Життєлюби й пересмішники
- 6-04-2022, 13:17
- 409
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Крижановський, Хірна
Життєлюби й пересмішники
Культурними центрами Європи поставали середньовічні міста.
Міська література — віршовані новели, байки, грубуваті жарти тощо — вражала своєю безпосередністю й правдивим показом душевних переживань. Вона кепкувала над пожадливістю і неуцтвом духовенства, зарозумілістю вельмож, іншими недоладностями суспільства. Її улюбленим персонажем був не закоханий рицар, а кмітливий життєлюб, здатний вийти сухим із води.
Найбільше зачитувалися городяни французьким «Романом про Лиса». Від його героя, винахідливого і зухвалого Лиса, в якому впізнавали багатого й підприємливого бюргера, діставалося всім. Лис переміг недоумкуватого й хижого Вовка, дужого, але дурного Ведмедя-рицаря, ошукав Лева-короля, глузував з Осла-церковника. Але при цьому він не милував і сірому — Курей, Зайців, Равликів...
Жонглери
Блазень
Ходулі
Виночерпій і музики
Карнавал. З мініатюри XIV ст.
Франсуа Війон. Гравюра XV ст.
У XIII ст. в Європі зародилося міське театральне мистецтво — яскраве, карнавальне, світське. Вистави розігрували жонглери, які були і танцівниками, і співаками, і музикантами, і акробатами, і фокусниками, і ще бозна-ким.
Поміркуй, чому церква косо дивилася на мандрівних акторів?
Карнавал — масове народне гуляння з вуличною процесією, маскарадом, розвагами.
Жонглери — середньовічні мандрівні артисти в Західній Європі.
Де з'являлися жонглери, там все приходило в рух. Але найбільшими порушниками спокою були ваганти. Вони гостро висміювали людські й суспільні вади, вміли радіти життю. Їхні задиркуваті пісні співала вся Європа. Життєрадісний гімн «Порадіємо!» (латиною — «Гаудеамус ігітур!»), складений ними, і нині співає все студентство світу.
Серед вагантів вирізнявся своїм талантом французький поет XV ст. Франсуа Війон. Вія сам натерпівся в житті, і тому співчував знедоленим:
Що й говорить! Ви з тим не згодні,
Що досить лиха є в житті:
Є недолугі і голодні,
Не лиш вельможі і святі;
Є жебраки в своїм дранті,
Є в світі бідність неймовірна...
Ваганти — мандрівні середньовічні актори (церковники, школярі, студенти).
Бій Александра Македонського з перевертнями. З мініатюри XIII ст.
Данте і Вергілій спускаються в пекло. Гравюра Г. Доре. XIX ст. Хто такий Вергілій?
У XIV—XV ст. свіжим подихом для культури Європи стала творчість видатного італійського поета і мислителя Данте Аліг’єрі (1265-1321 рр.). У своєму безсмертному творі «Божественна комедія» він змалював величну картину всесвіту, життя людини та суспільства. Він прославляв мудрість і доброту, віру в людину. Провісником нової європейської літератури став також англійський поет Джефрі Чосер — автор сповнених гумору й людяності «Кентерберійських оповідань».
Коментарі (0)