Царство Феміди
- 1-04-2022, 00:03
- 436
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Крижановський, Хірна
Царство Феміди
Середньовічна Європа жила за писаними законами. На початку середньовіччя варвари на території колишньої Римської імперії судилися за збірками законів — «правдами». У «правдах» яскраво відобразилася правова нерівність різних суспільних груп. Романське населення дотримувалося норм римського права, під впливом якого визрівало молоде королівське законодавство. У VIII—ІX ст. франкські королі видавали свої закони — капітулярії. До XII ст. середньовічне європейське законодавство розвинулося настільки, що окремі, розрізнені, закони було зведено в дві великі збірки — «Звід цивільного права» та «Звід церковного права». У християнській Європі церковні закони втручалися також у мирське життя (наприклад, у шлюбно-сімейні відносини) і були впливовішими за цивільні.
Божий суд
Потерпілий звертається до суду
Феміда — правосуддя, у давньогрецькій міфології — богиня правосуддя.
Право — узаконені державою права й обов'язки громадян.
Капітулярії — закони та розпорядження франкських королів.
Суд у середньовічній Європі поступово став становим. Це означало, що для кожного суспільного стану був свій суд: для дворянства — свій, для духовенства — свій, для городян — свій. Лише селяни не мали свого суду, а підпорядковувалися судовій владі своїх панів чи призначених ними суддів.
Верховна судова влада в державі належала монарху, але судитися в самого короля, звичайно, міг не кожен. Як судив кораль? Якщо справа була заплутана, він звертався по допомогу до віри в божественну справедливість — призначав так званий «Божий суд». Для рицарів це був поєдинок. Вважалося, що Бог не допустить, щоб у поєдинку поразки зазнав невинний. На поєдинок можна було замість себе виставити найнятого бійця.
Джерело
Із збірки звичаєвого права «Саксонське Зерцало» про судовий поєдинок
Кожен може відмовитися від поєдинку з тим, хто має гірший родовід... Суддя повинен дати кожному з них двох помічників, які битимуться замість них... Вони повинні виступити перед суддею в обладунках, озброєними і дати клятву: один, що звинувачення, висунуті ним проти іншого, — правда, і нехай допоможе йому Бог; інший, що він не винуватий, і нехай допоможе йому Бог. По відношенню до сонця їх треба розташувати однаково (щоб сонце не било у вічі жодному з них), коли вони сходяться вперше; якщо переможеним буде той, кого звинувачували, його покарають; якщо ж він переможе, то буде вільним від штрафу й покарання.
Чи існувала найменша гарантія того, що поєдинок виявить, хто правий, а хто винуватий? Обґрунтуй свою відповідь.
Часто намагалися з’ясувати, хто винуватий, за допомогою ордалій — випробувань окропом, вогнем ти розжареним залізом. Проти таких жорстоких і безглуздих випробувань виступала церква — їх, зрештою, було заборонено.
Джерело
XII ст. Із французької легенди «Трістан та Ізольда»
Ізольда перед нами тут
Нехай подасть правдиву вість
І геть усе нам розповість.
Ми ж перевіримо її:
Вона у руки у свої
Заліза вогняного шмат,
Яке їй піднесе ваш кат
Візьме. Якщо її рука,
Тендітна, ніжна і тонка,
Не обпечеться на вогні,
Тоді на всі наступні дні
Вона нам стане як свята —
Правдива, чесна і проста.
Чи були ордалії досконалішим способом судового вирішення справи, ніж поєдинок за вироком суду? Обґрунтуй свою відповідь.
Королівська влада приділяла багато уваги організації судів, адже судові штрафи суттєво поповнювали державну казну, а саме існування судів створювало видимість правопорядку в державі. Королі призначали своїх суддів (ними, скажімо, були графи). Але в округах судова влада належала місцевим сеньйорам, які могли засуджувати своїх підданих навіть на смерть.
Отже, державна і судова влада в середньовічній Європі була недосконалою. Вона погано забезпечувала соціальну справедливість, а отже, і мир та злагоду в суспільстві.
ПЕРЕВІР СЕБЕ
1. Чим відрізняються такі форми державної влади: монархія і станова монархія?
2. Що породило феодальну роздробленість у Західній Європі?
3. З якою метою в багатьох європейських країнах були створені дорадчі органи влади?
4. Чи була середньовічна Феміда досконалою і справедливою? Відповідь обґрунтуй?
5. Вибери правильну відповідь. Поясни свій вибір.
І. Королівську владу на середньовічному Заході послаблювали:
а) традиція розподілу королівських володінь між синами монарха;
б) небажання монарха правити;
в) земельні пожалування короля своїм васалам.
ІІ. Монархи в середньовічній Європі дбали про право й судочинство, бо:
а) були поборниками соціальної справедливості;
б) збагачувалися за рахунок судових штрафів і майна засуджених;
в) з допомогою судів тримали в покорі своїх підданих.
6. За якими законами жила середньовічна Європа?
7. Порівняй західноєвропейські монархії VII—ХII та XIII—XV ст. Чим вони відрізнялися? На які органи державного управління спиралися монархи, щоб зміцнити свою владу?
Схема управління державою за Карла Великого. VIII ст.
Схема управління становою монархією у Франції XV ст.
Коментарі (0)