Імунна регуляція
- 27-11-2021, 15:43
- 1 957
8 Клас , Біологія 8 клас Соболь 2021 (нова програма)
§ 9. Імунна регуляція
Основні поняття й ключові терміни: ІМУННА РЕГУЛЯЦІЯ. Антитіла. Лімфоцити.
Пригадайте! Що таке регуляція функцій?
Поміркуйте!
Відомий український науковець І. І. Мечников (1845-1916) у своїй автобіографії писав: «Одного разу... коли я залишився сам над своїм мікроскопом, спостерігаючи за життям рухливих клітин у прозорої личинки морської зірки, мені відразу сяйнув новий здогад. Мені спало на думку, що ці клітини в організмі мають протидіяти шкідливим упливам... Я сказав собі, що коли моєприпущення справедливе, то скалка, вставлена в тіло морської зірки, яка не має ні судинної, ні нервової системи, має за короткий час бути оточена рухливими клітинами, що скупчуються навколо неї...». Яку функцію виконують ці клітини в організмі?
ЗМІСТ
Які особливості імунної регуляції?
В організмі людини, як і інших живих істот, діють захисні механізми, які захищають від вірусів, хвороботворних бактерій, паразитичних грибів й тварин, токсинів й канцерогенів, звільняють від перероджених власних клітин. Проявляється імунна відповідь у людини і при пересаджуванні чужорідних клітин, тканин, органів під час трансплантації.
У здійсненні імунної регуляції беруть участь й інші системи органів. Наприклад, шкіра, дихальна система, травна система, ендокринна система, система крові. Проте головну роль здійснює імунна система.
Таблиця 11. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ІМУННОЇ РЕГУЛЯЦІЇ ЛЮДИНИ
Отже, ІМУННА РЕГУЛЯЦІЯ - це регуляція за допомогою хімічних речовин й клітин, що поширюються в організмі рідинами внутрішнього середовища для забезпечення захисного впливу від чужорідних агентів.
У чому полягає взаємозв'язок імунної регуляції з нервовою й гуморальною?
Жоден з механізмів регуляції функцій організму не можна розглядати відмежовано від інших, оскільки усі вони працюють в тісній взаємодії. Результатом такої співпраці є підтримка сталості внутрішнього середовища організму та пристосованість до умов зовнішнього середовища.
Імунна та нервова регуляція мають ряд подібних ознак, що є основою їхньої взаємодії. Це: 1) здатність сприймати сигнали із зовнішнього та внутрішнього середовища (нервова регуляція використовує сенсорні сигнали, імунна - чужорідні впливи антигенів); 2) здатність сприймати інформацію, обробляти її та формувати певну відповідь (імунна відповідь у вигляді специфічного чи неспецифічного імунітету, реакціями нервової системи є рефлекси); 3) здатність зберігати отриману інформацію завдяки певним механізмам пам'яті (імунологічна пам'ять дозволяє Т-лімфоцитам і В-лімфоцитам запам'ятовувати антигени, а нейрональна пам'ять зберігає сліди впливів зовнішніх чинників); 4) здатність виділяти хімічні сигнали, що регулюють діяльність клітин та взаємодіють на рівні міжклітинних контактів.
Окрім того, органи імунної системи мають розвинуту іннервацію і кровопостачання, що зумовлює можливість швидкого впливу різних біологічно активних речовин (нейрогормонів, гормонів) з боку нервової та ендокринної систем.
Отже, основою цілі сності організму є взаємодія нервової, гуморальної та імунної регуляції.
ДІЯЛЬНІСТЬ
САМОСТІЙНА РОБОТА З ТАБЛИЦЕЮ Порівняльна характеристика нервової та імунної регуляції
У робочому зошиті заповніть таблицю та поясніть відмінності між нервовою та імунною регуляцією фізіологічних функцій.
Таблиця 12. ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА НЕРВОВОЇ ТА ІМУННОЇ РЕГУЛЯЦІЇ
БІОЛОГІЯ + НАУКА Нові відкриття в медицині
У 2018 році дослідники з Інституту медичних досліджень Гарван (Австралія) виявили в організмі людини «мікроорган», що містить різні імунні клітини. Серед них велика кількість В-клітин, що «пам'ятають» усі попередні інфекції й вакцинації та можуть швидко перетворюватися в клітини-плазмоцити, які продукують специфічні антитіла. Цей орган імунної регуляції назвали «субкапсулярним проліферативним центром», тому що він розташований на зовнішньому боці лімфатичних вузлів під пахвами. Його вдалося виявити за допомогою електронної томографії та «3D-мікроскопії», у якій застосували двофотонний лазерний мікроскоп для створення тривимірного зображення. Оцініть значення цього наукового відкриття для медицини.
РЕЗУЛЬТАТ
1-6 балів. 1. Що таке імунна регуляція? 2. Наведіть приклади речовин, що здійснюють імунну регуляцію. 3. Назвіть основні типи клітини, що забезпечують імунну регуляцію. 4. До якого типу тканин належить ретикулярна тканина? 5. Наведіть приклад органів імунної системи. 6. Назвіть основні шляхи передачі сигналів імунної регуляції. 7-9 балів. 7. Які особливості імунної регуляції функцій? 8. Яке значення імунної регуляції? 9. У чому полягає взаємозв'язок імунної регуляції з нервовою й гуморальною? 10-12 балів. 10. Поясніть подібність та відмінності між нервовою та імунною регуляцією фізіологічних функцій.
Коментарі (0)