Войти
Закрыть

Шуба з пір’я

7 Клас , Тварини лікують 7 клас Драгулян

 

Шуба з пір’я

Багато птахів нашої місцевості відлітають зимувати до теплих країв, проте чимало з них лишається. Такі зимові птахи на морозі часто настовбурчують оперення. Спробуймо розібратися, навіщо вони це роблять. Для дослідження тобі потрібно зібрати дві жмені пташиного пуху. Найпростіше назбирати його на вулиці або попросити в знайомих зберегти пір’я після общипування курки, качки або гуски.

Горобець із настовбурченим пір’ям

Підготуй чотири склянки: дві великі і дві маленькі (можна використовувати чарки; головне, щоб менші поміщалися всередині більших), два термометра з максимальною позначкою не менше ніж 100 °С, колотий лід, змішаний із сіллю у великій посудині (мисці, відрі), гаряча вода. На дно першої великої склянки опусти пух і зверху постав маленьку склянку.

Схема досліду

Акуратно заповни простір між стінками склянок пухом. У другу велику склянку постав меншу. Обережно налий однакову кількість гарячої води (приблизно по 1 см у висоту) в маленькі склянки й перенеси обидві великі склянки в посудину з колотим льодом. Термометром постійно вимірюй температуру гарячої води й кожні 30 секунд записуй її в лабораторний журнал. Після завершення досліду побудуй на папері або в комп’ютерній програмі графік зміни температури.

Вода в обох маленьких склянках довший час залишається теплою. Річ у тім, що повітря (як і будь-який газ або їх суміш) є поганим теплопровідником і добрим теплоізолятором. Завдяки цим властивостям тепло повільно виходить із гарячої води. Завдяки пір’ю довкола склянки виникає теплоізоляційний шар, заповнений повітрям. В іншій же частині склянки контактують дном. Саме через цю різницю гаряча вода в «пуховій шубі» вистигатиме повільніше, ніж в «повітряній шубі».

У птахів пухові пера розташовуються під контурним пір’ям. Але в пуху стрижень укорочений, є м’які й довгі борідки, позбавлені гачків, через що зчеплене опахало не утворюється. Пух здатний утримувати повітря на тілі птаха, як хутро на тілі ссавців. Завдяки йому розігріте повітря «застряє» біля тіла й повітряні потоки, що обдувають птаха, не здувають його. За допомогою шкірних м’язів птахи здатні настовбурчити пір’я на морозі. Завдяки цьому теплоізоляційний повітряний прошарок між тілом і навколишнім повітрям потовщується. Між іншим, у людей теж спостерігається подібне явище, коли волоски на шкірі стають дибки. Але оскільки волосяний покрив у людей не густий, то це, на жаль, нас не зігріває... До речі, нам для захисту від морозу також допомагає пташине пір’я: саме ним наповнені пухові куртки!

Коли ставки, озера й навіть річки взимку значно холоднішають, деякі стурбовані любителі природи побоюються, що водоплавні птахи, які не мігрували на південь, можуть замерзнути, бо їхні лапи постійно перебувають у крижаній воді. Однак це побоювання здебільшого хибне. Хоча лапи у птахів не покриті ані хутром, ані пухом, вони добре пристосовані до холоду. Кровоносні судини, що приносять кров у лапи й забирають її звідти в цих птахів розташовані дуже близько. Температура крові, яка тече від серця до лап та інших органів досягає температури

у майже 40 °С. Завдяки щільному розташуванню судин у ногах така гаряча кров зігріває холодну кров, що тече від ніг. Це призводить до того, що кров повертається в тіло лише трохи вистиглою. Тож качка, яка зимує на озері, не замерзає, навіть якщо годинами плаває в крижаній воді.

Качка на зимовому ставку

Тіло птахів має й інші пристосування до перенесення холодів. Контурні пера захищають «теплий» пух від намокання і, як наслідок, тварину від переохолодження. А інтенсивний обмін речовин у тілі, необхідний для активного польоту, дозволяє підтримувати поверхню тіла добре нагрітою. При цьому різниця температур усередині тіла й поза ним може досягати великих значень: наприклад, у пінгвінів вона часом становить 80 °С!

  • 1. Чому пір’я є важливим для птахів на морозі, як інші тварини пристосовуються до холодних і спекотних умов?
  • 2. Водоплавні птахи, що плавають у крижаній воді, могли б просто припинити кровопостачання лап і тоді у них взагалі кров не охолоджувалася б. Чому вони так не роблять?
  • 3. Чим спричинена така велика різниця температур між тілом пінгвіна й довкіллям? Чим особливі ці птахи?
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Тварини лікують 7 клас Драгулян", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду