Буремні VII—XI століття. Іконоборство
- 6-04-2022, 13:21
- 502
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Крижановський, Хірна
Буремні VII—XI століття. Іконоборство
Утім, Візантія вдруге вступила в «золотий вік». Із вільних селян вона створила добре вишколене й озброєне військо, побудувала сильний флот. Однак при цьому її постійно лихоманило. Не припинялася боротьба за трон, сварилася між собою знать, спалахували народні бунти й повстання, виникали єретичні рухи.
На початку VIII ст. оливи в полум’я релігійних негараздів підлив сам уряд, породивши єресь іконоборців. Як це могло трапитися? Влада, підтримувана військовою верхівкою, зробила це навмисно, щоб забрати від церкви її багатства (не вистачало коштів на воєнні витрати).
У 726 р. імператор валів почепити ікони в церквах так високо, щоб віруючі не змогли їх цілувати, а згодом взагалі заборонив вшановувати ікони та мощі святих. Їх замінили зображеннями хреста та квітів і дерев. Вірянам пояснювали, що вшановувати потрібно Бога, а не його зображення! Але візантійці, передусім монахи (яких в імперії було видимо-невидимо) звикли вважати, що поклонятися іконі — означало поклонятися тому, хто на ній зображений. Суспільство розкололося на іконоборців та іконошанувальників. Останніх підтримали папа та патріарх. Між обома угрупованнями почалася запекла боротьба, яка тривала понад сто років і велася найбрутальнішими методами. Імператори-іконоборці катували й страчували іконошанувальників, руйнували монастирі, не забуваючи при цьому забирати в державу їхні землі. Зрештою, в середині ІХ ст. перемогли іконошанувальники, які організували в столиці урочисту процесію з іконами. Іконоборців назвали єретиками й відлучили від церкви, церковні стіни знову прикрасили іконами. Монастирям повернули їхні землі, щоправда, не всі. Суспільство після цього дещо вгомонилося.
Іконоборці — учасники руху проти шанування ікон.
Візантійська імперія Юстиніана. ІХ—ХІ століття
Які землі включала в себе Візантійська імперія? З’ясуй, хто нападав на Візантію і на які варварські королівства вона сама організовувала військові походи?
Але й після релігійного замирення візантійці не зажили в спокої, бо Візантія майже безперестанно з кимось воювала. Здебільшого, їй доводилося відбивати ворожі напади. Хто лише не зазіхав на Візантію в ІХ—ХІ ст.! Найгрізнішими того часу її ворогами були араби, слов’яни, нормани та турки.
Імператори не гребували у боротьбі з варварами жодним засобом. Вони намагалися пересварити їх між собою, керуючись римським правилом «поділяй і володарюй».
Джерело
VI ст. Із листа імператора Юстиніана до одного з варварських вождів
Я послав мої подарунки наймогутнішому з ваших вождів. Вони призначені тобі, бо вважаю тебе наймогутнішим. Але інший силоміць перехопив мої подарунки, заявляючи, що він серед вас найголовніший. Покажи йому, що ти найвеличніший з усіх, відбери від нього те, що він привласнив, помстися йому. Інакше буде зрозуміло, що верховний вождь — він, і ми до нього виявимо свою прихильність, а ти втратиш переваги, які ми тобі надали.
Яку політику по відношенню до варварів здійснював імператор? Згадай, чи він першим вдавався до неї?
Однак Візантії не вистачило снаги віднадити пожадливих сусідів, яким муляли очі її багатства. В 1071 р. турки-сельджуки вщент розбили візантійську армію й полонили імператора. Тоді ж нормани остаточно захопили володіння Візантії на Апеннінському півострові. Але найтяжчі випробування ще чекали на неї.
Латинська імперія 1204—1261 рр.
Знайди Латинську імперію і назви держави хрестоносців. Які держави зараз знаходяться в цих регіонах?
Коментарі (0)