Польща
- 1-01-2022, 13:11
- 382
10 Клас , Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)
§ 13. Польща
Як природні умови вплинули на розвиток польського сільського господарства?
МІСЦЕ КРАЇНИ У СВІТІ ТА РЕГІОНІ. За останні 20 років Польща постійно збільшувала обсяг ВВП (мал. 44). Триває процес адаптації польської економіки до умов розвитку у межах Єдиного економічного простору Європи. Країна не впроваджує всі економічні реформи та вимоги ЄС. Зокрема, залишається існування власної національної валюти — польського злотого. Уряд Польщі надає широку підтримку різним категоріям громадян — молодим сім’ям, пенсіонерам, безробітним та не бажає влаштовувати у себе біженців та незаконних іммігрантів, які прибувають до ЄС. Особлива увага звертається на підтримку сільського господарства країни. (Поясніть чому.)
Мал. 44. Зміни ВВП Польщі й України з 1990 по 2016 рр.
ОСНОВНІ ЧИННИКИ, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬ МІСЦЕ КРАЇНИ У МІЖНАРОДНОМУ ПОДІЛІ ПРАЦІ. У Польщі за останні 25 років під впливом ефекту сходу створено чимало збірних підприємств великих міжнародних та європейських промислових ТНК. Для цього в країні було встановлено нижчі за середні в ЄС значення податку на додану вартість. Значна частина її товарної продукції, переважно переробної промисловості, йде на експорт. Більшість товарів постачають на ринок ЄС. (Поясніть чому.)
СИСТЕМА РОЗСЕЛЕННЯ. Польща має два головних центри мережі розселення — м. Варшава і Верхньосілезька конурбація. На периферії країни виділяються виразні регіональні центри: Вроцлав, Гданськ, Лодзь, Познань. (Покажіть їх на карті.)
Велич столиці
Варшава є найбільшим за людністю містом Польщі. Його історичний центр включено до списку Світової спадщини людства ЮНЕСКО.
ПРИСКОРЕНИЙ РОЗВИТОК ТРЕТИННОГО СЕКТОРУ, СУЧАСНА ТРАНСПОРТНА СИСТЕМА КРАЇНИ. У сфері послуг зайнято більше 60 % поляків. Переважає за структурою зайнятості роздрібна торгівля і надання побутових послуг.
Найшвидшими темпами розвивається туризм. Кількість іноземних туристів за останні 10 років зросла більше ніж у п’ять разів. Цьому сприяє наявність значної кількості місць для відпочинку в горах і на морі а також численні пам’ятки історії і культури. Добре розвинена готельно-ресторанна інфраструктура та транспортна мережа дають змогу швидко й з комфортом відвідати вподобане місце.
Значний приток іноземного капіталу до країни сприяв суттєвому розвитку фінансових послуг. Іноземні компанії контролюють польський ринок фінансово-кредитних і страхових послуг. (Поясніть чому.)
У транспортній системі країни найбільше вантажів перевозить Польська державна залізниця. Найщільніша мережа залізниць у Верхній Сілезії, навколо Варшави та у західних воєводствах. Головною у перевезеннях пасажирів у міжрегіональному сполученні є лінія Гданськ — Варшава — Катовіце — Краків/Вроцлав. (Покажіть її на карті.) Великого розвитку набули автомобільні перевезення, частка яких у зовнішньоекономічних поставках зростає. Більшість вантажів і пасажирів у міжнародному сполученні перевозять швидкісними автострадами, які перетинають країну та сполучають її з мережею автобанів ЄС. Міжнародне авіаційне сполучення переважно здійснюють через столичний аеропорт ім. Федерика Шопена, який є базовим Польських авіаліній «ЛОТ».
Гордість країни
Соляна копальня у м. Величка — пам’ятка Світової спадщини ЮНЕСКО. Це унікальний об’єкт гірничодобувної промисловості світу, який функціонував з XIII по XX ст. Загальна довжина його підземних коридорів становить 200 км. Тут розташоване єдине у світі підземне поштове відділення.
Мал. 45. Експозиція в соляній копальні в м. Величка (Польща)
Підготуйте презентацію про цей особливий об’єкт (мал. 45).
ПРОМИСЛОВІ ВИРОБНИЦТВА, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬ МІЖНАРОДНУ СПЕЦІАЛІЗАЦІЮ КРАЇНИ. Найрозвиненішим є машинобудування. В автомобілебудуванні панівні положення займають іноземні компанії: «ФІАТ-Крайслер Аутомобілс», «Пежо — Сітроєн Груп», «Тойота», «Фольксваген», «МАН» та ін. Вироби електротехнічної й електронної промисловості у межах внутрішньо-фірмових поставок переважно вивозять до інших країн. Польща — найбільший виробник легкових автомобілів серед усіх східних країн-членів ЄС (мал. 46).
Мал. 46. Провідні центри автомобілебудування Польщі, створені іноземними компаніями
Харчова промисловість працює на місцевій аграрній сировині. Переважно на іноземні ринки постачають продукцію тваринництва. Більшість підприємств харчової промисловості Польщі є малими і середніми та рівномірно поширені по території країни.
Важливим також є виробництво хімічної і нафтохімічної промисловості. У товарній продукції переважають великі підприємства. Лідером є найбільша промислова (за вартістю) компанія країни — Польський Концерн Нафтовий «Орлен», виробничі потужності якого розташовані не лише у Польщі, а й у Литві і Чехії. Також великим є виробництво мінеральних добрив. Найбільше їх випускає компанія «Група Азоти». Другою серед компаній ЄС з виробництва соди є польська «Чієш», підприємства якої також діють у Німеччині і Румунії. Найбільші центри: Плоцьк (Мазовецьке воєводство), Гданськ, Мятви і Яніково (усі у Куявсько-Поморському воєводстві), Пулави (Люблинське воєводство), Єдліче (Підкарпатське воєводство), Хожув (Сілезьке воєводство), Тарнув і Тшебіня (Малопольське воєводство). (Покажіть їх на карті.)
Унікальний досвід
У м. Вроцлав у 2016 р. відкрито новий автоскладальний завод зі збору автомобілів марки «Ягуар». Створено — 5000 нових робочих місць.
Значним у Польщі є орієнтоване на експорт виробництво одягу і взуття. Більшість підприємств, серед яких переважають малі й середні, працює за давальницькими схемами з великими європейськими торговельними мережами. Виробничі потужності розміщені доволі рівномірно по території країни. (Поясніть чому.)
СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ АГРАРНОГО СЕКТОРУ. Польща є одним з найбільших виробників товарної сільськогосподарської продукції в ЄС. Домінують дрібні господарства середньою площею майже 12 га. (Поясніть чому.) Значну частину сільськогосподарської продукції експортують, переважно у переробленому вигляді: ковбасні вироби, сири, соки. Власною продукцією країна забезпечена лише на 75 %. Імпортують пшеницю, фуражне зерно, соняшникову олію. Широко залучають іноземну некваліфіковану робочу силу. (Поясніть чому.)
У рослинництві переважають посіви пшениці, жита, картоплі, цукрового буряку. Більше 70 % посівної площі країни займають зернові культури. Польща є третім у світі виробником жита. Також вирощують у значних обсягах льон і хміль.
У тваринництві домінує стійлове утримання свиней у господарствах населення. У районах товарного вирощення пшениці поширено птахівництво. Переважає вирощення курей. На приморських низовинах добре розвинене молочне скотарство. У гірських районах розводять овець і кіз. У скотарстві переважає м’ясна спеціалізація.
Дізнайтеся більше
Польща — світовий лідер з експорту яблучних консервів.
Садівництво є важливим видом сільського господарства експортного спрямування. Домінує вирощення яблук. Їхній ареал поширення зумовлений відповідними агрокліматичними умовами. Також важливе значення в експорті має виробництво полуниці.
Виділяють кілька спеціалізованих аграрних регіонів Польщі. У західних і північних воєводствах переважають посіви жита, цукрового буряку та пасовища великої рогатої худоби. Історично тут поширені найбільші за площею і рівнем механізації сільськогосподарські підприємства країни. У центрі та на півдні (особливо у Верхній Сілезії) вирощують пшеницю, цукровий буряк, хміль, тютюн. Садівництво, особливо вирощення яблук, зосереджено переважно у Мазовії. Також воно доволі поширено у центрі Польщі. На сході великого розвитку набуло ягідництво. У Татрах вирощують на полонинах овець і кіз.
ХАРАКТЕРНІ РИСИ ПРОСТОРОВОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ГОСПОДАРСТВА. Польська економіка має виразні диспропорції у територіальному розміщенні виробництва і послуг. Переважно розвиваються міські агломерації Варшави і Гданська, а також промислові райони Верхньої Сілезії. Вони сполучені між собою мережею транспортних комунікацій. Більшість нових промислових підприємств за останні 25 років створено у західних воєводствах. Найвідсталішими є східні воєводства.
ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ’ЯЗКИ. У структурі експорту товарів Польщі переважають поставки за кордон напівфабрикатів її переробної промисловості. Лідером є машинобудування, де виділяється виробництво складових автомобілів. Суттєвими є поставки різноманітних хімічних продуктів (у т. ч. нафтохімічної промисловості). Важливе місце в експорті товарів займають харчові продукти, одяг, взуття. В імпорті товарів переважають складові автомобілів, сира нафта, а також компоненти складних електричних і електронних виробів. Також суттєвими є закупівлі хімічної продукції, харчових продуктів та прокату чорних металів.
В експорті послуг переважають транспортні послуги, у зв’язку з транзитним положенням Польщі між країнами ЄС і Євразійського економічного співтовариства. Також важливе місце займають послуги з туризму і тимчасового проживання. В імпорті більшість становлять фінансові й інжинірингові послуги. Суттєве значення також має постачання по трансконтинентальних нафтопроводах сирої нафти через Польщу.
Більшість прямих іноземних інвестицій вкладено у промисловість та фінансово-кредитну сферу Польщі. Переважно це ТНК з Німеччини, Франції, Нідерландів. (Поясніть чому.)
МІЖНАРОДНІ ЗВ’ЯЗКИ УКРАЇНИ З ПОЛЬЩЕЮ. Усі польські воєводства мають партнерські угоди з областями України. Добрі зв’язки і між містами обох держав. Велике значення має реалізація Програми транскордонного співробітництва «Польща — Білорусь — Україна» на 2014—2020 рр. (Поясніть чому.)
У Польщі активна українська імміграція. Польські громадяни українського походження переважно живуть у північних воєводствах і становлять чисельну національну меншину. Значна частина українців, які мешкають у цій країні, є заробітчанами. Діють громадські організації українців Польщі. У Львові діє Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка».
Активна співпраця у культурно-мистецькій сфері. Зокрема, в Україні діє Польський інститут культури. За його підтримки організовують і проводять різноманітні мистецькі заходи. У Польщі відбувається чимало фестивалів української культури: у Сопоті, Познані, Ждині, Битові.
Останніми роками помітно зросла кількість українців, які здобувають вищу освіту у Польщі. У цій країні навчається майже 15 тис. громадян України — більше, ніж в інших країнах. Налагоджено постійні контакти між науковцями двох країн.
Польща є четвертою країною світу за вартістю обсягу зовнішньої торгівлі з Україною. Наша держава переважно постачає металеві напівфабрикати, компоненти електротехніки, залізну руду і необроблену деревину, а отримує з Польщі нафтопродукти, хімічні вироби, продукцію машинобудування. Україна надає послуги в сфері переробки польських товарів, їхнього транспортування, ділові послуги, а Польща — транспорті, ділові, фінансові послуги. За останні роки зросла частка виїзного туризму з України до Польщі.
Польща є важливим інвестором в економіку України. Переважно вкладає кошти в сферу фінансів і промисловість. В Україні діють польські банки «Кредобанк» й «Ідея-банк». Суттєвими є вітчизняні інвестиції у польську економіку — понад 1 млрд дол. США. Найбільшими українськими інвестиційними проектами є придбання металургійного комбінату «Гута Ченстохова» і суднобудівельного заводу «Сточнє Гданське».
В Україні діють польські національні товариства, які плекають рідну мову і культуру. Держава утримує середні навчальні заклади з польською мовою навчання та спрямовує кошти на підтримання у належному стані музеїв видатним польським діячам в Україні та пам’яток архітектури, що мають важливе значення у польській культурі. (Назвіть їх.)
СТИСЛО ПРО ГОЛОВНЕ
• Польща розташована на сході ЄС. У країні переважно розвиваються експортно-орієнтовані види економічної діяльності. Провідним економічним центром є Варшава.
• Економічний каркас Польщі утворює вісь Гданськ — Варшава — Катовіце — Краків/Вроцлав. Характерна виразна диспропорція Захід — Схід.
• У системі розселення і просторової організації економіки Польщі відділяють агломерації Варшави і Гданська та Верхню Сілезію.
• Активні різноманітні контакти з Україною. В економічних зв’язках між обома країнами домінують малі і середні компанії.
• Основу зовнішньої торгівлі Польщі становлять внутрішньофірмові зв’язки з компаніями з інших країн-членів ЄС. В її експорті домінують промислові товари, а в імпорті — сировина і напівфабрикати.
• Основою промислового виробництва є машинобудування, харчова, хімічна та нафтохімічна, легка промисловість, а сільського господарства — рослинництво і садівництво. Більшість населення зайнята у сфері послуг
Знаю і вмію обґрунтувати
1. Поясніть причини існування у Польщі виразної диспропорції у розвитку Захід — Схід.
2. Розкрийте особливості спеціалізації рослинництва Польщі.
3. Поясніть, чому більшість підприємств автомобілебудування Польщі належать іноземним компаніям.
4. Поміркуйте, чому у прямих іноземних інвестиціях Польщі до України переважають капіталовкладення у банківську сферу.
5. Чому українські інвестиції у польську економіку спрямовані в її промисловість?
Працюю з картою
За допомогою карт шкільного атласу нанесіть на контурну карту найбільші діючі нафтопереробні заводи Польщі та поясніть вплив на їхнє розміщення магістральних трансконтинентальних нафтопроводів.
Шукаю в Інтернеті
За допомогою інтернет-джерел встановіть, у яких закладах вищої освіти навчається більшість українців у Польщі. Поясніть, чому вони обрали саме їх для продовження свого навчання.
Генерую ідеї
Проаналізуйте уривок зі статті Е. Рудінеско «Злиденні». Чому, на вашу думку, компанія «Вірпулл» перенесла свій завод із Франції до Польщі, а не в Україну? Як на це рішення впливає транснаціональний характер бізнесу?
«Гнів робітників має віднині власну назву — «Вірпулл», штаб-квартира цієї величезної корпорації, якою керує бізнесмен, що мешкає у Мічигані, та який провів делокалізацію підприємства у Польщу, де експлуатуватимуть українців, які куди бідніші за французьких робітників.»
Nouvelle Observateur. — 2017. — n 2740. — p. 78.
Коментарі (0)