Японія
- 1-01-2022, 11:28
- 370
10 Клас , Географія 10 клас Масляк, Капіруліна, Бродовська (рівень стандарту)
§ 24. Японія
1. Які асоціації у вас виникають, коли чуєте назву країни — Японія?
2. Що вам відомо про продукцію, яку країна постачає на світовий ринок?
1. Місце країни у світі й Азійсько-Тихоокеанському регіоні. Основні чинники, що визначають місце країни в міжнародному поділі праці. Офіційна назва країни Японія. Площа — 378 тис. км2 (4 % від площі Канади). Населення — майже 127 млн осіб. Столиця — Токіо (13 млн осіб, 2017 р.). Державна мова — японська. Грошова одиниця — єна. Країна не має офіційного державного герба. Прапор Японії — червоне коло на білому тлі.
Країна-архіпелаг знаходиться на сході Азії в Тихому океані, тому її ще називають державою Азійсько-Тихоокеанського регіону. За рівнем розвитку економіки посідає 3 місце у світі після США та Китаю. Країна характеризується вигідним географічним положенням, високою кваліфікацією, організованістю, працелюбством, культурою та патріотизмом населення, високим рівнем розвитку освіти, науки та техніки. У міжнародному поділі праці Японія виокремлюється продукцією новітніх галузей, які базуються на передових промислових і наукових технологіях (морські судна, автомобілі, якісні медикаменти, медична, офісна та побутова техніка, роботи, робототехніка, автоматизовані поточні лінії та промислові конвеєри тощо).
Пригадайте з уроків історії та літератури відому вам інформацію про культуру й історію Японії.
2. Система розселення. Населення країни, переважну більшість якого становлять японці (понад 98,5 %), розміщене вкрай нерівномірно, середня його густота перевищує 335 осіб/км2 (найбільша — у тихоокеанських прибережних районах). Північ і захід Японії заселені порівняно слабо. Найбільше заселений острів Хонсю. Понад 80 % населення живе в містах.
В Японії утворилися великі міські агломерації, які об’єдналися в найбільший у світі мегаполіс Токайдо (понад 66 млн осіб). Найбільші міста-мільйонери країни, окрім столиці: Йокогама, Осака, Нагоя, Саппоро, Кобе, Кіото, Фукуока, Кавасакі та ін. Стрімкий ріст кількості населення призвів до збільшення висотних будівель і підвищення цін на землю для всіх видів міської забудови (мал. 47, а). Сучасна система розселення базується на розгалуженій мережі швидкісних транспортних магістралей, які з’єднують між собою окремі острови за допомогою мостів і тунелів (мал. 47, б).
Мал. 47. а) висотна забудова в Токіо; б) траса, що з’єднує аеропорт на штучному острові Юменосіма з містом Осака
Значний дефіцит території сприяв створенню штучних островів (Юменосіма, Огісіма й інші) зі спортивними спорудами, промисловими та транспортними підприємствами, парками, оранжереями.
У сільськогосподарському виробництві, переважно в західній частині країни, задіяно майже 14 % її території, де мешкає сільське населення.
Більше інформації (українською та англійською мовами) про Японію шукайте на сайті: japanese-page.kiev.ua/. Поділіться нею з однокласниками на одному з уроків географії. Подивіться на сайті, мешканці яких країн цікавляться Японією разом із вами.
3. Особливості сучасного постіндустріального розвитку країни. Японія — типова постіндустріальна держава, де в третинному секторі економіки створюється основна частина національного багатства ВВП: 71,1 % — сфера послуг, 1,4 % — сільське господарство, 27,5 % - промисловість.
Місто Токіо є одним із 3 основних фінансових центрів світу. Японія надає світові не лише фінансові послуги, а й освітні, медичні, страхові, транспортні, туристичні. Разом з тим японці не відмовляються від свого потужного суперсучасного індустріального потенціалу. Вони розвинули найсучасніші галузі промисловості, які виробляють технологічно якісну й дорогу продукцію. Промисловість Японії дуже швидко й ефективно пристосовується до мінливих потреб світового ринку.
4. Домінуючі складники третинного сектора економіки. Японія володіє одним із найпотужніших і найдиверсифікованіших третинних секторів економіки планети. Вона та столиця Токіо відомі як найпотужніші світові фінансові й інвестиційні центри. Японія - одна з найбільших торговельних держав світу з розвинутою внутрішньою та зовнішньою торгівлею, без якої країна не змогла б існувати: купує порівняно дешеву сировину, виробляє з неї дорогу готову продукцію для власного користування й на продаж.
У країні надзвичайно розвинутий освітній комплекс, який забезпечує економіку та суспільство в цілому висококваліфікованими кадрами. В університетах країни навчається багато іноземних студентів. Найбільші державні університети — Токійський, Кіотський, Осакський. Найвідоміші у світі приватні університети: токійські вищі навчальні заклади Ніхон, Васеда, Мейдзі, Токай, Хосей, Кейо.
Чотири з п’яти найпоширеніших у світі газет також японські.
Сучасна високотехнологічно оснащена медицина є однією з найдорожчих і найефективніших у світі, про що свідчить висока тривалість життя населення Японії. Усесвітню славу мають клініки Токіо, Кіото, Йокогами, Кобе тощо.
У Японії дуже високий рівень побутового обслуговування населення. Наприклад, утилізація сміття чи автомобілів актуальна для країни зі значним дефіцитом території (мал. 48, а).
Мал. 48. а) елітний житловий комплекс на острові Одайба, побудованому з переробленого сміття; б) туристична візитна картка Японії — вулкан Фудзіяма
Країна надає міжнародні послуги для кораблів, які заходять в її порти, щоб здійснити ремонт обладнання, технічне обслуговування, для відпочинку, отримання медичної допомоги тощо.
Кількість туристів з кожним роком збільшується. У 2016 р. їх було понад 24 млн осіб, майже на 4 млн більше, ніж у 2015 р. 21 об’єкт занесений до переліку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (мал. 48, б). Туристи милуються цвітінням гліцинії та сакури навесні, чудовими японськими кленами та хризантемами восени. Добре розвинений і внутрішній туризм, адже японці люблять власну країну та її природу.
Дізнайтеся більше про діяльність ЮНЕСКО й об’єкти Всесвітньої спадщини в Японії на сайті: en.unesco.org/41whc.
5. Промислові виробництва, що визначають міжнародну спеціалізацію країни. Багатьом із вас відомі назви японських фірм-виробників: «Fujifilm», «Sony», «Panasonic», «Nippon Steel», «Nissan», «Honda», «Canon», «Toshiba». Ці й інші компанії виробляють автомобілі, електроніку та побутову техніку, станки, метали, кораблі, хімікати та харчові продукти.
За допомогою географічних карт атласу назвіть основні промислові центри країни та напрями їхньої спеціалізації.
Розвиток господарства Японії базується на потужному паливно-енергетичному комплексі, що працює на привізній сировині. На ній розвивається й один із найпотужніших у світі комплекс чорної («Nippon Steel» — другий у світі виробник сталі за обсягами на 2017 р.) і кольорової металургії, який є основою розвитку провідних галузей міжнародної спеціалізації країни — машинобудування, з його лідером автомобільною промисловістю.
За допомогою додаткових джерел інформації поясніть, які проблеми пов’язані з розвитком атомної енергетики країни.
Найпотужнішими концернами є «Toyota», «Nissan» і «Honda», які успішно конкурують на світовому ринку з американськими та європейськими компаніями й мають філії з виготовлення автомобілів в інших країнах, де, наприклад, тільки «Toyota» забезпечує понад 360 тис. робочих місць. До галузей міжнародної спеціалізації також належить випуск електронно-обчислювальної техніки й роботів. Нині споживча електроніка Японії переживає складні часи через посилення конкуренції виробників подібної продукції в Південній Кореї, США та сусідньому Китаї.
Японія — космічна держава з потужною авіакосмічною промисловістю. Високотехнологічна хімічна промисловість країни постачає на світовий ринок пластмаси, синтетичні смоли, хімічні волокна, синтетичний каучук, фармацевтичну продукцію.
Дізнайтеся більше про інтелектуальну власність, у тому числі японську, на сайті WIPO (Всесвітня організація, інтелектуальної власності): www.wipo.int.
6. Традиції та технології в сільському господарстві. У сільському господарстві, продукція якого становить лише 1,4 % ВВП, переважають дрібні селянські ферми, які мають проблеми, пов’язані із загальним старінням японської нації. Країна імпортує приблизно половину всіх продуктів харчування. Основу рослинництва становлять рис (майже 100 % зернових), соя, картопля, овочі, фрукти, цукрова тростина, цитрусові, тютюн.
Раніше японці вживали дуже мало м’яса, але тепер ситуація змінилася. Характерною особливістю нинішнього сільського господарства є швидкі темпи розвитку свинарства, бройлерного птахівництва та молочного скотарства.
Риболовецький сектор — це майже 15 % світового вилову риби та морепродуктів. Зростають обсяги виробництва марикультури (лососеві риби, молюски). Японія — одна з небагатьох країн світу з обмеженим китобійним промислом, а Токійський рибний ринок один із найбільших у світі.
Розвинене в Японії і квітникарство, особливо вирощування хризантем, серед яких є навіть їстівні види (з них готують салати).
7. Транспортна система Японії є однією з найбільш енергоефективних, розвинутих та якісних у світі. Внутрішні перевезення забезпечують високоякісні автомобільні та швидкісні пунктуальні залізничні лінії. «Канеда», «Наріта», «Кансай», «Чюбу» — найбільші із 175 аеропортів країни.
Основним видом транспорту є автомобільний. Протяжність автомобільних магістралей перевищує 1,2 млн км, залізниць — 30 тис. км. Для країни характерні швидкісні залізниці та шосейні шляхи. Окремі острови з’єднані підводними тунелями й мостами. У Японії знаходиться найбільший у світі підводний тунель «Сейкан». Його прокладено через Сангарську протоку.
Нагоя — найбільший промисловий центр майже з 1000 морських портів країни. За тоннажністю морського торговельного флоту країна посідає 2 місце у світі. Абсолютна більшість міждержавних пасажирських перевезень здійснюється за допомогою авіаційного транспорту.
Проаналізуйте дані таблиці 17 і зробіть висновки.
Таблиця 17
8. Характерні ознаки просторової організації господарства: Тихоокеанський промисловий район, мережа технопарків і технополісів. Нині в Японії виокремлюють 8 економічних районів. Економічно найпотужнішим серед них є Канто. Це найзаселеніша й найосвоєніша східна частина острова Хонсю. Тут, переважно в Токіо та Йокогамі, виробляють понад 30 % промислової продукції країни: машини, обладнання, радіоелектроніку та хімічну продукцію.
За економічним потенціалом 2 місце належить регіону Кінкі, або Кансай. Це центральна й західна частини острова Хонсю. Основними промисловими центрами тут є міста Осака, Кобе та Кіото. Регіон випускає понад 15 % промислової продукції країни.
З місце посідає регіон Токайдо. У ньому виокремлюються такі промислові центри, як Нагоя, Сідзуока та потужний технополіс Хамамацу. Тут розвинута автомобільна, нафтохімічна й традиційна для країни легка промисловість.
Основою сучасного науково-технічного прогресу в Японії є технопарки та технополіси. Найбільше їх знаходиться в регіоні Канто.
9. Зовнішні економічні зв’язки Японії — найрозвинутіші у світі. Це визначається майже повного відсутністю власних природних мінеральних ресурсів. Країна купує їх, переробляючи на дорогу готову продукцію для власного споживання та експорту (машини, обладнання, хімічні вироби тощо).
Частка Японії у світовому експорті становить 6,5 %. Її основними торговельними партнерами є країни Південно-Східної Азії (28 % товарообігу), США (26 %), ЄС (14 %), Китай (6 %).
Україна експортує до Японії чорні та кольорові метали, продукцію сільського господарства тощо. Японія належить до основних імпортерів України й посідає 3 місце після Китаю та Туреччини в Азійському регіоні. Україна отримує з цієї країни переважно автомобілі та побутову техніку. В останні роки Японія збільшує інвестиції в українську економіку, будуючи заводи з виробництва запасних частин до автомобілів.
Поясніть, чому Китаю належить лише 6 % обсягу зовнішньої торгівлі Японії.
На офіційному сайті посольства Японії в Україні ви знайдете більше інформації про співпрацю країн: www.ua.emb-japan.go.jp.
Японія — острівна країна, яка не має сухопутних кордонів із жодною державою світу. Вона активно використовує транспортні магістралі океану й повітряні перевезення для зовнішніх зв’язків. Мінерально-сировинні ресурси країни дуже обмежені, що не завадило їй стати однією з найрозвиненіших постіндустріапьних держав у промисловості, у якій значна увага приділяється новітнім галузям і передовим технологіям. Переважна більшість підприємств тяжіє до узбереж і має високий рівень автоматизації виробничих процесів.
Третинний сектор економіки Японії є одним із найпотужніших і найбільш диверсифікованих. Тут розвинута як внутрішня, так і зовнішня торгівля, освітній комплекс країни забезпечує економіку й суспільство в цілому висококваліфікованими кадрами. Сучасна високотехнологічно оснащена медицина Японії є однією з найефективніших у світі. Країна надає міжнародні послуги з обслуговування морських кораблів. Кількість туристів, які прагнуть побачити Японію, з кожним роком збільшується.
У сільському господарстві переважають дрібні селянські господарства, на яких проблема загального старіння японської нації позначилася найбільше.
1. Назвіть основні проблеми, які має вирішувати сучасна економіка країни.
2. Визначте домінуючі складники первинного, вторинного та третинного секторів економіки Японії.
3. Покажіть на карті найбільші міста, промислові райони, технополіси, найбільші морські порти, аеропорти, фінансові й туристичні центри Японії.
4. Для розвитку яких галузей господарства України може бути корисним досвід японських спеціалістів?
5. Порівняйте чинники міжнародної спеціалізації Японії та однієї з найбільш розвинених країн Європи.
6. Обґрунтуйте основні напрями експорту капіталу, технологій та закордонного підприємництва Японії.
Коментарі (0)