Імунна система. Алергії
- 17-11-2021, 11:19
- 407
8 Клас , Біологія 8 клас Задорожний, Рудич (поглиблене вивчення біології, нова програма)
§ 57. Імунна система. Алергії
Поміркуйте
- Чому організму потрібно підтримувати гомеостаз?
Згадайте
- Що таке імунітет?
- Відмінності клітинного й гуморального імунітету
Імунна система та її органи
Імунна система — одна з регуляторних систем, яка забезпечує захист організму від хвороботворних організмів і шкідливих речовин. До її складу належать: тимус, селезінка, мигдалики, лімфатичні вузли, кістковий мозок, апендикс, пеєрові бляшки (мал. 57.1).
Основними клітинами імунної системи є лейкоцити.
Характерні властивості лейкоцитів:
- місце утворення — червоний кістковий мозок, лімфатичні вузли, селезінка;
- місце руйнування — печінка, лімфатичні вузли, селезінка;
- в 1 мм3 крові — 4000-9000 штук;
- термін життя — від кількох днів до кількох десятків років.
Мал. 57.1. Складові імунної системи людини
Основним джерелом утворення лейкоцитів в організмі людини є кістковий мозок.
Тимус — це залоза внутрішньої секреції, яка активно працює в людей у молодому віці, а потім знижує свою активність. У тимусі відбувається дозрівання й «навчання» Т-лімфоцитів, які після цього набувають здатності розпізнавати певні антигени.
Селезінка є найбільшим органом імунної системи. Вона бере участь у знешкодженні мікроорганізмів та небезпечних речовин у крові, яка через неї проходить. Це зумовлено тим, що в селезінці багато фагоцитів, які захоплюють чужорідні об’єкти. У ній також багато В-лімфоцитів, які здатні утворювати антитіла.
Мигдалики — це скупчення лімфоїдної тканини в слизовій оболонці на межі ротової порожнини та глотки. Вони розпізнають шкідливі мікроорганізми та віруси, що потрапляють в організм людини через рот і ніс, та розпочинають боротьбу з ними.
Лімфатичні вузли є найбільш численною структурою імунної системи. Вони формуються в місцях злиття кількох лімфатичних судин і є бар’єрами для поширення в організмі інфекцій. У лімфатичних вузлах дозрівають і діляться лімфоцити — клітини, які, як ви вже знаєте, знешкоджують небезпечні для організму мікроби й речовини.
Пеєрові бляшки є невеликими лімфатичними вузлами, які розташовані в стінках тонкої кишки. Саме в них В-лімфоцити проходять «антигензалежну спеціалізацію» — навчаються розпізнавати конкретний антиген.
Наслідки надмірної реакції імунної системи
Як і під час порушень гуморальної регуляції, навіть незначні відхилення в роботі імунної системи можуть призвести до тяжких наслідків. Надто сильна відповідь імунної системи спричиняє розвиток алергій.
Відеоурок «Імунна система»
Дізнайтеся більше
На кінці сліпої кишки товстого кишечника розташований невеликий сліпий відросток — апендикс. У наших предків він брав активну участь у процесах травлення. А в сучасної людини його функція змінилася — зараз він є частиною імунної системи. Запалення цього відростка відоме під назвою «апендицит».
Алергія — це форма імунологічної відповіді на безпечний стимул, що виявляється в підвищеній чутливості організму до певних речовин (алергенів). Алергени є антигенами, що спричиняють алергічні реакції в організмі. Для різних людей це можуть бути різні речовини: пилок рослин, шерсть тварин, пил, деякі ліки, засоби побутової хімії тощо.
У разі алергії організм відповідає на специфічний алерген посиленою реакцією, що ушкоджує його власні клітини й тканини. Такою реакцією може бути набряк або запалення, спазм гладенької мускулатури, порушення циркуляції крові.
Дуже небезпечними розладами роботи імунної системи є аутоімунні захворювання. Вони виникають, коли імунна система організму починає сприймати деякі власні клітини як чужі. Відповідно, це спричиняє імунну відповідь, що призводить до руйнування й відмирання клітин і тканин.
Відеоурок «Битва всередині нас»
Наслідки недостатньої реакції імунної системи
Недостатня активність імунної системи також є небезпечною для здоров’я. Якщо робота імунної системи порушується, тобто спостерігається імунодефіцит, організм стає вразливим навіть для тих мікроорганізмів, які в нормі не є хвороботворними.
Олександр Олександрович Богомолець (1881-1946) — український учений-патофізіолог. Народився в Києві, навчався в Одесі. Організатор і директор Інституту експериментальної біології та патології України та Інституту клінічної фізіології. Основні праці присвячено питанням патологічної фізіології, ендокринології, онкології, проблемам довголіття.
Чинники, що пригнічують імунітет:
- радіаційне опромінення;
- важкі умови праці;
- спадкові порушення;
- сильні стреси;
- недостатнє харчування, авітаміноз;
- уплив шкідливих хімічних речовин.
Однією з причин пригнічення імунної системи є синдром набутого імунодефіциту (СНІД). Це захворювання спричиняється вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), що ушкоджує клітини імунної системи (Т-лімфоцити). Отже, руйнуючи імунну систему людини, вірус не дає їй можливості сформувати імунну відповідь для захисту організму.
Але імунітет може пригнічувати не лише ВІЛ. Негативно на роботу імунної системи впливають такі захворювання, як краснуха, гепатити, туберкульоз. Хоча їхній уплив і менший, ніж у ВІЛ, ризик розвитку ускладнень після цих захворювань дуже високий.
Дізнайтеся більше
У відповідь на проникнення вірусів та деяких інших патогенів організм людини розпочинає вироблення особливих білків — інтерферонів, механізм дії яких робить клітини організму несприйнятливими до інфекції.
Ключова ідея
До імунної системи належать, зокрема, тимус, селезінка, мигдалики, лімфатичні вузли, кістковий мозок. Посилена робота імунної системи людини призводить до розвитку алергій — імунологічних відповідей, що виявляються в підвищеній чутливості організму до різних алергенів. Недостатня робота імунної системи спричиняє розвиток імунодефіциту.
Перевірте свої знання
1. Що таке алергія? 2. Що таке алерген? 3*. До чого може призводити недостатньо ефективна робота імунної системи? 4*. Чому вірус імунодефіциту людини може спричиняти тяжкі наслідки?
Коментарі (0)