Практична робота. Взаємодія візантійської, слов'янської та європейської культурних традицій. Виникнення слов'янської писемності. Кирило і Мефодій
- 21-04-2022, 17:37
- 1 277
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Пометун, Малієнко 2020
§ 28. Практична робота. Взаємодія візантійської, слов'янської та європейської культурних традицій. Виникнення слов'янської писемності. Кирило і Мефодій
Ознайомтеся з матеріалами практичної роботи. Оберіть для виконання три завдання. Представте свої досягнення класу.
1. Якими були передумови1 виникнення слов'янської писемності
1 Передумова — попередня умова існування, виникнення, діяння та ін.
Завдання 1
Спираючись на текст і документ (с. 155), визначте головну передумову виникнення слов'янської писемності в ІХ ст. та запишіть її у зошит.
Виникнення старослов'янської мови та слов'янської писемності тісно пов'язано з історичними умовами життя слов'ян у ІХ ст. У період становлення слов'янським державам необхідна була релігія, яка підтримувала б цей процес, забезпечувала повноправний вихід нових країн на міжнародну арену.
Великоморавський князь Ростислав, прагнучи зберегти самостійність від посягань Німеччини, направив посольство до візантійського імператора з проханням відрядити до них учителів, які просвітили б слов'ян у справах віри.
ПАННОНСЬКЕ1 ЖИТІЄ КИРИЛА І МЕФОДІЯ ПРО ЗАПРОШЕННЯ КНЯЗЯ РОСТИСЛАВА
У 862 році до Константинополя приїхали посли від моравського князя Ростислава з таким проханням: «Ми не розуміємо ні грецьку, ні латину... У нас немає писемності, і ми не розуміємо сенсу написаного. Народ наш сповідує християнську віру, але в нас нема вчителів, які могли б навчити нас читати... пояснити нам віру нашою рідною мовою».
1 Паннонія — історична область у Центральній Європі, входила до складу Австрії, Угорщини.
Імператор Візантії охоче відгукнувся на прохання моравського князя. Він запропонував братам Константину (Кирилу) та Мефодію стати вчителями і проповідниками християнства в Моравії2.
2 Моравія — історична область сучасної Чеської республіки, у ІХ-Х ст. її території були частиною Великоморавської держави.
Попри те, що Константин узяв церковне ім'я Кирило лише перед смертю, в історію він увійшов саме під цим ім'ям.
2. Хто такі Кирило і Мефодій
Завдання 2
Ознайомтеся з документами. Використайте їх для написання життєпису братів Кирила і Мефодія (7-8 речень).
Рідні брати Кирило та Мефодій походили з аристократичної сім'ї, що жила в місті Фессалоніки3 (Греція). Кирило навчався в Константинополі, працював бібліотекарем у найвідомішому соборі Святої Софії, пізніше став професором філософії. За неабиякі здібності та знання його навіть прозвали Філософом.
3 Фессалоніки — місто у Греції, слов'янською Солунь; через це Кирила і Мефодія часто називали солунськими братами.
ІЗ КНИГИ БОЛГАРСЬКОГО ПИСЬМЕННИКА СЛАВА КАРАСЛАВОВА «СОЛУНСЬКІ БРАТИ»
За наказом імператора вирушив Константин із посольством до сарацинів1, де він мав захистити віру християнську в диспуті з відомими мусульманськими мудрецями, а також з'ясувати наміри нового халіфа щодо Візантії. Юний Константин відповів на всі прискіпливі запитання старців, прочитав арабською напам'ять вірші з Корану та ще й тлумачив старовинні арабські книги. Здивований халіф запропонував Константину залишитися в нього на службі, подарував йому красиву шкатулку з коштовностями. Проте філософ відмовив: «У мене своє небо і свій шлях». Повернувшись додому, Константин віддав шкатулку рабу — слузі в школі, аби він зміг викупитися з рабства і повернутися на батьківщину.
1 Сарацини — у Середні віки — синонім до поняття мусульманин.
З ЛІТОПИСУ ЖИТІЯ МЕФОДІЯ
Як дізнався імператор про його здібності, віддав йому в керування слов'янське князівство, а минуло Мефодію тоді двадцять років. Перебуваючи на цій посаді десять років, він вивчив слов'янську мову.
Згодом Мефодій пішов у монастир і незабаром очолив його. Пізніше там оселився і Кирило.
Завдання 3
Ознайомтеся із джерелами. Поясніть, чому Кирилу і Мефодію було важко проповідувати слов'янською. Запишіть свою відповідь у зошит.
Розуміли Кирило і Мефодій необхідність викласти християнську віру слов'янською мовою.
ІЗ ЖИТІЯ КОНСТАНТИНА-КИРИЛА
«Філософе, — звертається до Кирила цар, — личить тобі йти до справи, що ніхто зробити не може, як ти». Відповідав Філософ: «...піду з радістю, якщо у них [у Моравії] є літери для їх мови... Вчити без абетки та без книг — все одно, що писати бесіду на воді».
...І тоді склав Кирило письмена і почав писати слова Євангелія: «На початку було Слово, і Слово було у Бога, і Слово було Бог».
Кирило і Мефодій створювали літери довго. Використовуючи грецькі та єврейські літери, вони намагалися підібрати букву до кожного звука слов'янської мови, насамперед під шиплячі, яких немає у грецькій і латині. Літописці зазначають, що брати спочатку писали довгими палицями на піску різні букви. Витирали їх і придумували нові.
Коли прибули брати до Моравії, складно було їм проповідувати Слово Боже слов'янською, адже в ті часи поширювати Святе Письмо дозволялося тільки єврейською, латиною та грецькою.
У 863 р., за допомогою брата Мефодія й учнів, склав Кирило старослов'янську азбуку та переклав слов'янською мовою з грецької основні богослужебні книги.
3. Кирилиця чи глаголиця?
Завдання 4
Закінчіть речення і запишіть його у зошит: Кирилиця — це ... , а глаголиця — ... .
З ІСТОРІЇ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ
Існує дві слов'янські азбуки: кирилиця та глаголиця. Яка з них є давнішою і яку винайшов слов'янський просвітник Кирило?
Кирилиця — писемність, що відома за книжковими пам'ятками XI-XII ст., її азбука складається із 43 літер, у тому числі з 24 грецьких і 19 оригінальних слов'янських.
Азбука глаголиці містить 39 літер. На відміну від кирилиці, глаголиця має дуже складне накреслення літер у вигляді кружечків і петельок, з'єднаних між собою, що дуже утруднює її опанування. Більшість учених гадає, що глаголицю винайшов Кирило для слов'ян Моравії та Паннонії. Незважаючи на графічну складність літер глаголиці, вона тривалий час уживалася в деяких південнослов'янських країнах.
Українська поштова марка 2013 року, присвячена виникненню слов'янської писемності
Завдання 5
Ознайомтеся з двома варіантами уривка зі «Сказанія болгарського монаха Черноризця Храбра»: а) текстом, написаним у IX — на початку Х ст.; б) його сучасним варіантом. Спираючись на наведену таблицю, установіть, яким алфавітом (кирилицею чи глаголицею) написано текст. Знайдіть у першому тексті букви, які не використовує сучасна українська мова. З таблиці дізнайтеся, як вони називалися.
ІЗ СКАЗАНІЯ БОЛГАРСЬКОГО МОНАХА ЧЕРНОРИЗЦЯ ХРАБРА «ПРО ПИСЬМЕНА» (IX — ПОЧАТОК Х СТ.)
а) А ще ли въ просиши словѣньскыя боукаря, глаголя: «Къто вы письмена сътворилъ есть, или кънигы прѣложилъ?» — То вьси вѣдятъ и отъвѣщавъше рекутъ: «Святыи Костанътинъ Философъ, нарицаемыи Кѣрилъ, тънамъ письмена сътвори и кънигы прѣложи, и Меѣодие, братъ его». И аще вопросиши: в кое время?, то ведят и рекут: «Яко въврѣмена Михаила, цѣсаря грьчьска... и Растица къняза моравьска... вълѣто же отъсъзъданьявьсего мира 6363»1.
1 У 863 р. від Різдва Христового.
б) Якщо ж запитати слов'янських книголюбів-грамотіїв, кажучи так: хто вам письмена створив або книги переклав? — то всі знають і, відповідаючи, кажуть: «Святий Костянтин, філософ, наречений Кирилом, — він нам письмена створив і книги переклав, і Мефодій, брат його. І якщо запитати: в який час?, то знають і кажуть: «Під час Михайла, царя грецького, Ростислава, князя моравського. в літо від створення світу 6363».
Завдання 6
Працюючи в парах, обговоріть, у чому полягала заслуга Кирила і Мефодія в розвитку слов'янської культури. Як зберігається пам'ять про Кирила і Мефодія? Запишіть свої думки і представте їх у класі.
Брати створили цілком оригінальну систему слов'янської писемності.
Кирило та Мефодій канонізовані і православною, і католицькою церквами. У 1980 р. папа Іван Павло II оголосив святих Кирила та Мефодія «покровителями» Європи.
Щорічно 24 травня православна церква святкує день пам'яті слов'янських учителів, рівноапостольних Кирила і Мефодія. Ці святі відвіку вважалися покровителями науки, «книжкових людей», які вчать і вчаться. В Україні в цей час відзначають День слов'янської писемності. У Чехії та Словаччині День святих Кирила (Циріла) та Мефодія (Методеє), які своїм приходом до Моравії заклали основи майбутньої чеської держави, відзначається 5 липня та є державним святом і вихідним днем.
Завдання 7
Роздивіться фотографії і розкажіть, як у різні часи уславлювали Кирила і Мефодія. Зробіть історичний коментар до пам'ятника княгині Ользі в Києві: поясніть, чому поряд із володаркою Русі-України зображені слов'янські просвітителі — Кирило і Мефодій.
1. Кирило і Мефодій (середньовічне зображення)
2. Пам'ятник Кирилу і Мефодію (Мукачево Закарпатської області)
3. Пам'ятник княгині Ользі (Київ)
Обговоріть:
1. Що нового ви дізналися про історію української писемності?
2. Поміркуйте над словами літописця Климента Охридського: «І були Константин і Мефодій великим якорем у бурхливих водах життєвого моря».
3. Що ви розповісте про цей урок вдома?
Україна — це Європа
Українські митці завжди відчували свою єдність і духовну близькість до подій європейського життя. Так, у 1845 р. Тарас Шевченко написав поему «Єретик», у якій розповів про діяння Яна Гуса.
* * *
Привітай же в своїй славі
І мою убогу
Лепту-думу немудрую
Про чеха святого,
Великого мученика,
Про славного Гуса.
Прийми, отче. А я тихо
Богу помолюся,
Щоб усі слав'яне стали
Добрими братами,
І синами сонця правди,
І єретиками
Отакими, як констанцький
Єретик великий!
Мир мирові подарують
І славу вовіки!
Єретик (ілюстрація О. Данченка до поеми Т. Г. Шевченка)
Коментарі (0)