Практичне заняття. Зародження масової культури
- 19-03-2022, 14:42
- 792
9 Клас , Всесвітня історія 9 клас Гісем, Мартинюк
Практичне заняття
Зародження масової культури
1. Коли з'явилися перші газети? 2. Як формувалася суспільна думка у XVIII ст.?
Мета: визначити, що таке масова культура, які її ознаки; на підставі аналізу наведеного тексту визначити, якими були причини появи масової культури; шляхом дискусії сформувати уявлення про вплив масової культури на суспільство.
Хід роботи
1. Ознайомтеся із запропонованим матеріалом, дайте відповіді на запитання та виконайте завдання. 2. Сформулюйте висновки відповідно до мети заняття.
На кінець XIX ст. більшість жителів країн Європи та США були освіченими. Завдяки успіхам промислової революції зріс життєвий рівень населення. Через зменшення робочого дня в жителів міст з’явився вільний час. Усе це створило передумови того, щоб споживачами літератури та мистецтва став не лише незначний прошарок освіченої еліти, а й великі маси простих людей. Виникло нове історичне явище — масова культура.
У 1790 р. в Англії було видано 370 найменувань книг, а в 1900 р.— уже 6 тисяч. У середині XIX ст. Британський музей, де були зібрані шедеври світового мистецтва, у вихідні дні відвідувало понад 30 тис. осіб.
Артур Конан Дойл
Поряд із книгами, які були розраховані на вишуканих читачів, з’явилися твори, орієнтовані на смаки й потреби звичайної освіченої людини. У XIX ст. утвердилися такі літературні жанри, як пригодницький і детективний романи. Класичними пригодницькими романами стали твори американця Фенімора Купера, англійців Томаса Майна Ріда і Роберта Льюїса Стівенсона, французів Луї Жаколіо, Ежена Сю, Гюстава Емара і Луї Буссенара. Американець Едгар По в 1841 р. написав перше детективне оповідання «Убивство на вулиці Морг». У 1887 р. англієць Артур Конан Дойль надрукував перше оповідання, героєм якого став Шерлок Холмс.
Наприкінці XIX ст. з’явився вид мистецтва, який незабаром став наймасовішим. 28 грудня 1895 р. у «Гран-кафе» на бульварі Капуцинок у Парижі брати Люм'єр уперше продемонстрували сінематограф — апарат, який показував рухомі фотографії.
Кадр із першого фільму «Прибуття потяга на вокзал Ла-Сьйота» тривалістю 50 секунд
Рекламна афіша, за допомогою якої було організовано перший кіносеанс братів Люм'єр 28 грудня 1895 р.
Що, на вашу думку, викликало захоплення в перших кіноглядачів?
Першим глядачі побачили фільм «Прибуття потяга...». За кілька тижнів такі апарати й фільми Люм’єри вже показували в Римі, Відні, Берліні, Лондоні, Петербурзі, Москві тощо; незабаром у США, Індії, Австралії, Єгипті. Так виникло кіно.
Масова культура стала вагомим чинником формування громадської свідомості. Стаття в газеті або журналі, книга, спектакль, кінофільм іноді перетворювалися на значну подію в суспільстві.
Із появою масової культури письменники, художники, артисти, журналісти ставали більш незалежними від смаків і грошей заможних людей, оскільки їхня праця стала добре оплачуватися. Натомість значно знизилися й вимоги до якості творів.
Запитання і завдання
1. Що таке масова культура? 2. Що зумовило появу масової культури? 3. Назвіть приклади прояву масової культури в тогочасному суспільстві та визначте її вплив на події. 4. Обговоріть у групах: поява масової культури — це позитивне чи негативне явище? 5. Сформулюйте перелік особливостей, які вирізняють масову культуру.
Узагальнення знань за розділами IV, V
1. Складіть перелік найважливіших подій, що були визначальними в міжнародних відносинах останньої третини XIX — початку XX ст.
2. Назвіть імена видатних діячів культури, що визначали її розвиток у XIX ст.
3. Чим була зумовлена зміна стилів упродовж XIX ст. (класицизм — романтизм — реалізм — критичний реалізм — імпресіонізм — символізм — постімпресіонізм — модерн)?
4. Поясніть значення понять і термінів: сипаї, Індійський національний конгрес, тайпіни, «опіумні» війни, пробудження Азії, «три народні принципи», молодотурки, Троїстий союз, Антанта, військово-політичний союз, гонка озброєнь, романтизм, класицизм, реалізм, модерн, масова культура.
5. Виконайте завдання за історичною картою:
Британські колоніальні війська в Судані. Невідомий художник
1) покажіть колоніальний поділ світу на початку XX ст.;
2) визначте місце зіткнення колоніальних інтересів провідних країн світу.
6. Чому повстання сипаїв, тайпінів, бабітів, іхетуанів зазнали поразки? Зробіть порівняльний аналіз цих історичних подій.
7. Проаналізуйте та дайте оцінку наслідкам колоніальної експансії європейських держав, США та Японії в другій половині XIX — на початку XX ст.
8. Визначте основні причини загострення міжнародних відносин на початку XX ст. Чим була зумовлена поява військово-політичних блоків? Доведіть, що англо-німецькі суперечності наприкінці XIX — на початку XX ст. стали визначальними в міжнародних відносинах.
9. Складіть таблицю основних технічних винаходів і наукових відкриттів XIX — початку XX ст.
10. За допомогою додаткових джерел інформації підготуйте розповідь про життя та творчість одного з діячів світової культури XIX — початку XX ст.
Коментарі (0)