Походи вікінгів та їхні завоювання
- 17-04-2022, 23:08
- 1 443
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Щупак
§ 14. ПОХОДИ ВІКІНГІВ ТА ЇХНІ ЗАВОЮВАННЯ
Пригадайте, де жили нормани, чим вони займалися. Які книжки про вікінгів ви читали, які фільми дивилися? Якими рисами наділяють вікінгів автори художніх творів?
«ПІВНІЧНІ ЛЮДИ». ВІКІНГИ. Здавна Скандинавський півострів заселяли північні германські племена, яких у Західній Європі називали норманами, тобто «людьми Півночі». Гірські хребти, дрімучі ліси, малородючі ґрунти не сприяли розвитку землеробства в Скандинавії. Неврожаї, голод та інші лиха змушували багатьох людей залишати батьківщину. Вони вирушали в далекі морські походи для захоплення здобичі або родючих земель. У 793 р. нормани з’явилися біля берегів Північно-Східної Англії. Відтоді більш як три століття «північні люди» нападали на Британію та інші країни Європи. Ці події ввійшли в історію як «Північні війни», або «доба вікінгів».
У Скандинавії воїнів, які здійснювали походи в інші країни, іменували вікінгами, у Франції — норманами. В Англії «північних людей» називали данцями, у Візантії — варантами, на Русі — варягами.
Воїни-вікінги, ІХ—Х ст. (історична реконструкція): а — простий воїн; б — знатний воїн у довгій кольчузі; в — вікінг-лучник
Учасниками походів були грабіжники, торговці здобиччю, завойовники та мирні переселенці. Нормани добре знали морську справу, майстерно володіли залізною зброєю, тому були дуже небезпечними ворогами. Їхні кораблі — дракари — були безпалубні, довгі, і вміщали до сотні осіб кожний. Під чотирикутними червоними та смугастими вітрилами, зі страхітливими різьбленими головами драконів чи зміїв на носах, вони наганяли жах на жителів узбережжя. Самі нормани з гордістю називали свої кораблі «кіньми моря».
Нормани спалювали все, що не могли забрати з собою. Спершу вони нападали на узбережжя, згодом почали здійснювати походи усередину країн і земель. Вони влаштовували стоянки в гирлах великих річок, тут збирали сили, а потім, рухаючись вгору проти течії, проникали вглиб країни.
33-метровий будинок вождя вікінгів нагадує перевернутий човен (історична реконструкція в музеї вікінгів. Лофотр. Норвегія)
Носова частина дракара із зображенням дракона
Зображення корабля вікінгів на медалі
Дракари були швидкохідними та надійними човнами, легкими як для греблі, так і для перенесення на руках у разі потреби. Вони могли заходити в мілководні річки й швартуватися до низьких берегів. Виготовляли дракари, як правило, з дуба. Найбільший з відомих кораблів вікінгів сягав 23 м завдовжки та 4,5 м завширшки. На кожному дракарі було 26—70 гребців по обидва боки човна. Для їхнього захисту вздовж бортів вивішували щити.
Поясніть, чим схожі дракари і човни слов’ян.
ЖИВА ІСТОРІЯ:
документи, особистості, цікаві подробиці
Скандинавські саги називають найхоробріших норманських воїнів берсерками (в перекладі зі старонорвезької мови — подібні до ведмедя). Ці люди присвячували своє життя служінню богу війни Одінові, вірили, що після загибелі в бою потраплять до його палацу на небі — Валгалли. Під час бою берсерки зривали з себе кольчуги та, оголені до пояса, билися з ворогом, не відчуваючи болю від поранень. Вони ніби перевтілювалися в хижих звірів. На берсерків дивилися з острахом не лише вороги, а й самі нормани. Проте їхню вправність у бою дуже цінували, прирівнюючи одного берсерка до 20 звичайних воїнів.
Звичайні ж вікінги, як свідчать їхні поховання, не мали якоїсь надприродної фізичної сили: були низькими на зріст, часто страждали від ревматизму і хвороб зубів. Їхня їжа була одноманітною, бідною на вітаміни. Тому вікінги, як і інші мешканці країн тогочасної Європи, рідко доживали до похилого віку.
НАПАДИ ДАНЦІВ НА БРИТАНСЬКІ ОСТРОВИ. Нормани з берегів Данії (англійці, як ви пам’ятаєте, називали їх данцями) спустошували і грабували узбережжя Англії, а згодом почали завойовувати її території і засновувати постійні поселення. Так нормани-данці захопили північний схід країни і ввели там свої звичаї і порядки. Становище Англії було безвихідним.
Боротьбу англосаксів проти данців очолив король Альфред, прозваний Великим (871—900 рр.). Він був освіченою людиною, сприяв розвитку науки, запрошував до Англії вчених ченців з інших країн Європи. За його вказівкою було складено перший загальноанглійський звід законів.
Альфред — король англосаксів (статуя у м. Вінчестер, Англія)
У боротьбі з ворогами король виявив неабияку витримку і наполегливість. Спочатку Альфред зазнав від данців поразки. Йому довелося зі своїми загонами переховуватися в лісах і таємно збирати військові сили. Для захисту від норманів він побудував фортеці, створив морський флот, щоб перешкоджати висадці ворогів на узбережжі.
Альфред відбив натиск данців і відкинув їх за річку Темзу. Лондон було звільнено. Король уклав з норманами договір, за яким південно-західна частина країни залишалася під його владою, а північно-східна — у руках данців.
У другій половині X ст. англосакси підкорили данців, і Англія об’єдналася в єдину державу.
ЗАХОПЛЕННЯ НОРМАНАМИ ФРАНЦІЇ ТА ІНШИХ КРАЇН ЄВРОПИ. Нормани кілька разів доходили до Парижа та осаджували його. Діставалися північні завойовники і до інших міст Франції та Німеччини. Королям доводилося відкуповуватися від норманів сріблом.
На початку X ст. нормани захопили частину території північної Франції. Ця земля отримала назву Нормандія (в перекладі з французької — країна норманів; назва цього регіону збереглася в сучасній Франції).
Рухаючись на південний захід, нормани обгинали Піренейський півострів, спустошували і грабували його береги. Згодом дісталися Середземного моря. Захопивши південну частину Італії та острів Сицилія, вони об’єднали ці території в Сицилійське королівство. Успіхи норманів були зумовлені слабкістю країн Європи, виснажених міжусобними війнами.
Норманів, які Балтійським морем і далі Західною Двиною діставалися до слов’янських земель, як ви вже знаєте, називали на Русі варягами. Вони здійснювали походи в Східну Європу, доходили до верхів’їв Волги і спускалися її течією до Каспійського моря.
По Дніпру варяги рухалися до Чорного моря і досягали Константинополя. Це був Шлях із варяг у греки. Частина варягів осіла на Русі і змішалася з місцевим населенням.
ЖИВА ІСТОРІЯ:
документи, особистості, цікаві подробиці
Роль норманів-варягів у становленні давньоруської держави
Сучасні історики зазначають важливу роль норманів-варягів у становленні давньоруської держави. У 882 р. Київ захопила новгородська дружина на чолі з Олегом, який був родичем (за іншою версією — воєначальником) варязького князя Рюрика. Об’єднання Новгородської землі з Руською землею, центром якої був Київ, поклало початок великої історії Київської Русі, про яку ви дізнаєтеся з курсу історії України.
НОРМАНСЬКЕ ЗАВОЮВАННЯ АНГЛІЇ. Наприкінці X ст. датська навала на Англію відновилася. Данці в 1016 р. підкорили всю країну і встановили там владу датських королів. Один із них — Кнут (поч. XI ст.) — був одночасно королем Англії, Данії і Норвегії. В Англії він прагнув отримати підтримку великих англосаксонських землевласників. Кнут видав збірник законів, що закріплювали їхні привілеї і права. Однак влада норманів-данців в Англії не була міцною.
Кнут і його придворні
ЖИВА ІСТОРІЯ:
документи, особистості, цікаві подробиці
У 870-х рр. нормани з Норвегії відкрили й заселили Ісландію — Країну криг, як назвали нові землі перші поселенці.
У IX—X ст. нормани почали заселяти острови північної частини Атлантичного океану. Вікінг Ейрік Рудий, приречений на вигнання з Ісландії за скоєний злочин, відплив на північний захід і несподівано відкрив Ґренландію — Зелену землю.
Сміливий мореплавець Лейв Щасливий та його супутники близько 1000 р. досягли островів поблизу узбережжя Північної Америки. У сагах ці місця називають Лісовою країною, Країною пласких каменів та Країною дикого винограду. На островах вони зустріли місцевих жителів, яких назвали скрелінгами. Ці відомості підтвердила археологічна знахідка поселення вікінгів на острові Ньюфаундленд. Отже, Америку було відкрито за 500 років до Колумба! Проте це відкриття не мало великих наслідків, оскільки у вікінгів не було можливості освоювати новий континент.
Які географічні відкриття зробили нормани?
НАСЛІДКИ «ПІВНІЧНИХ ВІЙН». Набіги норманів пришвидшили формування феодального ладу, який перейняли і самі завойовники. Важливими були географічні відкриття вікінгів. Вони відкрили і заселили Ісландію, Ґренландію і досягли берегів Північної Америки.
Походи норманів дали потужний поштовх утворенню держав Північної Європи. Завдяки походам посилилася влада племінних вождів — конунгів, які, об’єднавши місцеві племена, перетворювалися на королів нових держав. Так, у VIII—IX ст. постали Данія, Норвегія і Швеція.
На початку XI ст. набіги норманів припинилися. Останньою важливою подією доби «Північних війн» було завоювання норманами Англії. На цьому доба вікінгів закінчилася.
ЗНАЮ МИНУЛЕ — ОСМИСЛЮЮ СЬОГОДЕННЯ — РОЗУМІЮ МАЙБУТНЄ:
запитання і завдання
Знаю і систематизую нову інформацію:
1. Хто такі нормани, вікінги, варяги? Чому їх називають «північними народами»?
2. Охарактеризуйте причини морських походів «північних людей».
3. Як відбувалося завоювання данцями Британських островів?
4. Чому англійський король Альфред був названий Великим?
5. Назвіть географічні відкриття норманів.
6. Розкажіть про норманське завоювання Англії, Франції та інших країн Європи.
Умію працювати з картою:
7. Покажіть на карті напрямки походів норманів.
Обговоріть у групі:
8. Чому протягом тривалого часу нормани змогли тримати у страху населення Європи?
Коментарі (0)