Узагальнення знань за темою «Дихання»
- 15-11-2021, 21:04
- 1 175
8 Клас , Біологія 8 клас Задорожний, Рудич (поглиблене вивчення біології, нова програма)
Узагальнення знань за темою «Дихання»
Будова й функції органів дихання
Зміни складу повітря в процесі газообміну
Механізми регуляції дихання
Профілактика захворювань органів дихання
Компетентнісно орієнтовані завдання
1. У стані спокою людина здійснює за хвилину 15 дихальних циклів, а під час фізичного навантаження — 30. Під час одного вдиху до легень надходить 500 мл повітря. На скільки більше повітря (у літрах) витратить за одну годину людина, яка біжить, ніж людина, яка сидить?
2. У вдихуваному повітрі міститься 21 % кисню, а у видихуваному — 16 %. У стані спокою під час одного вдиху до легень надходить 500 мл повітря. Обчисліть, скільки кисню (у мілілітрах) при цьому споживає людина.
3. Складіть своє тестове завдання про будову дихальної системи. Запишіть запитання та доберіть до нього чотири варіанти відповідей, серед яких лише один має бути правильним.
4. У музикантів, які грають на духових інструментах, загальний об’єм легень більший, ніж у звичайних людей. Із чим це може бути пов’язане і які ще сфери діяльності сприяють збільшенню об’єму легень?
5. У стані спокою людина здійснює за хвилину 1620 дихальних циклів, а під час сну — лише 10-12. Поясніть чому.
6. У легенях завжди залишається певний об’єм повітря, навіть під час найглибшого видиху. А що станеться, якщо з легень вийде все повітря?
7. В альпіністів під час акліматизації високо в горах трапляється головний біль, а подекуди й непритомність. Із чим це пов’язано?
8. За схемою «Профілактика захворювань органів дихання», поданою на цій сторінці, поясніть, як саме зазначені негативні чинники впливатимуть на стан органів дихання. Які ще фактори можуть спричиняти захворювання органів дихання? Наведіть приклади дії позитивних факторів (харчування, занять певними видами спорту тощо).
9. Обґрунтуйте шкідливість для здоров’я так званого «пасивного тютюнопаління» (коли людина, яка не палить, перебуває в приміщенні з курцями).
10. Схарактеризуйте роботу м’язів під час процесу дихання.
11. Прочитайте твердження та визначте, які з них хибні. Обґрунтуйте свою відповідь.
- Голосові зв’язки розташовані в ротовій порожнині.
- Голос утворюється під час проходження видихуваного повітря через голосову щілину.
- Під час видиху діафрагма скорочується і стає більш пласкою.
- Збудником туберкульозу є вірус.
12. Створіть ментальну карту (мапу думок) «Захворювання органів дихальної системи людини». Поясніть основні заходи їхньої профілактики. Порівняйте свою ментальну карту з мапами однокласників. (Як створити ментальну карту, подано в завданні 8 на с. 13.)
13. Поясніть процес дихання та його етапи, використовуючи метод скрайбінгу. (Покрокове створення скрайбінгів подано в завданні 11 на с. 33.)
14. Ви, імовірно, чули вислів «перехопило дихання». Як ви його розумієте? Чи пов’язаний цей процес із дихальною системою?
15. Пауза для роздумів.
- Які запитання в мене виникли? Чи почув(-ла) я на них відповідь?
- Як змінювалися мої емоції: на початку вивчення теми та після завершення?
- Що з вивченого в цій темі пов’язане з іншими предметами?
Тестові завдання за темою «Дихання»
Коментарі (0)