Войти
Закрыть

Польща

10 Клас , Географія 10 клас Пестушко, Уварова, Довгань (рівень стандарту)

 

§ 17. ПОЛЬЩА

ПЕРШ НІЖ ЧИТАТИ, ПРИГАДАЙТЕ!

Де проходить кордон України з Польщею?

До якої групи країн за рівнем соціально-економічного розвитку належить Польща?

• Місце країни у світі та регіоні. Республіка Польща - таку офіційну назву має держава - сусідка України, що розмістилася в Центральній Європі, у басейні Вісли та Одеру. Площа території країни становить 312,7 тис. км2, населення - понад 38 млн осіб. Столиця Польщі - Варшава. За формою державного правління Польща - парламентсько-президентська республіка, за державним устроєм - унітарна держава. Державна мова - польська. Грошова одиниця - злотий. Польща - член ЄС, НАТО та ООН.

На півдні Польща межує з Чехією і Словаччиною, на сході - з Україною, Білоруссю та Литвою, на заході - з Німеччиною, на півночі з Калінінградською областю Росії і має вихід до Балтійського моря. Країна розміщується переважно на рівнині, 2/3 усієї площі охоплює Польська низовина, уздовж південного кордону тягнуться гори Судети і Карпати. Положення країни в Центральній Європі на перетині важливих економічних і транспортних шляхів є сприятливим чинником розвитку держави.

Збалансованість і сталість зростання - головна ознака польської економіки. Нині, на думку експертів, Польща за темпами розвитку (пересічно 3,5-4,0 % на рік) може претендувати на статус економічного лідера Європи.

За розміром ВВП у 2015 р. (1005 млрд дол.) країна посідає 7-ме місце в Європі. Структура ВВП за секторами економіки Польщі істотно відрізняється від інших, особливо високорозвинутих країн Європи. Так, частка промислового сектору ВВП становить 41,1 %, на сільське господарство припадає 3,3 %, а частка сфери послуг у створенні ВВП - лише близько 56 %. Така структура дає змогу говорити про Польщу як про індустріально-аграрну країну.

Розмір ВВП на одну особу становить понад 13 тис. дол. (57-ме місце у світі). За обсягом промислового виробництва Польща входить у першу десятку країн Європи. Товарообіг зовнішньої торгівлі країни становить майже 400 млрд дол. Цей показник є одним із найвищих серед країн Центральної і Східної Європи. Обсяг експорту - понад 190 млрд у 2015 р., імпорту - понад 187 млрд дол. у 2015 р.

• Чинники, що визначають місце країни в міжнародному поділі праці. Значні успіхи в економічному розвитку Польща демонструє завдяки багатьом чинникам. Одним з них є державна політика щодо проведення економічних реформ. Нині рушійною силою польської економіки є малий і середній бізнес, який виробляє половину валового продукту і в якому працює 70 % працездатного населення.

ГЕОГРАФІЧНИЙ ІНТЕРАКТИВ

Користуючись сайтом Світової Книги фатів, CIA World Fact Book https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/pl.html, підберіть актуальну інформацію про основні показники економічного розвитку Польщі. Які тенденції спостерігаються в польській економіці?

РЕАЛІЇ СЬОГОДЕННЯ

Без кредиту МВФ. У жовтні 2017 р. Польща відмовилася від кредиту МФВ у розмірі 9,2 млрд дол. Причиною став хороший стан економіки країни. Польський бюджет отримав надприбуток у 4,9 млрд злотих (1,36 млрд дол.) із січня по серпень 2017 р. А темпи економічного зростання за цей період становили майже 4 %.

Важливим чинником сучасного розвитку економіки Польщі є інтеграція країни в економічну систему країн ЄС. У рамках політики об’єднання ЄС вклала в Польщу понад 68 млрд євро, що є найвищим показником серед усіх країн-членів Європейського Союзу. Значна фінансова допомога надається Польщі для реалізації проектів у транспортну інфраструктуру, охорону навколишнього середовища, модернізацію сільського господарства, подолання безробіття тощо. Продовжують збільшуватися й прямі іноземні інвестиції в польську економіку, зокрема у сферу послуг.

Окремі сектори польської економіки орієнтуються на природоресурсний потенціал. Мінерально-сировинні ресурси Польщі представлені кам’яним вугіллям, сіркою, сріблом, цинком, свинцем, кухонною сіллю і природним газом. Проте значна частка промислових підприємств нині працює на імпортній сировині.

Переважно рівнинний рельєф і помірноконтинентальний клімат сприятливі для розвитку сільського господарства. Країна має розвинену річкову мережу, що сприяє розвитку внутрішнього річкового транспорту, а вихід до Балтійського моря - важливий чинник розвитку морського транспорту. Природа країни приваблює численних туристів.

• Особливості населення. Система розселення. За показниками природного приросту Польща належить до першого типу відтворення населення, демографічна ситуація є однією із сучасних проблем країни. Бурхливий економічний розвиток призвів до того, що поляки багатшають, живуть довше, а отже, ростуть видатки на пенсійну систему.

У Польщі 98 % населення становлять поляки, що підтверджує її статус однонаціональної держави. Частка національних меншин в країні дуже незначна. Найхарактернішою рисою поляків є їхній патріотизм.

Пересічна густота населення Польщі — понад 120 осіб/км2. Розміщене населення нерівномірно. Найбільш заселеними є південні райони країни. Так, густота населення в Сілезії - понад 200 осіб/км2. Найменша густота населення - 70—60 осіб/км2 — на північному сході країни.

У польських містах мешкає понад 61 % населення. У країні продовжує зростати рівень урбанізації. Найбільші міста Польщі: Варшава, Лодзь, Краків, Гданськ, Катовіце, Познань. Виділяються Верхньосілезька, Варшавська, Лодзинська, Краківська міські агломерації.

Працездатне населення Польщі становить понад 18 млн осіб. У промисловості працює кожний третій (30 %), у сільському господарстві майже 13 %, у сфері послуг - 57 %. Досить високим залишається показник безробіття - понад 10 %.

Звичаї, мови, релігії і мода впродовж багатьох тисячоліть змішувалися на польських землях, результатом чого стала її неповторна культура. Незважаючи на колосальні втрати у Другій світовій війні, Польща може похвалитися багатьма історичними пам’ятками світового значення. До Списку світової культурної спадщини ЮНЕСКО занесено історичний центр Кракова, соляний рудник у Величці, Старе місто Варшави, Старе місто в Замості та ін.

• Прискорений розвиток третинного сектору, сучасна транспортна система країни. Сфера послуг Польщі перебуває у стадії подальшого реформування і становлення. Важливого значення набула транспортна система країни. Найпопулярнішими є залізничний і автомобільний види транспорту. Автомагістралі, залізниці й водні шляхи з’єднують столицю з портом Гданськ на узбережжі Балтійського моря. Останніми роками Польща зробила значні інвестиції в реконструкцію транспортної системи. Нині її дороги і система комунікацій вважаються найкращими в Центральній і Східній Європі.

Значні зміни, що в останні десять років відбувалися в банківському секторі країни, пов’язані з приходом на їхній фінансовий ринок іноземних банків, насамперед німецьких.

Помітно зросла в Польщі роль туризму, який розвивається динамічно й інтенсивно. Найпоширенішими є такі види туризму, як пізнавальний, рекреаційний і релігійний. Цікавими об’єктами польської культури є дерев’яна релігійна архітектура. Храми такого роду можна побачити в багатьох районах країни. Найбільше їх в Опольській Сілезії та в Прикарпатті. Яскравим акцентом східної культури Польщі є церкви в польській частині Карпат. Країна славиться своїми резиденціями, які збереглися до наших днів із Середньовіччя. Одна з найбільш яскравих королівських резиденцій - це Вавель у Кракові.

• Промислові виробництва, що визначають міжнародну спеціалізацію країни. Промисловість у цілому не тільки задовольняє потреби країни, а й працює на зовнішній ринок. Міжнародну спеціалізацію країни забезпечують насамперед електротехнічне й електронне машинобудування. Польща є одним з найбільших виробників складної побутової техніки у Європі, обігнавши такі країни, як Італія та Німеччина - традиційних постачальників цих товарів на світовий ринок. До 70 % усього обсягу складної побутової техніки, виробленої в Польщі, постачається на ринки інших європейських країн. Виробництво холодильників, кухонних плит, посудомийних машин зазвичай здійснюється на дочірних підприємствах великих міжнародних компаній, як-от Samsung, Bosch, Electrolux, Indesit тощо.

Автомобілебудування в Польщі розвивається швидкими темпами завдяки інвестиціям автомобілебудівних ТНК. До найбільших інвесторів належать Volkswagen, Opel, Fiat, Toyota, Isuzu, Lear та ін. Значна частина продукції автомобілебудування орієнтована на експорт насамперед в країни ЄС. Дуже популярними є як готові автомобілі, так і автодвигуни, електричні кабелі до автомобілів, комплекти освітлення, системи захисту тощо.

Експортоорієнтованими є також металургійна, хімічна, легка і харчова промисловість, важке машинобудування (виробництво дорожньобудівельної техніки, турбін та котлів, шахтного обладнання, обладнання для хімічної промисловості). Експортується як готова продукція, так і напівфабрикати.

Легка промисловість Польщі працює тепер переважно на внутрішній ринок, від чого обсяги виробництва, особливо в текстильній промисловості, різко скоротилися. Останніми роками пожвавився збут продукції на ринки країн Східної Європи, до країн-сусідів. Харчову промисловість Польщі часто називають двигуном польського експорту. Вона має добрі традиції й відома на ринках багатьох європейських країн. Особливо виділяється продукція молочної промисловості, а також цукрова, борошномельна, м’ясна.

• Спеціалізація аграрного сектору. У структурі сільського господарства Польщі переважає рослинництво. У тваринництві особливо домінує свинарство й розведення великої рогатої худоби молочного напряму. Польща посідає помітне місце за виробництвом картоплі, жита, льону, молока, тютюну, зерна, м’яса, цукрових буряків. Під зерновими культурами охоплено 56 % площі сільськогосподарських угідь, кормовими - 18 %, картоплею - 16 %, технічними, овочевими культурами - 5 %. Посіви льону поширені на північному сході.

Серед країн Центральної Європи Польща посідає третє місце за збиранням зерна й рапсу, четверте - за вирощуванням цукрових буряків і надоями молока, друге - за поголів’ям свиней, перше - за збиранням картоплі.

• Характерні риси просторової організації господарства. За рівнем соціально-економічного розвитку країну поділяють на три великі економічні регіони. Важливе місце займає Центральний регіон Польщі, у якому проживає понад 20 % населення, виробляється 35 % промислового і 30 % сільськогосподарського виробництва. Тут розміщені найбільші підприємства з автомобілебудування, з виробництва електротехніки і електроніки, хімічної, фармацевтичної, легкої промисловості. Сільське господарство спеціалізується на вирощуванні картоплі, жита, цукрових буряків, свинарстві. Найбільші міста регіону - Варшава, Лодзь, Познань.

Південно-Західний регіон Польщі об’єднує Сілезію і Малопольщу. Це найбагатший регіон країни за природними ресурсами. Тут проживає близько 45 % населення і виробляється майже 50 % промислової і 30 % сільськогосподарської продукції. У регіоні вирощують пшеницю, кукурудзу, цукрові буряки, розводять велику рогату худобу. Промисловість Верхньої Сілезії представлена вугільним і металургійним виробництвом. У регіоні добре розвинені також хімічна, легка, харчова промисловість, рекреаційно-туристична сфера. Найголовнішими центрами є Краків, Вроцлав, Катовіце.

Північна Польща охоплює Помор’я. Цей регіон славиться своєю природою: м’яким кліматом, піщаними пляжами, тисячами невеликих озер і лісами. Такі рекреаційні ресурси є основним чинником розвитку рекреаційно-туристичного господарства. Тут вирощують жито, картоплю, сіяні трави, розвинені молочне тваринництво і рибальство. Найбільшими центрами регіону є Гданськ, Щецин. Це відомі порти на Балтійському морі, де розвинені суднобудування, рибопереробна, паперова промисловість.

• Зовнішні економічні зв’язки. Найбільшими зовнішньоекономічними партнерами Польщі нині є країни ЄС.

Протягом кількох десятиліть країна нарощувала обсяги як експорту, так й імпорту з цими країнами. Іншими партнерами завжди були країни Східної Європи, зокрема й Україна.

Головними статтями експорту Польщі є машини та обладнання, транспортні засоби та запасні частини, побутова техніка, продукти харчування та ін.

Експортується також вугілля, мідь, срібло. На сировину припадає близько 10 % експорту, на сільськогосподарські та харчові продукти - 10 %, на продукцію легкої і целюлозно-паперової промисловості - близько 8 %, будівельні послуги - 5 %. Імпортує Польща переважно паливо, металургійну сировину, хімічні продукти, автомобілі.

Польща - важливий інвестиційний ринок у Європі. Основними країнами-інвесторами є Німеччина, США, Франція та ін.

• Міжнародні зв’язки України з Польщею. Поляки - надійні ділові партнери, що доброзичливо ставляться до співробітництва з українцями. Основою українсько-польських відносин сьогодні є зовнішня торгівля, яка характеризується позитивною динамікою. В експорті України до Польщі переважає сировина - газ, нафта і нафтопродукти, руди чорних металів тощо. Імпортує Україна з Польщі здебільшого готову продукцію: автомобілі, енергетичне обладнання, папір і вироби поліграфічної промисловості, одяг, взуття, будівельні вироби, продукти харчування тощо.

Польща і Україна є інвестиційними партнерами, хоча обсяги інвестицій незначні. Крім того, країни співпрацюють у спільному підприємництві, інтенсивно розвивається співробітництво на прикордонних територіях у так званих Єврорегіонах.

Таблиця 1. Географія експорту та імпорту Польщі

ГОЛОВНЕ

Польща - індустріально-аграрна держава з найбільшими темпами економічного зростання в Європі.

Чинниками розвитку економіки країни є вступ до ЄС, вдало проведені економічні реформи.

Пересічна густота населення Польщі - понад 120 осіб/км2, виділяються Верхньосілезька, Варшавська, Лодзинська, Краківська міські агломерації.

У структурі економіки швидко формується потужна сфера послуг, зменшується частка промисловості й сільського господарства.

Найважливішими зовнішньоекономічними партнерами Польщі є країни ЄС, інтенсивно розвиваються двосторонні відносини з Україною.

ПЕРЕВІРИМО СВОЇ ЗНАННЯ І ВМІННЯ

1. Які чинники визначають міжнародну спеціалізацію Польщі?

2. Які особливості розміщення населення Польщі?

3. Чим зумовлене зростання польської економіки?

4. Поясніть тенденції розвитку різних секторів економіки Польщі на сучасному етапі.

5. За картою атласу визначте райони і центри розміщення господарства Польщі.

6. Підготуйте повідомлення про сучасний стан взаємовідносин Польщі та України, користуючись додатковими джерелами інформації.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду