Священна Римська імперія
- 21-04-2022, 17:28
- 759
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Пометун, Малієнко 2020
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Пометун, Малієнко 2020
1. Як було утворено Священну Римську імперію Оттоном I Великим
Обміняйтеся думками в парах: які риси характеру допомогли Оттону І створити нову державу.
Німецька держава з'явилася на карті середньовічної Європи в ІХ ст., а вже через століття постала Німецька імперія, творцем якої був Оттон І (936-973).
Лукас Кранах Старший. Оттон I (із хроніки Тюрингів, XVI ст.)
Об'єднуючи державу, Оттон І застосовував для боротьби з непокірними німецькими феодалами і військову силу, і вдалі династичні шлюби. До того ж він заручився підтримкою церкви, якій дарував багато земель і численні привілеї. Створивши сильне кінне військо, Оттон І завдав нищівної поразки угорцям і назавжди припинив їхні набіги на Німеччину.
Оттон І і його дружина (статуї в соборі міста Мейсен у Німеччині)
Зміцнивши становище всередині країни, король звернувся до ідеї відновлення Римської імперії. Для цього він здійснив походи в Північну Італію, а також допоміг папі приборкати римську знать. Вдячний за допомогу, папа в 962 р. в соборі Святого Петра в Римі увінчав Оттона І імператорською короною. Так 962 р. в Європі постала нова імперія.
Як і Карл Великий, Оттон І вважав свою державу спадкоємицею Римської імперії. Тому згодом вона стала називатися Священна Римська імперія.
Священна Римська імперія була феодально-теократичною державою, оскільки на її політику вирішальний вплив мали католицькі релігійні діячі.
Теократія (від грецького «теос» — Бог; «кратос» — сила, влада) — форма правління, за якої світська влада належить духовенству, а більшість сфер суспільного та індивідуального життя визначаються панівною релігією та церквою.
2. Як відбувалася боротьба за політичний провід між світськими і духовними володарями
Словосполучення «ходіння до Каносси» стало крилатим висловом. Поміркуйте, що воно означає і наскільки актуальне сьогодні.
В ХІ — на початку ХІІ ст. розгорілося протистояння правителів Німеччини з папами римськими за право призначати і затверджувати єпископів та абатів на церковні посади. У боротьбу за верховенство у церковних і політичних справах були втягнуті різні верстви населення.
Про це протиборство яскраво свідчать події, що увійшли в історію як «ходіння до Каносси» (ХІ ст.). Один з найвідоміших пап Середньовіччя Григорій VII намагався підкорити духовенству світських феодалів та імператорів. На цьому шляху йому протистояв німецький імператор Генріх IV. У розпал боротьби папа відлучив його від церкви, а всіх його підданих звільнив від васальної клятви. Тому, незважаючи на своє високе становище, Генріх мусив урочисто вибачитися перед папою. Зустріч призначили у замку Каносса. Генріх був готовий навіть поцілувати папську туфлю. Щоправда, за кілька років Генріх IV усе-таки переміг папу Григорія VII.
Як описує український письменник Павло Загребельний стан імператора та умови прощення? Що, на вашу думку, відчував Генріх?
З РОМАНУ ПАВЛА ЗАГРЕБЕЛЬНОГО «ЄВПРАКСІЯ»
Похід до Каносси
У січні 1077 року імператор прибув до Каносси. Замок мав потрійні мури. Генріх впущено за другу стіну, почет лишився зовні. Між мурами, знявши імператорські прикраси, без будь-якої пишноти, простоволосий, босий, стояв він, очікуючи присуду папи, постився з ранку до вечора, стояв без сну, непорушно, заклякло, ніби вмер. Так тривало три дні. Лише на четвертий його було допущено до папи. Після тривалої розмови і прийняття ганебних умов папа зняв відлучення.
Протистояння імператорів і пап закінчилося компромісом. На думку істориків, ця боротьба послабила зв'язки між імператорами і різними верствами німецького суспільства, що стало однією з причин роздробленості Священної Римської імперії.
3. Чим уславився Фрідріх ІІ
Уявіть себе вченим-дослідником, у розпорядженні якого лише ілюстрації і невеликий текст. Складіть інформацію для інтернет-довідника про Фрідріха II, використовуючи тільки джерела підручника.
Онук Барбаросси, легендарного учасника Третього хрестового походу, Фрідріх II (1212-1250) був одним із найосвіченіших імператорів Священної Римської імперії. Крім німецьких земель, Фрідріху II належав південь Італії та великий багатий острів Сицилія. Тут він провів більшу частину свого життя і звідси правив імперією. Найчастіше Фрідріх II перебував в походах або в Італії, тому надав німецьким князям великих повноважень і не втручався в їхні справи. Саме тому його діяльність закріпила роздробленість у Німеччині.
1. Зображення Фрідріха ІІ з його книги «Мистецтво полювання з птахами» (XIII ст.)
2. Сучасна поштова марка із зображенням Фрідріха ІІ
3. Августаль — монета Фрідріха ІІ
4. Замок Кастель-дель-Монто, у спорудженні якого брав участь Фрідріх ІІ, один із найвідоміших у світі
5. Священний Єрусалим — столиця королівства хрестоносців, відбудований Фрідріхом ІІ (середньовічна гравюра)
4. Чому закріпилась територіальна роздробленість Священної Римської імперії
Використайте інфографіку і поясніть, чому в Німеччині не склалася сильна централізована монархія.
Розвиток німецьких держав в епоху Середньовіччя характеризувався кількома важливими процесами, що унеможливили централізацію країни протягом багатьох століть поспіль.
ПРИЧИНИ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ РОЗДРОБЛЕНОСТІ / ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ СВЯЩЕННОЇ РИМСЬКОЇ ІМПЕРІЇ
Як ви дізналися зі схеми, одним із визначальних зовнішніх чинників роздробленості стала зовнішня колонізація — просування німецьких колоністів на східноєвропейські землі, заселені слов'янами. Цей рух почався ще в Х ст. і тривав із перервами упродовж майже всього Середньовіччя. Рицарі і священники, селяни та ремісники зводили на завойованих слов'янських землях міста — Бранденбург, Мекленбург, Берлін, Любек, Росток та ін. На землях Східної Прибалтики, заселеної племенами лівів, естів і пруссів, європейські рицарі заснували міста Ревель (сучасний Таллінн) і Ригу.
Знайдіть на карті підтвердження факту роздробленості Німеччини. Назвіть держави, які входили до складу Священної Римської імперії в ХІ ст. Як змінилися імперські кордони у XII—XIV ст.?
Захоплення нових земель на східному кордоні, війни в Італії призвели до послаблення влади імператора та посилення німецьких князів. Сім князів, які мали право обирати імператора, називалися курфюрстами.
У 1356 р. імператор Карл IV Люксембург видав «Золоту буллу»1, що визначала порядок передачі трону у Священній Римській імперії і закріплювала за курфюрстами право на вищий суд, карбування власної монети, стягування мита і навіть право вести війну один з одним.
1 Булла — особливий документ імператорів і пап з печаткою.
Який порядок успадкування престолу визначала «Золота булла»? Кому вона була вигідна?
ІЗ «ЗОЛОТОЇ БУЛЛИ»
Божою милістю ми, Карл IV, імператор Римський і король Богемії2, на вічну пам'ять.
Щоб установити єдність між курфюрстами і ввести узгоджені вибори і запобігти роздробленості — ми на загальному зібранні в Нюрнберзі... оголосили виконувати таке...
Коли стане відомо про смерть короля чи імператора, хай курфюрсти... зберуться протягом трьох місяців у Франкфурті та виберуть Римського короля як майбутнього імператора. Питання про вибір має вирішуватися простою більшістю голосів. Обраний повинен одразу затвердити лени, привілеї, права і свободи курфюрстів...
2 Богемія — історична область у Центральній Європі, частина сучасної Чехії.
Сторінка «Золотої булли»
Але щоб німецький король став повноправним імператором, папа римський мав увінчати його в Римі імператорською короною.
У роздробленій Німеччині не існувало єдиних для всієї країни армії, уряду, загальної скарбниці, спільних законів. Органом станового представництва був рейхстаг, до нього входили князі, рицарі та представники великих міст. Рейхстаг вирішував лише загальнодержавні питання, не втручаючись у справи князівств. І хоча на початку XVI ст. династія Габсбургів володіла найбільшими територіями в Європі, проте в них, як і раніше, панувала роздробленість.
1) Охарактеризуйте зовнішню політику німецьких імператорів.
2) Визначте за картою (с. 101) результати німецького просування на схід Європи.
«Історична мозаїка»
http://bit.do/fFQwT
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
Коментарі (0)