Войти
Закрыть

Будова відділів головного мозку

8 Клас , Біологія 8 клас Костильов, Яценко

 

Урок 38. Будова відділів головного мозку

Відтоді, як сформувалася наука фізіологія, учені досліджують роботу головного мозку. І якщо анатомія вивчена досконало, то функціонування мозку продовжують досліджувати, адже й досі залишаються загадковими багато процесів, пов’язаних з мозковою діяльністю. Усі думки, мрії, фантазії — це результат діяльності цього органа нашого організму. Дізнаймося найважливішу інформацію про головний мозок.

Ключові слова: кінцевий мозок, передній мозок, півкулі головного мозку, проміжний мозок, стовбур головного мозку, мозолисте тіло, довгастий мозок.

Головний мозок розташований у порожнині черепа. Середня маса мозку становить у дорослого чоловіка 1375 г, у жінки — 1275 г. Складається головний мозок з переднього мозку і стовбура. Передній мозок включає проміжний та кінцевий мозок. Кінцевий мозок складається з двох півкуль, які поділяються поздовжньою щілиною на праву та ліву. У глибині щілини знаходиться мозолисте тіло, яке сполучає півкулі. Поперечна щілина кінцевого мозку відділяє потиличні частки півкуль від мозочка.

Стовбур головного мозку складається з довгастого мозку, заднього і середнього. Задній мозок, своєю чергою, складається з моста і мозочка. Стовбур безпосередньо з’єднаний зі спинним мозком (мал. 88)

Мал. 88. Схема будови головного мозку: 1 - кінцевий мозок; 2 - проміжний мозок; 3 - середній мозок; 4 - міст; 5 - мозочок; 6 - довгастий мозок

Ознайомлення з будовою головного мозку почнемо з його стовбура. Відділ стовбура, що є продовженням спинного мозку, має назву довгастий мозок. Він розташований між мостом головного мозку і спинним мозком. Верхній відділ довгастого мозку відмежований від моста борозною. Нижньою межею довгастого мозку є місце виходу першої пари шийних нервів на рівні потиличного отвору черепа. Зі спинного боку довгастий мозок вкритий мозочком. Сіра речовина довгастого мозку представлена ядрами 5, 8, 9-12 пар черепних нервів, які розміщені симетрично. Біла речовина займає передній мозок та бічні поверхні довгастого мозку.

У довгастому мозку знаходяться центри регулювання дихання, кровообігу, рефлексів ковтання і блювання. Крізь довгастий мозок проходить інформація від рецепторів шкіри, слизових оболонок, дихальних шляхів, зовнішнього вуха та внутрішніх органів.

Центральна частина довгастого мозку містить сітчастий утвір (ретикулярну формацію) (мал. 89). Ця структура проходить крізь довгастий мозок, міст, середній мозок. Ця структура головного мозку відповідальна за контроль стану м’язів, стану бадьорості та виконання умовних рефлексів, зокрема стереотипних рухів — побутових та професійних жестів і рухів кінцівками, головою, тулубом. Наприклад, нею контролюються рухи під час копання землі лопатою, вимішування тіста, розчісування волосся тощо. Від роботи цього утвору залежать рівень свідомості, емоцій.

Міст — частина заднього мозку, що розміщена між середнім і довгастим мозком. Передня поверхня моста прилягає до основи черепа, задня — прикрита мозочком. У ньому знаходяться ядра 5-8 черепних нервів. Через міст проходять шляхи нервових імпульсів від нижче розташованих відділів до вищих і в зворотному напрямку. Є центри та нервові волокна, які зв’язані з мозочком.

Мозочок складається з двох півкуль та черв’яка, що їх з’єднує (мал. 90). Поверхню півкуль і черв’яка пронизують борозни, між якими розташовані вузькі довгі листки мозочка. Поверхня мозочка в дорослої людини складає в середньому 850 см2. Мозочок регулює м’язовий тонус, роботу рухового апарату, підтримує поставу та рівновагу тіла, програмує цілеспрямованість рухів та регулює вегетативні функції.

Мал. 89. Довгастий мозок: 1 - сітчастий утвір

Мал. 90. Будова мозочку: 1 - черв’як; 2 - борозни

У складі мозочка є сіра та біла речовини. Біла речовина, проникаючи між сірою, галузиться, утворюючи білі смужки. Кора мозочка складається із сірої речовини товщиною 1-2,5 мм. Мозочок керує рухами, координує і контролює всі види рухів — від простих до складних. Мозочок — не єдиний орган, який регулює рухову функцію організму. В разі його відсутності це здійснюють довгастий, середній і кінцевий мозок.

Середній мозок розміщений між мостом і проміжним мозком. Він здійснює морфологічний і функціональний зв’язок цих відділів мозку. У ньому розрізняють ніжки, де проходять провідні шляхи, та покрівлю, де знаходяться центри слуху та зору. Також тут містяться ядра 3-го та 4-го черепно-мозкових нервів. У середньому мозку знаходяться так звані червоні ядра. Разом із сітчастим утвором червоні ядра забезпечують дотримання положення тіла у просторі, регулюють тонус м’язів. Наприклад, якщо людина перебуває під впливом сильного вітру або потоку води, вона намагається зберегти рівновагу або таке положення, при якому зручно дихати і рухатися. Саме тут спрацьовують червоні ядра середнього мозку.

До складу середнього мозку входять чотиригорбкове тіло і ніжки мозку. У чотиригорбковому тілі два нижні горбки забезпечують рухові реакції на звук, а саме: настороженість, визначення джерела звуку у просторі та його переміщення. Верхні два горбки організують поведінку у відповідь на світлові сигнали — повороти тулуба, рухи очей тощо.

  • 1. Назвіть частини головного мозку.
  • 2. Порівняйте поняття передній та кінцевий мозок.
  • 3. Які структури входять до складу стовбура головного мозку?
  • 4. Назвіть функції моста і мозочка.
  • 5. Опишіть локалізацію середнього мозку.
  • 6. Схарактеризуйте функції середнього мозку.
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Біологія 8 клас Костильов, Яценко", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду
 

Template not found: /templates/Red/reklamaundersite.tpl