Войти
Закрыть

Громадянська війна

9 Клас , Всесвітня історія 9 клас Білоножко

 

§ 18. ГРОМАДЯНСЬКА ВІЙНА

1. А. Лінкольн. Утворення Конфедерації південних штатів

Після 30-річного правління демократів у США посилюється невдоволення урядами, які не подавали жодних надій на вирішення таких проблем, як рабство, міжрасові конфлікти і т. ін. Утворена 1854 р. республіканська партія почала боротися за владу. 1860 р. керівництво партії висунуло на посаду президента досить знаного члена Конгресу адвоката Авраама Лінкольна.

Авраам Лінкольн (1809-1865) народився у штаті Кентуккі в родині фермера. В 1847-1849 рр. - член Конгресу США. Від 1854 р. - член республіканської партії. В 1858 р. взяв участь у виборах на посаду президента США, але програв. 1860 р., перемігши на нових президентських виборах, А. Лінкольн стає главою американської держави.

Обрання А. Лінкольна президентом відобразило політичний компроміс промисловців і фермерів Півночі. Його успіх означав політичний переворот - втрату плантаторами-рабовласниками свого впливу у федеральному уряді. Лінкольн не брав участі у русі аболіціоністів, але у своїй програмі наполягав на непоширенні рабства у нових західних землях. Саме така позиція президента відбивала настрої більшості буржуазії Півночі, що виступала за компромісну угоду з мешканцями Півдня.

Плантатори не хотіли примиритися з втратою посади президента.

Авраам Лінкольн

Вже в грудні 1860 - січні 1861 р. зі складу США вийшли 8 штатів: Південна Кароліна, Флорида, Джорджія, Алабама, Луїзіана, Техас, Теннессі, Міссісіпі. Відокремившись, штати утворили Південну Конфедерацію з центром у Річмонді, обравши своїм президентом Д. Девіса.

2. Початок Громадянської війни

Після вступу Лінкольна на посаду президента війська Конфедерації 12-13 квітня 1861 р. обстріляли форт Самтер поблизу Чарлстона. Ця подія стала приводом до війни, і 15 квітня президент Лінкольн почав збирати ополчення, оголосивши мешканців Півдня заколотниками. Від початку матеріальні та людські ресурси Півночі набагато переважали можливості Півдня. Населення рабовласницьких штатів становило 12,2 млн чол. (1/3 - чорне населення) проти 19,2 млн мешканців Півночі. Переваги Півночі полягали і в розвинутій промисловості, наявності залізниць й торгового флоту. Коли почали вестись воєнні дії, з’ясувалося, що Конфедерація була досить сильною в організаційному плані.

На грудень 1861 р. збройні сили Півночі після додаткового набору налічували 660 тис. чол. З січня 1862 р. було створено групу армій Федератів. Західна армія під командуванням генерала Гранта наступала в районі р. Міссісіпі, південна разом із генералом Батлером контролювала південно-західний регіон США по річці Потомак. Однак переваги в живій силі були втрачені через помилки генерала Мак-Клеллана. Після ухвалення 20 травня 1862 р. Закону про гомстеди, який давав право кожному громадянинові США за 10 доларів придбати земельну ділянку в 160 акрів, що згодом переходила в його приватну власність, в армії змінилися настрої.

Тисячі безземельних фермерів повірили в А. Лінкольна і перейшли на бік Півночі.

1 січня 1863 р. набуло чинності рішення про скасування рабства без будь-якого викупу і набір темношкірих до війська Півночі.

Завдяки цим двом рішенням, з одного боку, зріс авторитет Лінкольна у країні, а з іншого - армія одержала величезне поповнення сил. За час Громадянської війни кількість темношкірих її учасників становила близько 200 тис. чол. Патріотичний порив чорних афроамериканців ґрунтувався на перспективі майбутньої свободи. Однак навіть в армії Півночі їх піддавали дискримінації - обмеженню в правах порівняно із білими, призначаючи до окремих частин, утруднювали одержання офіцерських звань тощо.

Улісс Грант

Другий період війни почався влітку 1863 р. На початку липня в битві біля Геттісберга війська Конфедерації зазнали нищівної поразки. Почався відступ. Армія генерала Гранта зайняла центральне місто Конфедерації на річці Міссісіпі - Віксберг, після чого Грант обійняв посаду головнокомандувача збройних сил Півночі. 1864 р. почався остаточний розгром Конфедерації.

Найзапекліший опір військам Півночі чинила армія генерала Р. Лі в районі столиці Віргінії м. Річмонда. Та перехід армії генерала Шермана до Атлантичного узбережжя (штат Джорджія), який тривав з листопада по грудень 1864 р. і в історії дістав назву «марш до моря», остаточно знищив надії Конфедерації на успішне закінчення війни. На початку січня армія Шермана розвернулася і стала просуватися на північ, до Річмонда, для з’єднання з армією Гранта. 3 квітня 1865 р. федеральні війська генерала Гранта зайняли столицю Віргінії м. Річмонд, а через кілька днів капітулювали останні осередки опору військовиків Півдня. Війна була закінчена.

Після поразки Півдня уряд Лінкольна не роззброїв офіцерський склад ворожої армії, відпустивши людей, із якими нещодавно воював, на волю під чесне слово.

14 квітня 1865 р. під час спектаклю в театрі був убитий прибічником Конфедерації актором Бутсом президент США Авраам Лінкольн. Справжні організатори вбивства президента так і не були знайдені.

3. Реконструкція Півдня. Завершення Громадянської війни

За роки війни промислово-фінансові кола Півдня придбали величезні капітали, постачаючи військову техніку, обмундирування і все потрібне для ведення війни. Були створені цілі фінансові імперії - Моргана, Рокфеллера, Вандербілта та ін. Великі втрати під час воєнних дій позбавили фабрики і металургійні підприємства робочих рук. Відтак у країні почали посилено впроваджувати машини, насамперед сільськогосподарські. Найбільше з-поміж регіонів країни потерпів Південь: порушилися сівозміни, виснажився ґрунт. Збір бавовни (головного експортного продукту) зменшився за роки війни в 5 разів. Після звільнення рабів плантатори змушені були вирішувати проблему робочих рук шляхом найму. Розгром Конфедерації став першим етапом боротьби з плантаторами-рабовласниками. Другий етап був складнішим і тривалішим. Він передбачав:

- конфіскацію (відчуження) земель у їхніх колишніх власників і передачу її в руки чорного і безземельного білого населення;

- надання темношкірому населенню рівних політичних і економічних прав;

- позбавлення колишніх рабовласників політичної влади на Півдні.

Боротьба за здійснення цих заходів тривала від 1865 до 1877 р. і дістала в історії США назву Реконструкція Півдня. Найпослідовнішими прибічниками другого етапу боротьби були негри. Так сталося що, домігшись знищення рабства ще в ході війни, вони не одержали жодних громадянських прав і свобод.

По закінченні війни почалися тертя між політичними партіями. Республіканська партія, що виграла війну, розпалася на два табори. Одні, лідерами яких були Ф. Дуглас, Б. Батлер, вимагали швидких і жорстких перетворень Півдня. Інші, на чолі з генералом Шерманом, банкіром Стюардом, виступали за припинення боротьби, що означало відновлення влади плантаторів. Таку позицію поміркованих підтримав новий президент США Джонсон. Ще перебуваючи на посту віце-президента від республіканської партії, він був фанатично відданий справі захисту рабовласництва. Це підтверджує звільнення від покарання колишнього лідера Конфедерації Півдня Дж. Девіса, за наказом якого було знищено понад 50 тис. полонених солдатів і офіцерів армії Півночі. Президент Джонсон в інтересах плантаторів запропонував свій план Реконструкції, однак зіткнувся з упертим опором підприємців Півночі, фермерів, робітників та негрів.

Становище набуло загрозливого характеру. 1865 р. в штаті Теннессі було створено расистську терористичну організацію Ку-клукс-клан. Вона розпочала боротьбу проти негрів і тих, хто підтримував темношкіре населення США. Ідеологи Ку-клукс-клану залучали в свою організацію не тільки синків багатих плантаторів, які багато втратили в результаті скасування рабства, а й білих бідняків, які були незадоволені тим, що земля, яка нібито повинна була належати білим, переходила до чорних. Значний вплив на темпи формування Ку-клукс-клану мала ідеологія білого расизму. Керівник Клану, колишній генерал Конфедерації, Н. Форест заявив: «Мої наміри - вбивати». Сила цієї організації полягала в її таємності. Кілька разів вона припиняла своє існування, але знову починала діяти.

У південних штатах 1866 р. ввели «Чорні кодекси». Вони забороняли чорним володіти землею або орендувати її. Чорні були позбавлені права на свободу пересування, права на збори, носіння зброї. Обмеження прав темношкірого населення викликало протести, які часто переростали у збройний опір. Для захисту інтересів кольорового населення всюди створювалися загони негритянської міліції. Антирасистська діяльність посилилася після ратифікації (затвердження) в липні 1868 р. поправки до Конституції США (захист громадянських прав чорних і кольорових американців), яка була спрямована, передовсім, на боротьбу з Ку-клукс-кланом.

Діяльність Ку-клукс-клану

ДВА ПЕРІОДИ ГРОМАДЯНСЬКОЇ ВІЙНИ У США 1861-1865 РР.

Важливою віхою в історії Реконструкції стали вибори 1867 р. до законодавчих органів південних штатів. Уперше в них узяли участь негри і бідні білі. Змінили становище в країні й президентські вибори 1868. Президентом США став відомий генерал У. Грант. Від 1870 р починається нова хвиля терору проти негрів. Уряди південних штатів було повалено. Однак процес демократизації суспільства був уже незворотним. Завершення Реконструкції припадає на 1877 р., коли після нових виборів було ухвалено рішення про виведення федеральних військ з Півдня США.

Висновки

Внаслідок внутрішнього розвитку США у першій половині XIX ст. сформувались дві системи господарювання: промислова - Північ і плантаторська - рабовласницький Південь. У цей період складається партійно-політична система, що виразилося у створенні демократичної партії, основу якої становили рабовласники, і республіканської, що складалася з великих промисловців і фінансистів Півночі. Головною проблемою під час боротьби партій було ставлення до рабства. Ця проблема викликала до життя рух аболіціоністів. У зовнішній політиці США головним став фактор розширення території, який визначав могутність держави, її кордони і систему впливу на сусідні держави. До середини 50-х рр. XIX ст. успіхи у внутрішньоамериканській територіальній експансії дали можливість США шукати нові ринки збуту за межами держави. Період Громадянської війни і Реконструкції у США тривав від 1861 до 1877 р. Під час війни зіткнулись дві протилежні системи виробництва - промислова, заснована на найманій праці, та плантаторська, що використовувала рабську працю. Громадянська війна в США вирішила головні соціально-економічні питання: знищила рабство; фактично зняла з порядку денного аграрне питання, зміцнивши, як прогресивніший, фермерський шлях розвитку сільського господарства; створила умови для якнайшвидшого завершення промислового перевороту та зростання виробництва.

Деякі перетворення не були доведені до завершальної фази: діставши свободу, негри не одержали землю, расова дискримінація проявилася із новою силою; корінне населення США - індіанці - були загнані в резервації і не могли боротися за свої права.

Запитання і завдання

1. Схарактеризуйте процес швидкого розвитку капіталістичних відносин у США в першій половині XIX ст.

2. Схарактеризуйте суть фермерської системи в розвитку сільського господарства США.

3. Що викликало зростання руху аболіціоністів?

4. 3 якими державами довелося зіткнутися США у період територіальної експансії в першій половині XIX ст.?

5. Коли і в зв’язку з якими подіями почався перелом у ході Громадянської війни?

6. Продовжте речення: У 1865 р. закінчився І етап боротьби з Конфедерацією, наступний етап мав'хронологічні рамки ...... і називався ....... .

7. Визначте поняття: республіканська партія, демократична партія, «доктрина Монро», територіальна експансія, плантаційне рабство, аболіціоністи, дискримінація, Конфедерація, гомстед, Реконструкція, «Чорні кодекси», расизм, Ку-клукс-клан.

Документи та матеріали

Закон про гомстеди

«Акт для забезпечення земельними наділами тих, хто справді поселяється на громадській землі, і для забезпечення нагороди солдатам замість спеціальних ушанувань громадськими землями.

Сенат і Палата представників Північноамериканських Сполучених Штатів, що зібралися в Конгресі ухвалюють:

Розділ 1. Будь-яка особа, що є главою сім’ї або має двадцять один рік, є громадянином Сполучених Штатів чи подає заяву про своє бажання стати таким, як цього вимагають американські закони про натуралізацію, хто ніколи не брав участі у війні проти Сполучених Штатів і не допомагав їхнім ворогам, має право з 1 січня 1863 р. вступити у законне володіння однією чвертю секції або меншою кількістю ніким не зайнятої громадської землі, аби придбати в порядку займанщини ділянку, на яку зазначена особа подала відповідну заяву, по 1,25 дол. чи менше за акр або 80 акрів, або менше такої не зайнятої землі по

2 дол. 50 цен. за акр. Ці землі повинні складати одну ділянку відповідно до встановлених законом правил про розподіл громадських земель. Будь-яка особа, що володіє землею і живе на ній, може згідно з цим законом одержати у володіння суміжні з її ділянкою землі, причому загальна кількість землі, що вже перебуває у володінні і зайнята, не повинна перевищувати 160 акрів...»

Практикум по новой истории (1640-1970). - М., 1981. - Ч.II. - С. 149-150.

1. Як вирішувалося земельне питання у США згідно із Законом про гомстеди?

2. З якою метою було ухвалено цей закон?

Запам’ятайте дати

1828 р. - утворення демократичної партії США

1854 р. - утворення республіканської парті?

1838 р. - утворення національного «Товариства підземної залізниці»

1823 р. - прийняття «доктрини Монро»

1861 - 1865 рр. - Громадянська війна у США

1862 р. - Закон про гомстеди

1865 - 1877 рр. - Реконструкція США

1865 р. - прийнята поправка до Конституції США про скасування рабства

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Всесвітня історія 9 клас Білоножко", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду