Південно-Африканська Республіка (ПАР)
- 1-01-2022, 12:39
- 958
10 Клас , Географія 10 клас Масляк, Капіруліна, Бродовська (рівень стандарту)
§ 41. Південно-Африканська Республіка (ПАР)
1. Охарактеризуйте географічне положення ПАР.
2. Поясніть, чому ПАР — єдина високорозвинена країна регіону, адже загальний ВВП країни менший, ніж у Нігерії та Єгипту.
1. Місце ПАР у світі та регіоні. Основні чинники, що визначають місце країни в міжнародному поділі праці. Південно-Африканська Республіка з чисельністю населення майже 55 млн осіб розташована на крайньому півдні Африки й має три столиці: адміністративну - Преторія, законодавчу — Кейптаун і судову — Блумфонтейн. Державні мови — англійська, африкаанс (в основі якої — староголландська мова) і 9 місцевих мов.
ПАР має 11 офіційних назв. Чому?
ПАР є економічно найрозвинутішою державою субрегіону Південна Африка та всього материка. Це перша у світі країна, яка мала ядерну зброю та добровільно від неї відмовилася. Нинішнє місце ПАР у міжнародному поділі праці визначається її історією. На розвиток країни вплинуло кілька чинників. Один із них — вигідне географічне положення, а також різноманітні, переважно сприятливі для господарського освоєння, території, природні умови та запаси різної мінеральної сировини.
2. Система розселення. Густота населення в країні порівняно невелика — 42 особи/км2. Природні умови та рівень розвитку господарства визначають нерівномірність заселення території. Населення в основному зосереджене на узбережжі та в підвищених внутрішніх, переважно північно-східних, районах із кліматом, більш сприятливим для життя. Природний приріст населення, порівняно з іншими африканськими державами, невеликий, як і середня тривалість життя. Це пов’язано з тим, що ПАР є світовим лідером захворювання на СНІД (офіційно майже 20 % населення), явища, яке взагалі найбільше характерне саме для субрегіону Південна Африка. Окрім того, населення країни повільно старіє: якщо в 60-х роках минулого століття одна жінка народжувала в середньому 6 дітей, то нині — двох.
За допомогою мал. 88 і карти ПАР у географічному атласі визначте провінції країни, які заселені найбільше та найменше.
Частка міського населення країни становить понад 50 %. Найбільші міста країни — Йоганнесбург, Кейптаун, Дурбан, Преторія, Порт-Елізабет, Блумфонтейн. Треба зазначити, що в містах є бідні райони з населенням, яке не працює та займається розбоєм і дрібними крадіжками.
Знайдіть на карті найбільші міста країни. Охарактеризуйте їхнє географічне положення.
У країні надзвичайно строкатий національний та расовий склад населення. За останні роки частка нащадків переселенців з Європи різко зменшилася — з 18 до 8 % — через еміграцію переважно до Великої Британії, Австралії, Канади, Нової Зеландії. У ПАР проживає понад 5 млн мігрантів з інших країн Африки, переважно із сусідніх, які приїхали сюди на заробітки. Більша їхня частина — нелегальна: понад 200 тис. біженців із Сомалі, ДРК, Мозамбіку та Зімбабве. Між ними та місцевими жителями нерідко виникають криваві конфлікти.
Мал. 88. Картосхема провінцій ПАР
Місцеві жителі вважають, що приїжджі забирають у них роботу, бо погоджуються працювати за мізерну платню. Рівень безробіття в країні становить майже 25 %. Країна — у списку лідерів за нерівністю розподілу доходів.
Доберіть інформацію про контрасти соціально-економічних явищ у ПАР. Поділіться нею на одному з уроків географії.
3. Особливості структури економіки. Виробництва, що визначають міжнародну спеціалізацію країни. ПАР має найвищий рівень розвитку економіки серед країн Африки, 2,4 % ВВП становить сільське господарство (4,6 % задіяних); 29 % — промисловість і 68,4 % — сфера послуг (72 % задіяних). Країна виробляє майже 60 % усієї промислової продукції материка й близько 80 % виплавленої сталі. Найбільше розвинута багатогалузева гірничодобувна промисловість. Країна посідає провідне місце у світі за видобутком алмазів та урану, за виробництвом платини. Тут також щорічно добувають майже 20 % золота світу. Серед інших галузей промисловості розвинені чорна та кольорова металургія, машинобудування, хімічна, легка, харчова, будівельна. Країна має потужний військово-промисловий комплекс, який випускає різноманітну продукцію — від пістолетів до танків.
У світовій двадцятці лідерів країна посідає останнє місце за виробництвом електроенергії. Її енергетика базується на власному кам’яному вугіллі, за видобутком якого країна належить до десятки світових лідерів.
Основою сільського господарства є високотоварне тваринництво, зокрема найбільшим є поголів’я овець. За цим показником ПАР належить до десятки світових лідерів. Розводять також велику рогату худобу та свиней, кіз (до 7 млн голів). За настригом козячої та ангорської вовни країна належить до світових лідерів. У рослинництві основними сільськогосподарськими культурами є кукурудза, пшениця, ячмінь, бавовник, цукрова тростина, фрукти. Вирощують дуже багато винограду, цитрусових, арахісу, тютюну. Рибальство дає майже 600 тис. т морепродуктів на рік. Основна продукція тваринництва: яловичина, домашня птиця, баранина, шерсть, молочні продукти.
У країні також поширене плантаційне лісоводство. Вирощують сосни, евкаліпти, акацію (мімозу), а також тропічні дерева з цінною деревиною.
4. Особливості розвитку третинного сектора економіки. Характерні ознаки просторової організації економіки. Рівень розвитку третинного сектора економіки в ПАР — найвищий в Африці. Тут знаходяться найпотужніші фінансові установи, які інвестують не лише в розвиток економіки країни, а й усього материка. Розвинуті освіта й охорона здоров’я. Клініки ПАР надають послуги з лікування пацієнтів з усього світу. Саме тут уперше пересадили серце (1967), розробили вакцину від жовтої лихоманки та зробили першу рентгенівську комп’ютерну томографію. Серед учених країни в галузі медицини є й Нобелівські лауреати. У найбільших містах функціонують великі університети, які навчають студентів із багатьох країн Африки.
Мал. 89. Транспорт ПАР: а) швидкісна залізниця; б) перевезення нафтопродуктів
Уряд держави розуміє, що використовувати тривалий час потужний гірничодобувний комплекс країна не зможе, і тому інвестує значні кошти в розвиток науки, зокрема мікробіології, інформаційних і космічних технологій та астрономії.
У ПАР найкраще розвинуте транспортне забезпечення на материку. Довжина залізниць перевищує 30 тис. км (мал. 89, а), автомобільних магістралей — 60 тис. км. У зовнішніх перевезеннях домінують морський (вантажі) та авіаційний пасажирський транспорт. Найбільші морські порти міжнародного значення — Дурбан, Кейптаун, Іст-Лондон, Порт-Елізабет, Річардс-Бей. Найбільші міжнародні аеропорти працюють в Йоганнесбурзі, Кейптауні та Дурбані.
Основними господарськими регіонами ПАР є прибережна частина країни та внутрішні підвищені райони зі здоровим кліматом. Саме тут розташовані найбільші міста, де зосереджується найбільша економічна активність.
Знайдіть на карті найбільші промислові центри країни та морські порти.
Дедалі більше країна приваблює й туристів, за їхньою кількістю вона поступається Марокко та Єгипту, але випереджає Туніс і всі інші країни материка.
Порівняйте транспорт ПАР із транспортом африканських країн, про які йшлося раніше.
5. Зовнішні економічні зв’язки. Міжнародні зв’язки України з ПАР. Країна має розгалужену мережу міжнародних економічних зв’язків. На світовому ринку вона відома своїми поставками золота, алмазів, платини й інших мінералів і металів (уранової та залізної руди, вугілля), а також різноманітної машинобудівної продукції. ПАР продає також якісну продукцію сталеливарної промисловості. Країна — досить потужний гравець на ринку озброєння. Відома власними фруктовими соками та понад 100 видами тропічних фруктів. Далеко за її межами, у тому числі й в Україні, популярні вина, зроблені в ПАР.
Найбільші торговельні партнери ПАР: Китай, Німеччина, США, Ботсвана, Намібія, Японія, Індія, Велика Британія, Нідерланди, Мозамбік та ін. Країна імпортує машини й обладнання, хімікати, нафтопродукти (мал. 89, б) і наукове обладнання, харчові продукти з Китаю, Німеччини, США, Індії, Великої Британії, Франції, Саудівської Аравії та інших країн.
Між Україною та ПАР підписано декілька декларацій, меморандумів і протоколів, які регулюють двосторонні відносини. ПАР — один із найбільших торговельних партнерів України в Африці. Об’єктивні труднощі у двосторонніх зв’язках пов’язані з тим, що дві країни виробляють подібний асортимент продукції. Наприклад, Україна та ПАР конкурують на світових ринках сталі й озброєння.
Дізнайтеся більше про зв’язки між Україною та ПАР на сайті посольства України в ПАР (rsa.mfa.gov.ua/ua).
Південно-Африканська Республіка — економічно найрозвинутіша держава всього материка з високотоварним сільським господарством, розвиненою гірничодобувною та обробною промисловістю й третинним сектором господарства. У той же час країна, населення якої повільно старіє, є світовим лідером захворювання на СНІД, у списку лідерів за нерівністю розподілу доходів.
Нерівномірність заселення території визначають природні умови, наявність природних ресурсів і рівень розвитку господарства.
Основою сільського господарства є високотоварне тваринництво. У країні також поширене плантаційне лісоводство.
Третинний сектор економіки становлять потужні фінансові установи, розвинений транспорт, освіта, охорона здоров’я та туристична інфраструктура. Уряд держави сприяє розвитку науки. Країна має розгалужену мережу міжнародних економічних зв’язків, вона відома на світовому ринку різноманітною продукцією.
1. Порівняйте домінуючі складники первинного, вторинного та третинного секторів економіки Єгипту та ПАР. Зробіть відповідні висновки.
2. Поясніть нерівномірність заселення та освоєння території країни.
3. Аргументуйте об’єктивну різницю міжнародної спеціалізації ПАР та Єгипту.
4. Охарактеризуйте та порівняйте структуру експорту товарів і послуг з Єгипту та ПАР. Зробіть відповідні висновки.
5. За допомогою додаткових джерел інформації обґрунтуйте та порівняйте основні напрями експорту товарів із ПАР, основні туристичні потоки до Єгипту та ПАР.
6. Оцініть місце ПАР серед країн Африки. Запропонуйте перспективи подальшого розвитку країни.
Корисна інформація!
Для виробництва лопатей турбін реактивних двигунів потрібні термостійкі, особливо міцні сплави. їх використовують і для розвитку електронної промисловості. На відміну від нікелю та хрому, кобальт є незамінним металом. Отже, стає зрозуміло, економіка якої країни залежить від імпорту африканського кобальту. У США є власні родовища кобальту, але основна їхня частина вже вироблена, а ті запаси, що залишилися, неконкурентоспроможні. У США 3/4 африканського імпорту цього металу використовують у виробництвах, де йому немає альтернативи. Понад 50 % світових запасів кобальту знаходиться в Конго, Замбії, Марокко, Ботсвані та ДРК.
Подібна ситуація із марганцем. При виробництві сталі замінити його не можна нічим. Наявні в США родовища за нинішнього рівня технології виробництва неефективні. Постачання цієї сировини становить приблизно 50 %.
Маленька африканська країна Габон є найбільшим постачальником високоякісної піроксидної руди й дає майже 20 % її світового експорту.
Останнім часом на Африканському континенті збільшується присутність ТНК, що належать Китаю, і не тільки в галузі видобутку корисних копалин.
• Визначте, транснаціональних корпорацій яких країн найбільше на континенті. Зробіть відповідні висновки.
Орієнтовні теми для досліджень
1. «Три кити» економіки Єгипту: Суецький канал, нафта, туризм.
2. ПАР серед країн Африки: порівняльний аналіз.
3. ПАР: одна держава — три столиці.
Додаткова інформація для проведення дослідження з обраних тем:
mkt.unwto.org — Всесвітня туристична організація;
world-statistics.org/ — світова статистика.
Запитання, завдання та вправи для визначення рівня результативності навчально-пізнавальної діяльності учнів
1. Аргументуйте нерівномірність економічного розвитку окремих регіонів Африки.
2. Наведіть приклади кількісних і якісних змін на політичній карті Африки.
3. Знайдіть на карті та поясніть причини утворення на материку найбільших авіаційних і морських портів.
4. Проаналізуйте інформацію про відтворення населення, рівні та темпи урбанізації в Африці.
5. Поясніть, чи існують взаємозв’язки між районами поширення збройних конфліктів і природними ресурсами в межах конкретних країн.
6. Охарактеризуйте транспортну інфраструктуру Африки в цілому й обґрунтуйте напрями її подальшого розвитку.
7. Які глобальні проблеми людства найбільш характерні для материка? Чому?
8. Поясніть причини відсталості соціально-економічного розвитку країн Африки.
9. За допомогою додаткових джерел інформації оцініть вплив ТНК і розвинених країн на спеціалізацію країн Африканського регіону.
10. Запропонуйте власні ідеї щодо вирішення проблем знеліснення та спустелення в окремих регіонах і країнах Африки.
Коментарі (0)