутки, що він домагається проголошення себе царем. 15 березня 44 р. до н. е. Цезар прибув на засідання сенату. Коли він зайняв своє місце, змовники оточили його, ніби віддаючи почесті. За умовним сигналом вони зненацька кинулись на нього з кинджалами, які ховали під сенаторськими тогами. Розповідають, що спочатку Цезар спробував захищатися, але побачивши серед змовників Брута1, зі словами: «І ти, Бруте?!» - закрив обличчя краєм одягу і впав мертвий перед статуєю Помпея.
1 Брут був палким захисником Республіки і свободи. Він вважав себе нащадком того Брута, який вигнав з Риму останнього царя Тарквінія Гордого. Цезар у молодості кохав його матір і ставився до нього, як до сина (побутує думка, що Брут був сином Цезаря).
Так на 55-му році скінчилося життя цієї видатної людини. Проте змовники не спромоглися відновити Республіку. У Римі знову почалася боротьба за владу.
ПЕРЕВІРТЕ ЗАСВОЄНЕ НА УРОЦІ
ЗНАЮ
- 1. Вкажіть дати таких подій: укладено Перший тріумвірат, друга громадянська війна, диктатура Цезаря.
- 2. Хто входив до складу Першого тріумвірату?
РОЗУМІЮ
- 1. Які зміни в римському війську сприяли захопленню Цезарем влади в Римі?
- 2. Чому і як розпочалася друга громадянська війна? У яких землях велись воєнні дії?
ВМІЮ
- 1. Підготуйте розповідь про диктатуру Цезаря. Чим вона відрізнялася від диктатури Сулли?
- 2. Складіть порівняльну характеристику Цезаря та Александра Македонського. Що в їхньому житті та діяльності було схожого, а що - ні?
ВИСЛОВЛЮЮ ДУМКУ
- 1. Перейти Рубікон - означало вчинити заколот проти Республіки. Чи схвалюєте ви цей вчинок Цезаря?
- 2. Хто, на вашу думку, винен у розпалюванні другої громадянської війни?
ЗВ’ЯЗОК ІЗ СУЧАСНІСТЮ
Які ви знаєте мистецькі твори (картини, скульптури, фільми, книги тощо), присвячені життю та діяльності Гая Юлія Цезаря? Чим можна пояснити таку увагу до його особистості?
Для допитливих!
Історичні джерела про особистість Цезаря
http://bit.ly/2W5WvsS
Коментарі (0)