Войти
Закрыть

Клітини й тканини організму людини

8 Клас , Біологія 8 клас Задорожний, Рудич (поглиблене вивчення біології, нова програма)

 

§ 2. Клітини й тканини організму людини

Поміркуйте

  • Чим відрізняються одна від одної клітини одноклітинних та багатоклітинних організмів?

Згадайте

  • Відмінності в будові клітин тварин і рослин
  • Типи тканин тварин

Різноманітність клітин і тканин

Ви вже знаєте, що живі організми мають клітинну будову. Тіло людини складається з великої кількості клітин. Ці клітини не однакові: вони спеціалізовані й мають особливості будови. Це пов’язане з тим, що різні типи клітин виконують в організмі свої функції.

Сукупність клітин організму, які мають спільне походження та функції, об’єднуються в тканини. В організмі людини існує багато типів клітин, які входять до складу тієї чи іншої тканини. Наприклад, лейкоцити — клітини крові, гепатоцити — клітини печінки, остеоцити — клітини кісткової тканини тощо.

У складі тканини є також міжклітинна речовина. Різні типи тканин містять різну кількість міжклітинної речовини.

У тварин (зокрема, й людини) виділяють чотири типи тканин: епітеліальну, м’язову, нервову й тканини внутрішнього середовища (раніше вони мали назву «сполучна тканина»).

Епітеліальна тканина

Епітеліальна тканина складається зі щільно сполучених клітин і містить дуже мало міжклітинної речовини. Існує декілька різновидів епітеліальної тканини. За кількістю шарів клітин розрізняють епітелій одношаровий і багатошаровий, за формою клітин — кубічний, плаский тощо. Деякі клітини епітелію мають війки — вони утворюють війчастий (миготливий) епітелій. За функціями розрізняють покривний і залозистий епітелій.

Нервова тканина

Основою нервової тканини є спеціалізовані клітини — нейрони. Вони настільки пристосовані до виконання функцій, що навіть не можуть самостійно забезпечити свою життєдіяльність. Для цього у складі нервової тканини є спеціальні клітини, які називають гліальними, а їхню сукупність — нейроглією.

М’язова тканина

М’язова тканина пристосована до забезпечення рухової функції. Залежно від типів рухів розрізняють декілька видів м’язової тканини, що мають певні особливості будови.

Тканини внутрішнього середовища

Ці тканини значно відрізняються за будовою (див. таблицю). Проте вони мають спільне походження та виконують подібні функції, наприклад опорну й трофічну (забезпечення живлення органів і тканин).

Відео «Зйомка тканин під мікроскопом»

Тканини внутрішнього середовища

Ключова ідея

Організм людини містить різні види клітин, які утворюють різні типи тканини. Будова клітини й тканини спеціалізована для виконання певних функцій. Основними типами тканин людини є епітеліальна, нервова, м’язова й тканини внутрішнього середовища.

Перевірте свої знання

1. Чому всі клітини організму людини не однакові? 2. Які основні типи тканин виділяють в організмі людини? 3*. Складіть класифікацію тканин внутрішнього середовища людини у вигляді схеми.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду
 

Template not found: /templates/Red/reklamaundersite.tpl