Войти
Закрыть

Індія. Господарство

10 Клас , Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)

 

§ 61. Індія. Господарство

Пригадайте, які види продукції індійського виробництва відомі в усьому світі.

1. ОСОБЛИВОСТІ СУЧАСНОГО ПОСТІНДУСТРІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ КРАЇНИ.

Індія належить до групи країн, що розвиваються. З огляду на економічні успіхи останніх десятиліть іноді її зараховують до НІК. За розміром ВВП (за ПКС) у 2016 р. Індія посідала третє місце у світі. В останні роки темпи зростання економіки країни є найвищими у світі.

За допомогою матеріалів електронного додатка до підручника визначте, якими чинниками зумовлені економічні успіхи Індії.

Як і в Китаї, за рахунок великої кількості населення показники ВВП на одну особу в Індії поки що є невисокими, що підтверджує низький рівень життя значної частки населення країни (мал. 1).

У структурі економіки Індії все більшого значення набуває сфера послуг, а частка сільського господарства зменшується.

У територіальній структурі господарства Індії зберігається традиційна основа, що спирається на чотири найбільші економічні центри — Мумбаї на заході, Колкату на сході, Бангалор і Ченнаї на півдні та столичний регіон Делі на північному заході. Вони зв’язані між собою найважливішими транспортними магістралями, які виконують роль головних векторів економічного розвитку країни.

Чим відрізняється територіальна організація господарства Індії та Китаю?

2. ВИРОБНИЦТВА, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬ МІЖНАРОДНУ СПЕЦІАЛІЗАЦІЮ КРАЇНИ.

Головну роль в енергетиці країни відіграє вугілля (щорічно добувають понад 600 млн т), зростають обсяги видобутку нафти й природного газу. Близько 70% електроенергії виробляють ТЕС, більшість із яких працюють на кам’яному вугіллі, 14% дають ГЕС, що не відповідає наявному гідропотенціалу. Розвивається атомна енергетика. У країні побудовано сім АЕС, однак частка атомної енергії невелика.

Мал. 1. Структура ВВП Індії за секторами економіки (2016 р.).

За обсягом виробленої електроенергії Індія посідає третє місце у світі після США та Китаю. Однак у країні й зараз є райони, які не мають електричних мереж, понад 200 млн людей ще живуть без доступу до електрики.

В Індії розроблена програма розвитку відновлюваної енергетики. Серед різних напрямків найбільш успішно розвиваються вітроенергетика та виробництво біогазу. Нині частка відновлюваних джерел становить 15% від загального обсягу виробництва електроенергії та продовжує динамічно зростати.

Чорна металургія — один із провідних секторів промисловості Індії. Країна посідає третє місце у світі за виробництвом сталі. Головні металургійні підприємства орієнтуються на власні ресурси вугілля й залізних руд та розташовані на північному сході країни в штатах Біхар та Західна Бенгалія. Цей район із центром у Колкаті, як вам уже відомо, отримав назву «Індійський Рур».

У кольоровій металургії провідними є видобуток бокситів та виплавка алюмінію, мідна, цинкова, свинцева промисловість.

Підприємства хімічної промисловості спеціалізуються на виробництві мінеральних добрив, штучних волокон, побутової хімії, парфумерної продукції. Найбільш успішним напрямком є розвиток біотехнологій, зокрема фармацевтичної промисловості та виробництва генно модифікованих культур. Основні виробничі потужності хімічної промисловості зосереджені на заході країни в штатах Гуджарат та Махараштра.

Підприємства машинобудування представлені в усіх великих та найбільших містах. Це одне з виробництв індійської промисловості, що розвивається найбільш динамічно. У країні виробляють верстати й екскаватори, локомотиви й автомобілі, текстильне й гірничошахтне обладнання, літаки та різні види електроапаратури.

Виробництвом автомобілів займаються понад 30 іноземних та національних компаній. Серед них відомі німецькі «БМВ» та «Фольксваген», американські «Форд» та «Дженерал Моторе», японські «Ніссан», «Хонда», «Тойота», індійські «Тата Моторе» та «Маруті Судзукі».

Важливе значення для економіки Індії мають традиційні виробництва — легка, харчова та ювелірна промисловість. Країна посідає перше місце за обсягами оброблюваних алмазів, хоча навіть зараз майже половину виробленої тут продукції дають дрібні підприємства.

У легкій промисловості особливе місце належить текстильному виробництву. Виробництвом бавовняних, вовняних, шовкових та інших тканин займаються близько 22 млн осіб. Географія промисловості формується під впливом двох основних чинників — наявності сировини й трудових ресурсів.

Підприємства харчової промисловості розміщені повсюдно. Найбільше значення мають рисоочисна промисловість, виробництво борошна, чаю, цукру. Протягом багатьох років Індія утримує першість у виробництві таких спецій, як перець, кмин, коріандр, імбир, кардамон.

3. СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА.

Головним напрямком сільського господарства є рослинництво, на яке припадає понад 80 % вартості сільськогосподарської продукції.

Основна частина оброблюваних земель зайнята зерновими культурами. За їхнім збором Індія посідає третє місце у світі. Найбільші площі орних земель припадають на рис та пшеницю. Райони рисосіяння розташовані на північному сході країни, поблизу узбережжя Індійського океану та в дельтах річок. Посіви пшениці зосереджені на північному заході. З інших зернових культур культивують просо, кукурудзу, ячмінь, сорго. Також вирощують боби, картоплю, різноманітні овочі й фрукти. Серед технічних культур найбільше значення мають чай, цукрова тростина, бавовник і джут. Особливе місце серед них посідає чай. Індія є світовим лідером за виробництвом чаю. Ця культура найбільш поширена на північному сході й півдні.

Що вам відомо про тваринництво, зокрема скотарство, Індії?

4. ДОМІНУЮЧІ СКЛАДОВІ ТРЕТИННОГО СЕКТОРУ.

Сьогодні Індія є найбільшим постачальником IT-послуг у світі. Цьому сприяють державні програми розвитку аутсорсингу «Сто розумних міст», «Цифрова Індія» тощо. На країну припадає 18,5% виробництва продукції програмного забезпечення. Одним із найбільших світових центрів IT-індустрії є місто Бангалор на півдні. Його називають «кремнієвою долиною» Індії. Тут розташовані технопарки, де працюють представництва численних ІТ-компаній.

Які чинники сприяють розвитку в Індії наукоємних виробництв?

Важливе значення в економіці Індії має кіноіндустрія. Вона є найбільшою у світі. Головний кінематографічний майданчик розташований у Болівуді в мегаполісі Мумбаї. Щодня близько 14 млн індійців відвідують кінотеатри. Оскільки майже 30% населення є неписьменним, кіно для них стає не лише доступною розвагою (квитки коштують дуже дешево), але й основним джерелом інформації.

Перспективним напрямком сфери послуг країни є туристична індустрія. Сьогодні в Індії вже добре розвинені та користуються популярністю екскурсійний, пляжний, паломницький, релігійний, екологічний туризм та шопінг-туризм. Серед європейських туристів поширений навіть «нетрянський» туризм. Щорічний дохід від відвідування туристами нетрів Мумбаї становить 650 млн дол.

Розвитку туризму сприяє порівняно розвинена транспортна система. Основну роль у внутрішніх перевезеннях відіграють залізниці, за довжиною яких країна входить до п’ятірки світових лідерів. Головні залізничні магістралі з’єднують Нью-Делі з Мумбаї і Колкатою, перетинають півострів Індостан, пролягають уздовж морських узбереж і річки Ганг. Друге місце у внутрішньодержавних перевезеннях належить автомобільному транспорту. Повітряним транспортом здійснюються переважно пасажирські перевезення, міжнародні аеропорти Делі, Колката, Мумбаї належать до найбільших у світі.

Зовнішньоторговельні перевезення майже повністю забезпечує морський транспорт. Головні морські порти — Мумбаї, Колката, Кочин, Ченнаї, Панаджі (Гоа) та Рамешварам.

5. ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ'ЯЗКИ.

Структура експорту Індії, як і Китаю, в останні десятиліття зазнала суттєвих змін. На перше місце виходять готові вироби, а частка сільськогосподарської продукції та мінеральної сировини скорочується. Основними статтями експорту є коштовне каміння, фармацевтична продукція, одяг, хімікати, суттєво зростає питома вага машин й обладнання, у тому числі електроніки.

В імпорті Індії переважають нафта, необроблене коштовне каміння, продукція машинобудування, хімікати, пластмаси, метали. Основними торговельними партнерами Індії є США, Китай, ОАЕ, Саудівська Аравія, Швейцарія, Німеччина.

Індія не лише виробляє, а й експортує програмне забезпечення. Зараз країна постачає програмні продукти майже в 100 країн світу. Близько 140 із 500 провідних компаній світу забезпечують свої потреби за рахунок експорту з Індії. Найбільше програмного забезпечення продають американським компаніям.

1) Поясніть зміни, що відбуваються у структурі експорту Індії, назвіть основні статті експорту та імпорту.

2) За допомогою матеріалів електронного додатка до підручника охарактеризуйте міжнародні зв'язки України та Індії.

ВИСНОВКИ

• Індія є одним із лідерів серед держав, що розвиваються, і входить до першої десятки країн світу за рядом показників промислового та сільськогосподарського виробництва.

• У промисловому секторі найбільше значення мають металургія, машинобудування, хімічна, легка, харчова промисловість.

• У сільському господарстві переважає рослинництво. Головні культури — рис, пшениця, чай, бавовник, цукрова тростина.

• Третинний сектор господарства дає основний імпульс до економічного зростання країни. Найбільше значення в економіці країни мають інформаційні, фінансово-банківські послуги, кіноіндустрія, туризм.

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

1. Оцініть сучасну ситуацію в економіці Індії, її роль у регіоні та світовому господарстві.

2. Проаналізуйте чинники прискореного економічного зростання Індії.

3. Охарактеризуйте роль провідних виробництв економіки країни.

4. Які складові сфери послуг відіграють роль «локомотива» в економічному розвитку країни?

Практична робота 12. Розроблення картосхеми територіальної організації виробництва промислових товарів та послуг в Індії

1. На контурній карті Індії позначте найбільші промислові, фінансові, наукові центри, а також їхню спеціалізацію.

2. Поясніть чинники, що обумовили розвиток цих виробництв у позначених центрах Індії.

Дослідження. Японія — основний інноватор розвитку промисловості в «коридорах зростання» Індії

1. Опрацюйте додаткові джерела за заявленою темою.

2. Складіть повідомлення або мультимедійну презентацію.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація