Паращитоподібні, підшлункова, надниркові, статеві залози, тимус
- 22-11-2021, 23:25
- 465
8 Клас , Біологія 8 клас Страшко, Горяна, Білик (нова програма)
§ 57. Паращитоподібні, підшлункова, надниркові, статеві залози, тимус
ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ І ТЕРМІНИ: паращитоподібні залози, паратгормон, підшлункова залоза, інсулін, глюкагон, глікоген, надниркові залози, адреналін, норадреналін, кортикостероїди, статеві залози, андрогени, естрогени, гонадотропін, тимус, тимозин, цукровий діабет.
Паращитоподібні залози (з грецьк. біля) містяться на задній або бічних поверхнях щитоподібної залози. Це дуже маленькі, подібні до горошинок залози масою по 0,5-0,8 г кожна. Вони секретують тільки один гормон — паратгормон. Він регулює вміст Кальцію й Фосфору в плазмі крові. Гіперфункція паращитоподібних залоз призводить до розм’якшення кісток і руйнування скелета.
Коли гормону паращитоподібних залоз не вистачає, Кальцій надмірно накопичується в кістках, хрящах і зв’язках, порушуючи їхні функції. Через нестачу Кальцію в крові підвищується збудливість нервової системи та м’язів, у людини виникають судоми.
Функція паращитоподібних залоз регулюється безпосередньо дією іонів Кальцію на залозисту клітину. Зниження його концентрації в крові нижче міліграма є стимулом для виділення паратгормону, який підвищує реабсорбцію Кальцію в нирках, усмоктування його з кишечнику, а за необхідності — вивільнення його з кісток.
Рис. 188. Будова тканини підшлункової залози: 1 — протока; 2 — травні залози; 3 — альфа-клітини; 4 — острівець Лангерганса; 5 — бета-клітини; 6 — дельта-клітини
Підшлункова залоза — це залоза змішаної секреції. Як залоза зовнішньої секреції вона продукує травні ферменти й виділяє їх у дванадцятипалу кишку. А як залоза внутрішньої секреції виробляє й виділяє в кров інсулін і глюкагон — гормони, що регулюють обмін вуглеводів. Вироблення гормонів забезпечують клітини острівців підшлункової залози (острівців Лангерганса) (рис. 188).
Інсулін сприяє зниженню рівня глюкози в крові внаслідок збільшення проникності клітинних мембран до неї. Глюкоза — основне джерело енергетичного забезпечення організму та єдине таке джерело для мозку. Тому її концентрація в крові підтримується на постійному рівні в межах 0,8-1,1 г/л. Надлишок глюкози, який виникає внаслідок усмоктування її з кишкового тракту, під впливом інсуліну перетворюється на глікоген — тваринний крохмаль. Основна його маса накопичується в печінці.
Глюкагон сприяє перетворенню глікогену на глюкозу, у результаті чого її рівень у крові зростає. Аналогічно на концентрацію цукру в крові впливає адреналін.
Основним регулювальним фактором утворення гормонів підшлункової залози є концентрація глюкози в крові. Її збільшення підсилює продукцію інсуліну, зменшення — глюкагону.
Зниження концентрації глюкози нижче 0,5 г/л призводить до розладів діяльності нервової системи, настає гіпоглікемічна кома й смерть. Вивести людину з такого стану може внутрішньовенне введення глюкози. Збільшення концентрації глюкози вище 1,8 г/л (гіперглікемія) призводить до її втрат із сечею, ще вища концентрація також може викликати коматозний стан внаслідок підвищення осмотичного тиску крові.
Порушення продукування інсуліну призводить до розвитку захворювання на цукровий діабет. Він був відомий ще давнім грекам і римлянам. Такі хворі відзначалися слабкістю, пили багато води. До ХХ ст. діагноз «цукровий діабет» означав смертний вирок. Нині мільйони людей страждають на цю хворобу, та завдяки щоденному введенню інсуліну вони можуть жити й працювати. Інсулін отримують із підшлункових залоз тварин.
Надниркові залози розміщені на верхівках нирок. У них розрізняють зовнішній корковий шар і внутрішній мозковий (рис. 189).
Корковий шар продукує велику кількість гормонів — кортикостероїдів, які за фізіологічною дією поділяються на мінералокортикоїди, які регулюють водно-сольовий обмін; глюкокортикоїди, що впливають на обмін білків, жирів і вуглеводів; статеві (андрогени, естрогени), які відіграють важливу роль у розвитку статевої системи дітей, коли функція статевих залоз ще недостатня. Після статевого дозрівання їх роль стає незначною. Утворення кортикостероїдів контролюється гормоном аденогіпофіза адренокортикотропним гормоном (АКТГ).
Рис. 189. Будова надниркової залози: 1 — корковий шар; 2 — мозковий шар
Рис. 190. Вилочкова залоза
Мозковий шар надниркових залоз є частиною симпато-адреналової системи. Він утворений видозміненими нервовими клітинами симпатичної нервової системи. Ці клітини забезпечують секрецію гормонів адреналіну та норадреналіну, яка знаходиться під контролем вегетативної нервової системи та її вищого нервового центру — гіпоталамуса. У секреті мозкового шару міститься 70-90 % адреналіну. Ці гормони забезпечують термінову мобілізацію ресурсів організму та підвищення м’язової працездатності й виживання організму в надзвичайних умовах, тобто в умовах стресу. Їх вплив супроводжується підвищенням артеріального тиску крові, активізацією роботи серця, збільшенням вмісту глюкози в крові, підвищенням тонусу скелетних м’язів тощо.
Тимус (вилочкова залоза) міститься за грудниною, їй належить провідна роль у розвитку імунітету (рис. 190). Зазвичай вона добре розвинена в дітей, а після статевого дозрівання поступово зазнає зворотного розвитку. Функції залози остаточно не з’ясовані. Основна речовина, що нею секретується, — тимозин. Під його впливом відбувається формування Т-лімфоцитів. Установлено, що розвиток імунодефіцитних захворювань, зокрема СНІДу, пов’язаний із порушеннями функції тимуса.
Думаємо, розуміємо, відповідаємо. 1. Визначте взаємозв’язок будови та функцій паращитоподібних залоз. 2. До яких наслідків призводять порушення функцій паращитоподібних залоз? 3. Визначте взаємозв’язок будови та функцій підшлункової залози. 4. Обґрунтуйте, чому підшлункову залозу називають залозою змішаної секреції. 5. Визначте взаємозв’язок будови та функцій надниркових залоз. 6. Які функції статевих залоз ви знаєте? 7. Яка залоза внутрішньої секреції атрофується до моменту статевого дозрівання? 8. Що ви знаєте про будову та функції вилочкової залози?
Самостійна робота з підручником. Заповніть таблицю в зошитах.
Домашнє завдання. Складіть схему дії гормона паращитоподібної залози на обмін Кальцію в організмі.
Це треба знати. Підвищена спрага, часте сечовипускання, гнійники на тілі можуть бути ознаками цукрового діабету.
Коментарі (0)