Наукові знання. Дива техніки
- 6-04-2022, 13:23
- 420
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Крижановський, Хірна
Наукові знання. Дива техніки
Візантійці шанобливо ставилися до науки, яку називали філософією. До неї вони відносили богослов’я, математику, природознавство, етику, політику, граматику, риторику (красномовство), діалектику (логіку), астрономію, музику та правознавство.
Візантійські богослови зробили вагомий внесок у розробку православного віровчення. При цьому вони спиралися на античну філософію, використовуючи, на відміну від європейських схоластів, праці не лише Арістотеля, а й інших античних учених. Марно сушили голови над розв'язанням проблеми: як краще пізнавати Бога — розумом чи вірою? По-різному відповідали також на питання: Бог чи доля керують Всесвітом і людським життям?
Візантійські наука й техніка значно випереджали західноєвропейські. Візантійський учений Лев Математик започаткував алгебру, замінивши цифрові символи літеровими. Він винайшов світловий телеграф, багато хитромудрих механізмів, якими зачудовувалися іноземці. Це були рухомі статуї, механічні співочі птахи тощо.
Суднобудівники за роботою. Художник В. Фаворський. XX ст.
Світловий телеграф — система сигнальних вогнів для передачі термінових повідомлень на великі відстані.
Джерело
X ст. Із розповіді італійського посла про прийом іноземних дипломатів у палаці імператора Константина VII Порфірородного
Перед троном імператора стояло мідне, однак позолочене дерево, гілки якого рясніли всілякими птахами, зробленими з бронзи й позолоченими. Птахи співали, кожен свою особливу мелодію. Сидіння імператора було влаштоване так майстерно, що воно здавалося низеньким, майже на рівні землі, потім дещо вищим і, нарешті, повислим у повітрі. Велетенський трон оточували, немов вартові, мідні чи дерев'яні... позолочені леви, які шалено били своїми хвостами землю, відкривали пащі, рухали язиками й гучно рикали. Після того, як я... втретє схилився перед імператором, вітаючи його уклінно, в підвів голову й побачив імператора вже зовсім в іншому вбранні, майже під стелею зали, тоді як щойно я бачив кого на троні над самісінькою землею. Я не міг збагнути, як це трапилося. Мабуть, його підняв угору якийсь механічний пристрій.
Поміркуйте, навіщо вдавався імператор до такого штукарства.
У Візантії здійснювалися астрономічні спостереження, тісно пов’язані з астрологією. Візантійські медики працювали над діагностикою — розпізнаванням недуг. Хімічних знань візантійцям вистачило для того, щоб налагодити виробництво скла, кераміки, емалей і фарб. Вони винайшли «грецький вогонь» (ним спалювали ворожі кораблі). Візантійські мандрівники й прочани зробили цінні географічні спостереження.
Астрономічні спостереження — такі, що пов'язані з астрономією, тобто наукою про небесні тіла.
Астрологія — вчення, за яким на основі розташування небесних тіл можна передбачати майбутнє, долю людини.
З гуманітарних знань у Візантії особливо шанували правознавство та історію. Найвидатнішим візантійським істориком був Прокопій Кесарійський, який описав царювання Юстиніана, свого володаря. В XI ст. прославився всебічно обдарований вчений-енциклопедист Михаїл Пселл.
Віч-на-віч
Михаїл Пселл — богослов, філолог, правознавець, фізик, астроном, біолог. Вправно пристосовувався до політичної обстановки — пережив при дворі правління дев'яти Імператорів, навіть став першим міністром.
Коментарі (0)