Контрреформація
- 28-03-2022, 01:30
- 720
8 Клас , Всесвітня історія 8 клас Сорочинська 2021
8 Клас , Всесвітня історія 8 клас Сорочинська 2021
Пригадайте:
1. Контрреформація
Реформація стала величезним потрясінням для Католицької церкви. Цілі країни розривали свої зв’язки з Папою Римським: Англія, Швеція, Данія, Норвегія, частина населення Франції, німецьких земель, Чехії та Угорщини перейшла у протестантизм.
Коли виникла небезпека поширення протестантських ідей в Італії, папа Павло III (1534-1549 рр.) у 1542 р. створив Конгрегацію верховної інквізиції — суд, який мав боротися з поширенням єресі, а протестантизм Католицька церква вважала однією із єресей. Папа наказав викорінювати найменші прояви єресі, «...у жодному разі не діяти м’яко, ніколи не сумніватися, і якщо для прикладу іншим буде потрібно покарання — робити це без вагань». Так «залишки лютеран» і «прибічники еразмізму» засуджувалися інквізицією до спалення.
У 1559 р. за наказом папи було видано «Індекс заборонених книг». Перелічені в «Індексі.» книжки вилучались і спалювалися на площах разом із портретами авторів. Винним у читанні або переховуванні заборонених книг загрожував суд інквізиції. Цей список постійно оновлювався і проіснував до 1966 р. Крім творів Жана Кальвіна та Мартіна Лютера, до цього переліку потрапили твори чи не всіх тогочасних філософів і вчених: Миколая Коперника, Еразма Роттердамського, Рене Декарта, Томаса Гоббса та багатьох інших.
Паскуале Каті «Тридентський собор». Фрагмент фрески в церкві Санта-Марія-ін-Трастевере. Рим, 1588 р.
Водночас служителі Католицької церкви розуміли, що потрібно не лише боротися з «єрессю» протестантизму, але й те, що їхня власна Церква терміново потребує реформ. Так розпочався рух за оновлення Католицької церкви, який отримав назву Контрреформація (1545-1648 рр.).
Папа Римський доручив раді церковних учених розробити проєкт реформи для зміцнення Католицької церкви. Затвердити цю реформу мав церковний собор, який зібрався в місті Тренто (лат. Tridentum) (Італія). Тридентський собор працював із перервами упродовж 1545-1563 рр. У результа
ті його роботи було впорядковано всі сторони життя Католицької церкви, у тому числі канон Біблії, порядок богослужінь (меса), ієрархія церковнослужителів, визначено перелік догматів, святих та церковних свят. На противагу протестантизму було визначено, що Католицька церква є єдиним авторитетом, який має право тлумачити Біблію. Ухвалені Тридентським собором рішення значною мірою і досі визначають те, якою є Католицька церква.
Однією зі складових Контрреформації історики називають і створення нових чернечих орденів: капуцинів (1525), єзуїтів (1534) та ораторіанців (1558), діяльність яких спрямовувалась на розширення впливу та зміцнення авторитету Католицької церкви. Капуцини проповідували повернення до ідеалів аскетизму та безкорисливої допомоги, як це заповідав святий Франциск Ассизький. Головним завданням єзуїтів було поширення католицтва в усьому світі. Ораторіанці отримали свою назву від ораторій — приміщень, де збиралися разом священники та миряни для спільного вивчення Біблії. На відміну від інших орденів, ораторіанці не складали чернечих обітниць. В приміщеннях-ораторіях, нерідко у супроводі музики, ставились сцени на релігійні сюжети. Згодом вони переросли в окремий вид музичних творів — ораторію.
Контрреформація — заходи, здійснювані Католицькою церквою в 40-х рр. XVI — 60-х рр. XVII ст. з метою власного оновлення і протидії поширенню протестантизму.
Церковний собор — зібрання вищих церковних сановників для вирішення ключових питань церковного устрою.
У ході Контрреформації зміцнили та впорядкували структуру Католицької церкви, заборонили продаж індульгенцій, встановили єдині правила ведення богослужінь, ухвалили рішення про відкриття семінарій — навчальних закладів для майбутніх священників. У 1582 р. провели календарну реформу — запроваджено григоріанський календар, яким зараз послуговуються у більшості країн світу.
2. «Товариство Ісуса» (орден єзуїтів)
Спадок єзуїтів
Єзуїти зібрали багато цінних відомостей про життя та звичаї народів, серед яких проповідували. Крім того, вони досліджували мови цих народів. Єзуїти першими уклали японсько-португальський словник та граматики японської і в’єтнамської мов, розпочали вивчення санскриту. У 1594 р. в Макао (сучасний Китай) єзуїти відкрили колегію, яка, крім іншого, стала центром вивчення китайської та японської мов.
Висновки
Поширення Реформації змусило Католицьку церкву, з одного боку, активізувати заходи з придушення протестантизму, який вона вважала єрессю, а з іншого — розпочати рух за своє оновлення. Цей рух отримав назву Контрреформація. Зміцнення та об’єднання Церкви, упорядкування догматів, правил богослужінь, запровадження освітніх закладів сприяло відновленню її могутності і навіть розширенню впливу на деякі країни. Одним із головних знарядь Контрреформації стало «Товариство Ісуса», основним завданням якого було поширення католицизму в усьому світі.
Запитання та завдання
І
ІІ
Запам’ятайте дати:
1545-1648 рр. — період Контрреформації.
1545-1563 р. — Тридентський церковний собор.
1534 р., 1540 р. — заснування та затвердження «Товариства Ісуса».
А тим часом в Україні...
1574 р. — видано перші друковані книги «Буквар» та «Апостол».
1575 р. — заснування єзуїтської колегії в Ярославі (сучасна Польща).
1581 р. — видано перший друкований переклад Біблії церковнослов’янською мовою.
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
Коментарі (0)