Населення Азії
- 1-01-2022, 13:14
- 515
10 Клас , Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)
§ 17. Населення Азії
Чому українці компактно живуть лише у кількох країнах Азії?
ЧИСЕЛЬНІСТЬ ЛЮДНОСТІ В АЗІЇ. В Азії живе найбільше людей на планеті. Тут виникли перші цивілізації, на основі яких сформувались сучасні великі за людністю народи: ханці — у Китаї, індуси — в Індії, араби — на Близькому Сході. Тривалий досвід розвитку господарства більшості народів Азії дав змогу їм сформувати велике різноманіття трудових навичок.
Дізнайтеся більше
Лідером серед країн світу за продуктивністю праці є Сингапур.
Поясніть вплив природних чинників на структуру розселення в Азії.
Найбільше населення в Азії живе у Китаї та Індії. За густотою населення вирізняються приморські райони Китаю, середня і нижня течія Гангу з Брахмапутрою. Також висока концентрація населення притаманна острівним країнам Азії. Наприклад, в Індонезії більшість населення живе на острові Ява, де густота населення перевищує 700 осіб/км2. Природні умови зумовлюють зосередження сільського населення Південно-Західної Азії у передгір’ї Ліванських гір і в гірських долинах Кавказу, у межиріччі Тигру і Євфрату. Таким чином, навіть у сучасному світі природні чинники є вирішальними у процесі розселення населення країн Азії. (Поясніть чому.)
Пригадайте особливості другого типу відтворення населення.
ТИП ВІДТВОРЕННЯ НАСЕЛЕННЯ. Більшість сучасних азіатських країн має другий тип відтворення населення, що зумовлює високі показники природного приросту. У окремих країнах Азії відбувається перехід до першого типу відтворення людності (наприклад, Республіка Корея). Більшість країн намагається контролювати природний приріст для уповільнення темпів приросту населення.
Для більшості країн Азії характерні значні міжнародні та внутрішні міграційні процеси. Важливим напрямком імміграції є країни Перської затоки (наприклад, Кувейт), куди у пошуках роботи та кращої долі приїжджають вихідці з різних мусульманських країн Азії. Останнім часом помітною стала позитивна динаміка імміграції з колишніх азіатських володінь Великої Британії до цієї країни, а також утворились на початку ХХІ ст. великі китайські громади у більшості розвинених країн Європи. Військові конфлікти призвели до появи великої хвилі біженців з Іраку і Сирії.
Пригадайте особливості статево-вікової структури населення.
СТАТЕВО-ВІКОВА СТРУКТУРА. Демографічна політика азіатських країн (наприклад, Сингапуру) зумовила певні зміни у статево-віковій структурі населення. В окремих країнах з огляду на широке впровадження сучасних медичних засобів переважно народжуються хлопчики (мал. 53), а це з часом створює особливості використання трудових ресурсів у цих країнах. Тип відтворення населення та міграційні процеси впливають на вікову структуру населення. Значна частка дітей і людей молодшого віку дає можливість мати велику кількість працівників (наприклад, у Лаосі).
Мал. 53. Статево-вікова піраміда Кувейту, 2017 р.
Дізнайтеся більше
60 % населення Лаосу має вік молодший за 25 років.
ЕТНІЧНИЙ І РЕЛІГІЙНИЙ СКЛАД НАСЕЛЕННЯ АЗІЇ — результат тривалого історичного процесу. У цій частині світу проживають понад тисячу народів (мал. 54). Вони дуже різняться за чисельністю, існує багато дрібних племен, що налічують кілька тисяч осіб. Найчисленніші народи — китайці, індуси, бенгальці, японці. Більшість країн багатонаціональні. Мононаціональні переважно арабські країни Південно-Західної Азії, Японія, Вірменія, Бангладеш та ін.
Мал. 54. Населення Іраку
В Азії виникли світові релігії: буддизм, християнство, іслам. Буддизм (мал. 55) переважно поширений у країнах Індокитаю і на Шрі-Ланці. У країнах Східної Азії він співіснує з конфуціанством і даосизмом у Китаї, конфуціанством у Кореї, синтоїзмом у Японії. Християнство сповідує основна частина віруючого населення Філіппін, Кіпру, Грузії, Вірменії, Лівану. Іслам — жителі країн Близького Сходу, Пакистану, Індонезії, Центральної Азії, Малайзії та ін. Іудаїзм найпоширеніший в Ізраїлі, а індуїзм — в Індії. Анімістичні вірування збереглися переважно у населення віддалених гірських районів Азії.
Мал. 55. Буддистський храм у м. Анурадхапура (Шрі-Ланка)
УРБАНІЗАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ. Азія — регіон світу з давніми осередками урбанізації. Основними її чинниками є високий рівень розвитку промисловості і невиробничої сфери, їхня інтеграція, розвиток міжнародних відносин, інтенсифікація сільського господарства. Більш ніж половина міського населення світу живе в Азії (2 млрд осіб). Для більшості країн Азії характерний середній рівень урбанізації. Високий — у Сингапурі, Кувейті, Японії, Ізраїлі, Бахрейні (мал. 56). Низький — в Афганістані, Бангладеш, Бутані, Непалі та ін. Спостерігається псевдоурбанізація — зростання кількості міського населення за рахунок переселення колишніх селян у передмістя та у необлаштовані самовільно забудовані райони (мал. 57).
Мал. 56. Урбанізація у м. Манама (Бахрейн)
Мал. 57. Псевдоурбанізація у Таїланді
Дізнайтеся більше
Найдавніше місто світу — Єрихон в Палестині, існує вже понад 5 тисячоліть.
Пригадайте визначення понять «агломерація» і «мегаполіс».
Населення Азії дедалі більше концентрується у великих за людністю містах, що призводить до розвитку міських агломерацій. Найбільш густонаселені міські агломерації Азії — Токійська (37,2 млн осіб), Делійська (22,7 млн), Шанхайська (20,2 млн). У результаті їхнього просторового розвитку виникли мегаполіси: Токайдо в Японії, у дельті річки Янцзи та Гонконг/Сянган — Гуанчжоу в Китаї.
В Азії є багато глобальних міст, які водночас є визначальними центрами національного розвитку. У них розташовані штаб-квартири міжнародних організацій, надається значна кількість фінансових, банківських, медичних послуг. До світових міст Азії належать: Гонконг/Сянган, Сингапур, Токіо, Шанхай, Дубай, Пекін, Нью-Делі та ін. (Покажіть їх на карті.)
У більшості країн Азії головним видом зайнятості залишається сільське господарство. Проте індустріалізація охоплює нові регіони, а поширення новітніх технологій сприяє розвитку сфери послуг. Окремі країни Азії (наприклад, Республіка Корея) досягли вагомих результатів у розвитку високих технологій та є прикладом позитивних змін господарської діяльності за короткий термін.
ПРАЦЕРЕСУРСНИЙ ПОТЕНЦІАЛ країн Азії величезний. У Японії, Республіці Корея, Сингапурі є не лише значна кількість людей працездатного віку, а й висока якість економічно активного населення. Так, у Сингапурі майже 90 % населення мають вищу освіту. Прикладом країн з найбільшим за кількістю працересурсним потенціалом є Китай та Індія. Одним з основних чинників перетворення цих країн на провідні держави світової економіки й основних виробників промислової продукції у світі є величезна кількість населення працездатного віу.
СТИСЛО ПРО ГОЛОВНЕ
• Найбільш населені країни світу — Китай та Індія.
• Населення більшості країн Азії має другий тип відтворення.
• За темпами зростання населення Азія поступається лише Африці.
• Найвищі темпи природного приросту населення характерні для найбідніших країн (Афганістан).
• Переважають багатонаціональні країни із середнім рівнем урбанізації.
• Азія — батьківщина трьох світових релігій (християнство, іслам, буддизм) та національних релігій (конфуціанство, синтоїзм, іудаїзм).
• Найвищий рівень урбанізації у світі характерний для азійських країн: Сингапуру, Катару, Кувейту, Японії та ін.
• Найбільша густота населення спостерігається у Східній і Південній Азії.
• Працересурсний потенціал країн Азії величезний за кількістю й за якістю.
Знаю і вмію обґрунтувати
1. Спрогнозуйте, як зміниться чисельність населення Бангладеш у разі підняття рівня води у Бенгальській затоці на один метр.
2. Поясніть, чому більшість біженців із Сирії подали звернення на проживання у країнах Західної, а не Східної Європи.
3. Як урбанізація впливає на видобування нафти у країнах Перської затоки?
4. Чому у таких великих за площею країнах Азії, як Казахстан і Монголія, проживає значно менше населення, аніж в Узбекистані й Республіці Корея?
5. Поясніть, чому найвища густота населення серед країн Азії у Сингапурі.
6. Використовуючи додаткові джерела інформації, складіть коротку характеристику умов життя населення в одному з найбільших міст Індії.
7. Чому саме в Азії здавна було сконцентровано більше половини населення світу? Чи діють ці чинники сьогодні?
Працюю з картою
За допомогою карт шкільного атласу знайдіть світові міста Азії та нанесіть їх на контурну карту.
Шукаю в Інтернеті
За допомогою інтернет-джерел порівняйте темпи природного приросту населення Туреччини, Ірану, Казахстану. Поясніть значення сільського населення у формуванні народжуваності у цих країнах.
Генерую ідеї
За допомогою матеріалів сайта https://www.populationpyramid.net проаналізуйте зміни статево-вікової піраміди Кувейту. Чи збережеться потреба в іноземних працівниках у цій країні найближчим часом? Ким вони, на вашу думку, будуть працювати?
Коментарі (0)