Войти
Закрыть

Англійська революція

8 Клас , Всесвітня історія 8 клас Щупак, Бурлака 2021

 

Зверніть увагу!!!
 
Ви переглядаєте матеріал до підручника "Всесвітня історія 8 клас Щупак, Бурлака 2021", якщо раптом вам потрібні ВІДПОВІДІ до цієї теми:
 
 

§ 15. Англійська революція

Які події та особливості розвитку Англії в XVI ст. свідчили про утвердження абсолютизму в цій країні?

1. СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНІ Й ПОЛІТИЧНІ ПЕРЕДУМОВИ РЕВОЛЮЦІЇ

Діємо: практичні завдання

  • 1. Працюючи з текстом параграфа, з’ясуйте причини, етапи, результати і наслідки Англійської революції.
  • 2. Результати своєї роботи оформіть у зручний для вас спосіб: таблицю, схему, карту знань тощо.

На початку XVII ст. Англія залишалася аграрною країною. Однак це не стало на заваді розвитку промисловості. Майже 80 % вугілля всієї Європи було англійським. Збільшилося видобування залізної руди, свинцю, олова, міді. Працювало 800 плавильних печей. Але особливе місце в промисловості посідало виробництво сукна, основою якого було вівчарство. Англія постачала готові вовняні вироби на зовнішній ринок. Вона опинилася на перехресті головних торговельних шляхів. Центром економічного життя Англії був Лондон, в якому на початку XVII ст. жило майже 200 тис. осіб.

Проте розвитку промисловості, торгівлі, сільського господарства перешкоджали залишки феодальних відносин.

Панорама Лондона в 1616 р. (фрагмент гравюри Ніколаса Йоанніса Вішера, XVII ст.)

Яку інформацію з життя Лондона початку XVII ст. можемо дізнатися з гравюри?

У 1603 р. династію Тюдорів на англійському престолі змінила династія Стюартів. Її засновник — король Яків І Стюарт (1603-1625 рр.) — намагався розширити права короля і встановити класичну форму абсолютної монархії (на зразок тієї, що склалася у Франції та Іспанії). Це викликало незадоволення парламенту, який, навпаки, бажав обмежити королівську владу. За роки правління Якова І парламент скликали лише тричі. Внутрішня і зовнішня політика короля обурювала нове дворянство та буржуазію.

2. ПОЧАТОК РЕВОЛЮЦІЇ

Варто запам’ятати!

Революція — докорінний злам, зміни в розвитку суспільства, у природних явищах, у пізнанні світу.

Головними причинами Англійської революції стали дії королівської влади, які гальмували економічний розвиток країни й порушували релігійну свободу англійців.

Карл І (1625-1649 рр.) продовжував політику свого батька — не звертав уваги на парламент і наділяв важливими повноваженнями своїх придворних. Після невдалої військової кампанії проти Франції для її продовження король наказав збирати «примусову позику» — податок, що в окремих випадках міг стягуватися без згоди парламенту. Восени 1627 р. без суду й слідства було ув’язнено 70 джентльменів, які відмовилися сплачувати цей податок.

Але в Англії здавна поважали традиційні права й свободи. У 1628 р. парламент подав королю «Петицію про право». Документ вимагав згоди парламенту на впровадження податків і гарантій недоторканності підданих королівства на основі «Великої хартії» та інших «законів і статутів». У відповідь Карл І розпустив парламент країни в 1629 р. й до 1640 р. правив одноосібно.

Карл І проголосив обов’язкову приналежність усіх громадян до англіканської церкви й почав переслідувати пуритан (послідовники кальвінізму в Англії та Шотландії в XVI-XVII ст.). Це спричинило не тільки незадоволення серед англійців, а й повстання шотландців у 1639 р.

Заспокоїти Шотландію Карлу І не вдалося. Навесні 1640 р. він змушений був скликати парламент, щоб заручитися його підтримкою на стягування нових податків у боротьбі з шотландцями. Але парламент відмовив королю в цьому, вимагаючи змінити його політику. У відповідь Карл І розпустив парламент після трьох тижнів роботи. Через це його прозвали «Коротким».

Англія, уклавши із Шотландією принизливий для себе мир, повинна була сплачувати кошти на утримання шотландських військ. Це загрожувало державній скарбниці повним банкрутством, і в листопаді 1640 р. Карл І знову скликав парламент. Його назвали «Довгим», оскільки працював з 1640 до 1653 р. День відкриття засідань Довгого парламенту (3 листопада 1640 р.) вважається початком революції.

Буржуазія і нове дворянство становили більшість у нижній палаті парламенту. На першому ж засіданні його лідери на чолі з Джоном Пімом розпочали розгляд справи про усунення з посад найближчого оточення короля за звинуваченням у державній зраді.

Важливою подією в діяльності парламенту було прийняття «Великої Ремонстраціі» (протесту), в якій у 204-х статтях перелічувалися зловживання короля. У документі було обґрунтовано буржуазний принцип недоторканності особи і її власності. Зазначалося право парламенту контролювати діяльність королівських міністрів, що вже було елементом парламентської монархії. Після цього влада фактично перейшла до парламенту.

Свідчать документи

З «Великої Ремонстрації» (1641 р.)

Коріння всіх бід ми вбачаємо у підступних і згубних намірах підірвати основні закони й принципи правління, на яких міцно трималися релігія і суд королівства. Винуватцями й натхненниками цього були: 1) єзуїти-папісти... 2) єпископи... 3) ті радники й придворні, які з особистих переконань взялися сприяти... загибелі його величності й своєї власної держави...

На кого покладалася провина за зловживання короля? Проти якого явища в Англії був спрямований цей документ?

3. ГРОМАДЯНСЬКІ ВІЙНИ. ПРОТЕКТОРАТ КРОМВЕЛЯ

На початку січня 1642 р. Карл І з озброєною охороною прибув до Палати Громад з наміром арештувати лідерів парламенту. Згоди на їхній арешт парламент не дав, заздалегідь попереджені лідери зуміли втекти з Лондона. Дії короля парламентарі розцінили як серйозне порушення привілеїв. Ситуація набула загрозливого характеру.

Король Карл Стюарт прибув до парламенту заарештувати п’ятьох його лідерів (картина художника Чарльза Вест-Коупа, 1860 р.)

Сьогодні ця картина посідає почесне місце в Палаті Лордів англійського парламенту. Як ви вважаєте, які причини такої поваги до цієї сторінки історії Англії?

В Англії розпочалася громадянська війна. Прибічників короля назвали «кавалерами» (від англ. cavalier — вершник). Прибічників парламенту — «круглоголовими», тому що серед них переважали скромно вдягнені та коротко підстрижені міщани.

Після першої поразки парламент пішов на створення армії «нового зразка».

Діємо: практичні завдання

Прочитайте історичну довідку та визначте, на яких засадах формувалася парламентська армія «нового зразка».

Створення нової армії пов’язано з ім’ям Олівера Кромвеля — пуританина, хороброго офіцера, талановитого полководця, політика. Він був фанатично віруючою людиною. Завдяки його зусиллям постала армія «нового зразка». Вона складалася з добровольців-пуритан. Командирів добирали не за знатністю роду, а за вмінням вести бойові дії. Загони закутих у панцир й озброєних списами й мечами кавалеристів прозвали «залізнобокими». О. Кромвель вимагав від офіцерів і солдатів залізної дисципліни, чесності, забороняв лихословити, грабувати місцеве населення.

Пам’ятник Оліверу Кромвелю перед англійським парламентом у Лондоні (сучасне фото)

14 червня 1645 р. у битві при Нейзбі королівська армія зазнала поразки. Невдовзі Карл І утік до Шотландії. Громадянська війна завершилася, влада в державі повністю перейшла до парламенту.

30 січня 1649 р. в Лондоні Карла І Стюарта, «тирана, зрадника, ворога англійської держави», як було сказано у вироку, було страчено.

19 травня 1649 р. Палата Громад англійського парламенту офіційно проголосила Англію республікою, Палату Лордів — вищу палату парламенту — було розпущено, королівський титул ліквідовано.

Проти республіканської влади виступили Ірландія та Шотландія. Армія Кромвеля вирушила з каральними експедиціями в ці країни. У 1652 р. вони були приєднані до Англії.

Повернувшись до Лондона, Кромвель розігнав парламент і проголосив себе лордом-протектором республіки (тобто її захисником). Було встановлено режим протекторату (1653-1658 рр.), фактично військову диктатуру.

Відео «Хто такий Олівер Кромвель». Тривалість 02 хв 11 с

https://cutt.ly/okDXhZ5

Варто запам’ятати!

Протекторат (від лат. protector — захисник) — форма державного правління, за якої влада належить лорду-протектору.

«Нові дворяни», буржуазія підтримували Кромвеля, оскільки він діяв в їхніх інтересах. Під час громадянської війни конфісковані землі короля, феодальної знаті й церкви продавалися новому дворянству й буржуазії.

4. РЕСТАВРАЦІЯ СТЮАРТІВ. «БІЛЛЬ ПРО ПРАВА»

Після смерті Кромвеля лордом-протектором став його син Роберт. Але він виявився слабким правителем і в 1659 р. відмовився від влади. За цих умов розпочалися таємні переговори із сином страченого короля, принцом Карлом II Стюартом, який перебував в еміграції. Йшлося про реставрацію (відновлення) династії Стюартів.

Однак намагання короля Карла II та його наступника Якова II посилити королівську владу спонукали парламент до дії. Восени 1688 р. на запрошення парламенту королем Англії став Вільгельм III (колишній правитель Голландії). Яків II втік. Ці події увійшли в історію під назвою «славна революція».

Восени 1689 р. парламент ухвалив «Білль про права» (білль - законопроект), який остаточно заклав фундамент нової форми правління в Англії — парламентської монархії.

Варто запам’ятати!

Парламентська монархія — форма державного устрою, за якої влада монарха обмежена парламентом.

Свідчать документи

З «Білля про права» (1689 р.)

4. Що збирання коштів на користь... короля без згоди парламенту... незаконне...

8. Що вибори в члени парламенту повинні бути вільними.

9. Що свобода слова, дебатів й актів у парламенті не повинні зазнавати утисків...

13. Що для припинення будь-яких зловживань і для поліпшення, зміцнення й охорони законів парламент повинен скликатися досить часто.

  • 1. Чиї інтереси захищав цей закон? Наведіть приклади, спираючись на документ.
  • 2. Поміркуйте, які переваги для розвитку Англії мав поділ владних повноважень між королем і парламентом.

ЗНАЮ МИНУЛЕ || ОСМИСЛЮЮ СЬОГОДЕННЯ || ПРОГНОЗУЮ МАЙБУТНЄ

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

Знаю і систематизую нову інформацію

1. Упорядкуйте хронологічну послідовність і виконайте завдання:

  • а) розташуйте події в хронологічній послідовності та визначте її хронологічні межі;
  • б) назвіть події, які відбулися синхронно у Франції, Іспанії, Нідерландах, Україні.

2. Які головні причини Англійської революції?

3. Чому парламентське військо зазнало невдач на початку громадянської війни?

4. Які події привели до відновлення монархії в Англії?

5. Чому на англійський престол було запрошено правителя Голландії?

6. Чому події 1688-1689 рр. називають «славною революцією»?

7. Перевірте, як ви засвоїли матеріал, виконавши онлайн-вправу:

https://cutt.ly/WhVYnK1

Обговорюємо в групі

1. На думку сучасного англійського історика Нормана Дейвіса, «Велика Ремонстрація» поставила перед королем довгий список вимог. Про який «довгий список вимог» ідеться? Чи виконав король ці вимоги?

2. Зіставте особливості політичного розвитку, господарського життя, релігійних відносин в Іспанії, Франції та Англії за Ранньомодерної доби. Визначте, що спільного, а що відмінного було в розвитку цих держав.

Мислю творчо

1. Виконайте творчий проект (історичний портрет, сенкан, сторінка в соціальних мережах) «Олівер Кромвель».

2. Чому спроби відновлення абсолютизму в Англії виявилися невдалими?

3. Один британський журналіст якось зауважив, що національна історія нагадує йому музей, де кожному персонажу відведена окрема поличка, а під кожним портретом акуратно наклеєний ярлик з оцінкою: «тиран», «просвітитель», «національний герой». Може, тому особливий інтерес істориків завжди викликав чоловік, чия «поличка» до сьогодні так і не визначена — полководець, протектор Олівер Кромвель.

А яку поличку відведете ви цій історичній особі? Свою думку аргументуйте.

Ці дати допоможуть вам зрозуміти історію.

Запам’ятайте їх:

1640 р. — Початок Англійської революції

1653-1658 рр. — Протекторат Олівера Кромвеля

1689 р. — Англійський парламент ухвалив «Білль про права»

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Всесвітня історія 8 клас Щупак, Бурлака 2021", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Зверніть увагу!!!
 
Ви переглядаєте матеріал до підручника "Всесвітня історія 8 клас Щупак, Бурлака 2021", якщо раптом вам потрібні ВІДПОВІДІ до цієї теми:
 
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду