Природні умови і ресурси регіону. Населення Америки
- 1-01-2022, 19:14
- 476
10 Клас , Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)
§ 27. Природні умови і ресурси регіону. Населення Америки
Які великі нафтогазові басейни Америки ви знаєте?
ПРИРОДНІ УМОВИ І РЕСУРСИ Америки доволі відмінні з огляду на велику площу та розміщення цього регіону світу від північних приполярних до помірних широт південної півкулі Землі. Таке різноманіття кліматичних умов зумовило формування різних типів ґрунтів, рослинного і тваринного світу. Важливе значення має геологічна і тектонічна будова континенту. У ній важливу роль відіграє єдина гірська система Кордильєр-Анд, в якій розміщено чимало покладів рудних корисних копалин. (Поясніть чому.)
У межах Америки протікають великі річки: Амазонка, Міссісіпі, Парана, є великі озера у північній частині континенту (наприклад, озеро Ері). Велике значення мають ліси Північного і Південного поясів. Серед них особливе місце у масштабах всієї планети займає Амазонія, де розташовані найбільші за площею цілісні праліси світу. Саме тому країни Америки з великими запасами лісів посідають одні з перших місць у світі за обсягом заготівлі ділової деревини, виробництва целюлози, паперу, картону.
Які ви знаєте великі родовища корисних копалин в Америці?
Відповідно до геологічної і тектонічної структур виділяють кілька великих провінцій корисних копалин в Америці: Лаврентійська у Канаді (залізна руда, нікель, кобальт, золото, уран), Карибського моря (нафта і природний газ), Кордильєрсько-Андська (кольорові і рідкісноземельні метали) тощо.
Унікальний досвід
Північний Антілоп-Рошель у США — найбільший у світі вугільний розріз, площею 260 км2. Добувають 100 млн т на рік. Запаси 2,3 млрд т.
Родючі ґрунти Пампи, Великих центральних рівнин, гірських долин в Андах є основними районами землеробства. Гірські (наприклад, низькі гори Еквадору) і степові (наприклад, льянос у Венесуелі) райони мають світове значення за кількістю худоби та виробництвом товарного м’яса і шкіри.
У більшості річок Америки ведуть рибальство. Особливе велике значення воно має у віддалених районах, де риба є основою білкової їжі місцевих племен (наприклад, у басейні річки Оріноко). У цих частинах країн Америки річки часто є єдиним засобом перевезень людей і вантажів. На заваді цьому є численні пороги і мілини.
Річки Америки мають великий гідроенергетичний потенціал, який далеко не повністю використовують. Створено низку великих ГЕС (наприклад, «Ітайпу» на річці Парана). Ці великі резерви прісних вод мало використовують для зрошення. Лише у США і Бразилії існує розгалужена мережа зрошувальних каналів, по яких подають воду на плантації рису та тропічних і субтропічних фруктів.
Дізнайтеся більше
60 % площ, де зведено ліси у Південній Америці, використовують як пасовища.
НАСЕЛЕННЯ АМЕРИКИ. Населення Америки становить більше 1 млрд осіб. Більшість людей живуть у Південній і Центральній Америці — понад 645 млн осіб, у Північній Америці — понад 361 млн осіб. За чисельністю населення у світі третє місце посідають США (майже 325 млн осіб), п’яте — Бразилія (близько 210 млн осіб), десяте — Мексика (понад 129 млн осіб). У цілому в Латинській Америці спостерігається один із найвищих у світі природних приростів населення. В етнічній структурі переважають вихідці з Європи. Корінні народи у Північній Америці заселяють переважно периферійні райони. У США і Канаді збереглась система резервацій для індіанців. Вони чисельно переважають у Південній і Центральній Америці. Особливе місце в етнічній структурі Америки займають афроамериканці — нащадки рабів, яких примусово вивезли на роботи на плантаціях. У результаті міжетнічних контактів і шлюбів виникла численна спільнота нащадків кількох рас і етносів. Цей процес триває і нині. Мають місце виразні субрегіональні та локальні особливості етнічної структури, зумовлені історією заселення і соціального розвитку певних країн. Великий вплив має також сучасна міжнародна міграція населення (мал. 80). Українці вже понад два сторіччя освоюють Новий світ, розселяючись по обидва боки екватора у ньому (мал. 81). У релігійному відношенні майже на всій території Америки переважають християни. Проте з іммігрантами в регіон потрапляють й інші релігії.
Що таке природний приріст населення?
Чому пуерториканці іммігрують переважно до США?
Мал. 80. Міграційні потоки Пуерто-Рико, 2015 р.
Мал. 81. Відкриття пам’ятника писанці в м. Апостолесі (Аргентина), 2018 р.
У розселенні населення Америки виразною особливістю є висока густота приморських частин, де розташовані найбільші міські агломерації (мал. 82). Лише в окремих країнах, під впливом історичного і господарського розвитку, виникли великі ареали зосередження населення у глибинних районах (наприклад, агломерація Мехіко). Для островів Карибського моря притаманним є правило: що меншою є їхня площа, то більша густота населення.
Мал. 82. Розселення населення Америки
УРБАНІЗАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ. СИСТЕМА РОЗСЕЛЕННЯ. Урбанізація Америки має багатостолітню історію. У містах проживає більшість її населення. Найбільші (за людністю) міські агломерації розташовані в Північній Америці: Нью-Йорк (21,4 млн), Мехіко (20,4 млн), Лос-Анджелес (15,5 млн осіб). Серед міських агломерацій Південної Америки лідерами є Буенос-Айрес (15,3 млн) і Ріо-де-Жанейро (11,9 млн осіб) (мал. 82).
У Північній Америці сформувались такі мегалополіси: Босваш (від Бостона до Вашингтона, Приатлантичний), де проживає понад 50 млн осіб, Чипітс (від Чикаго до Пітсбурга, Приозерний) — 55 млн осіб; Сан-Сан (від Сан-Франциско до Сан-Дієго, Каліфорнійський) — 40 млн осіб. У них зосереджено не лише більшість населення, а й виробничого та інфраструктурного потенціалу Америки. Центри мегаполісів є світовими містами. Для країн Південної і Центральної Америки характерна псевдоурбанізація. Це пов’язано з тим, що швидкі темпи урбанізації не встигають за темпами розвитку економіки, житловим будівництвом та розвитком соціальної сфери. Таке явище особливо поширене у Бразилії, де міські нетрі ще називають фавелами.
Рівень урбанізації країн Південної Америки доволі відмінний. Якщо в Уругваї він становить 90,7 %, то у Суринамі — 69 %. Великі міста є основою міських агломерацій, у яких поширена псевдоурбанізація (мал. 83 на с. 159). Міська мережа малорозвинена. Більшість великих міст розташовані на морському узбережжі або неподалік від нього. Таким чином має місце виразна регіональна диспропорція у розвитку.
Мал. 83. Профіль міст Північної і Південної Америки
СТИСЛО ПРО ГОЛОВНЕ
• Субрегіони Америки істотно відрізняються один від одного економічними, етнічними, господарськими ознаками.
• Америка має у своїх надрах майже всі види корисних копалин.
• В етнічній структурі населення Америки переважають нащадки європейців. У Південній Америці велика частка корінного населення.
• У Північній Америці розташовані одні з найбільших за площею і людністю мегалополісів світу.
• Більшість населення Америки мешкає у приморській частині.
Знаю і вмію обґрунтувати
1. Поясніть, чому гідроенергетичний потенціал Америки майже не використовують. Як це впливає на економічний розвиток прилеглої території?
2. Поясніть, чому у Південній Америці афроамериканці живуть лише у кількох країнах.
3. Обґрунтуйте причини нерівномірного господарського освоєння території і розміщення населення у Перу. Яке значення мають природні чинники?
4. Схарактеризуйте урбанізаційні процеси та систему розселення в Америці.
Працюю з картою
На контурній карті позначте світові міста і мегаполіси Америки. Який існує між ними зв’язок?
Шукаю в Інтернеті
За допомогою матеріалів сайта https://www.populationpyramid.net проаналізуйте зміни статево-вікових пірамід країн Карибського басейну. Чому в них різні демографічні способи відтворення населення? Куди, на вашу думку, найбільше іммігрують з цих країн?
Генерую ідеї
Знайдіть інформацію про вплив глобального потепління на господарське освоєння субарктичної і арктичної частин Північної Америки. Які виникають проблеми та з’являються нові можливості для економічної діяльності. Свою відповідь обґрунтуйте.
Коментарі (0)