Піднебесна імперія та перші володарі Давнього Китаю
- 22-04-2022, 12:36
- 467
6 Клас , Всесвітня історія 6 клас Бандровський, Власов
6 Клас , Всесвітня історія 6 клас Бандровський, Власов
• Поміркуйте, чи лише з метою захисту кордонів перший імператор зігнав мільйони людей для грандіозного будівництва. • Чому стіна стала символом ненависті сотень тисяч китайців до імператора та його чиновників? • Про що свідчить ще одна назва стіни - «найдовше кладовище у світі»?
Велика китайська стіна. Ті будівництво розпочато за наказом імператора Цінь Шіхуанді після об’єднання Китаю (221 р. до н. е.) для захисту північно-західних кордонів імперії від нападів кочовиків. Згодом стіну добудовували та ремонтували.
1. Якими були природно-географічні умови Давнього Китаю?
Давній Китай обіймав тільки частину тієї території, на якій розташовано сучасний Китай. Місцеві жителі називали свою країну Піднебесною.
Верховним божеством давні китайці вважали Небо. Саме тому свою країну називали Піднебесною.
У центрі країни розпросторилася Велика Китайська рівнина, якою несла води Жовта ріка (таку назву вона мала через колір води), або Хуанхе. Південніше височіли вкриті лісами гори, а за ними - долина іншої великої ріки - Блакитної, або Янцзи.
Долини цих річок заросли тропічними лісами. У лісах водилися слони, носороги, буйволи, тигри, антилопи, леопарди й інші тварини. Так само як Ніл, Хуанхе несла зі своїми водами величезну кількість родючого мулу і, розливаючись, затоплювала великі прибережні низовини. Часом повені Жовтої ріки супроводжувалися зміною річища. Через таку примхливу вдачу Хуанхе називали «рікою тисячі бід», «лихом Китаю», а також «такою, що блукає».
Вологий клімат створював можливості для землеробства без іригації. Щоправда, щоб мати придатну для рільництва землю, китайці мусили спершу викорчувати ліс. Уже в 3 тисячолітті до н. е. на території Китаю існували перші поселення землеробів. У долині Хуанхе вирощували чумизу (вид проса), а на берегах Янцзи - рис. Перші міські поселення на берегах річок виникли в середині 2 тисячоліття до н. е.
Праця давньокитайських селян на рисовому полі.
Роздивіться карту на с. 109. 1. Знайдіть на північному сході від Індії Велику Китайську рівнину, дві великі річки, що течуть там. 2. Де беруть початок ці річки? Куди впадають? 3. Визначте місце розташування Давнього Китаю, порівняйте його з місце розташуванням Месопотамії та Єгипту.
2. Як виникла перша китайська імперія?
У 8 ст. до н. е. в Китаї постало півтори-дві сотні самостійних царств, які змагалися між собою. Зрештою, сім найвпливовіших царств поділили між собою майже всю територію країни. Саме тому 5-3 ст. до н. е. називають добою «семи царств, що воювали». Наймогутнішим з-поміж них виявилося царство Цінь. Найбільшої сили царство досягло за правління Ін Чжена. Цей правитель поставив собі за мету підкорення шістьох інших царств та об’єднання всього
Китаю під своею владою. Втілюючи мету, Ін Чжен поодинці розгромив своїх супротивників. Він прийняв титул імператора та став називатися Цінь Шіхуанді - «перший імператор Цінь» (221—210 рр. до н. е.). Столицю царства Цінь, місто Сяньян, було проголошено столицею імперії.
Прочитайте фрагмент з «Історичних записок» Сими Цяня (145-86 рр. до н. е.) - батька китайської історії. Визначте, навіщо Цінь Шіхуанді здійснив заходи, про які розповів Сима Цянь.
«Царство Цінь уперше об’єднало Піднебесну... Шіхуанді розділив Піднебесну на тридцять шість областей і в кожну призначив чиновників керувати нею. Він змінив назву простого народу на "цяньшоу”- "чорноголовізабрав усю зброю в Піднебесній, зібрав її в Сяньяні й виплавив з неї рами-стійки для підвішування дзвонів, а також дванадцять людських фігур вагою в тисячу ші (близько 31 т) кожна; їх було встановлено в палацах. Було запроваджено єдині закони, міри ваги, ємності та довжини, коли візків, написання ієрогліфів».
1. Воїн з керамічної армії Цінь Шіхуанді з гробниці імператора. Цікаво, що серед кількох тисяч глиняних та бронзових фігур вояків немає двох однакових.
2. Імператор Цінь Шіхуанді в паланкіни Малюнок на шовку. Впливові китайські чиновники нерідко користувалися своєрідним транспортом - паланкіном - колісницею для сидячої їзди, яку несли на плечах слуги.
3. Як Цінь Шіхуанді керував своєю імперією?
Після об’єднання країни Шіхуанді розпочав завойовницькі війни, унаслідок яких посунув кордони держави на півдні аж до Південно-китайського моря. На півночі Шіхуанді воював проти кочовиків, серед яких найбільше допікали хунну (гуни). Для захисту від нападників імператор наказав будувати грандіозну споруду - Велику китайську стіну.
До будівельних робіт було залучено два мільйони селян, які нескінченним потоком ішли на північ. За робітничими загонами тяглися обози з одягом і продовольством. Будівничим доводилося працювати в жахливих умовах. Найбільше дошкуляли холод, злиденні харчі, батоги наглядачів. Не витримуючи нелюдських умов, селяни тисячами тікали. Страшна смерть чекала на втікачів: їх ловили й живими замуровували в стіну.
Щоб запобігти заколотам і змовам, імператор наказав переселити в столицю 120 тис. людей - представників знатних родів, де за ними уважно стежили. Джерела повідомляють, що невблаганний Шіхуанді стратив 460 учених, які не поділяли його ідей.
Цінь Шіхуанді заборонив пісні й перекази та розпорядився спалити всі приватні бамбукові книжки, крім релігійних текстів, книг з медицини, фармакології, агрономії й математики. Було видано наказ, що забороняв приватне навчання, а також критику уряду. Щоб запобігти невдоволенням, імператор запровадив 12 різновидів страти.
Неймовірна жорстокість імператора стала причиною замахів на його життя. Шіхуанді побудував собі 37 палаців, щоб ніхто не знав, де він перебуває. Проте у віці 48 років імператор раптово помер.
Не набагато пережила Шіхуанді його імперія. Невдовзі спалахнуло грандіозне повстання. Ватажок повстанців, сільський староста Лю Бан, оголосив себе засновником нової династії Хань. У 202 р. до н. е. він став китайським імператором.
Розв'яжіть хронологічну задачу. Обчисліть, скільки років тому постала перша Давньокитайська імперія. Скільки років вона проіснувала?
Роздивіться карту на с. 109. Знайдіть та назвіть 7 китайських «царств, що воювали». Яка була територія імперії Цінь Шіхуанді?
1. Поміркуйте, навіщо Цінь Шіхуанді наказав знищувати книжки та тримати під наглядом учених? Як ці факти пов’язані з будівництвом безлічі імператорських палаців? 2. Порівняйте владу китайського імператора, єгипетського фараона та перського царя.
Прочитайте уривок з твору Сими Цяня, дайте відповіді на запитання.
• Чому історик дав Цінь Шіхуанді таку характеристику?
• Висловте своє ставлення до цього історичного діяча.
• Порівняйте словесний та мальований портрети Цінь Шіхуанді-Чи зміг художник утілити риси вдачі імператора, про які розповідав Сима Цянь?
«Володар Цінь був людиною з великими очима й грудьми хижого птаха. Він не вирізнявся добротою. У нього був голос шакала та серце тигра й вовка одночасно. Коли Шіхуанді потрапляв у скрутне становище, він з легкістю підкорявся іншим. Але якщо домагався свого, він так само легко міг розчавити людину».
Уявний портрет Цінь Шіхуанді.
4. Що відомо про імперію Хань (202 р. до н. е. — 220 р.)?
Навести лад у виснаженій країні з населенням майже 60 мільйонів Лю Бан зміг не одразу. Діючи гнучко й обережно, він скасував найжорстокіші закони Цінь та знизив податки. Імператор проголосив землеробство основою господарства імперії та найшанованішим заняттям.
Розквіту Ханьська імперія досягла за часів імператора У Ді (140-87 рр. до н. е.), правління якого називають «золотою добою». Китай став потужною державою, усі частини якої були підпорядковані імператорові. Його накази втілювала в життя 130-тисячна армія чиновників. Державі належало виняткове право карбувати монети, продавати сіль та залізо. Імператор істотно розширив кордони імперії на півночі та заході, забезпечивши безперешкодний прохід торговельним караванам. Так було започатковано Великий шовковий шлях через Середню Азію на захід. Цим шляхом до Китаю потрапляли раби, вироби зі скла, коштовні камені та прянощі. Вивозили залізо, нікель, лакований посуд, бронзові та інші ремісничі вироби і, звичайно, шовк, який ніде більше не виробляли.
Були завойовані Корея та сучасний В’єтнам. Потребуючи чимраз більших коштів, імператори наказували збільшувати податки та повинності, унаслідок чого селяни біднішали.
У 3 ст. офіційно скасували монетний обіг, почавши використовувати як гроші шовк і зерно. Скоротилася чисельність населення, а кількість міст зменшилася вдвічі. У 184 р. вибухнуло повстання «жовтих пов’язок». 300-тисячна армія повсталих селян, які перев’язали голови жовтими стрічками, що уособлювали «прийдешню світлу еру загального добра», рушила на столицю. У 207 р. повстання зазнало поразки. Однак у 220 р. держава розпалася на три царства.
Керамічна модель сторожової вежі часів династії Хань.
Яким є походження висловів, пов’язаних з історією Китаю: «Великий шовковий шлях», «найдовше кладовище у світі», «ріка, що блукає», «сім царств, що воюють», «жовті пов’язки»?
Оцініть себе
1. Де розташовано Давній Китай? Визначте кордони давньокитайських імперій.
2. Як природні умови вплинули на виникнення давньокитайської цивілізації?
3. Чому Цінь Шіхуанді називають найжорстокішим правителем Давнього Сходу?
4. Які зміни відбулися в Китаї за імперії Хань?
Чи погоджуєтеся з твердженням: «Будівництво пірамід у Єгипті виглядає скромною забавою, якщо порівнювати його з будівельними роботами в Китаї часів Цінь Шіхуанді». Відповідь обґрунтуйте. Чому давні володарі заохочували будівництво грандіозних споруд?
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
Коментарі (0)