Основні терміни та поняття 9 клас Гісем, Мартинюк (поглиблене вивчення)
- 22-03-2022, 02:38
- 399
9 Клас , Всесвітня історія 9 клас Гісем, Мартинюк (поглиблене вивчення)
Основні терміни та поняття
Акціонерне товариство — організаційна форма великих підприємств, капітал, що формується за рахунок об'єднання індивідуальних капіталів членів товариства — акціонерів.
Анархізм — суспільно-політична течія, що заперечує необхідність державної та іншої політичної влади та пропагує необмежену свободу особистості. Більшовики — представники політичної течії (фракції) в РСДРП (із 1917 р. — самостійна політична партія, очолювана В. Леніним). Поняття виникло на II з'їзді РСДРП (1903 р.) після того, як прихильники В. Леніна отримали більшість голосів, а їхні противники — меншість (меншовики).
Бури (африканери) — самоназва голландських, французьких і німецьких колоністів у Південній Африці.
«Вікторіанська доба» — період в історії Англії (друга половина XIX ст.), коли вона досягла найбільшої могутності й стабільного внутрішнього становища. Припала на правління королеви Вікторії.
Гомруль («самоуправління») — одна з головних вимог ірландського національного руху кінця XIX ст.
Диктатура пролетаріату — у марксизмі: означення влади, яка встановлюється внаслідок революції та здійснюється пролетаріатом на чолі зі своєю партією.
Домініон — самоврядна колонія.
Експансія — розширення сфери панування, впливу, поширення чого-небудь за початкові межі (територіальна, економічна, політична експансія).
Еліта — соціальний прошарок, що посідає провідне становище в якійсь сфері діяльності.
Емансипація — звільнення від залежності, гніту; скасування обмежень, упередженого ставлення тощо. Емансипація жінок насамперед передбачала надання їм рівних із чоловіками прав у суспільному, трудовому й сімейному житті.
Індустріалізація — процес створення великого машинного виробництва та перехід на цій основі від аграрного до індустріального суспільства.
Капітал — кошти й матеріальні засоби, що приносять прибуток.
Клерикали — прихильники посилення позицій релігії та церкви в політичному, духовному житті суспільства.
Колонія — країна, територія, що позбавлена політичної, економічної самостійності та перебуває під владою іноземної держави — метрополії.
Консерватизм — сукупність різноманітних ідейно-політичних та культурних течій, що спираються на ідею традицій і спадкоємності в соціальному та культурному житті. Для консерватизму характерні прихильність до існуючих та усталених соціальних систем і норм, неприйняття революцій та радикальних реформ, обстоювання еволюційного органічного розвитку. Протистояв лібералізму й соціалізму.
Лібералізм — ідейна та громадсько-політична течія, що виникла в європейських країнах у XVII—XVIII ст. і проголошувала принципи громадянських, політичних та економічних свобод. У XIX — на початку XX ст. сформувалися її головні положення: громадянське суспільство, права і свободи людини, правова держава, демократичні політичні інститути, свобода приватного підприємництва та торгівлі.
Марксизм — філософське, економічне та політичне вчення, основоположниками якого були К. Маркс і Ф. Енгельс.
Мілітаризм — політика нарощування воєнної могутності держави.
Модернізація — зміни в суспільстві, пов'язані з необхідністю перетворення всіх сфер життя відповідно до вимог сучасності.
Націоналізм — ідеологія й політика, основою яких є ідея винятковості національних пріоритетів і національної зверхності, трактування нації як вищої форми суспільства.
Національне питання — сукупність політичних, економічних, правових, ідеологічних та інших проблем, що виникають у процесі міжнаціонального спілкування всередині країни.
Опозиція — партія або група, що виступає врозріз із думкою більшості або панівною думкою та висуває альтернативну політику, інший спосіб розв'язання проблем.
Пангерманізм — політична доктрина, яка затверджує перевагу німецької нації над іншими й доводить необхідність її панування. Гасло — «Натиск на Схід».
Парламентаризм — система державної влади, за якої чітко розподілено функції законодавчої та виконавчої влади за вирішальної ролі парламенту. Парламент виступає в цій системі як суб'єкт і об’єкт політичної боротьби та пов'язаний з існуючими в країні традиційними уявленнями про демократію.
Ревізіонізм — перегляд, переробка під впливом умов, що змінюються, будь-яких вчень, політичних принципів і настанов.
Реформізм — політична течія кінця XIX — початку XX ст. Її представники виступали за поступове перетворення суспільства за допомогою послідовних реформ, за втілення принципу соціальної справедливості й гармонії суспільних відносин.
«Сатьяграха» («впертість в істині») — специфічна форма національно-визвольної боротьби в Індії, ненасильницький опір владі.
«Свадеші» — рух бойкоту англійських товарів в Індії.
Страйк — форма боротьби робітників за свої права; припинення роботи аж до задоволення вимог економічного чи політичного характеру.
Суфражизм — рух за виборчі права жінок; найбільшого поширення набув в Англії та США наприкінці XIX — на початку XX ст.
Сфера впливу — частина території (однієї країни чи регіону, до якого входять кілька країн), на яку поширюється вплив (політичний, економічний) іншої держави.
Коментарі (0)