Войти
Закрыть

Будова та функції чоловічої статевої системи

8 Клас , Біологія 8 клас Костильов, Яценко

 

Урок 61. Будова та функції чоловічої статевої системи

На Землі не існує істот, які б жили вічно. От і людський вік має свої межі, бо рідко яка людина доживає до ста років. Але історія людства нараховує десятки тисяч років. Таке тривале існування можливе лише тому, що люди народжують дітей. Природа створила дуже складну й надійну репродуктивну систему, що забезпечує появу нових поколінь людей. Давайте ознайомимося з особливостями її будови і функціонування.

Ключові слова: сім’яники, сперматозоїд, сім’яні міхурці, простата, гаметогенез, полярні тільця.

Репродуктивна система являє собою сукупність органів, що забезпечують виконання репродуктивної функції, зокрема утворення статевих клітин — сперматозоїдів і яйцеклітин. Як зазначалося раніше (урок 58) ця система виконує і ендокринну функцію, що проявляється у виділенні статевих гормонів, які впливають на розвиток статевих органів та деяких фізіологічних систем.

Чоловіча та жіноча системи статевих органів складаються зі статевих залоз та додаткових органів, що забезпечують утворення статевих клітин, їх злиття у процесі запліднення, проходження початкових етапів розвитку нового організму.

Будова та функції чоловічої статевої системи. Чоловіча статева система складається з парних сім’яників, сім’явиносних шляхів, придаткових залоз, сім’яних міхурців, передміхурової залози і статевого члена. Сім’яники забезпечують репродуктивну та ендокринну функцію. Сім’явиносні шляхи сприяють транспорту сперматозоїдів. Придаткові залози створюють оптимальні умови для дозрівання та транспортування сперматозоїдів.

Сім’яники (яєчка) — це парні статеві залози, в яких утворюються сперматозоїди (чоловічі статеві клітини). У них також виробляється тестостерон — чоловічий статевий гормон. До складу сім’яників входять трубочки — звивисті сім’яні канальці. Довжина одного канальця може становити 50-80 см, а загальна їх довжина сягає 250-400 м. Саме в них утворюються сперматозоїди. Клітини, що розміщені між сім’яними канальцями секретують чоловічі статеві гормони — андрогени, а саме тестостерон. Поруч із сім’яниками розташовані придатки яєчок. У них відбувається дозрівання сперматозоїдів. Секрет придаткових залоз разом зі сперматозоїдами утворює сперму (сім’яну рідину). Яєчка з придатками знаходяться у шкірно-м’язовому мішку — мошонці. Від яєчок відходять сім’явиносні протоки, якими сперма рухається до статевого члена (мал. 128).

Мал. 128. Схема будови органів чоловічої статевої системи: 1 - сечовий міхур; 2 - сім’яний міхурець; 3 - передміхурова залоза; 4 - сім’явиносна протока; 5 - придаток яєчка; 6 - яєчко; 7 - статевий член; 8 - сечівник

Сім’яні міхурці утворюють секрет, що забезпечує рухливість сперматозоїдів та сприяє їх живленню.

Передміхурова залоза (простата) є найбільшою серед додаткових залоз. Вона розташована під сечовим міхуром. Оскільки сім’явиносні протоки об’єднуються із сечівником, то секрет простати сприяє нейтралізації середовища в сечовидільному каналі. Також секрет сприяє підвищенню рухливості сперматозоїдів. Під час скорочення м’язів, що оточують сечовивідний канал, відбувається еякуляція (сім’явипорскування).

Статевий член виконує кілька функцій. Він є органом сечовипускання. А також це орган статевого розмноження, завдяки якому сперматозоїди потрапляють до статевих шляхів жінки.

Гаметогенез — це процес утворення статевих клітин (гамет), що здійснюється в статевих органах.

Сперматогенез — процес утворення сперматозоїдів у сім’яниках (мал. 129) здійснюється у чотири фази: фаза розмноження, фаза росту, фаза дозрівання, фаза формування. Фаза розмноження включає багаторазовий поділ, що веде до утворення сперматогоній. Після періоду росту починається фаза дозрівання і формування. Під час сперматогенезу з однієї клітини-попередника утворюються чотири сперматозоїди. Під час овогенезу утворюються одна яйцеклітина та три полярні тільця. Основною функцією полярних тілець є зменшення хромосомного набору до гаплоїдного.

Мал. 129. Схема сперматогенезу: 1 - розмноження; 2 - ріст; 3 - дозрівання; 4 - формування

Мал. 130. Будова сперматозоїда: 1 - голівка; 2 - шийка; 3 - хвіст; 4 - акросома

Процес утворення сперматозоїдів займає приблизно 70 днів, на 1 г маси яєчка утворюється більше 107 сперматозоїдів за добу. Утворення сперматозоїдів починається у чоловіків тільки під час статевого дозрівання.

Сперматозоїди — це дуже дрібні рухливі чоловічі гамети, що утворюються в сім’яниках, їх кількість обчислюється мільйонами. Кожен сперматозоїд поділяють на три відділи: головка, шийка і хвіст (мал. 130). У головці знаходиться ядро, прикрите акросомою. Акросома — особлива структура, що містить ферменти, які сприяють проникненню сперматозоїда в яйцеклітину, під час запліднення. Шийка містить органели, що сприяють пружності клітини. Хвіст містить скоротливі білки, що забезпечують рух. Дозрілі сперматозоїди із сім’яників потрапляють у сім’явиносні протоки, де змішуються з сім’яною рідиною, утворюючи сперму. За один статевий акт виділяється до 4 мл сперми, із яких лиш 10 % становлять сперматозоїди. Але незважаючи на такий малий відсоток, у 1 мл сперми міститься близько 108 сперматозоїдів.

  • 1. Схарактеризуйте будову чоловічої статевої системи.
  • 2. Які функції виконує передміхурова залоза?
  • 3. Яку будову мають сперматозоїди?
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Біологія 8 клас Костильов, Яценко", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду