Кровоносні судини. Кровообіг
- 15-11-2021, 21:13
- 563
8 Клас , Біологія 8 клас Задорожний, Рудич (поглиблене вивчення біології, нова програма)
§ 18. Кровоносні судини. Кровообіг
Поміркуйте
- Навіщо в організмі людини є різні типи кровоносних судин?
Згадайте
- Різницю між замкненою й незамкненою кровоносними системами
- Функції крові в організмі людини
Кровообіг
Кровообіг — це рух крові, який забезпечує транспорт речовин в організмі. Кровообіг здійснює серцево-судинна система, яка складається із серця і кровоносних судин.
Основні функції кровообігу — транспортна й захисна.
На кровообіг можуть упливати зовнішні й внутрішні чинники. Так, за низьких температур повітря відбувається перерозподіл руху крові в судинах для збереження тепла. А гормон адреналін активізує кровообіг.
Кровоносні судини
В організмі людини є три типи кровоносних судин: артерії, вени й капіляри. Вони виконують різні функції, що зумовлює відмінності в їхній будові (див. мал. 18.1 та таблицю).
Мал. 18.1. Будова артерій і вен
Велике коло кровообігу
У системі кровообігу людини є велике й мале кола кровообігу (мал. 18.2).
У великому колі кров циркулює через усі системи органів. Тому цей кровообіг називають системним кровообігом.
Велике коло починається в лівому шлуночку серця, а закінчується в правому передсерді. З лівого шлуночка виштовхується артеріальна кров, яка судинами поширюється до тканин і клітин усього організму. Потрапивши через капіляри до тканин, вона віддає кисень і насичується вуглекислим газом, після чого перетворюється на венозну кров. Ця кров венами транспортується до правого передсердя, далі — у правий шлуночок, а з нього переходить у мале коло кровообігу.
Функції та будова кровоносних судин
Мал. 18.2. Велике й мале кола кровообігу людини
У деяких органах (наприклад, печінці) вени великого кола кровообігу розгалужуються на тоненькі венозні капіляри, формуючи капілярну сітку. Вона потрібна для забезпечення функцій цього органа.
Мале коло кровообігу
У малому колі кровообігу кров циркулює через легені. Тому такий кровообіг називають легеневим.
Мале коло починається в правому шлуночку й закінчується в лівому передсерді. Із правого шлуночка виштовхується венозна кров і судинами переміщується в легені. Там вона віддає вуглекислий газ і насичується киснем, перетворюючись на артеріальну кров. Легеневими венами вона транспортується до лівого передсердя, далі — у лівий шлуночок, а з нього — у велике коло кровообігу.
Кровотечі. Перша допомога
Кровоносна система людини, як і в інших хребетних, є замкненою. Тобто кров перебуває всередині судин. У разі їхнього ушкодження виникає кровотеча. Залежно від типу судин розрізняють три основні види кровотечі: артеріальну, венозну й капілярну (мал. 18.3).
Артеріальна кровотеча — кров має яскраво-червоний колір і витікає швидко, часто пульсуючи.
Перша допомога: накласти джгут вище від місця крововиливу. У кінцівках кров рухається артеріями вниз, отже накладання джгута вище рани зупинить кровотечу.
Слід пам’ятати, що джгут не можна накладати на голе тіло, треба підкласти якусь тканину. Крім того, необхідно прикріпити записку, де вказати точний час накладання джгута. Це важливо, адже раз на годину його потрібно послаблювати, щоб не залишити тканини тіла без доступу крові.
Венозна кровотеча — кров темного забарвлення, витікає повільно, але досить широким струменем.
Перша допомога: накласти джгут нижче місця крововиливу, адже венами кров рухається вгору в напрямку серця. Проте часто венозну кровотечу можна зупинити тугою пов’язкою на рані.
Капілярна кровотеча не така інтенсивна, як артеріальна чи венозна, і часто припиняється самостійно. Можна застосувати звичайну пов’язку зі стерильного бинта.
Мал. 18.3. Різні види кровотеч та перша допомога
Ключова ідея
Кровообіг в організмі людини відбувається великим і малим колами. В організмі людини розрізняють три типи кровоносних судин: артеріями кров тече від серця, венами — до серця, а капіляри забезпечують обмін речовин між кров’ю і тканинами. Першу допомогу в разі кровотечі слід надавати відповідно до того, який тип судини ушкоджено.
Перевірте свої знання
1. Які функції системи кровообігу? 2. Чим зумовлена різниця в будові кровоносних судин? 3. Які функції артерій? 4. Яка допомога необхідна у випадку капілярної кровотечі? 5*. Чому накладений джгут треба періодично послаблювати?
Коментарі (0)