Войти
Закрыть

Статеве дозрівання

8 Клас , Біологія 8 клас Соболь (нова програма)

 

§ 63. СТАТЕВЕ ДОЗРІВАННЯ

Основні поняття й ключові терміни: СТАТЕВЕ ДОЗРІВАННЯ. ГАМЕТОГЕНЕЗ. Овогенез. Сперматогенез. Менструальний цикл. СТАТЕВІ КЛІТИНИ. Яйцеклітини. Сперматозоони.

Пригадайте!

Що таке репродуктивна система людини?

Поміркуйте!

«Змінюються пропорції тіла, ріст скелета випереджає розвиток м’язів, часто різко збільшується маса тіла. Через це порушуються робота серця, легень, кровообіг, організм "штурмують” гормони. Гормональна перебудова організму призводить до нестійкого емоційного стану. Непривабливе, на власну думку, тіло та поява вугрів роблять особистість вразливою. Невдалі жарти, кпини однолітків можуть призвести до розчарувань у собі». Про який період життя людини йдеться?

ЗМІСТ

Які ознаки статевого дозрівання в хлопців і дівчат?

Підлітковий період, у якому відбувається статеве дозрівання, є одним із важливих етапів життя людини. В організмі підлітків відбуваються бурхливий розвиток й перебудова, напружено працюють усі органи й системи органів, особливо нервова й ендокринна.

Статеве дозрівання в хлопців відбувається від 11 до 18 років. Перші його ознаки - збільшення розмірів яєчок і статевого члена. У яєчках починають дозрівати сперматозоони і вироблятися чоловічі статеві гормони-андрогени. Під їхнім упливом формуються вторинні статеві ознаки: з’являється волосся на лобку, під пахвами й на обличчі, швидко ростуть скелет та м’язи. Плечі розширюються, а таз залишається вузьким. Збільшуються й змінюються хрящі гортані, голос стає нижчим, відбувається мутація голосу. Під дією статевих гормонів посилюється секреція шкірних залоз, особливо на обличчі й спині. Іноді вони запалюються, і тоді з'являються вугрі, які зазвичай зникають до 21-23 років. З 14 років починає виділятися сперма. Її мимовільне виділення може відбуватися під час сну. Це явище називається полюцією і свідчать про те, що сім'яники розвиваються нормально.

Статеве дозрівання в дівчат відбувається від 9 до 16 років. У цей час збільшується секреція статевих гормонів. Під їхнім упливом розвиваються жіночі вторинні статеві ознаки: молочні залози, волосся на лобку й під пахвами, інтенсивно росте і розвивається скелет. Розвиток вторинних статевих ознак у дівчат відбувається інакше, ніж у хлопців: розширюються тазові кістки, а плечі залишаються вузькими. У віці 12-14 років у дівчат починаються менструації, які відбувається регулярно (у більшості жінок - через 28 днів). Ця особливість є ознакою дозрівання яйцеклітини у фолікулах яєчників. У дівчаток-підлітків менструації нерегулярні, перерви бувають до кількох місяців. Це не повинно викликати занепокоєння. Через 2-3 роки цикл стає регулярним. Перша овуляція є важливим періодом статевого дозрівання, але статеву зрілість вона ще не означає. Справжня зрілість наступає у 16-18 років, коли не тільки репродуктивна система, а й весь організм сформований і готовий до продовження роду.

Отже, СТАТЕВЕ ДОЗРІВАННЯ - сукупність процесів, що забезпечують появу здатності організму до продовження роду.

Які особливості утворення статевих клітин у дівчат та хлопців?

Основною біологічною ознакою статевого дозрівання є утворення статевих клітин - яйцеклітин і сперматозоонів. Цей процес науковці називають гаметогенезом і поділяють на овогенез та сперматогенез.

Овогенез — це процес утворення й дозрівання яйцеклітин. В організмі дівчат яйцеклітини починають розмножуватися в яєчниках ще в зародковому періоді розвитку. З настанням статевої зрілості організму ці гамети дозрівають і формуються для запліднення. Новонароджена дівчинка має понад 1 млн первинних яйцеклітин. Усі вони сховані в міхурці яєчників - фолікулі. Більшість цих гамет гинуть упродовж статевого дозрівання, а зрілими упродовж життя жінки стають 400-500 яйцеклітин. Процес дозрівання яйцеклітин перебігає циклічно й називається менструальним циклом. Менструальний цикл (від лат. menstruus - щомісячне) - періодичні зміни в організмі жінки репродуктивного віку, спрямовані на можливість зачаття. Тривалість його - найчастіше 28 днів. Початком менструального циклу умовно вважається перший день менструації. Приблизно в середині циклу (на 14-й день) відбувається овуляція - вихід яйцеклітини з фолікула. На місці фолікула, що лопнув, виникає жовте тіло. Це тимчасова залоза, що продукує гормон вагітності - прогестерон. Його функцією є підготовка слизової оболонки матки до занурення заплідненої яйцеклітини. Якщо цього не сталося, через 3-4 дні яйцеклітина гине, жовте тіло руйнується, слизова оболонка разом із кровоносними судинами відшаровується. Відбувається тимчасова маткова кровотеча, або менструація, що триває 3-5 днів. Після її закінчення слизова оболонка матки відновлюється, і цикл розпочинається спочатку, але яйцеклітина дозріває вже в другому яєчнику.

Таблиця 51. ФАЗИ МЕНСТРУАЛЬНОГО ЦИКЛУ

Сперматогенез - процес утворення й дозрівання сперматозоонів. На відміну від дівчат в організмі хлопців утворення гамет із первинних статевих клітин починається лише в підлітковому віці й триває до глибокої старості (65-70 років). Сперматозоони утворюються у яєчках, а саме в звивистих сім’яних канальцях. Дозрілі сперматозоони потрапляють у сім’явиносні протоки, де змішуються із сім’яною рідиною, утворюючи сперму. За один статевий акт виділяється 2-4 мл сперми, яка містить до 300 млн сперматозоонів.

Отже, ГАМЕТОГЕНЕЗ - це процес утворення й дозрівання гамет, який у людини починається ще в період ембріонального розвитку й має свої особливості в чоловіків та жінок.

Що визначає особливості будови яйцеклітин і сперматозоонів?

СТАТЕВІ КЛІТИНИ — це клітини з гаплоїдним набором хромосом, які виконують функцію передачі спадкової інформації від особин батьківського покоління нащадкам. На відміну від нестатевих клітин гамети характеризуються низьким рівнем процесів обміну речовин. Гамети розвиваються із первинних статевих клітин, що закладаються ще в зародковому віці.

Яйцеклітини - жіночі статеві клітини. Це нерухливі кулясті клітини розміром приблизно 200 мкм. Жіночі гамети містять у цитоплазмі велику кількість поживних речовин, дуже багато мітохондрій, рибосом, сильно розвинуту ендоплазматичну сітку. Яйцеклітини вкриті фолікулярною, прозорою та жовтковою оболонками, які виконують захисну функцію й забезпечують живлення.

Іл. 128. Будова яйцеклітини: 1 - фолікулярні клітини; 2 - прозора оболонка; 3 - жовткова оболонка; 4 - ядро

Сперматозоони - чоловічі статеві клітини. Це рухливі клітини, які мають видовжену форму тіла, розміром 50-60 мкм. Сперматозоони мають головку, шийку й джгутик. Головка містить ядро з гаплоїдним набором хромосом, тоненький шар цитоплазми і акросому. Ця органела має ферменти, що сприяють проникненню сперматозоона в яйцеклітину. У шийці містяться центріоля й утворена мітохондріями спіральна нитка для забезпечення руху чоловічих гамет.

Іл. 129. Будова сперматозоона: 1 - головка; 2 - проміжна частина; 3 - хвостова частина; 4 - акросома; 5 - ядро; 6 - клітинний центр; 7 - шийка; 8 - мітохондрії

Отже, будова статевих клітин визначається їхніми функціями.

ДІЯЛЬНІСТЬ

Навчаємося пізнавати

Самостійна робота з таблицею

Порівняйте статеве дозрівання в дівчат та хлопців та сформулюйте висновок про причини подібності та відмінності.

Біологія + Дослідження

Сьогодні у світовій літературі існує поняття про підліткову літературу. Науковці виокремлюють такі характерні особливості цієї літератури: головний герой - підліток, мова автора - від першої особи, зображення дорослих персонажів з погляду підлітків, невелика кількість персонажів, часова обмеженість, сленг підлітків, детальні описи зовнішності чи одягу, позитивна розв’язка, один сюжет, обсяг тексту - від 125 до 250 сторінок. Проведіть власне дослідження й визначте топ-десятку творів, які читають сучасні підлітки. Запропонуйте пояснення виділених особливостей підліткової літератури.

Біологія + Фізика

Застосуйте знання будови сперматозоона і свої знання фізики та підготуйте відповіді на запитання з життя сперматозоонів.

- Чому всі сперматозоони мають негативний заряд?

- Який тип руху характерний для сперматозоонів?

- Чому стан цитоплазми головки сперматозоона є не колоїдним, а рідинно-кристалічним?

- Чому чоловічі гамети чутливіші до радіації, аніж жіночі?

РЕЗУЛЬТАТ

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Біологія 8 клас Соболь (нова програма)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду
 

Template not found: /templates/Red/reklamaundersite.tpl