Франція: особливості розвитку секторів економіки
- 1-01-2022, 21:38
- 733
10 Клас , Географія 10 клас Пестушко, Уварова, Довгань (рівень стандарту)
§ 12. ФРАНЦІЯ: ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ СЕКТОРІВ ЕКОНОМІКИ
ПЕРШ НІЖ ЧИТАТИ, ПРИГАДАЙТЕ!
До якого європейського субрегіону належить Франція?
Які французькі товари найчастіше трапляються в українських магазинах?
• Домінуючі складники третинного сектору. Провідну роль у структурі послуг Франції відіграють банківська сфера, туризм, транспорт, торгівля, хоча за кількістю зайнятих найбільшими є установи з надання різноманітних консультативних послуг (інформаційних, рекламних, маркетингових та ін.).
Банківська сфера Франції - це велика, складна й інтегрована, як вертикально, так і глобально, система. У ній домінують п’ять банківських груп, у яких зосереджено 47,6 % активів усіх банків Франції. Французькі банки мають ряд унікальних особливостей, зокрема й досвід у проектному фінансуванні. Так, три французькі банки Credit Agricole, BNP Paribas і Societe Generale входять до складу десяти провідних банків у фінансуванні проектів у всьому світі. Головним фінансовим центром країни є Париж, що входить до трійки найбільших фінансових центрів Європи.
Франція має один з найбільших страхових ринків у світі, другий у Європі після Люксембургу ринок фондів взаємних інвестицій, добре розвинені ринки цінних паперів і фінансову інфраструктуру.
Особливу роль у третинному секторі економіки Франції відіграє туризм. Францію щорічно відвідує близько 85 млн іноземних туристів, що робить її найпопулярнішим туристичним напрямом у світі. Прямий внесок туризму у ВВП оцінювався в 2015 р. у 80,4 млрд евро, або 3,7 % ВВП. У туризмі 4,2 % зайнятих. Загальний же внесок (враховуючи придбання нових літаків, будівництво нових готелів, роботу служб безпеки, IT-послуги і т. д.) становить 199,3 млрд евро (9,1 % ВВП).
РЕАЛІЇ СЬОГОДЕННЯ
«Париж - це все, що ти захочеш». Про Париж часто кажуть, що він є головним світовим перехрестям і одночасно тихою провінцією, що складається з безлічі містечок, де кожний може обрати своє. Париж був заснований на острові Сіте, який і нині є центром паломництва туристів. Тут зосереджено кілька видатних пам'яток культури, серед яких величний Нотр-Дам - Собор Паризької Богоматері, що підіймається над Сеною на 130 м. Неподалік від палацу Пале-Рояль розташований найвеличніший музей світу - Лувр, у якому зібрані шедеври світового живопису і скульптури відомих майстрів. Єлисейські Поля - одна з найкрасивіших вулиць Парижа, яку увінчує Тріумфальна арка, побудована в 1806-1836 рр., що й нині прикрашає площу Етуаль. Цю вулицю називають вулицею розкоші, де розміщені будинки високої моди, художні галереї, розкішні магазини.
Цікавими для туристів є й Ейфелева вежа і Будинок Інвалідів, а також гора Монмартр, колишня околиця міста, яка сьогодні є своєрідним притулком богеми - поетів, художників, скульпторів. Тут височить всесвітньо відома Базиліка Сакре-Кер.
Франція має одну з найліпших у світі транспортних мереж. Довжина залізниць сягає понад 29 тис. км. Окрім використання звичайних потягів, експлуатуються швидкісні потяги, які розвивають швидкість понад 320 км/год. Залізницею Eurostar Париж з’єднаний із Брюсселем і Лондоном (завдяки євротунелю під Ла-Маншем).
Загальна довжина міжрегіональних автошляхів Франції становить 1028,4 тис. км, з яких понад 11 тис. км - високошвидкісні автобани (мал. 22).
Морський торговельний флот країни налічує 162 судна під національними прапорами і ще 151 судно зареєстроване в інших країнах, що ходять, відповідно, під їхніми прапорами. Найбільші морські порти знаходяться в містах Марсель, Гавр, Дюнкерк, Кале і за обсягом вантажоперевезень входять до 100 найбільших портів світу.
Найбільший національний аеропорт Франції Шарль де Голль розташований у Парижі. За обсягом пасажироперевезень (понад 65 млн осіб у 2016 р.) він посів друге місце в Європі і дев’яте у світі. Найбільшим авіаперевізником країни є компанія Air France, яка володіє понад 230 літаками і обслуговує 204 напрямки. Після об’єднання з нідерландською компанією KLM має назву Air France-KLM.
• Промислові виробництва, що визначають міжнародну спеціалізацію країни. Промисловість Франції в умовах глобалізації орієнтується на розвиток тих виробництв, які визначають конкурентоспроможність країни на світовому ринку (мал. 23). Серед них насамперед багатопрофільне машинобудування. Воно представлене виробництвом автомобілів, літаків, ракет, швидкісного рухомого складу залізниць, робототехніки, мікроелектроніки тощо. Найбільша концентрація машинобудування спостерігається у Великому Парижі, а також у Ліоні, Тулузі та інших міських агломераціях.
Мал. 22. Мережа автошляхів Франції
Мал. 23. Центри промисловості Франції
Французькі підприємства мають досить високі конкурентні позиції у хімічній, хіміко-фармацевтичній і харчовій промисловості, підприємства яких розміщені в багатьох районах. Так, найбільшим центром нафтохімії є Марсель. Підприємства з виробництва калійних добрив зосереджені в Ельзасі, виробництва соди і вуглехімії - у Лотарингії, лісохімії - у Ландах. Традиційно конкурентоспроможними на зовнішньому ринку є виноробне, швейне і парфумерно-косметичне виробництва.
Розвивається у Франції й металургійна промисловість, яка перебуває під надійним захистом держави. Найзначущішими є металургійні комбінати в Дюнкерку й Фосі. Електрометалургія зосереджена поблизу дешевої електроенергії в гірських районах.
Для країни характерний високий рівень розвитку ядерної енергетики (мал. 24) і біотехнологій. Тож в енергетичному секторі Франції переважає ядерна енергетика (78,4 % від загального обсягу виробництва в 2014 р.). Окрім цього, хоча Франція і посідає дев’яте місце у світі за виробництвом електроенергії, проте є найбільшим у світі її експортером, на якого припадає 20 % світового експорту.
Європейськими лідерами у виробництві автомобілів є компанія «Пежо», електронної та електротехнічної промисловості - державна компанія «Томпсон», авіакосмічної - «Аероспасьяль». Потужною металургійною компанією є «Юзінор-Сасілор», яка забезпечує близько 70 % виробництва сталі й 98 % її експорту. Одним з лідерів харчової промисловості є «Данон», яка домінує в Європі на ринку молокопродуктів.
Мал. 24. Структура виробництва електроенергії у Франції (2016 р.)
• Особливості аграрного сектору. Франція є найбільшою сільськогосподарською державою в Європейському Союзі. Країна забезпечена значними площами родючих ґрунтів, сучасними технологіями і державними дотаціями фермерів. Усе це зробило Францію лідером у виробництві сільськогосподарської продукції всієї Європи і потужним її експортером.
На неї припадає 16,3 % сільськогосподарських земель. Обсяг сільськогосподарського виробництва склав у 2015 р. 75 млрд евро, що становить 18,3 % сукупного виробництва країн ЄС. Сільськогосподарські землі Франції поділяються на орні землі (64,1 %), пасовища (32,4 %) й сади і виноградники (3,5 %). Орні землі у Франції розташовані по обидва боки 45-ї паралелі, що перетинає країну. Значний діапазон кліматичних особливостей дає змогу поєднувати рослинництво помірного і субтропічного типів. Завдяки ще й заморським територіям Франція є єдиною європейською країною, здатною виробляти майже всі сільськогосподарські товари. Зокрема, Франція спеціалізується на виробництві пшениці, цукрового буряку, картоплі, яловичини, молочних продуктів. А у 2013 р. ще й вийшла на перше місце у світі з вирощування винограду, обійшовши свого вічного суперника Італію. Тваринництво становить 45 % у структурі сільськогосподарського виробництва. Переважає розведення великої рогатої худоби. Розвинуті також свинарство і конярство. Значне місце в господарстві багатьох міст, що розташувалися на узбережжі Атлантичного океану, посідає рибальство.
• Характерні риси просторової організації господарства. За особливостями розвитку і розміщення господарства Франція поділяється на вісім районів. Це Столичний район (Іль-де-Франс), Паризький басейн, Північ, Схід, Центральний Схід, Середземномор’я, Південний Захід, Захід. Кожний район має своє економічне «обличчя». Сьогодні райони розвиваються неоднаково: найрозвиненішими є райони Парижа і Середземномор’я, депресивними залишаються Північ і Схід, набирають обертів в економічному розвитку Південний Захід і Захід.
ГЕОГРАФІЧНИЙ ІНТЕРАКТИВ
Користуючись картами атласу і додатковими джерелами інформації, визначте промислову і сільськогосподарську спеціалізацію кожного з районів Франції. Підберіть актуальну інформацію про сучасний економічний розвиток районів.
• Зовнішні економічні зв’язки. Зовнішньоекономічна діяльність Франції представлена всіма формами, серед яких чільне місце має зовнішня торгівля. Так, за обсягом товарообігу країна посідає 4-5 місце у світі. У ЄС вона є другою за експортом і третьою за імпортом. В експорті переважає передусім продукція промисловості - понад 80 %. Основними експортними товарами є автомобілі, літаки, гелікоптери, транспортне обладнання, космічна техніка, метали, продукція хімічної промисловості, ліки, напої, парфуми і косметичні вироби, текстиль та одяг. На експорт Франція постачає й продукцію аграрного сектору господарства. Основу імпорту становлять енергоносії (зокрема, сира нафта), деякі сільгосппродукти і продукти хімічної промисловості.
Як й інші держави ЄС, у зовнішній торгівлі Франція віддає перевагу його членам. Тому перші місця у взаємній торгівлі посідають Німеччина, Велика Британія, Італія, Іспанія, Бельгія, Нідерланди (табл. 1).
Таблиця 1. Географія експорту й імпорту Франції
Загальний обсяг французьких інвестицій в економіку інших країн становить понад 1542 млрд дол.
Країна є потужним донором фінансової підтримки країн Африки.
• Міжнародні зв’язки України з Францією. Франція не є найбільшим торговельним партнером України.
Обсяги торгівлі між Україною і Францією нижчі, ніж аналогічні показники у відносинах із Німеччиною і Великою Британією. Товарообіг між країнами у 2015 р. склав 1611,1 млн дол., зокрема експорт України становив 606,3 млн дол., а імпорт - 1004,8 млн дол. Сальдо торговельного балансу від’ємне.
Нині як у Франції, так і в Україні надається великого значення двостороннім відносинам. І хоча загальний обсяг прямих французьких інвестицій в економіку України невеликий (на середину 2016 р. становив 1526 млн дол.) порівняно з іншими країнами, він суттєво поліпшує окремі сектори економіки нашої держави, наприклад, харчову промисловість і сільське господарство, телекомунікації і зв’язок, виробництво будівельних матеріалів тощо. Перспективним є розвиток відносин у сфері морського торговельного судноплавства, а також у культурних зв’язках.
ГОЛОВНЕ
Банківська сфера, туризм, транспорт посідають провідні позиції у третинному секторі економіки і є експортоорієнтованими.
Міжнародна спеціалізація країни представлена продукцією машинобудування, атомної енергетики, хімічної і харчової промисловості.
Сільське господарство країни посідає провідні позиції в Європі, спеціалізується переважно на рослинництві і є експортоорієнтованим.
За особливостями розвитку і розміщення господарства Франція поділяється на вісім районів.
Франція експортує автомобілі, літаки, гелікоптери, обладнання для АЕС, космічну техніку, метал, продукцію хімічної промисловості, ліки, текстиль та одяг; імпортує переважно енергоносії.
ПЕРЕВІРИМО СВОЇ ЗНАННЯ І ВМІННЯ
1. Які показники розвитку банківської сфери і туризму підтверджують їхні провідні позиції в економіці Франції?
2. Які особливості транспортної системи країни?
3. Чим відрізняється і що має спільного машинобудування Франції і Німеччини?
4. Поясніть переваги аграрного сектору країни.
5. За картами атласу порівняйте спеціалізацію двох економічних районів Франції.
6. Користуючись додатковими джерелами інформації, підберіть факти, що свідчать про співробітництво України і Франції.
Коментарі (0)