Велика Британія
- 1-01-2022, 23:35
- 521
10 Клас , Географія 10 клас Безуглий, Лисичарова (рівень стандарту)
§ 8. ВЕЛИКА БРИТАНІЯ
• Офіційна назва - Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії
• Столиця - Лондон
• Площа - 244 тис. км2
• Населення - 64,7 млн осіб (на 2017 р.)
• Мова - англійська
• Форма державного правління - конституційна монархія
• Форма державного устрою - унітарна держава
• Адміністративний поділ - 4 історичні провінції
• Найбільші міста - Лондон, Бірмінгем, Глазго, Манчестер, Единбург, Ліверпуль
• ВВП на душу населення - 40 096 дол. (2017 р.)
ПРИГАДАЙТЕ
1. Наскільки доцільно вживати назву «Англія» щодо всієї держави, повна назва якої - Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії?
2. Завдяки чому Велика Британія у XIX ст. і в першій половині XX ст. була найбільшою економічно потужною країною світу?
3. Які кількісні та якісні зміни пережила Британія з другої половини XX - початку XXI ст.?
4. Які причини Brexit - виходу Великої Британії з ЄС?
• Місце країни у світі та регіоні. ЕГП країни. Велика Британія розташована на Британських островах і є країною-архіпелагом. До її складу входять чотири історичні провінції: Англія, Шотландія, Уельс і Північна Ірландія. Скорочено країну називають Сполученим Королівством, а також просто Британією.
Після Другої світової війни в британських колоніях розгорнувся національно-визвольний рух, після чого Британська імперія розпалася, а численні незалежні держави вступили до Співдружності націй (до 1947 р. - Британська Співдружність націй). Нині до складу Співдружності націй входить сама Велика Британія і майже всі її колишні колоніальні території - 52 країни. Штаб-квартира Співдружності міститься в Лондоні, а День співдружності відзначають щороку в березні.
Велика Британія - конституційна монархія на чолі з королем (королевою), який (яка) «царює», але не править. Британський парламент (мал. 28) часто звуть прабатьком усіх парламентів, оскільки він утворився ще в XIII-XIV ст.
• Основні чинники розвитку. Серед чинників, що формують чільне місце Великої Британії в МПП, є природно-ресурсний, працересурсний, науково-освітянський, рекреаційний потенціали та ін.
Великий вплив на природно-ресурсний потенціал країни чинить море. Велика Британія багата на водні ресурси. Вологий клімат сприяє повноводності річок, яких тут багато, але більшість із них короткі. Найбільші річки - Северн (354 км) і Темза (334 км). У гірських районах Шотландії річки мають бурхливу течію та інтенсивно використовуються для потреб гідроенергетики. У Великій Британії немає широкого різноманіття мінеральних ресурсів, надра країни містять лише поклади кам’яного вугілля, залізних і свинцевих руд.
Мал. 28. Вестмінстерський палац, місце засідань обох палат парламенту Великої Британії
Після відкриття покладів нафти й природного газу з 1964 р. Велика Британія почала видавати ліцензії на видобування вуглеводнів із шельфу Північного моря. Нині геологорозвідка відбувається не лише в Північному, а й в Ірландському морі. З неметалевих ресурсів наявні запаси каоліну, кам’яної й калійної солі, вапняків, крейди тощо.
Лісові ресурси Британії нині незначні, але за 100 років їй вдалося збільшити лісистість з 5 % до 13 %.
Рекреаційні ресурси країни дуже різноманітні: культурно-історичні пам’ятки в усіх куточках країни, м’який клімат і мальовничі ландшафти Південної Англії, де зосереджені основні курорти, а також красоти Шотландії і гірського Уельсу.
До потенційних трудових ресурсів належать понад 50 % населення (33 млн осіб), з них економічно активне населення становить 45 %. Понад 5,5 % економічно активного населення безробітні, що дещо ускладнює соціальну ситуацію в країні. Структура зайнятості є типовою для економічно розвинутих країн: 84 % зайняті у сфері послуг, 15 % - у промисловості й лише 1 % - у сільському господарстві. Рівень підготовки робочої сили високий, про що свідчить те, що майже 36 % населення мають диплом про вищу освіту.
• Система розселення. Чисельність населення зростає завдяки трудовим мігрантам зі східноєвропейських країн, яким після розширення меж Євросоюзу в 2004 р. було дозволено вільний в’їзд для роботи на територію Великої Британії.
Велика Британія - густозаселена й високоурбанізована країна. Населення по території країни розміщено нерівномірно, середня його густота становить 246 осіб/км2. Основна частина британців сконцентрована в Англії, де середня густота сягає 360 осіб/км2, у межах самої Англії найгустіше заселена смуга Лондон—Ліверпуль, у якій мешкає 1/2 всього населення країни. Найменш заселені райони в Шотландії (до 85 осіб/км2), де населення оселяється переважно на узбережжях, у долинах річок і низовинах.
Рівень урбанізації становить 91 %. Близько 40 % містян проживають у 7 найбільших агломераціях (конурбаціях) із центрами в Лондоні (Великий Лондон), Манчестері, Бірмінгемі, Глазго, Ліверпулі та ін. Загалом для процесу урбанізації у Великій Британії характерні ті самі проблеми, що й для інших європейських країн, зокрема субурбанізація, економічні, соціальні й транспортні проблеми, маргіналізація населення великих міст і утворення небезпечних кварталів із мігрантів та злидарів.
• Сучасний стан господарства. Велика Британія була батьківщиною машинної революції, «майстернею світу», «світовим банкіром» і «володарем морів». Однак після Першої світової війни вона втратила своє лідерство у світовій економіці, а Друга світова війна привела до розпаду колоніальної системи, що стало переламним моментом в економічному розвитку
країни. У другій половині XX ст. розпочалися докорінні перетворення структури промислового виробництва, держава почала стимулювати новітні сфери діяльності: атомну енергетику, автомобіле- і авіабудування - і технічно переозброювати старі виробництва (металургію, суднобудування, вугільну та текстильну промисловість). Нині за економічними показниками Велика Британія є країною G-7.
У третинному секторі країни - провідному в структурі ВВП (80 %) - головні позиції належать фінансам, торгівлі, туризму, транспорту і шоу-бізнесу. Велика Британія традиційно зберігає положення фінансового центру світу. У Лондонському Сіті розміщені представництва 300 іноземних банків із 150 країн. Лондонська фондова біржа є однією з найбільших і найстаріших у Європі.
Велика Британія має сучасний як за своїми розмірами, так і за структурою транспорт. Британія була піонером у будівництві залізниць, їхню мережу створено ще в середині XIX ст., а нині їхня протяжність становить 16,8 тис. км. Залізницею перевозять головним чином вантажі. Автомобільний транспорт відповідає всім сучасним вимогам і відіграє провідну роль у внутрішніх перевезеннях. Країна має густу мережу автомобільних шляхів (395 тис. км), асфальтовані шляхи прокладено в найвіддаленіші куточки. Велика Британія є морською державою. Понад два століття її флот не знав конкурентів, та й нині він серед найбільших у світі. На Британських островах функціонує понад 300 портів, з них найбільший продовольчий - Іммінгем. Не зменшується значення поромних перевезень між портами Великої Британії та континентальної Європи (порт Дувр). Незважаючи на порівняно невелику площу, Британія має дуже розвинений авіаційний транспорт. Компанія British Airways - одна з найбільших у світі.
Історичною подією стало відкриття в 1994 р. 50-кілометрового тунелю під Ла-Маншем (мал. 29). Завдяки йому стало можливим дістатися з Парижа до Лондона всього за 2 години 15 хвилин, а в самому тунелі поїзди перебувають від 20 до 35 хвилин.
Велика Британія має розвинуту індустрію туризму, у якій зайнято понад 2,1 млн осіб. У 2016 р. Британію відвідало 35,8 млн іноземців (VI місце у світі). Англія свого часу була батьківщиною туризму як форми проведення культурного дозвілля. На території Великої Британії безліч історичних і культурних пам’яток (31 об’єкт Світової спадщини ЮНЕСКО). Головний центр пізнавального туризму - Лондон: місто палаців, музеїв, монументів, парків, маєтків. Крім Лондона, туристів приваблюють морські курорти (Брайтон, Борнмут, Дувр) і затишні міста Шотландії (мал. 30).
У промисловості як складової вторинного сектору виробляється 19 % ВНП, і за обсягом промислового виробництва Велика Британія посідає одне з провідних місць у світі. Суттєвим досягненням британської економіки є те, що майже все господарство повністю забезпечене власного електроенергією (86 % виробляють ТЕС, 12 % - АЕС і 2 % - ГЕС).
Мал. 29. Євротунель під Ла-Маншем
Мал. 30. Волинкар у традиційному шотландському вбранні
Мал. 31. Збирання Rolls-Royce Phantom на новому заводі в Гудвуді, на півдні Англії
Мал. 32. Вівчарство на півдні Англії
Чорна металургія - одна з найстаріших сфер економіки країни. Металургійні заводи зосереджені переважно у прибережних містах і орієнтовані на імпортну сировину. Виплавку високоякісних і легованих марок сталі зосереджено у старометалургійному районі навколо Шеффілда.
Виплавку кольорових металів зосереджено здебільшого в портах (Ліверпуль, Суонсі, Лондон), куди надходить імпортна сировина.
Найважливіша роль у машинобудуванні сьогодні належить електротехнічним та електронним приладам.
Продукція британської автомобільної промисловості конкурентоспроможна, але дорога. У ній традиційно домінує компанія British Leyland; зберігають свої позиції у випуску машин високого класу Rolls-Royce (мал. 31) і Bentley. У 2016 р. випущено 1,8 млн автомобілів (IV місце у Європі).
Швидко розвивається авіакосмічна промисловість, де домінують British Aerospace (літаки, гелікоптери, космічні апарати, ракети) та Rolls-Royce (двигуни). Серед центрів аерокосмічної промисловості відзначаються Лондон, Бристоль і Дербі, автомобільної — Бірмінгем, Ковентрі, Лейланд, Гудвуд.
Велика Британія посідає одне з провідних місць у світі за виробництвом синтетичних волокон і барвників, пластмас, мийних засобів, добрив і ліків. Найстарішою ланкою британського господарства є текстильна, однак нині вона своє значення втратила.
Сільське господарство Великої Британії - одне з найпродуктивніших і високомеханізованих у світі. Провідна роль у ньому належить тваринництву, зокрема молочному і м’ясо-молочному скотарству та беконному свинарству. Традиційним залишається розведення індиків (м’ясо вважається витонченим і подається до різдвяного столу) й овець (мал. 32). Британія - один із найбільших світових постачальників овечої вовни. Рослинництво характерне для Південної Англії, де культивують зернові (пшеницю, ячмінь, просо), цукровий буряк, льон, у приміських зонах — різноманітні овочі та фрукти, а на морських узбережжях - ягоди. Картоплю вирощують в усіх районах країни.
• Населення - 8,7 млн осіб; густота населення - 5600 осіб/км2.
• Місто лежить на висоті 5 м над рівнем моря, на обох берегах річки Темза.
• До римських завоювань Британії (40-60 рр. н. е.) на території сучасного Лондона існувало кельтське поселення, з І ст. - військовий табір, а із середини IV ст. - значний політичний центр римської Британії. У кінці XI - на початку XII ст. Лондон став офіційною столицею Англії, з 1707 р. стає столицею Великої Британії.
• Лондон - найбільший економічний центр країни, у якому розвинуті авіа- та автомобілебудування, електротехніка, харчова, паперова, хімічна і легка промисловість, а також ювелірна справа.
• Лондон - транспортний вузол країни, тут працюють міжнародні аеропорти Хітроу та Гетвік, найстаріший метрополітен у світі (1860—63 рр.). У місті зосереджені різноманітні фінансово-банківські, торговельні заклади, фондова і торговельні біржі.
• Лондон - найбільший туристичний центр країни з визначними архітектурними пам’ятками: Букінгемський палац, Вестмінстерський палац (парламент), ратуша (Гілдголл), Англійський банк, замок Тауер та Тауерський міст, собор Святого Павла та багато інших.
• Територіальна організація господарства Великої Британії. Історичні землі Великої Британії дуже різняться за економічним розвитком та специфікою спеціалізації.
Найрозвинутішою територією Великої Британії є Англія, на яку припадає 54 % площі і 84 % населення країни та основний промисловий капітал країни. Економічне серце країни - Південна Англія з агломерацією Великий Лондон, усесвітньо відомими університетськими центрами Оксфорд і Кембридж, модним курортом Брайтон. У центрі Англії склалися такі потужні індустріальні центри, як Бірмінгем, Манчестер, Ліверпуль та інші.
Уельс - гористий півострів на заході країни, що буяє пасовищами для овець та садами. Це важливий район вугільної промисловості, а також чорної і кольорової металургії, хімічної промисловості.
Шотландія розташована на півночі країни, на 32 % її території проживає всього 10 % населення, виробляється менше ніж 10 % промислової продукції. Основний район концентрації населення та промисловості - південні райони, де розміщені два найбільші міста - Глазго (великий порт країни) і Единбург (столиця Шотландії, з розвинутою сферою послуг, із туризмом). На півночі великі ділянки відведено під пасовища для овець, місцеві жителі традиційно рибалять.
Північна Ірландія займає північно-східну частину о. Ірландія. Тут поширені посіви пшениці і льону, розвинуте молочне тваринництво. Головне промислове місто-порт Белфаст (виробництво льняних тканин і потужний центр суднобудування, провідна суднобудівна компанія - Harland and Wolff, на якій був побудований відомий «Титанік»).
• Зовнішньоекономічні зв’язки. Відносини з Україною. Зовнішня торгівля історично є одним із важливих джерел господарського розвитку. Країна традиційно експортує двигуни та мотори, літаки, обчислювальну техніку, телекомунікаційне обладнання, хімічні товари та медичні препарати;
у структурі імпорту основними є машини та обладнання, напівфабрикати, продовольство, енергоносії, зокрема нафта. Основними торговельними партнерами є країни ЄС, Японія та США; останнім часом інтенсивні зовнішньоекономічні відносини розвиваються з Китаєм, Індією, ПАР, Бразилією тощо.
Сучасний стан двосторонніх українсько-британських відносин характеризується достатньо високим рівнем взаєморозуміння сторін, зокрема і з питань реалізації євроінтеграційного курсу України, розвитку взаємодії в політичній, економічній, військовій і культурній сферах. Україна та Велика Британія мають багато спільних інтересів у торговельно-економічній та інвестиційній сферах. Найбільшими торговельними партнерами України серед британських компаній є Glaxo Smith Kline (ліки), British American Tobacco (тютюнові вироби). У Великій Британії налічують близько 30 тис. етнічних українців. За останні роки українська громада збільшується переважно завдяки трудовим мігрантам. Найчисленніші осередки в Лондоні, Манчестері і Ноттінгеймі.
ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ
• «Туманний Альбіон» - назва Британських островів, відома багатьом поколінням. Англія набула її завдяки білосніжним крейдовим скелям і стрімчакам Дувра, які розташовані на південному узбережжі.
• У Британії велика кількість регіональних акцентів, говірок і діалектів. Акценти можуть відрізнятися в межах одного міста, тим більше графства. Англійська мова в колишніх колоніях часто дуже відрізняється від британської англійської, і не лише вимовою, а й лексикою.
• Королева Великої Британії - єдиний британський громадянин, що мандрує без паспорта. Офіційний дім Британського монарха в Лондоні - Букінгемський палац. Досі через день (щодня - з квітня по липень) відбувається церемонія зміни караулу, що приваблює численних туристів.
1. Розкрийте особливості економіко-географічного положення Великої Британії. Як вплинуло вигідне ЕГП на роль і місце країни у світі та європейському регіоні?
2. У чому специфіка державного правління та законодавчої влади Британії? Яку роль відіграє британський монарх у житті країни?
3. Назвіть основні чинники, що визначають участь Великої Британії в МПП. Оцініть вплив природно-ресурсного потенціалу країни на її сучасну спеціалізацію.
4. Охарактеризуйте особливості системи розселення населення Британії. Які типи поселень отримали назву «конурбації»? До складу якого мегалополісу входять найлюдніші агломерації країни?
5. Поясніть територіальні відмінності розміщення виробництва товарів і послуг у межах Великої Британії. Яким сферам міжнародної спеціалізації економіки країни прагнення Шотландії до незалежності загрожує найбільше?
6. У яких напрямах здійснюється українсько-британське співробітництво? Які перспективи і значення цього партнерства?
ОРІЄНТОВНА ТЕМА ДЛЯ ДОСЛІДЖЕННЯ
Лондон, Берлін, Париж, Київ: схожість і відмінність сучасного розвитку міст.
Коментарі (0)