Войти
Закрыть

Природні умови і ресурси регіону. Населення Америки

10 Клас , Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)

 

§ 27. Природні умови і ресурси регіону. Населення Америки

Які великі нафтогазові басейни Америки ви знаєте?

ПРИРОДНІ УМОВИ І РЕСУРСИ Америки доволі відмінні з огляду на велику площу та розміщення цього регіону світу від північних приполярних до помірних широт південної півкулі Землі. Таке різноманіття кліматичних умов зумовило формування різних типів ґрунтів, рослинного і тваринного світу. Важливе значення має геологічна і тектонічна будова континенту. У ній важливу роль відіграє єдина гірська система Кордильєр-Анд, в якій розміщено чимало покладів рудних корисних копалин. (Поясніть чому.)

У межах Америки протікають великі річки: Амазонка, Міссісіпі, Парана, є великі озера у північній частині континенту (наприклад, озеро Ері). Велике значення мають ліси Північного і Південного поясів. Серед них особливе місце у масштабах всієї планети займає Амазонія, де розташовані найбільші за площею цілісні праліси світу. Саме тому країни Америки з великими запасами лісів посідають одні з перших місць у світі за обсягом заготівлі ділової деревини, виробництва целюлози, паперу, картону.

Які ви знаєте великі родовища корисних копалин в Америці?

Відповідно до геологічної і тектонічної структур виділяють кілька великих провінцій корисних копалин в Америці: Лаврентійська у Канаді (залізна руда, нікель, кобальт, золото, уран), Карибського моря (нафта і природний газ), Кордильєрсько-Андська (кольорові і рідкісноземельні метали) тощо.

Унікальний досвід

Північний Антілоп-Рошель у США — найбільший у світі вугільний розріз, площею 260 км2. Добувають 100 млн т на рік. Запаси 2,3 млрд т.

Родючі ґрунти Пампи, Великих центральних рівнин, гірських долин в Андах є основними районами землеробства. Гірські (наприклад, низькі гори Еквадору) і степові (наприклад, льянос у Венесуелі) райони мають світове значення за кількістю худоби та виробництвом товарного м’яса і шкіри.

У більшості річок Америки ведуть рибальство. Особливе велике значення воно має у віддалених районах, де риба є основою білкової їжі місцевих племен (наприклад, у басейні річки Оріноко). У цих частинах країн Америки річки часто є єдиним засобом перевезень людей і вантажів. На заваді цьому є численні пороги і мілини.

Річки Америки мають великий гідроенергетичний потенціал, який далеко не повністю використовують. Створено низку великих ГЕС (наприклад, «Ітайпу» на річці Парана). Ці великі резерви прісних вод мало використовують для зрошення. Лише у США і Бразилії існує розгалужена мережа зрошувальних каналів, по яких подають воду на плантації рису та тропічних і субтропічних фруктів.

Дізнайтеся більше

60 % площ, де зведено ліси у Південній Америці, використовують як пасовища.

НАСЕЛЕННЯ АМЕРИКИ. Населення Америки становить більше 1 млрд осіб. Більшість людей живуть у Південній і Центральній Америці — понад 645 млн осіб, у Північній Америці — понад 361 млн осіб. За чисельністю населення у світі третє місце посідають США (майже 325 млн осіб), п’яте — Бразилія (близько 210 млн осіб), десяте — Мексика (понад 129 млн осіб). У цілому в Латинській Америці спостерігається один із найвищих у світі природних приростів населення. В етнічній структурі переважають вихідці з Європи. Корінні народи у Північній Америці заселяють переважно периферійні райони. У США і Канаді збереглась система резервацій для індіанців. Вони чисельно переважають у Південній і Центральній Америці. Особливе місце в етнічній структурі Америки займають афроамериканці — нащадки рабів, яких примусово вивезли на роботи на плантаціях. У результаті міжетнічних контактів і шлюбів виникла численна спільнота нащадків кількох рас і етносів. Цей процес триває і нині. Мають місце виразні субрегіональні та локальні особливості етнічної структури, зумовлені історією заселення і соціального розвитку певних країн. Великий вплив має також сучасна міжнародна міграція населення (мал. 80). Українці вже понад два сторіччя освоюють Новий світ, розселяючись по обидва боки екватора у ньому (мал. 81). У релігійному відношенні майже на всій території Америки переважають християни. Проте з іммігрантами в регіон потрапляють й інші релігії.

Що таке природний приріст населення?

Чому пуерториканці іммігрують переважно до США?

Мал. 80. Міграційні потоки Пуерто-Рико, 2015 р.

Мал. 81. Відкриття пам’ятника писанці в м. Апостолесі (Аргентина), 2018 р.

У розселенні населення Америки виразною особливістю є висока густота приморських частин, де розташовані найбільші міські агломерації (мал. 82). Лише в окремих країнах, під впливом історичного і господарського розвитку, виникли великі ареали зосередження населення у глибинних районах (наприклад, агломерація Мехіко). Для островів Карибського моря притаманним є правило: що меншою є їхня площа, то більша густота населення.

Мал. 82. Розселення населення Америки

УРБАНІЗАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ. СИСТЕМА РОЗСЕЛЕННЯ. Урбанізація Америки має багатостолітню історію. У містах проживає більшість її населення. Найбільші (за людністю) міські агломерації розташовані в Північній Америці: Нью-Йорк (21,4 млн), Мехіко (20,4 млн), Лос-Анджелес (15,5 млн осіб). Серед міських агломерацій Південної Америки лідерами є Буенос-Айрес (15,3 млн) і Ріо-де-Жанейро (11,9 млн осіб) (мал. 82).

У Північній Америці сформувались такі мегалополіси: Босваш (від Бостона до Вашингтона, Приатлантичний), де проживає понад 50 млн осіб, Чипітс (від Чикаго до Пітсбурга, Приозерний) — 55 млн осіб; Сан-Сан (від Сан-Франциско до Сан-Дієго, Каліфорнійський) — 40 млн осіб. У них зосереджено не лише більшість населення, а й виробничого та інфраструктурного потенціалу Америки. Центри мегаполісів є світовими містами. Для країн Південної і Центральної Америки характерна псевдоурбанізація. Це пов’язано з тим, що швидкі темпи урбанізації не встигають за темпами розвитку економіки, житловим будівництвом та розвитком соціальної сфери. Таке явище особливо поширене у Бразилії, де міські нетрі ще називають фавелами.

Рівень урбанізації країн Південної Америки доволі відмінний. Якщо в Уругваї він становить 90,7 %, то у Суринамі — 69 %. Великі міста є основою міських агломерацій, у яких поширена псевдоурбанізація (мал. 83 на с. 159). Міська мережа малорозвинена. Більшість великих міст розташовані на морському узбережжі або неподалік від нього. Таким чином має місце виразна регіональна диспропорція у розвитку.

Мал. 83. Профіль міст Північної і Південної Америки

СТИСЛО ПРО ГОЛОВНЕ

• Субрегіони Америки істотно відрізняються один від одного економічними, етнічними, господарськими ознаками.

• Америка має у своїх надрах майже всі види корисних копалин.

• В етнічній структурі населення Америки переважають нащадки європейців. У Південній Америці велика частка корінного населення.

• У Північній Америці розташовані одні з найбільших за площею і людністю мегалополісів світу.

• Більшість населення Америки мешкає у приморській частині.

Знаю і вмію обґрунтувати

1. Поясніть, чому гідроенергетичний потенціал Америки майже не використовують. Як це впливає на економічний розвиток прилеглої території?

2. Поясніть, чому у Південній Америці афроамериканці живуть лише у кількох країнах.

3. Обґрунтуйте причини нерівномірного господарського освоєння території і розміщення населення у Перу. Яке значення мають природні чинники?

4. Схарактеризуйте урбанізаційні процеси та систему розселення в Америці.

Працюю з картою

На контурній карті позначте світові міста і мегаполіси Америки. Який існує між ними зв’язок?

Шукаю в Інтернеті

За допомогою матеріалів сайта https://www.populationpyramid.net проаналізуйте зміни статево-вікових пірамід країн Карибського басейну. Чому в них різні демографічні способи відтворення населення? Куди, на вашу думку, найбільше іммігрують з цих країн?

Генерую ідеї

Знайдіть інформацію про вплив глобального потепління на господарське освоєння субарктичної і арктичної частин Північної Америки. Які виникають проблеми та з’являються нові можливості для економічної діяльності. Свою відповідь обґрунтуйте.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація