Вторинний і третинний сектори економіки
- 1-01-2022, 19:17
- 1 082
10 Клас , Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)
§ 29. Вторинний і третинний сектори економіки
Які компанії-виробники комп’ютерних програм ви знаєте?
ПРОМИСЛОВІСТЬ Америки — дуже відмінна за рівнем розвитку. Найрозвиненіша вона у США і Канаді. Середній рівень промислового виробництва в Аргентині, Бразилії, Мексиці. Більшість необхідної техніки та обладнання ці країни імпортують.
Електроенергетика. Різноманітні запаси енергоносіїв в Америці дають змогу не лише задовольняти її потреби в електричному струмі, а й експортувати значну кількість сирої нафти і природного газу. Здебільшого їх постачають з країн Південної і Центральної Америки до США. Особливе місце займає видобування нафти і природного газу у країнах Карибського басейну. Таким чином у приморських районах сформувались великі енергогенеруючі потужності.
Переважають у структурі виробництва електричного струму ТЕС. Лише в окремих країнах Америки добре розвинена гідроенергетика (наприклад ГЕС «Ітайпу»). Останнім часом швидкими темпами зростає виробництво на ВЕС і СЕС, особливо у країнах Північної Америки. Геотермальна енергетика розвинена в Мексиці та Сальвадорі. Значну частину енергетичного потенціалу віддалених районів Америки не використовують у виробництві електричного струму.
Металургія. Найбільші підприємства чорної металургії Америки розташовані у Приозер’ї (США). Через зростання екологічних вимог до промислових підприємств та конкуренцію з боку дешевших аналогічних виробів у США і Канаді скоротилося виробництво чорних металів і виробів з них. У країнах Південної Америки більшість відповідних підприємств створюють або у районах видобування, як у штаті Мінас-Жерайс (Бразилія), чи на морському узбережжі (штат Мараньяна), чи у портово-промислових комплексах (наприклад, у Буенос-Айресі).
Кольорова металургія найбільш розвинена в країнах Південної Америки та Карибського басейну. Бразилія, Перу, Чилі, Ямайка є одними з найбільших виробників кольорових металів у світі завдяки великим родовищам відповідних руд і значному їх видобуванню. Переважно підприємства з виплавки кольорових металів розташовані поряд з родовищами. Більшість металів експортують. (Поясніть чому.)
Заводи кольорової металургії у Канаді і США здебільшого розміщені біля потужних ГЕС (наприклад, на півострові Лабрадор у Канаді) чи переплавляють імпортовану сировину (наприклад, на узбережжі Мексиканської затоки) у портово-промислових комплексах. Виплавлені кольорові метали використовують у різних видах машинобудування цих країн.
Машинобудування Америки відрізняється за своїм складом, асортиментом випуску продукції, обсягами поставок. Найпростіші ремонтні підприємства поширені у найбідніших країнах цієї частини світу. У високорозвинених США працюють підприємства-лідери з випуску новітніх наукоємних видів машинобудування, наприклад, заводи зі складання «Боїнгів» у Лос-Анджелесі. США — лідер в Америці за обсягом випуску продукції машинобудування, в цій країні сформувались великі відповідні промислові райони (наприклад, Приозерний). Тут діють численні підприємства автомобілебудування, що належать не лише ТНК США, а й інших розвинених країн світу (наприклад, корпорації «Фольксваген»).
Великі складальні підприємства (переважно автомобілебудування), що належать ТНК розвинених країн світу, діють в Аргентині, Бразилії, Мексиці. У цих країнах з огляду на їхні великі внутрішні ринки сформувались потужні підприємства транспортного і сільськогосподарського машинобудування. (Поясніть чинники їхнього розміщення.)
Найважливішими центрами машинобудування Південної Америки є міста Буенос-Айрес і Кордова (Аргентина) та Сан-Паулу і Белу-Оризонті (Бразилія). Особливе місце займають численні складальні підприємства (макіладорос) у Мексиці (мал. 86 на с. 168), де місцеве населення задіяно в збиранні різноманітної техніки та компонентів ТНК США, що постачають до цієї країни для остаточного монтажу. Більш наукоємні види машинобудування, такі як електронна промисловість і суднобудування, розвинені лише в Бразилії. У цій країні є власна ракето-космічна промисловість.
Мал. 86. Поширення макіладорас у Мексиці
Дізнайтеся, що таке макіладорас. Поясніть їхнє значення у розвитку економіки Мексики.
Цілісний світ
Боїнг 747—400 складається з 6 млн деталей, що виробляють у 33 країнах.
Хімічна промисловість має подібні до машинобудування особливості свого розвитку та розміщення в Америці. Водночас лідерами з випуску її продукції, окрім СТА і Канади, є Бразилія, Венесуела, Мексика, Тринідад і Тобаго. Найрозвиненіше виробництво хімічної продукції у США. ТНК цієї країни контролюють виробничо-збутові ланцюги світового масштабу. Вони розмістили частину своїх виробничих потужностей у країнах Південної і Центральної Америки та Карибського басейну, де є дешева кваліфікована робоча сила, великі обсяги виробництва відповідної сировини, менш жорсткі екологічні вимоги. Тому переважно первинні етапи виготовлення хімічних продуктів і напівфабрикатів зосереджено у найбільших портово-промислових комплексах країн Південної Америки та Карибського басейну. Наприклад, Тринідад і Тобаго — один з найбільших у світі експортерів аміаку.
Пригадайте, на базі яких покладів корисних копалин діє хімічна промисловість у цій країні.
Деревообробна промисловість. Основу деревообробної промисловості Південної Америки становить лісопиляння і виробництво паперу, які орієнтовані переважно на експорт. Має місце внутрішньовидова міжнародна спеціалізація, адже Бразилія експортує переважно хімічну целюлозу, Аргентина — традиційний постачальник на світовий ринок дубильних речовин, Чилі — розпиляної деревини.
Легка промисловість розвинена переважно у країнах Південної Америки. У них діють два сектори — дрібних і середніх підприємств, орієнтованих на збут на внутрішньому ринку та експортний сектор, створений великими ТНК та роздрібними мережами розвинених країн світу. Тому у міжнародній спеціалізації регіону переважає виробництво текстилю і готового одягу. У країнах, де вирощують бавовник, діють численні бавовняні підприємства, а де велике поголів’я худоби — шкіряна і взуттєва промисловість. Значну частину готового взуття й одягу експортують.
Унікальний досвід
Уздовж кордону між Мексикою та США виникли «подвійні міста», де на мексиканському боці діють складальні підприємства (макіладорас), створені інвесторами США. Вони виробляють вузли для автомобілів, побутову електротехніку та електроніку, меблі та іншу продукцію. Уся їхня продукція йде на ринок США.
Харчова промисловість країн Америки орієнтована на внутрішній ринок (борошномельна, хлібопекарська, маслоробна та ін.) і на експорт (цукрова, м’ясна, виробництво консервованих фруктів і соків, розчинної кави та ін.). Сприятливі природні і агрокліматичні умови окремих країн зумовили їхнє лідерство у світовому виробництві окремих виробів (наприклад, Бразилія — світовий лідер з виробництва та експорту цукру-сирця і кави).
ОСНОВНІ ОСЕРЕДКИ ПРОМИСЛОВОСТІ В РЕГІОНІ. Америка має різкі контрасти у поширенні промисловості. В її межах виділяють великі світового значення промислові райони (наприклад, Приатлантичний, Приозерний, Примексиканський у США), важливі осередки (наприклад, Маракайбо у Венесуелі), центри (наприклад, Буенос-Айрес в Аргентині). (Покажіть їх на карті.). Їх доповнює широка мережа підприємств з ремонту та технічного обслуговування, які поширені у всіх країнах цієї частини світу. Особливе місце у розміщенні сучасної промисловості займають технополіси (наприклад, у м. Ванкувер, Канада). Близько розташовані технопарки і технополіси утворюють осередки новітньої наукоємної промисловості, які називають коридорами або долинами (наприклад, Силіконова долина у США). Вони сполучені між собою швидкісними автострадами й авіалініями, бо розташовані переважно неподалік від міжнародних аеропортів.
Особливою формою зосередження промисловості у країнах Америки є райони піонерного освоєння віддалених регіонів. Там на базі великих покладів корисних копалин і нововведених електростанцій формуються промислові вузли (наприклад, Сьюдад-Гуаяна у Венесуелі). Для них важливо мати надійний транспортний зв’язок, адже більшість виробленої товарної продукції експортують.
ТРЕТИННИЙ СЕКТОР ЕКОНОМІКИ в Америці дуже розвинений завдяки США і Канаді. Ці країни вже перейшли до постіндустріального етапу розвитку й визначальними у розвитку їхньої економіки надані є інформаційні послуги. (Дізнайтеся, що до них належить.)
ТНК для успішного свого розвитку потребують послуг сучасних інформаційних технологій. Виняткове значення для контролю над глобальними виробничо-збутовими ланцюгами, створеними ТНК, мають послуги у сфері фінансів і страхування. Для належного їх функціонування важливий юридичний супровід з урахуванням національного й міжнародного права. Тому штаб-квартири ТНК переважно розміщено у світових містах.
Таким чином у світових містах зосереджуються унікальні послуги, що дозволяють розвивати всю економіку країни. Тому, що більше у країні світових міст, то вона розвиненіша та має вагу в глобальних економічних процесах. Це добре видно на прикладі країн Америки, де лідером за кількістю таких міст є США, тоді як значна частина малих країн їх не мають. (Поясніть чому.)
США — перші в світі за обсягом фінансових операцій. Лідером з їхнього різноманіття та обсягу є: Нью-Йорк, Сан-Франциско, Бостон, Чикаго. (Покажіть їх на карті.)
Особливе місце за рівнем розвитку сфери фінансових послуг займають офшори, розміщені у малих острівних країнах Карибського моря. Значна частина ТНК світу, у т. ч. США, формально зареєстровано на цих островах заради зменшення сум оподаткування.
Пригадайте країни-офшори Америки.
Добре розвиненими у країнах Америки є туризм і курортне господарство. Якщо у Канаді та США переважають внутрішні туристи, то у країнах Америки — іноземні. Велике різноманіття природних умов і ресурсів, багата культурна та історична спадщина, цікава архітектура створили умови для розвитку всіх видів туризму, відпочинку, оздоровлення. Виділяють кілька великих спеціалізованих туристичних районів — Карибського моря, Андський, Акапулько і Канкун у Мексиці, Південнобразильський тощо. Країни Центральної Америки відомі у світі через розвиток зеленого (екологічного) туризму. (Поміркуйте, які види туризму в них розвинені.)
НАЙВАЖЛИВІШІ МІЖНАРОДНІ ТРАНСПОРТНІ МАГІСТРАЛІ, ВУЗЛИ. Америка має дуже відмінний рівень розвитку видів транспорту. Найрозвиненіші вони у США і Канаді. Автомобільний транспорт у всіх країнах цієї частини світу є головним за обсягом перевезення пасажирів і вантажів. У міжнародних сполученнях вантажі доставляють переважно морським транспортом, пасажирів — авіаційним.
Особлива роль автомобільного транспорту зумовлена невеликими за протяжністю внутрішніми маршрутами. Переважно це щоденні поїздки у межах міських агломерацій. Розгалужена мережа швидкісних автодоріг дає змогу переміщуватись між великими містами та перевозити значні обсяги вантажів між ними. Нині триває прокладання автомобільних доріг у нетрях Амазонки, що сприятиме її господарському освоєнню.
Трубопровідний транспорт набув значного розвитку в Північній Америці. Переважно трансконтинентальними магістральними нафто- і газопроводами подають у міста США відповідну сировину, видобуту у північних приполярних районах. (Покажіть їх на карті шкільного атласу.)
Залізничний транспорт важливий для міжрегіональних перевезень у великих країнах Південної Америки. Ним вивозять до морських портів більшу частину експортних товарів (руди металів, вугілля, зернові тощо), а у зворотному напрямку завозять імпортні машини та інші промислові товари. Залізнична мережа у більшості країн Південної Америки розірвана і складається з кількох ліній, що йдуть углиб континенту до районів виробництва експортної продукції. У приморських районах вона має найбільшу щільність. У країнах Північної Америки залізницею найбільше перевозять масові насипні вантажі — руди металів, вугілля, зернові до морських портів. Її мережа скорочується через розвиток авіації й автотранспорту. (Поясніть чому.)
Внутрішній водний транспорт відіграє важливу роль у перевезеннях системою Великих озер та на Амазонці і Міссісіпі. Більшість вантажів доставляють до морських портів, розміщених у гирлах цих річок.
Морський транспорт є вирішальним у міжнародних перевезеннях товарів Америки. У США також розвинений каботаж уздовж атлантичного і тихоокеанського узбережжя. Кількісно переважають морські торговельні флоти країн зі «зручним прапором», таких як Панама. Великі світового значення морські торговельні порти Америки (Лос-Анджелес, Ванкувер, Нью-Йорк, Філадельфія, Саванна, Колон, Сантус) мають у своєму складі не лише великі складські приміщення, а й розвинену промисловість і енергетику, що функціонує на довізній сировині. Від них углиб континенту розгалужуються головні транспортні мережі Америки. Велике значення у розвитку морського транспорту світу відіграє Панамський канал. (Покажіть його на карті.)
Авіація має виняткове значення у розвитку Америки з огляду на великі відстані між найбільшими містами, що розміщені переважно на її океанічних узбережжях. Важлива роль належить міжнародним авіасполученням, особливо між світовими містами (аеропорти-хаби в Атланті, Чикаго, Лос-Анджелесі, Далласі). Тому лідером за обсягом перевезень пасажирів і вантажів є США.
США має на своїй території повний комплекс космічного транспорту. Серед інших країн Америки лише у Бразилії і Французькій Гвіані здійснюють запуски космічних літальних апаратів. (Поясніть чому.)
В Америці зі зростанням людності щільнішою й розгалуженішою стає транспортна мережа. У більшості країн Карибського басейну відсутня залізнична мережа та річковий транспорт. Існує трансамериканська мережа автомобільних доріг. Найбільшою серед них є Панамериканське і Трансамазонське шосе.
Дізнайтеся більше
Найдовше у світі Панамериканське шосе (мал. 87) сполучає столиці більшості латиноамериканських країн. Його загальна протяжність становить 33 тис. км — від кордону США з Мексикою до Буенос-Айреса.
Мал. 87. Панамериканське шосе у пустельних районах Перу
НЕРІВНОМІРНІСТЬ ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ СУБРЕГІОНІВ АМЕРИКИ. Субрегіони Америки дуже різняться за рівнем економічного розвитку. Це зумовлено особливостями природи, заселенням, господарським освоєнням. Контрастність економічного розвитку особливо простежується в країнах Південної і Центральної Америки та Карибського басейну.
У межах субрегіону Південна Америка вирізняють країни басейну Амазонки і Лаплатської низовини та Андські країни.
До країн басейну Амазонки і Лаплатської низовини належать Аргентина, Бразилія, Гаяна, Парагвай, Уругвай, Суринам, Французька Гвіана. Лідером за економічним розвиток є Бразилія. У ній та Аргентині розвинені переробна промисловість і третинний сектор. Ці країни — одні з провідних у світі за виробництвом продуктів харчування та поставок окремих видів мінеральної сировини. Велике значення у господарському розвитку мають національні компанії та держава. Північні країни субрегіону (Суринам, Гаяна, Французька Гвіана) переважно розвивають лісове господарство і добувну промисловість. (Поясніть чому.)
Андські країни розташовані смугою, що простягнулася уздовж осі гірської системи Анд від Чилі до Венесуели. Основою їхнього економічного розвитку є первинний сектор. Провідне значення у міжнародній спеціалізації мають виробництво і поставки окремих видів сировинних товарів. Обробна промисловість і третинний сектор найбільш розвинені у Венесуелі і Чилі. Значну частину території Андських країн становлять природні ландшафти, мало змінені людьми. Більшість населення і господарства розміщено у гірських долинах та у приморських агломераціях.
Країни Центральної Америки та Карибського басейну, за винятком Мексики, є доволі малими і не відіграють важливої ролі у світових економічних процесах. Основа їхньої економіки — тропічне сільське господарство і добувна промисловість. Більшість острівних країн також розвивають туризм і рекреацію. Окреме місце посідають країни-офшори, економічно тісно пов’язані з глобалізованою економікою. (Поясніть чому.)
Пригадайте, які природні умови острова Ґренландія.
Безумовним лідером за економічним розвитком серед країн Північної Америки є США. Канада вирізняється як одна з найбільш соціальноорієнтованих країн світу з високою якістю життя. Ґренландія суттєво відстає у соціально-економічному розвитку з огляду на складні природні умови.
ОСОБЛИВОСТІ УЧАСТІ В МІЖНАРОДНОМУ ПОДІЛІ ПРАЦІ. Найактивніше діють на міжнародних ринках компанії США, особливо її великі ТНК. Серед інших країн Америки за вартістю зовнішньоекономічної діяльності вирізняються: Канада, Бразилія, Аргентина, Венесуела. В їхніх господарських зв’язках переважають відносини з компаніями США (мал. 88). Інші країни регіону здебільшого мають міжнародну спеціалізацію на одному-двох видах сировинних товарів. Особливе місце у них займають офшори. (Поясніть чому.)
Мал. 88. Провідні країни і регіони-партнери країн Південної і Центральної Америки
ЗВ’ЯЗКИ УКРАЇНИ З КРАЇНАМИ АМЕРИКИ. Україна переважно розвиває зовнішньоекономічні зв’язки зі США. Ця країна лідирує за всіма показниками — обсягом зовнішньої торгівлі товарами і послугами, вартістю залучених інвестицій. Також важливе значення мають економічні та культурні зв’язки з країнами, де наявні великі діаспори українців — Аргентина, Бразилія, Канада. Наша держава закуповує продукцію їхньої між народної спеціалізації, натомість постачає переважно сировинні товари. Лише до країн Південної і Центральної Америки Україна регулярно експортує продукцію вітчизняного машинобудування і хімічної промисловості. Різноманітні культурні, мистецькі, наукові, освітні зв’язки розвиваються з представниками установ і організацій української діаспори. У 2000-і роки активізувався обмін туристами з цими країнами. Особливу роль у зовнішній торгівлі послугами займають країни-офшори. З них формально надходить більшість прямих іноземних інвестицій з Америки до України. Триває розбудова відносин між органами місцевого самоврядування і громадськими організаціями.
СТИСЛО ПРО ГОЛОВНЕ
• Промисловість Америки найбільше розвинена в США. Більшість країн мають вузьку міжнародну спеціалізацію переважно у добувній промисловості. Сформувались великі промислові райони у приморських регіонах американських країн.
• Світові міста в Америці є її провідними господарськими центрами.
• В Америці великого розвитку набув туризм і відпочинок.
• Україна переважно розвиває економічні відносини зі США.
Знаю і вмію обґрунтувати
1. Яка продукція харчової промисловості країн Америки є у вас вдома?
2. Чому у країнах Південної і Центральної Америки існує два типи сільського господарства?
3. Назвіть відомі фінансові центри на території Америки.
4. Обґрунтуйте, чому в країнах Південної і Центральної Америки розміщено найбільше «брудних» промислових підприємств.
5. Обґрунтуйте, чи справді розвиток транспортної мережі регіону впливає на рівень економічного розвитку країн.
Працюю з картою
За допомогою карт шкільного атласу позначте на контурній карті залізничні мережі, що йдуть углиб Південної Америки, та поясніть, що по них перевозять.
Шукаю в Інтернеті
За допомогою інтернет-джерел знайдіть інформацію про макіладорас. Поясніть їхнє значення у розвитку економіки Мексики.
Генерую ідеї
Як, на вашу думку, позначиться на розміщенні населення і господарства «переплетення» економік трьох північноамериканських країн?
ПРАКТИЧНА РОБОТА
Тема: Складання картосхеми типології країн Америки за рівнем їхнього економічного розвитку
1. За даними Світового банку вкажіть головні макроекономічні індикатори країн Америки, заповнивши в зошиті таблицю 9.
Таблиця 9. Головні макроекономічні індикатори країн Америки
2. Складіть за даними таблиці 9 легенду до картосхеми.
3. На контурній карті укладіть картосхему типології країн Америки за рівнем їхнього економічного розвитку.
Коментарі (0)