Батьки і діти
- 1-04-2022, 00:01
- 559
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Крижановський, Хірна
Батьки і діти
Якими були шлюб та сім’я в середньовічній Європі? На зорі середньовіччя на укладення шлюбів у Європі впливали римські та варварські традиції. Так, римське право узаконювало ранні шлюби — з 12-річного віку, але до кінця середньовіччя шлюбний вік у Європі зріс на кілька років. Традиції варварів, на відміну від античних, допускали шлюби між родичами, натомість забороняли їх між вільними та рабами.
Навернення європейських народів у християнську віру змінило шлюбні відносини. Церква домагалася, щоб шлюби були добровільними, публічними, міцними і, звичайно, церковними. Вона засуджувала подружню невірність і настійно рекомендувала мирянам сім разів подумати, перш ніж одружитись.
Подружньої рівності в середньовічній Європі не існувало. Хоч середньовічні поети й оспівували жіночу вроду та лагідність, але в повсякденні до жінок чоловіки ставилися зверхньо. Чим це можна пояснити? По-перше, у середньовічній Європі, яку лихоманили війни, найбільше цінувалися фізична сила і воєнне завзяття. По-друге, через постійну загрозу голодомору та розпорошення сімейного майна у жіночій здатності народжувати дітей вбачали не стільки добро, скільки зло. По-третє, перестаралася церква, яка запевняла вірян, що їхні біди викликані неслухняністю «прародительки Єви».
Джерело
XV ст. Із книги Христини Пізанської «Про місто жіноче»
У чоловіків, які ополчаються на жінок через свої тілесні вади, слабке і недолуге тіло, а розум витончений і злий. Вони не знаходять іншого способу вгамувати біль за свою недолугість, окрім як зігнати її на жінках...
Через заздрощі нападають на жінок і ті... чоловіки, які... усвідомили, що багато жінок розумніші і шляхетніші за них...
Стосовно тих чоловіків, які одержують задоволення, коли зводять наклеп, то немає нічого дивного, що вони обмовляють жінок, бо взагалі з будь-якого приводу відгукуються про всіх лихим словом... Кожен, хто неприховано зводить наклеп на жінок, робить це... наперекір розуму і природі. Наперекір розуму, бо виявляє велику невдячність: добродіяння жінки такі значні, що як би не старався, він ніколи не зміг би без них обійтися, постійно потребуючи жіночих послуг. Наперекір же природі тому, що не існує жодної природної істоти... яка б не любила своїх самиць, і було б цілком протиприродним для розумної людини чинити навпаки.
1. Як пояснює Христина Пізанська випади окремих чоловіків проти жінок?
2. У чому вбачає вона неприродність таких випадів?
3. Порівняй, чим нагадує сучасна європейська сім'я середньовічну й чим відрізняється від неї?
В'їзд весільної процесії Ізабелли Баварської в Париж улітку 1389 р. Мініатюра ХV ст.
На основі цього зображення склади розповідь про весільну процесію коронованих осіб у Франції.
Світ пізнаємо верхи
Ростемо чепуруном
Прощавай, шевелюро!
Дива середньовічної техніки — водяний млин
Пастушок
Малюк допомагає батьку тягти воду з колодязя
Помічник барабанщика
Хлопчик миє посуд на кухні замку
«Аз — били мене раз...» Покарання школяра
«Колисала мене мати...»
Купіль у церкві
Перша подорож. Перенесення немовлят
Дітей любили і пестили, особливо хлопчиків. Але до них ставилися як до маленьких дорослих. Десь з восьмирічного віку селянські діти вже допомагали батькам вести господарство (пасли гусей чи худобу, збирали колосся під час жнив тощо). Хлопчиків іноді записували до школи, однак частіше віддавали в науку до майстра. Дівчаток рідко віддавали до школи навіть заможні батьки. У віці 14—15 років діти вже самі заробляли собі на життя.
ПЕРЕВІР СЕБЕ
1. Роздивися схему так званої «феодальної драбини».
Яку назву мала така залежність нижчих феодалів від вищих?
2. З'ясуй, кому мала належати Бургундія (Франція) за умови, що маркіз отримав її феод від герцога, а той в свою чергу від свого сеньйора-короля?
3. Що вважалося обов'язками сеньйора, а що — васала.
Сеньор
Васал
озброювати
годувати і розважати
бути радником
виступати в похід і приводити із собою загін воїнів
викуповувати з полону
брати участь у суді
захищати від свавілля інших феодалів та селянських бунтів
4. Згадай середньовічне правило, яке відображало відносини між сеньйором і васалом. Поясни, чому склалося таке правило?
5. Вибери правильну відповідь. Поясни свій вибір.
Васальні відносини склалися:
а) між феодалами;
б) між феодалами і селянами;
в) між селянами.
6. Поясни, чому селяни корилися феодалам?
7. Дай характеристику кожному стану, заповнюючи в зошиті таку таблицю.
8. За допомогою схеми опиши обов’язки селян та доведи, що середньовічна селянська громада відігравала велику роль у житті селянина.
9. Назви нові стани, які з'явилися з появою середньовічних міст.
10. Правила рицарської честі не в усьому відповідали християнській моралі, яка проголошувала любов до ближнього і засуджувала кровопролиття і насильство. Поміркуй, чому церква загалом мирилася з цим?
Допоможи Кліо
На основі тексту й малюнків на с. 43-44 склади невелике оповідання про дитинство в середньовічній Європі.
Коментарі (0)