Вегетативне розмноження та його використання
- 16-09-2021, 11:02
- 952
10 Клас , Біологія і екологія 10 клас Задорожний (профільний рівень)
§ 89. Вегетативне розмноження та його використання
Поміркуйте
Спеціалізовані органи виконують свою функцію більш ефективно, ніж неспеціалізовані.
Чому ж тоді в природі так поширене вегетативне розмноження, яке здійснюють неспеціалізовані органи?
Згадайте
Рослини
Гриби
Органи
Живці
Вегетативне розмноження
Вегетативні органи рослин виконують функцію не лише живлення, але й вегетативного розмноження (мал. 89.1). Гриби також активно використовують фрагменти свого тіла (грибниці) для репродукції шляхом вегетативного розмноження (мал. 89.2).
Не в усіх рослин здатність до вегетативного розмноження розвинена однаково добре. Крім того, навіть для одного виду здатність до вегетативного розмноження у різних органів рослини буде відрізнятися. Але цей спосіб репродукції є дуже поширеним. Він дозволяє розмножуватися в умовах, коли статевий спосіб розмноження через несприятливі умови середовища є недостатньо ефективним або взагалі неможливим. Тому в багатьох рослин існують спеціальні пристосування певних органів для розмноження вегетативним шляхом.
Поширені види вегетативного розмноження в природних умовах
Мал. 89.1. Вегетативне розмноження рослин за допомогою різних вегетативних органів
Пристосування до вегетативного розмноження в природних умовах
Вегетативне розмноження рослин у природних умовах часто здійснюється за допомогою спеціалізованих структур, які утворюються вегетативними органами рослини.
Пристосування до вегетативного розмноження в умовах агрокультури
Вегетативне розмноження є гарним способом забезпечити репродукцію, коли є потреба в збереженні унікального сполучення генів у генотипі особини. Тому цей спосіб розмноження рослин і грибів активно використовують в агрокультурі.
Гриби вирощуються в агрокультурі на різноманітних субстратах. Для печериці використовують кінський гній, а для гливи — будь-які відходи з високим вмістом целюлози (відходи деревопереробних підприємств та сільського господарства). Після дезінфекції субстрату його інокулюють міцелієм відповідного гриба, вносячи фрагменти міцелію всередину субстрату.
Мал. 89.2. Ризоморфи — спосіб вегетативного розмноження гриба
Поширені види вегетативного розмноження в умовах агрокультури
Ключова ідея
За умови вегетативного розмноження організми здійснюють самовідтворення за допомогою органів і частин тіла, для яких розмноження не є основною функцією. Але це не заважає як поширенню вегетативного розмноження в природі, так і його активному використанню людиною.
Запитання та завдання
1. Які існують способи вегетативного розмноження? 2. Чому перед внесенням міцелію гриба в субстрат його бажано стерилізувати? 3. Які особливості рослин дозволяють їм легше, ніж тваринам, здійснювати вегетативне розмноження?
Коментарі (0)