Франція у XVI-XVII ст.
- 28-03-2022, 01:31
- 693
8 Клас , Всесвітня історія 8 клас Сорочинська 2021
8 Клас , Всесвітня історія 8 клас Сорочинська 2021
Пригадайте:
1. Правління Анрі IV Бурбона
Як ви вже знаєте, у XVI ст. Франція пережила протистояння двох великих релігійних спільнот — католиків та гугенотів (протестантів). Ця кривава ворожнеча завершилася тим, що у 1594 р. французький трон посіла нова династія — Бурбонів. Першим її представником став король Анрі IV (1553-1610). Для примирення ворожих таборів він у 1598 р. видав Нантський едикт.
Анрі IV французи називали «добрим королем». При ньому було дано лад господарству країни, яке занепало за роки релігійних війн, податки для населення було впорядковано і зменшено. Французи запам’ятали вислів короля про те, що добробут у Франції настане тоді, коли в кожного селянина в неділю в горщику варитиметься курка. Попри низку позитивних змін у житті країни, досягти обіцяної курки у кожному горщику монарху не вдалося. Анрі IV загинув від руки релігійного фанатика.
Пурбус Франс Молодший «Портрет Анрі IV», близько 1622 р.
Луї (або Антуан) ле Ньєн «Селянський інтер’єр з флейтистом», 1642 р. Попри обіцянки Анрі IV, життя селян було дуже важким. Смертність була високою від голоду та хвороб. Селяни нерідко повставали проти непомірних податків. Влада жорстоко придушувала такі виступи. Через це кількість населення Франції з 1610 по 1650 р. лишається незмінною
Господарське піднесення країни за правління Анрі IV перш за все було пов’язане з діяльністю першого міністра Франції Максимільяна де Бетюна Сюллі (1560-1641). Він уважав, що джерелом багатства країни має стати сільське господарство. За Сюллі впровадили такі новації:
Свою зовнішню політику Анрі IV спрямовував на розвиток заморської торгівлі. Було відкрито Ост-Індійську торговельну компанію. У 1604 р. розпочалася французька колонізація Канади — експедиція Семюеля де Шамплена заснувала тут першу колонію — Нову Францію та місто Квебек.
2. Кардинал Рішельє
Продовжувачем справи Анрі IV та Сюллі став перший міністр при дворі короля Луї XIII (1601-1643) герцог Арман Жан дю Плессі Рішельє (15851642). Також відомий як кардинал Рішельє. Він уважав, що для зміцнення держави сваволю знаті потрібно обмежити, а королівську владу, навпаки, посилити. Для досягнення цього він припинив скликати Генеральні штати й обмежив права Паризького парламенту. Одним з кроків на шляху зміцнення Франції Рішельє вважав ліквідацію гугенотської республіки на півдні країни. Король обмежив права гугенотів. А коли вони повстали, Рішельє придушив виступ за допомогою королівської армії. Їхні фортеці було зруйновано. У 1629 р. король видав «Едикт милості», за яким за гугенотами зберігалися їхні релігійні права, але заборонялося мати гарнізони і фортеці.
Шарль Луї Дело «Відпочинок кардинала», сер. XIX ст. Кардинал Рішельє був знаменитий своєю любов’ю до котів. Він утримував близько двадцяти цих тварин
Кардинал розгорнув рішучу боротьбу проти старої родової аристократії, яка за впливовістю нерідко могла суперничати з королем. Усіх, хто не бажав підкорюватися королівській владі, висилали за межі країни або ув’язнювали. Під загрозою смертної кари накладено заборону на дуелі — поєдинки між знатними людьми. Для виконання своїх рішень на місцях кардинал реорганізував систему управління та зробив її залежною від короля, а не місцевих феодалів. У провінції призначилися інтенданти — королівські урядники, які повністю відповідали за надходження податків і стан справ у провінціях. Оскільки інтенданти отримували від короля платню, вони були його вірними слугами.
Французький мушкетер — солдат, озброєний вогнепальною зброєю — мушкетом. Малюнок 1660 р.
За Рішельє Франція розпочала створювати свою колоніальну імперію, конкуруючи у цьому з Англією та Нідерландами. Але головним зовнішнім ворогом Рішельє вважав Іспанію, тому підтримував її ворогів — німецьких протестантських князів, Нідерланди, Данію, Швецію. У 1635 р. Франція втрутилася в Тридцятилітню війну. Дипломатією кардинал домігся послаблення впливу Іспанії у Європі.
Велику увагу кардинал приділяв також розвитку науки і культури. За Рішельє у Франції з 1631 р. почала виходити перша газета.
Для проведення своєї політики Рішельє потребував багато коштів. Податки зросли в декілька разів, що наприкінці 30 — на початку 40-х рр. XVII ст. призвело до численних селянських повстань.
3. Абсолютизм Луї XIV
Формування абсолютної монархії у Франції завершилося за правління Луї XIV (1643-1715).
У 1648-1653 рр. проти короля і його всевладного першого міністра — Мазаріні — виступили роздратовані зміцненням центральної влади аристократи, а також жителі Парижа, розлючені новими податками. Розгорілася громадянська війна, у якій король став переможцем. Ці події отримали назву Фронда. Після придушення Фронди аристократи не намагалися противитися королівській владі.
Для того, щоб остаточно приборкати аристократів, Луї XIV розпочав будівництво величезного королівського палацу у містечку Версаль неподалік від Парижа і зобов’язав знатних людей віддати на це будівництво частину своїх коштів. Коли у 1682 р. воно було завершене, король змусив глав аристократичних родів жити у цьому палаці разом із ним. Так вони завжди були під наглядом правителя, а не плели інтриги у власних замках у віддалених куточках Франції.
Джуліо Мазаріні
Луї проголосили королем у п’ятирічному віці. Від його імені правила мати Анна Австрійська, але фактичним правителем був наступник Рішельє на посаді першого міністра кардинал Джуліо Мазаріні (1602-1661). Він займав цю посаду 18 років, продовжуючи спрямовану на посилення королівської влади політику Рішельє. За Мазаріні Франція стала однією з наймогутніших країн Європи. Коли у 1661 р. Мазаріні помер, 22-річний Луї XIV оголосив, що віднині правитиме самостійно.
Гіацинт Ріґо «Портрет Луї XIV у коронаційному вбранні», 1701 р.
Абсолютизм — державний лад, що встановився у низці західноєвропейських ранньомодерних держав, за якого верховна влада не обмежувалась станово-представницькими органами.
Абсолютна монархія — різновид монархічної форми правління, за якої вся повнота законодавчої, виконавчої, судової, військової, а іноді й релігійної влади належить монархові.
Протекціонізм — політика держави у сфері торгівлі, яка полягає в захисті власного виробника, через обмеження імпорту (ввезення) іноземних товарів.
Меркантилізм — економічна політика, що характеризувалася активним втручанням держави в господарське життя, стимулюванням зовнішньої торгівлі, колоніальними пограбуваннями і торговельними війнами.
У 1665 р. Луї XIV призначив міністром фінансів Жана-Батиста Кольбера (1619-1683). Той створив ефективну систему управління країною, впорядкувавши податкові збори та закони. Кольбер приділяв велику увагу створенню флоту, навіть наказав висадити ліси, які у майбутньому мали б стати джерелом деревини для нових кораблів.
Кольбер уважав, що держава має контролювати торгівлю та промисловість. Його головною метою було збільшення вивозу (експорту), зменшення ввезення (імпорту), і в результаті цього — збільшення притоку грошей у країну. Мануфактури, що виробляли подібний товар, були організовані в корпорації зі строгими регламентами.
Війни Луї XIV
Також було проведено реформу армії. Усіх офіцерів призначав король (раніше військом керували знатні особи, і не завжди за згоди короля). Військо отримало уніформу й нове озброєння, було збільшено кількість полків і модернізовано артилерію. У розпорядженні короля була добре озброєна армія, яка налічувала 550 тис. воїнів — найчисленніша в тогочасній Європі.
Шарль Лебрен «Луї XIV разом зі своїм братом та Кольбером відвідує мануфактуру гобеленів». Фрагмент шпалери, 1667 р.
Проте не всі задуми Кольбера були втілені в життя: король не схвалив його планів про усунення внутрішніх митних кордонів, поширення податків на аристократів, зменшення кількості монастирів.
З часом Луї XIV ставав усе більш ревним католиком. У 1685 р. він скасував Нантський едикт і заборонив кальвінізм, а гугенотів почали силою навертати в католицтво. Тому гугеноти емігрували до Нідерландів, Швейцарії, німецьких земель, Нової Франції. Всього країну покинуло близько 300 тис. осіб. Оскільки переважна більшість гугенотів була підприємцями, вони принесли у ці країни свої капітали, вміння та знання, залишивши власний слід у їхній історії.
Уся вища судова влада належала королю. Луї XIV надав широкі повноваження поліції, у віданні якої перебували також книжкова цензура, нагляд за гугенотами.
Правління Луї XIV називають взірцем абсолютизму — державного ладу, за якого монарх одноосібно керує всіма сферами життя країни.
Цікаво знати
Частина з тих гугенотів, які емігрували до Нідерландів, з часом виїхали до Капської області — колонії Нідерландів на півдні Африки (сучасна Південноафриканська республіка, ПАР). Тут вони започаткували виноробство. Вина з ПАР відомі у всьому сучасному світі.
4. Двір «короля-сонця»
Друга половина XVII-XVIII ст. — період розквіту королівських дворів у Європі. Взірцем був двір «короля-сонця». Луї XIV наказав побудувати за 18 км від Парижа, у Версалі, розкішну резиденцію. Королівський палац у Версалі, оточений парками й майданами, мав нагадувати всім і кожному про велич його володаря. Навіть статую античного бога Юпітера було виліплено з обличчям Луї XIV. Сучасники приписували йому вислів «Держава — це я!».
Луї XIV вважав, що все життя монарха має бути публічним — королі мають народжуватися і помирати на очах у підданих. Він запровадив найскладніший на той час у Європі придворний етикет та систему церемоній, які регламентували кожну годину життя у Версальському палаці.
Король прокидався в оточенні придворних, вони спостерігали за тим, як він одягався, снідав, прогулювався палацовими парками, обіди та вечері теж проходили за присутності десятків людей.
Церемонії, палаци, бали, утримання великого двору потребували величезних коштів. Оскільки абсолютний монарх уважав себе володарем усієї країни, то він не обмежував себе у витратах, які лягали важким тягарем на тих, хто сплачував податки. Астрономічні видатки на королівський двір були однією з причин поразок Луї XIV наприкінці його життя.
Анрі де Гісе. Ескіз костюма Аполлона для «Балету ночі», де головна дійова особа — «король-сонце» — Луї XIV в ролі грецького бога. Опубліковано у 1653 р.
Версальський палац. Сучасний вигляд
Нині Версаль є музеєм, у якому реконструйовано вигляд кімнат таким, яким він був за Луї XIV
Згідно із церемоніалом навіть смерть короля мала бути прилюдною. Відповідно до традиції помираючого короля у похідному ліжку поставили в центрі кімнати, щоб придворні та члени королівської родини могли бути присутніми при його смерті. 1 вересня 1715 р. Луї XIV помер. Після цього впродовж тижня 72 священники, змінюючи один одного, молилися біля труни короля.
Витяг із «Творів» Луї XIV
Цікаво знати
Версальський палац має безліч кімнат та залів, оздоблених з надзвичайною пишністю. Проте його кімнати були зовсім не пристосовані для життя: взимку там було надзвичайно холодно. Кухня розташовувалась так далеко від їдалень, що вся їжа до столу подавалась холодною. Всюди гуляли протяги. Вбиралень на всіх кілька тисяч мешканців палацу не вистачало, природні потреби нерідко справляли за портьєрами у коридорах; більшість придворних милися надзвичайно рідко, тому у всьому палаці стояв сморід. Двічі на рік у Версальському палаці організовувалось генеральне прибирання, яке тривало більше тижня.
Висновки
У XVI ст. у Франції розпочалося формування абсолютної монархії, яка досягла вершини свого розвитку в другій половині XVII ст.
За правління Луї XIII його перший міністр Рішельє домігся значного зміцнення центральної влади у Франції. У період правління Луї XIV абсолютизм у Франції досяг свого розквіту. Луї XIV навіть ототожнював себе з державою: «Держава — це я!».
Найбільші успіхи політика Луї XIV мала в економічній сфері, але прорахунки в релігійній сфері, поразки на міжнародній арені, непомірні витрати на королівський двір нівелювали ці здобутки.
Запитання та завдання
І
ІІ
Запам’ятайте дати:
1629 р. — «Едикт милості».
1643-1715 рр. — правління Луї ХIV.
1685 р. — скасування Нантського едикту.
А тим часом в Україні...
1632 р. — відновлення ієрархії Православної церкви.
1648-1657 рр. — Національно-визвольна війна українського народу під проводом Богдана Хмельницького.
1687-1708 рр. — гетьманство Івана Мазепи.
1710 р. — підписання Пилипом Орликом «Пактів і Конституцій...».
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
Коментарі (0)