Войти
Закрыть

Словник юного економгеографа

10 Клас , Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)

 

СЛОВНИК ЮНОГО ЕКОНОМГЕОГРАФА

Аеропорт-хаб — центральний аеропорт у системі «втулка (власне цей аеропорт) — спиці» (рейси від другорядних аеропортів).

Аквакультура — сільськогосподарська діяльність із штучного розведення, утримання та вирощування водних організмів (риб, ракоподібних, молюсків, водоростей) у природних і штучних водоймах, а також на спеціально створених морських плантаціях.

Акваторія держави включає всі води внутрішніх річок і озер, заток і проток, якщо ширина останніх не перевищує 24 морські милі.

Аридні області — пустельні й напівпустельні області з посушливим або сухим кліматом.

Біженці — особи, які внаслідок обґрунтованих побоювань переслідувань за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства, належності до певної соціальної групи або політичних переконань перебувають за межами своєї країни.

Відтворення населення — сукупність процесів народжуваності, смертності та природного приросту, що забезпечує безперервну зміну поколінь.

Глобалізація — неминуче явище в історії людства, яке полягає в тому, що світ у результаті обміну товарами і продуктами, інформацією, знаннями та культурними цінностями стає взаємозалежним.

Глобалізація світового господарства — процес його перетворення в єдиний ринок товарів, послуг, капіталу, робочої сили та технологій.

Глобальне громадянське суспільство — організоване в глобальному масштабі об’єднання людей, які, незалежно від національної приналежності або громадянства, поділяють загальнолюдські цінності.

Густота населення — відношення кількості населення певної території до її площі, що обчислюється у кількості осіб/км2.

Демографічна політика — система соціальних, економічних, юридичних та інших заходів держави щодо регулювання народжуваності в бажаному напряму.

«Демографічний вибух» — зростання кількості населення стрімкими темпами.

Депопуляція — зменшення кількості населення країни внаслідок стійкого перевищення смертності над народжуваністю.

Держава — суверенне політичне утворення, яке має свою територію, на якій діють її органи влади.

Державна територія — частина поверхні земної кулі, яка перебуває під владою (суверенітетом) певної держави.

Джентрифікація — реконструкція міської забудови задля відновлення якості життя в них та заміни соціальної групи, яка там мешкала, на багатший прошарок суспільства.

Еміграція — виїзд з однієї країни до іншої на постійне місце проживання.

Залежні території (колонії) — країни, що перебувають під владою іноземних держав. Вони позбавлені політичного суверенітету.

Імміграція — в’їзд до країни на постійне місце проживання.

Іригація — один із видів меліорації, що передбачає підведення води до полів, які відчувають дефіцит вологи, з метою збільшення її запасів та підвищення родючості ґрунту.

Кількісні зміни політичної карти — зміни меж і розмірів держав, пов’язаних зі зменшенням чи збільшенням кількості країн унаслідок війн, національно-визвольних рухів, розпаду країн тощо.

Кластер — багатоядерний індустріальний округ, де значна частина зайнятих зосереджена у малих і середніх (за кількістю працюючих) промислових підприємствах, які активно впроваджують інновації у виробництво готової продукції.

Країна — заселена територія з визначеними кордонами, яка в політико-географічному аспекті може мати державний суверенітет або бути залежною.

Країнознавство — наука, яка комплексно вивчає країни і регіони світу, досліджує, систематизує й узагальнює дані про їхню природу, населення, внутрішні просторові відмінності.

Лісистість — відношення площі, що зайнята лісами, до загальної площі території. Вимірюється у відсотках.

Марикультура — промислове розведення та вирощування морських водних ресурсів (риб, безхребетних, водних рослин) або інших продуктів у спеціальних господарствах на відкритих ділянках океану, у його прибережних районах, у резервуарах, ставках, водогонах, що заповнені морською водою.

Міграція населення — фізичне переміщення населення з одних місць проживання в інші.

Мікронезія розміщена між північним тропіком і екватором у західній частині Тихого океану.

Меланезія — група островів у західній частині Тихого океану в Південній півкулі.

Монархія — форма правління, за якої верховна влада в державі належить одній особі (монарху), зосереджена в її руках і передається у спадок. Монархії бувають абсолютними, конституційними, теократичними.

Полінезія — найвіддаленіша від усіх материків частина Океанії.

Природні ресурси — сукупність компонентів навколишнього середовища, які людина може використовувати в господарській діяльності на відповідному етапі розвитку науки і техніки.

Регіон — територія, що володіє певною цілісністю і зв’язком її складових елементів.

Реіндустріалізація — відновлення тих виробництв, які використовують висококваліфіковану місцеву робочу силу для кінцевого виробництва нових промислових виробів (насамперед у новітніх підвидах машинобудування).

Республіка — форма правління, за якої верховна влада в державі належить виборчим представницьким органам.

Рівень урбанізації — покажчик частки міського населення певної території, що вимірюється у відсотках.

Рурбанізація — поширення міського способу життя в сільській місцевості.

Світове місто — місто, яке інтегроване у світове господарство та є його важливим елементом.

Субурбанізація — процес розвитку передмістя великих міст.

Територіальні води — смуга вздовж усіх морських берегів держави завширшки 12 морських миль (1 морська миля — 1852 м).

Унітарна держава — єдина цілісна держава, що не має у своєму складі автономних територіальних одиниць.

Урбанізація — зростання ролі міст у розвитку суспільства, яке супроводжується ростом і розвитком міських поселень, зростанням питомої ваги міського населення, поширенням міського способу життя в певному регіоні, країні, світі.

Федеративна держава — форма державного устрою, за якої вищі територіальні одиниці держави мають певну юридично визначену політичну самостійність, чим відрізняються від простих адміністративно-територіальних одиниць.

Чеки рисові — ділянки ріллі для вирощування рису чи напівводних культур, які залиті водою й огороджені валами, що утримують цю воду.

Якісні зміни політичної карти — зміни, пов’язані з внутрішніми подіями в житті країни, які змінили її саму, але не її розміри та кордони.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація