Войти
Закрыть

Індія та Персія в Новий час

8 Клас , Всесвітня історія 8 клас Ладиченко, Лукач, Подаляк 2021

 

§ 22. Індія та Персія в Новий час

Пригадайте!

До чого призводило поневолення одного народу іншим (на прикладі історії України)?

• 1. Утворення Могольської держави. На початку XVI ст. Індія, де проживало близько 100 млн осіб, була однією з найбільших країн світу. Безліч народів і племен, мов і звичаїв надавали їй неповторної своєрідності. Велику силу мала традиція. Як і сотні років тому, зберігалися непереборні кордони між індійськими кастами. Незмінним залишався і замкнений характер сільської громади: усім необхідним її члени забезпечували себе самотужки.

Водночас у політичному житті Індії відбулися важливі зміни. Країна розпалася на окремі держави, правителі яких постійно ворогували між собою. Міжусобиці розорювали господарство, виснажували сили народу й полегшували вторгнення загарбників. У 1526 р. Північну Індію підкорив полководець Бабур. Він був праправнуком завойовника Тимура й далеким нащадком Чингісхана, тому його та всіх, хто прийшов з ним, стали називати моголами. Так виникла держава Моголів, влада яких зберігалася в Індії понад два століття, поки країну не завоювали англійці.

Бабур правив лише три роки, був дуже освіченою людиною, обдарованим поетом і тонким поціновувачем мистецтва. Правитель залишив після себе автобіографію «Бабур-наме», написану простою та зрозумілою мовою. Цей твір є одним з найцінніших джерел про тогочасні події і світогляд людей.

Розгляньте мініатюру. Чим відрізняється портрет Бабура від портретів західноєвропейських правителів XVI ст.: поза, одяг, вираз обличчя тощо?

Бабур. Мініатюра. XVI ст.

Документ

XVI ст. З автобіографії Бабура «Бабур-наме»

Заклик до бою пролунав, коли сонце піднялося на висоту списа; битва тривала до полудня. О цій порі ворогів було переможено й придушено, а друзі раділи й торжествували. Великий Господь, по своїй милості та благоволінню, зробив для нас легкою цю важку справу: таке численне військо він за півдня зрівняв із землею... Як я й сподівався, Великий Господь... допоміг нам подолати сильного ворога та завоювати таку велику державу, як Індія.

1. Як автор документа ставився до війни? 2. Кому він завдячував перемогою? 3. Як Бабур сам оцінював свої завоювання?

Наприкінці життя Бабур розділив свої володіння між синами. У країні спалахнули міжусобні війни.

• 2. Правління Великих Моголів. Спокій установився нескоро, лише після приходу до влади онука Бабура - Акбара (1556-1605). Успадкувавши лише декілька розорених війною провінцій, він у багато разів збільшив територію Могольської держави. Акбар завоював і приєднав до своїх володінь величезні індійські території та більшу частину афганських земель.

У створеній міцній централізованій державі Акбар увів єдиний календар і чітку систему рангів на державній службі. Правитель активно підтримував ремесла й торгівлю, упорядкував податки, значно розширив іригаційну систему та мережу доріг. Усе це заслужено забезпечило правителю славу великого реформатора. Його правління відзначено побудовою в столиці Моголів - місті Делі - грандіозних палаців та урядових споруд. Акбар також усіляко заохочував талановитих людей і славився щедрим меценатством. Саме за його правління держава Моголів досягла найвищого розквіту й стала імперією Великих Моголів.

Розгляньте мініатюру. Що на ній зображено? Опишіть урочисту процесію.

При дворі Акбара. Мініатюра. Кін. XVI ст.

Аби люди краще розуміли інші релігії, Акбар наказав перекласти мовою фарсі та проілюструвати такі індійські епоси, як «Рамаяна», «Махабхарата» тощо, оскільки імператор дотримувався переконання, що «вони містять Істину». Акбар був покровителем істориків, і під час його правління створили фундаментальну історичну книгу - Акбар-наме (Книга Акбара).

Імператор Акбар спостерігає, як ловлять дикого слона. Мініатюра. XVI ст.

На момент воцаріння Акбара мусульмани володіли Індією вже декілька століть. Жоден із правителів не насмілився порушити старовинний порядок приниження «невірних» прихильників індуїзму. Перший, хто наважився змінити ставлення до них, був Акбар.

На відміну від своїх попередників, Акбар припинив гоніння на послідовників індуїзму. Для індійського населення було також скасовано особливий подушний податок - джазію, від сплати якого раніше звільнялися лише мусульмани. У 1593 р., тобто ще за п’ять років до ухвалення у Франції Нантського едикту, правитель Індії видав наказ про релігійну віротерпимість. Усім своїм підданим він гарантував повну свободу віросповідання та суворо заборонив переслідувати прибічників будь-якої віри. Релігійна реформа - головне діяння Акбара. Завдяки її запровадженню він залишився в народній пам’яті як Акбар Великий.

Подумайте!

Порівняйте релігійну політику Акбара з тогочасною політикою релігійного протистояння в Західній Європі.

В Індію стали приїжджати місіонери-єзуїти. Вони вирушали до «варварської країни», готові до знущань і мук. Замість цього на них чекав пишний прийом при дворі Акбара. Великий Могол не тільки дозволив християнам вільно проповідувати, а й сам охоче вів з ними бесіди. Отці-єзуїти навіть запросили правителя Індії до своєї каплиці! Вони були шоковані, коли, увійшовши до неї, Акбар спочатку осінив себе хресним знаменням, потім схилився перед розп’яттям у мусульманському поклоні й, нарешті, склав руки в молитовній позі індусів.

Онук Акбара Шах Джахан (1628-1657) усе життя провів у війнах. Після того як він приєднав Південну Індію, територіальні межі імперії Великих Моголів максимально розширилися. Проте своє ім’я Шах Джахан увічнив не гучними перемогами на полях битв, а спорудженням у місті Агрі усипальниці для померлої дружини - мавзолею Тадж-Махал. Побудований із чудового білого мармуру, увінчаний вишуканими банями та мінаретами, Тадж-Махал мальовничо віддзеркалюється у прозорій воді басейну, що розташований поруч. Архітектурний пам’ятник дивовижної краси, він є справжньою перлиною світового мистецтва.

Розгляньте фотоілюстрацію. Дізнайтеся про архітектурні шедеври, які створили митці на честь жінок. Яке місце серед них, на вашу думку, посідає Тадж-Махал?

Тадж-Махал. Середина XVII ст. Агра. Індія

З другої половини XVIII ст. Великі Моголи стали поступово втрачати колишню могутність. Між синами Шах Джахана розгорілася нещадна боротьба за трон. Переможцем з неї вийшов Аурангзеб (1658-1707) - людина сильна й вольова, але жорстока й підступна. Затятий мусульманин, він доклав чимало зусиль, аби повністю знищити паростки віротерпимості, які виростив його прадід Акбар. Аурангзеб віддав наказ зруйнувати індуїстські храми, а з їхнього каміння побудував мечеті. Правитель заборонив живопис, музику й танці. Він навіть не дозволяв знатним індійцям їздити на слонах, що для них було страшенною образою. Загальне невдоволення політикою Аурангзеба вилилося у хвилю народних повстань.

Подумайте!

На прикладі релігійної політики Акбара та Аурангзеба розкажіть про те, як життя пересічної людини залежить від особи правителя.

Після смерті Аурангзеба імперія Великих Моголів фактично розпалася. Невпинні міжусобні війни остаточно підірвали сили держави й перетворили її на легку здобич для англійців.

Індія здавна приваблювала європейців прянощами, барвниками та прекрасними тканинами. Із XVII ст. особливу активність розгорнула англійська Ост-Індська компанія. У містах Мадрасі, Бомбеї, Калькутті та в інших вона заснувала торговельні поселення - факторії, укріпивши деякі з них міцними фортецями. Навколо факторій виникали ткацькі поселення, у яких виробляли тканини, популярні на європейських ринках.

Головною суперницею англійців була французька Ост-Індська компанія. Між компаніями розгорілася війна. Успіх у перебігу воєнних дій випав на долю англійців. Франція зберегла за собою лише декілька прибережних міст. Усіма іншими володіннями їй довелося поступитися англійцям. Причиною перемоги Англії над Францією стала її економічна перевага, кращі, ніж у противника, армія і флот, більша зацікавленість уряду в колоніях.

Тепер в англійців не залишилося суперників в Індії. У 1773 р. англійський парламент видав «Акт про управління Індією» і ввів посаду генерал-губернатора, яку обійняв один з керівників Ост-Індської компанії. Так було узаконено перетворення компанії з торговельної організації на справжнього хазяїна країни. Почалося безжальне пограбування Індії та перекачування її багатств до Англії. У відповідь в Індії одне за одним спалахували народні повстання, які англійці жорстоко придушували.

• 3. Перське царство. Східною сусідкою та постійною суперницею Османської імперії була Персія. На початку XVI ст. на її території існувало декілька самостійних володінь, де не вщухали внутрішні чвари. Один із правителів - шейх Ісмаїл Сефеві - силою зброї об’єднав ослаблені міжусобицями дрібні держави та оголосив себе шахом. Він заснував династію Сефевидів (1502-1736) і створив сильну державу , яку сьогодні називають Іраном. За Ісмаїла почались і впродовж усього XVI ст. майже безупинно йшли війни з Османською імперією. Але Сефевидська держава з її відсталою організацією війська й примітивною військовою технікою не змогла належним чином протистояти ворогу. Турки зайняли майже все Закавказзя, їхні кораблі контролювали судноплавство в Каспійському морі.

Безперервні війни вимагали величезних витрат, тому наступники Ісмаїла постійно підвищували податки. Населення відповідало повстаннями. Зовнішні поразки й ускладнення внутрішньої ситуації супроводжувалися занепадом економіки. Країна дедалі більше потрапляла у скрутне становище.

Відновлення могутності Сефевидської держави відбулося за шаха Аббаса I Великого (1587-1629). Готуючись до вирішальної війни з Османською імперією, Аббас створив величезну постійну армію із 120 тисяч осіб. Її ударною силою була 10-тисячна кіннота, яка складалася з гулямів - воїнів, подібних до османських яничарів. Гулямами ставали хлопчики, яких насильно забирали в батьків-християн (переважно грузинів і вірменів) і виховували в дусі фанатичного ісламу.

Розгляньте мініатюру. На її основі розкажіть, як відбувався прийом у шаха.

Шах Аббас І приймає Валі-Мухаммад-хана. Фреска. Ісфаган. Бл. 1650 р.

Аббас започаткував у своєму війську вогнепальну зброю та артилерію. Це забезпечило йому перемогу над османами та дало змогу повернути майже всі втрачені території, зокрема Грузію, Вірменію, частину Азербайджану, Курдистану тощо.

За Аббаса Персія жваво торгувала з багатьма країнами - Португалією, Голландією, Францією, Англією, Московським царством, Китаєм тощо. Широкий попит мали перські килими, шовкові, вовняні та бавовняні тканини, металеві вироби. У містах процвітали організовані в цехи ремесла. Аббас переніс столицю до Ісфагана (сучасний Тегеран), заселив місто купцями та ремісниками з інших районів країни, прикрасив його чудовими спорудами. Для зручності торгівлі Аббас прокладав дороги та споруджував мости. Проводилися також великі іригаційні роботи: будувалися нові й ремонтувалися старі канали та зрошувальні системи. Селяни здебільшого вирощували зернові, розводили фруктові сади. Персія здавалася квітучим садом у посушливому оточенні.

На Сході вірили в божественне походження слова та літери й ставилися до них з великою шаною. Тому особливу увагу тут приділяли каліграфії - мистецтву гарного письма. Рукописи прикрашали мініатюрами - невеликими картинами, виконаними з надзвичайною досконалістю. Мініатюри перських художників - яскраві, багатокольорові, схожі на барвистий килим. У них панує прекрасна вічна весна. Такі рукописи перетворювалися на справжні шедеври мистецтва.

Знать прагнула залучити до себе на службу якомога більше художників і каліграфів. Палаци й мечеті Персії вражали своєю розкішшю, багатим рослинним або геометричним орнаментом, ліпниною, керамічною мозаїкою. Дивовижна культура Персії, її література та філософія мали вплив на весь тогочасний мусульманський світ.

Пригадайте!

Які обмеження має мусульманське мистецтво?

Розвиток культури в Індії та Персії в XVI-XVIII ст.

• 4. «Завойовник світу» Надір-шах. Піднесення Персії тривало недовго. За наступників Аббаса ослаблення шахської влади призвело до загострення серед знаті міжусобних чвар. У таких умовах господарство країни занепадало. Водночас підняли голову войовничі сусіди: із заходу посилили тиск турки-османи, на сході виникла загроза з боку кочових племен афганців, на півночі з’явився новий суперник - Росія. У протистоянні із цими грізними противниками Персія втратила значну частину своїх володінь. Здавалося, країна перебувала на краю загибелі.

Її долю круто змінив талановитий полководець Надір-хан. Він відвоював майже всі втрачені території і став правителем Персії під іменем Надір-шаха (1736-1747). Його не випадково прозвали «Завойовником світу». Саме Надір-шах розширив володіння Персії, приєднавши до них окремі області Індії, Середньої Азії та Закавказзя. Незліченні багатства, загарбані у воєнних походах, Надір витрачав на утримання війська й на особисті потреби. Надмірна розкіш двору сусідила із жахливою бідністю простолюду. Проте грошей для виплат величезній армії - головній опорі шахської влади - усе одно не вистачало. Надір збільшив податки, що спричиняло повсюдне невдоволення та численні заколоти. Під час одного з них шаха вбили. Колись квітуча держава Надіра поринула в хаос міжусобиць і релігійного розбрату та зрештою розпалася на окремі володіння.

Документ

XVIII ст. З мемуарів французького посла

У 1741 р., прославлений і навантажений багатствами, що награбували в Індії, Надір-шах прибув до Дербента. Його військо, яке значно зросло під час численних походів, нараховувало 150 тисяч осіб і складалось із загонів індійців, татар, узбеків та афганців... персів було небагато.

Він вирішив напасти на лезгинів - народ, що живе в горах, і тому його важко підкорити... Горці звичні до пограбувань, майже всі вони майстерно володіють вогнепальною зброєю та вміло ведуть невеликі бої. На вершинах недоступних стрімчаків вони розмістили своїх дружин, дітей і коштовності й стали влаштовувати засідки... нападати на конвої, а однієї ночі насмілились атакувати табір самого шаха. Заскочений зненацька, правитель змушений був відступити. Усе його військо безладно тікало, і переможці взяли значну здобич.

На основі повідомлень французького посла спробуйте з’ясувати, чи могло військо, до якого входили представники різних народів, які підкорила Персія, бути надійним і відданим.

  • 1. Звідки пішла назва «моголи»?
  • 2. Чому Акбар перший з мусульманських правителів Індії відважився на проведення релігійної реформи?
  • 3. Чи сприяла політика Аурангзеба, спрямована на знищення віротерпимості, зміцненню його влади та посиленню країни?
  • 4. Чому саме англійцям вдалося завоювати Індію?
  • 5. Що дало змогу шаху Аббасу I відновити могутність держави Сефевидів?
  • 6. Чому піднесення, яке відбувалося в Персії за правління Надір-шаха, тривало недовго?

1. Розгляньте карту «Країни Азії в XVI-XVII ст.» (с. 155), зокрема кордони імперії Великих Моголів та держа ви Сефевидів у різні періоди. На контурній карті позначте міста, які стали форпостами англійських колонізаторів в Індії, зафарбуйте різними кольорами території, завойовані Аббасом І та Надір-шахом.

2. На стрічці часу позначте головні події історії імперії Великих Моголів та Персії в XVI-XVIII ст.

3. Виконайте онлайн-вправу «Індія та Персія в Новий час»:

https://cutt.ly/eg4LxsM

Робота у групах. Від імені європейського мандрівника складіть розповідь про подорож у добу Нового часу до Індії (1-ша група), до Персії (2-га група). Що могло найбільше його вразити та здивувати в цих країнах?

Щоб зануритися в атмосферу східного світу, перегляньте відповідне відео. З допомогою старших родичів або знайомих повправляйтеся в англійській мові - спробуйте прочитати титри, це допоможе вам ліпше зрозуміти відеоряд.

1. Тадж-Махал (Агра, Індія)

https://cutt.ly/yg4XvTd

(тривалість 03 хв 41 с)

2. Палац Голестан (Тегеран, Іран)

https://cutt.ly/Vg7uiye

(тривалість 03 хв)

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Всесвітня історія 8 клас Ладиченко, Лукач, Подаляк 2021", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду